Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8540/1945. (IX. 26.) ME rendelet

a zsidó származás vagy baloldali magatartás miatt elhurcolt, illetőleg összeköltöztetett személyek lakásbérletére vonatkozó rendelkezések tárgyában

Az Ideiglenes Nemzetgyűlés által az 1944. évi december hó 22. napján adott felhatalmazás alapján a minisztérium a következőket rendeli-

A deportált vagy összeköltöztetett személyek lakbérfizetési kötelezettsége. Halasztás vagy részletfizetés engedélyezése.

1. § A bérbeadó a zsidó származás vagy baloldali magatartás miatt elhurcolt (deportált), illetőleg összeköltöztetett bérlőtől, annak távolléte idejére, bért csak abban az esetben követelhet, ha az elhurcolt (összeköltöztetett) bérlő a bérleményre vonatkozó bérleti jogát kifejezetten fenntartotta, vagy ha visszatérése után a bérleményt akár a bérbeadóval történt megegyezés, akár hatósági határozat alapján ismét elfoglalta, feltéve mindkét esetben, hogy a bérlő távollétének ideje alatt a bérleményt más személy a bérbeadóval kötött megállapodás vagy hatósági határozat alapján nem használta.

2. § Az az elhurcolt (összeköltöztetett) bérlő, akitől a bérbeadó az 1. § értelmében a távollét idejére bért követelhet, a lakhelye szerint illetékes lakáshivataltól illetékmentes beadványban kérheti részletfizetés engedélyezését, vagy azt, hogy a fizetést későbbi időpontban teljesítse, illetőleg kezdje meg. A lakáshivatal - mindkét fél viszonyainak méltányos figyelembevételével - a kérelemnek a bérbeadó, hozzájárulása nélkül is helyt adhat és méltányos esetben a halasztást és a részletfizetési kedvezményt együttesen is megadhatja. A halasztás, illetőleg a részletfizetési kedvezmény egy évnél hosszabb időre nem szólhat.

3. § (1) A lakáshivatalnak a 2. § alapján hozott határozata ellen annak kézbesítésétől számitott nyolc nap alatt a népjóléti miniszterhez intézett és a lakáshivatalnál benyújtandó fellebbezésnek van helye. A fellebbezés halasztó hatályú. A népjóléti miniszter határozata ellen további jogorvoslatnak helye nincs.

(2) Budapest székesfővárosban az illetékes kerületi lakáshivatal határozata ellen az előző bekezdésben megjelölt határidő alatt a fellebbezést Budapest székesfőváros polgármesteréhez kell intézni. A fellebbezést a kerületi lakáshiva talnál kell benyújtani. A fellebbezés halasztó hatályú.

(3) A népjóléti miniszter a 2. §, valamint a jelen § (2) bekezdése alapján hozott bármely határozatot a határozat kézbesítésétől számitott harminc nap alatt az érdekeltek valamelyike által emelt panasz folytán felülvizsgálhatja és ennek során a határozat megsemmisítésével uj eljárást rendelhet el, vagy ha jogszabály sértést állapit meg, az alsófoku határozatok félretételével érdemleges határozatot hozhat.

4. § Ha a lakáshivatal a bérfizetés megkezdésére a 2. § alapján jogerősen halasztást adott és a bérbeadó eziránt kérelmet terjeszt elő, a halasztás ideje alatt a bérhátralék után járó házadó és járulékainak megfelelő összeg erejéig végrehajtási eljárás folyamatba nem tehető és ezután az összeg után késedelmi kamat sem számitható fel.

5. § Ha az 1. §-ban emlitett bérlő bérleményét távollétének ideje alatt akár a bérbeadóval kötött megállapodás, akár halósági határozat alapján más személy használta, a bérleti jogviszonyt az elhurcolás (összeköltöztetés) havának utolsó napjával megszűntnek kell tekinteni. Ebben az esetben az elhurcolt (összeköltöztetett) bérlő az általa előre kifizetett azt a bérösszeget, amely a bérleti jogviszony megszűnését követő időre esik, a visszatérésétől számitott egy év alatt a bérbeadótól a tartozatlan fizetés szabályai szerint visszakövetelheti.

A berendezési és felszerelési tárgyak használatba adása

6. § A 34/1945. ME rendelet 3. §-ának 5. pontjában, valamint 9. §-ának 2. pontjában foglalt rendelkezés azzal egészíttetik ki, hogy a lakáshivatal a lakásban leltározott, úgyszintén a hatósági raktárba szállított berendezési és felszerelési tárgyaknak vagy egyéb ingóságoknak használatul való átengedése kérdésében az igénylő személyi, családi és vagyoni viszonyai, valamint az eset összes körülményei által meghatározott indokolt szükséglet figyelembevétele mellett határoz.

A berendezési és felszerelési tárgyak visszautalása

7. § A 34/1945. ME rendelet 12. §-ának az ingóságok visszautalására vonatkozó rendelkezése akként módosittatik, hogy amennyiben a jelen rendelet 1. §-ában említett személy tulajdonát képező, vagy birtokában lévő ingóságokat távolléte alatt a hatóság másnak kiutalta, a kiutalt ingóságok visszautalása iránt előterjesztett kérelem felett a jelen rendelet 6. §-ában említett szempontok figyelembevételével a lakáshivatal határoz, mely ezen szempontokat az ingóságok használója érdekében is figyelembe venni köteles.

8. § (1) A lakáshivatal a jelen rendelet 1. §-ában említett személy részére a 9. §-ban foglalt korlátozással csak azokat az ingóságokat utalhatja vissza, amelyekre nézve az igénylő hitelt érdemlő módon igazolja, hogy a visszaigényelt ingóságoknak hatósági kiutalását megelőzően tulajdonosa vagy olyan cimen volt birtokosa, ami, figyelemmel az eset összes körülményeire, erősebb a hatósági kiutalásban jelentkező használati jognál

(2) A visszautalást megfelelő igazolás hiányában megtagadó határozat nem zárja ki, hogy az igénylő tulajdonjogot birói uton érvényesitse.

A lakáshivatalnak az ingóságok visszautalása tekintetében hozott véghatározata ellen a véghatározat kézbesítésétől számított három napon belül a lakásbivatalnál benyújtandó és a népjóléti miniszterhez intézendő, halasztó hatályú fellebbezésnek van helye.

10. § A lakáshivatal az ingóságok visszautalása te-kintetében hozott, vagy a visszautalást megtagadó határozatát részletesen indokolni köteles.

11. § A népjóléti miniszter a lakáshivatalnak berendezési és felszerelési tárgyak vagy egyéb ingóságok kiutalása tárgyában hozott határozatait hivatalból bármikor felülvizsgálhatja és a lakáshivatal által kiutalt berendezési és felsze-relési tárgyak vagy egyéb ingóságok mennyiségét az indokolt szükséglet mértékére korlátozhatja.

12. § A jelen rendelet rendelkezéseit csak lakás céljára használt helyiségekre lehet alkalmazni. Ilyennek kell tekinteni azt az üzlethelyiséget is, amelyben kisiparos vagy kiskereskedő iparát vagy üzletét folytatja, feltéve, hogy a helyiséget egyúttal lakás céljára is használja vagy az üzlethelyiség a lakással területileg közvetlen összefüggésben áll.

13. § A 7-10. §-okban foglalt rendelkezéseket alkalmazni kel! nemcsak az 1. §-ban említett személyek által, hanem bárki által előterjesztett kérelem esetében is.

14. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Budapest, 1945. évi szeptember hó 20-án.

Miklós Béla s. k

miniszterelnök

Tartalomjegyzék