Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1200/1946. ME rendelet

a lakások és más helyiségek helyreállításáról szóló 10300/1945. ME rendelet módosítása és kiegészítése tárgyában

A minisztérium az államhatalom gyakorlásának ideiglenes rendezéséről szóló 1945. XI. tc.15. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § A 10300/1945. ME rendeletet (a továbbiakban: R., Magyar Közlöny 167. szám) uj lakásoknak a helyreállítási munkálatokkal kapcsolatos építésére is alkalmazni kell

2. § A R. 14. §-ának (4) bekezdésében megjelölt körülményeken felül a bíróság annak megítélésében, hogy a tulajdonos által felajánlott bérlemény a bérlőnek indokolt bérleti szükségletét kielégiti-e, figyelembe veszi azt is, hogy a felmondott, illetőleg a felajánlott bérlemény önálló vagy közös bérlemény-e.

3. § (1) Ha a tulajdonos a bérlő által használt sérült bérleményt kiván helyreállítani és a bérlő a R. 9-12. §-aiban szabályozott helyreállítási pótlék fizetését nem vállalja, a tulajdonos a bérlő számára a R. 13. §-ában szabályozott felmondással egyidejüen a R. 14. §-a alapján a bérlő által bérelt bérleménynek megfelelően elkülöníhető és rendeltetésszerűen használható részét is felajánlhatja, feltéve, hogy a bérleménynek a, bérlő számára felajánlott része kielégíti a fennálló jogszabályok szerint őt megillető lakásszükségletet.

(2) Ha a bérlő a jelen § (1) bekezdése szerint felajánlott bérleményt elfogadja vagy ilyen bérlemény felajánlása esetében jogerős birói ítélet a R. 13. §-án alapuló felmondást érvényesnek mondja ki, a tulajdonos a helyreállitási munkálatokat a felmondási idő eltelte előtt is megkezdheti.

(3) Az (1) bekezdés szerint felajánlott bérleményre vonatkozóan uj bérleti szerződést kell kötni. A felajánlott bérlemény bére nem haladhatja meg az eredeti bérlemény bérének a felajánlott bérleményre eső aránylagos részét. A tulajdonos az ilyen bérlőtől helyreállítási pótlék fizetését akkor sem követelheti, ha a felajánlott bérlemény maga is helyreállításra szorul.

(4) A tulajdonos a bérleménynek a bérlő számára felajánlott helyiségeken felüli részét akár önálló bérleményként, akár különálló bérleményekként, de csak teljes egészében állíthatja helyre és a R. 6. és 7. §-ának alkalmazásával adhatja bérbe.

4. § Háborús esemény következtében teljesen lakhatatlanná vált bérlemény bérlőjéül a lakásügyi hatóság csak azt jelölheti ki, aki az egész bérlemény helyreállítására kötelezettséget vállal. Ha az ilyen bérlő a bérleménynek teljes egészében való helyreállítását a lakásügyi hatóság határozatának jogerőre emelkedésétől számitott hat hónap alatt nem fejezi be, a tulajdonos a bérletet rendkívüli felmondással megszüntetheti. Ebben az esetben a R. 14. §-a nem nyer alkalmazást.

5. § A R. 24. §-a hatályát veszti és helyébe a következő rendelkezés lép:

"A 18-22. §-okat nem lehet alkalmazni, ha a bérlő által végzett helyreállítás költségei az 1945. évi június hó 1. napján fennállott költségekre átszámítva, nem haladják meg az évi bérösszegnek - a 7. §-ban foglalt megkülönböztetés szerint - tizszeresét, illetőleg ötszörösét"

6. § A R. 26. §-ának (1) bekezdése hatályát veszti és helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A bérlő a kormánybiztos határozatának (27. §) kézbesítésétől számított harminc nap alatt a 18. és 20-21. §-okban biztosított kedvezményekről való lemondás ellenében a tulajdonoshoz intézett ajánlott levélben vagy átvételi elismervény ellenében neki átadott írásbeli közleményben tőle a helyreállításra fordított költségeknek a 19. § szerint figyelembevehető ősszegben, a (2) és (8) bekezdés értelmében való megtérítését követelheti."

7. § A R. 29. §-ának (1) bekezdése akként módosul, hogy a bérleményt a R. hatálybalépése előtt helyreállító bérlő a helyreállítási költségek megállapítását az országos építésügyi kormánybiztostól az 1946. évi február hó 28. napjáig kérheti.

8. § A bérlő megállapodást köthet harmadik személlyel bérleményének helyreállítására nézve. Ebben az esetben a bérlő csak a R. 22. §-ában megállapított kedvezményre tarthat igényt, a helyreállítás költségeit vállaló harmadik személy pedig csupán a kormánybiztos által megállapított helyreállítási költségeknek a tulajdonos által való megtérítését és az ennek biztosítására szolgáló jelzálogjognak a R. 26. §-ában foglaltak szerint a saját javára való bekebelezését követelheti.

9. § A R. 26. §-ának (4) bekezdése, illetőleg a jelen rendelet 8. §-a alapján bekebelezett jelzálogjogot a R. 26. § (4) bekezdésében megállapított ranghelyelsőbbség csak abban az esetben illeti meg, ha a bérlő, illetőleg a harmadik személy a bekebelezés iránti kérvényét a helyreállítási költségeket megállapító kormánybiztosi határozat keltétől számitott hat hónapon belül az illetékes telekkönyvi hatósághoz benyújtja.

10. § (1) A tulajdonossal kötött házhaszonbérleti szerződés alapján a bérlő jogosult sérült bérleményét több önálló bérleménnyé átalakítva helyreállítani. Az ilyen szerződésen alapuló jogviszony tekintetében a R. 30. §-ának rendelkezései irányadók.

(2) Az (1) bekezdésben említett házhaszonbérleti szerződés megkötésével az átalakítandó bérleményre vonatkozó bérleti jogviszony megszűnik.

11. § A tulajdonossal, illetőleg a bérlővel kötött megállapodás alapján (R. 30. §-a, illetőleg a jelen rendelet 8. és 10. §-a) helyreállítást végző harmadik személy a bérleményt csak teljes egészében - akár önálló bérleménnyé, akár különálló bérleményekké,- állithatja helyre.

12. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról az újjáépítési miniszter gondoskodik.

Budapest, 1946. évi január hó 31-én.

Tildy Zoltán s. k.,

miniszterelnök