Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1500/1946. ME rendelet

Jóvátételi Hivatal szervezése tárgyában

A minisztérium az államhatalom gyakorlásának ideiglenes rendezéséről szóló 1945. XI. tc.15. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A fegyverszüneti egyezmény alapján Magyarországra háruló jóvátételi és egyéb gazdasági természetű kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos tennivalók ellátására Jóvátételi Hivatal állíttatik fel. A Jóvátételi Hivatal székhelye Budapest.

(2) A fegyverszüneti tárcaközi bizottság a Jóvátételi Kormánybiztosság és a Szövetséges Ellenőrző Bizottság magyar gazdasági hivatala megszűnik.

2. § A Jóvátételi Hivatal feladatai a következők:

1. A külügyminiszterrel és az érdekelt miniszterekkel egyetértésben résztvesz azokban a tárgyalásokban, amelyek a fegyverszüneti egyezményben vállalt kötelezettségek teljesítést módozatainak megállapítására és a vonatkozó jóvátételi szerződések megkötésére irányulnak.

2. Fenntartja az összeköttetést a jóvátételben részesülő államok jóvátételi szervei és az illetékes magyar hatóságok és egyéb szervek között.

3. A külügyminiszterrel egyetértésben végzi a fegyverszüneti egyezmény 11. pontjának (1) bekezdése értelmében felmerülő tennivalókat.

4. Nyilvántartja a jóvátételi kötelezettségeket és azok teljesítését; gondoskodik a jóvátételi kötelezettségeknek egymással és az ország teherbiróképességével való összhangba hozásáról

5. Az érdekelt miniszterekkel egyetértésben megállapítja az ország iparát és mezőgazdaságát érintő jóvátétel lebonyolítási programmját.

6. A mezőgazdasági és közellátási természetű jóvátételi kötelezettségek teljesítésének módozataira nézve az érdekelt miniszterekkel megállapodik.

7. Az érdekelt miniszterekkel egyetértésben intézi az ipari jóvátételi rendelések kiadását, továbbá a jóvátétellel kapcsolatos külkereskedelmi és szállítási tennivalókat.

8. Az érdekelt miniszterekkel egyetértésben a hatáskörébe tartozó ügyekkel kapcsolatos pénzkiutalásokat teljesíti és végzi a pénzügyi ellenőrzést, valamint a végelszámolásokat.

9. Az érdekelt miniszterekkel egyetértésben felügyeletet gyakorol a jóvátételi kötelezettségek teljesítésében résztvevő intézmények, vállalatok és személyek felett.

3. § (1) A Jóvátételi Hivatal az illetékes miniszterekkel egyetértésben a jóvátételi kötelezettségek teljesítésével kapcsolatban kötelező utasításokat adhat ki.

(2) A Jóvátételi kötelezettségek tekintetében a hatóságok, hivatalok, érdekképviseleti szervek, valamint a jóvátételi kötelezettségek teljesítésében közreműködő vállalatok kötelesek a Jóvátételi Hivatal felhívására adatokat és felvilágositásokat szolgáltatni.

(3) A Jóvátételi Hivatal bármely iparost, vagy ipari vállalatot kötelezhet arra, hogy a jóvátételi kötelezettségek teljesítésére szükséges cikkeket és anyagokat teljesítőképességének megfelelően meghatározott minőségben és mennyiségben a meghatározott idő alatt és megfelelően megszabott áron előállítson és szállítson. A mezőgazdasági és közellátási jóvátételi kötelezettségek teljesítésére szükséges cikkeket az illetékes miniszter bocsátja a Jóvátételi Hivatal rendelkezésére.

4. § A Jóvátételi Hivatal a miniszterelnöknek van alárendelve; ügyvitele felett a felügyeletet a miniszterelnök gyakorolja.

5. § (1) A Jóvátételi Hivatal vezetőjét a miniszterelnök nevezi ki.

(2) A Jóvátételi Hivatal személyzete áll:

a) a Jóvátételi Hivatal létszámába kinevezett állami tisztviselőkből és egyéb alkalmazottakból:

b) a miniszterelnökségtől, valamint a Jóvátételi Hivatal vezetőiének meghallgatásával az érdekelt minisztériumoktól, továbbá a Jóvátételi Hivatal vezetőjével egyetértésben a Magyar Nemzeti Bank és a Külkereskedelmi Igazgatóság által szolgálattételre átengedett megtelelő, számú tisztviselőből;

c) a Jóvátételi Hivatal vezetője által alkalmazott szerződéses tisztviselőkből és egyéb alkalmazottakból.

(3) A szerződéses alkalmazottak járandóságára a kollektiv szerződések rendelkezései szolgálati jogviszonyukra egyebekben az általános magánjogi szabályok irányadók.

(4) A Jóvátételi Hivatal szerződéses tisztviselői a büntetőjogi rendelkezések alkalmazása szempontjából közalkalmazottaknak tekintendők (1940. XVIII. tc. 4. §).

6. § (1) A Jóvátételi Hivatal személyi és dologi szükségleteinek, valamint a Hivatal hatáskörébe tartozó kötelezettségeknek teljesítésével kapcsolatos hiteleket a pénzügyminiszter a miniszterelnökség utján bocsátja rendelkezésre.

(2) A Jóvátételi Hivatal vezetőjének utalványozási joga van, amelyet a pénzügyminisztérium számvevőségének központi csoportjától a Jóvátételi Hivatalhoz kirendelt számvevőségi tisztviselők közreműködése mellett gyakorol.

7. § A Jóvátételt Hivatal belső szervezetét, ügyrendjét és ügybeosztását a miniszterelnök állapítja meg.

8. § Azt, hogy a jelen rendelet alkalmazása szempontjából mely kötelezettségeket kell fegyverszüneti, vagy jóvátételi kötelezettségeknek tekinteni, a minisztérium állapítja meg.

9. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, vétséget követ el és 5 évig terjedhető fogházzal büntetendő az, aki a jelen rendelet 3. §-a alapján a Jóvátételi Hivatal által reá rótt kötelezettséget - jóllehet annak teljesítésére szükséges műszaki, pénzügyi, gazdasági és egyéb felkészültség szempontjából képes lenne - nem, vagy nem megfelelően teljesíti, illetőleg az adatbejelentési, vagy felvilágosítási felhívásnak a megfelelő időben nem tesz eleget, vagy hamis adatokat jelent be.

(2) A pénzbüntetés tekintetében az 1928. X. tc. rendelkezései irányadók azzal az eltéréssel, hogy a pénzbüntetés legmagasabb mértéke a 9000/1945. ME rendelet 5. §-ában emlitett mindenkori napszambér tízezerszerese.

10. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; egyidejüleg az 5840/1945. ME és az 1210/1945. ME rendeletek hatályukat vesztik.

Budapest, 1945. évi február hó 11-én.

Nagy Ferenc s. k.,

miniszterelnök