1500/1946. ME rendelet

Jóvátételi Hivatal szervezése tárgyában

A minisztérium az államhatalom gyakorlásának ideiglenes rendezéséről szóló 1945. XI. tc.15. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A fegyverszüneti egyezmény alapján Magyarországra háruló jóvátételi és egyéb gazdasági természetű kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos tennivalók ellátására Jóvátételi Hivatal állíttatik fel. A Jóvátételi Hivatal székhelye Budapest.

(2) A fegyverszüneti tárcaközi bizottság a Jóvátételi Kormánybiztosság és a Szövetséges Ellenőrző Bizottság magyar gazdasági hivatala megszűnik.

2. § A Jóvátételi Hivatal feladatai a következők:

1. A külügyminiszterrel és az érdekelt miniszterekkel egyetértésben résztvesz azokban a tárgyalásokban, amelyek a fegyverszüneti egyezményben vállalt kötelezettségek teljesítést módozatainak megállapítására és a vonatkozó jóvátételi szerződések megkötésére irányulnak.

2. Fenntartja az összeköttetést a jóvátételben részesülő államok jóvátételi szervei és az illetékes magyar hatóságok és egyéb szervek között.

3. A külügyminiszterrel egyetértésben végzi a fegyverszüneti egyezmény 11. pontjának (1) bekezdése értelmében felmerülő tennivalókat.

4. Nyilvántartja a jóvátételi kötelezettségeket és azok teljesítését; gondoskodik a jóvátételi kötelezettségeknek egymással és az ország teherbiróképességével való összhangba hozásáról

5. Az érdekelt miniszterekkel egyetértésben megállapítja az ország iparát és mezőgazdaságát érintő jóvátétel lebonyolítási programmját.

6. A mezőgazdasági és közellátási természetű jóvátételi kötelezettségek teljesítésének módozataira nézve az érdekelt miniszterekkel megállapodik.

7. Az érdekelt miniszterekkel egyetértésben intézi az ipari jóvátételi rendelések kiadását, továbbá a jóvátétellel kapcsolatos külkereskedelmi és szállítási tennivalókat.

8. Az érdekelt miniszterekkel egyetértésben a hatáskörébe tartozó ügyekkel kapcsolatos pénzkiutalásokat teljesíti és végzi a pénzügyi ellenőrzést, valamint a végelszámolásokat.

9. Az érdekelt miniszterekkel egyetértésben felügyeletet gyakorol a jóvátételi kötelezettségek teljesítésében résztvevő intézmények, vállalatok és személyek felett.

3. § (1) A Jóvátételi Hivatal az illetékes miniszterekkel egyetértésben a jóvátételi kötelezettségek teljesítésével kapcsolatban kötelező utasításokat adhat ki.

(2) A Jóvátételi kötelezettségek tekintetében a hatóságok, hivatalok, érdekképviseleti szervek, valamint a jóvátételi kötelezettségek teljesítésében közreműködő vállalatok kötelesek a Jóvátételi Hivatal felhívására adatokat és felvilágositásokat szolgáltatni.

(3) A Jóvátételi Hivatal bármely iparost, vagy ipari vállalatot kötelezhet arra, hogy a jóvátételi kötelezettségek teljesítésére szükséges cikkeket és anyagokat teljesítőképességének megfelelően meghatározott minőségben és mennyiségben a meghatározott idő alatt és megfelelően megszabott áron előállítson és szállítson. A mezőgazdasági és közellátási jóvátételi kötelezettségek teljesítésére szükséges cikkeket az illetékes miniszter bocsátja a Jóvátételi Hivatal rendelkezésére.

4. § A Jóvátételi Hivatal a miniszterelnöknek van alárendelve; ügyvitele felett a felügyeletet a miniszterelnök gyakorolja.

5. § (1) A Jóvátételi Hivatal vezetőjét a miniszterelnök nevezi ki.

(2) A Jóvátételi Hivatal személyzete áll:

a) a Jóvátételi Hivatal létszámába kinevezett állami tisztviselőkből és egyéb alkalmazottakból:

b) a miniszterelnökségtől, valamint a Jóvátételi Hivatal vezetőiének meghallgatásával az érdekelt minisztériumoktól, továbbá a Jóvátételi Hivatal vezetőjével egyetértésben a Magyar Nemzeti Bank és a Külkereskedelmi Igazgatóság által szolgálattételre átengedett megtelelő, számú tisztviselőből;

c) a Jóvátételi Hivatal vezetője által alkalmazott szerződéses tisztviselőkből és egyéb alkalmazottakból.

(3) A szerződéses alkalmazottak járandóságára a kollektiv szerződések rendelkezései szolgálati jogviszonyukra egyebekben az általános magánjogi szabályok irányadók.

(4) A Jóvátételi Hivatal szerződéses tisztviselői a büntetőjogi rendelkezések alkalmazása szempontjából közalkalmazottaknak tekintendők (1940. XVIII. tc. 4. §).

6. § (1) A Jóvátételi Hivatal személyi és dologi szükségleteinek, valamint a Hivatal hatáskörébe tartozó kötelezettségeknek teljesítésével kapcsolatos hiteleket a pénzügyminiszter a miniszterelnökség utján bocsátja rendelkezésre.

(2) A Jóvátételi Hivatal vezetőjének utalványozási joga van, amelyet a pénzügyminisztérium számvevőségének központi csoportjától a Jóvátételi Hivatalhoz kirendelt számvevőségi tisztviselők közreműködése mellett gyakorol.

7. § A Jóvátételt Hivatal belső szervezetét, ügyrendjét és ügybeosztását a miniszterelnök állapítja meg.

8. § Azt, hogy a jelen rendelet alkalmazása szempontjából mely kötelezettségeket kell fegyverszüneti, vagy jóvátételi kötelezettségeknek tekinteni, a minisztérium állapítja meg.

9. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, vétséget követ el és 5 évig terjedhető fogházzal büntetendő az, aki a jelen rendelet 3. §-a alapján a Jóvátételi Hivatal által reá rótt kötelezettséget - jóllehet annak teljesítésére szükséges műszaki, pénzügyi, gazdasági és egyéb felkészültség szempontjából képes lenne - nem, vagy nem megfelelően teljesíti, illetőleg az adatbejelentési, vagy felvilágosítási felhívásnak a megfelelő időben nem tesz eleget, vagy hamis adatokat jelent be.

(2) A pénzbüntetés tekintetében az 1928. X. tc. rendelkezései irányadók azzal az eltéréssel, hogy a pénzbüntetés legmagasabb mértéke a 9000/1945. ME rendelet 5. §-ában emlitett mindenkori napszambér tízezerszerese.

10. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; egyidejüleg az 5840/1945. ME és az 1210/1945. ME rendeletek hatályukat vesztik.

Budapest, 1945. évi február hó 11-én.

Nagy Ferenc s. k.,

miniszterelnök