Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

25400/1946. ÉKM rendelet

a helyreállítási fellebbviteli bizottság eljárásának szabályozása tárgyában

A 11800/1946. ME rendelet (a továbbiakban: R., megjelent a Magyar Közlöny 234. számában) 9. § bekezdésében és 58. §-ában kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem:

1. § (1) A lakások helyreállítási költségeinek megállapítására (R. 9. §) - a 21.800/1946. ÉKM rendelet értelmében (megjelent a Magyar Közlöny 239. számában) - elsőfokon a Fővárosi Közmunkák Tanácsának elnöke jogosult.

(2) Az elsőfokú véghatározat ellen a kézbesítéstől számított 8 nap alatt előterjesztésnek van helye a helyreállítási fellebbviteli bizottsághoz.

(3) A helyreállítási fellebbviteli bizottság (a továbbiakban: bizottság) az építés- és közmunkaügyi minisztériumban (Budapest, V., Báthory-u. 12. szám) működik.

(4) Az ügyek számához képest egy vagy több bizottság alakítandó.

2. § (1) Az előterjesztést az elsőfokon eljárt hatóságnál írásban, két példányban kell benyújtani.

(2) Az előterjesztésnek magában kell foglalnia:

a) az elsőfokú véghatározat megjelölését (felek neveit és az ügy számát),

b) határozott kérelmet arra nézve, hogy a bizottság az elsőfokú véghatározatot miként változtassa meg és milyen okból.

3. § (1) Az előterjesztéssel élő fél köteles az elsőfokú véghatározatban megállapított vagy ha az ennél több, a megállapítani kért összeg 2%-át, de legalább 50 forintot eljárási költségekre az Országos Épületjavitási Alap 189.501. számú csekkszámlájára befizetni. A befizetést igazoló elismervényszelvényt az előterjesztéshez kell csatolni.

(2) Ha az elísmervényszelvény nincs csatolva az előterjesztéshez, az elsőfokú hatóság felhívja az előterjesztéssel élő felet, hogy a befizetést három nap alatt pótolja és annak megtörténtét ugyanezen idő alatt igazolja, mert ellenkező esetben a hatóság az előterjeszést vissza fogja utasítani.

4. § Az elsőfokú hatóság az elkésett és az olyan előterjesztést, amelyhez az eljárási költségek befizetését igazoló elismervényszelvényt felhívás ellenére sem csatolták, - hivatalból visszautasítja; egyébként a jogorvoslati határidő lelelte után az iratokat a bizottsághoz felterjeszti

5. § (1) A bizottság elnöke az esetleg hiányosan felterjesztett iratok kiegészítése iránt - lehetőleg rövid úton - közvetlenül intézkedik, majd az ügy tárgyalására haladéktalanul határnapot tűz és arra a bizottság tagjait, valamint a feleket megidézi.

(2) Az első tárgyalást ugy kell kitűzni, hogy az idézés kézhezvétele és a tárgyalás határnapja között legalább nyolc napi időkői legyen.

(3) Az előterjesztéssel élő fél ellenfelét az előterjesztés másodpéldánya kapcsán kell megidézni és figyelmeztetni kell, hogy arra vonatkozó észrevételeit a bizottságnál a tárgyalásig írásban bejelentheti.

6. § (1) A bizottság elnöke vagy tagja nem járhat el olyan ügyben, amelyben reá nézve az 1911: I. tc. (Pp.) 59. §-ának 1-6. pontjában meghatározott kizárási okok forognak fenn.

(2) Az a bizottsági tag, akiire nézve az (1) bekezdés szerint kizárási ok forog fenn, köteles ezt a körülményt a bizottság elnökének haladéktalanul bejelenteni, aki a kizárt tag helyettesítéséről gondoskodik. A bizottság elnöke a reá nézve fennforgó kizárási okot az épités- és közmunkaügyi miniszternek jelenti, aki az elnök helyettesítéséről vagy az ügynek más bizottság elé utalásáról gondoskodik.

(3) Bármelyik fél kérheti a bizottság elnökének vagy tagjának a kizárását az (1) bekezdésben emiitett okból, vagy mert az elnök, illetőleg a bizottsági tag ellen olyan - nyomban valószínűsített - okot hoz fel, amely az ügyre vonatkozóan az elfogulatlanság iránt alapos kétséget támaszt.

(4) A bizottság a kizárási kérelem felett zárt ülésben, végérvényesen határoz. Ha a bizottság a határozat folytán nem járhat el, a (2) bekezdés rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

7. § (1) A bizottság előtt a felek személyesen, törvényes képviselőjük vagy meghatalmazott utján járhatnak el. A kellően megidézett fél elmaradása a tárgyalás megtartását nem akadályozza.

(2) A tárgyalást az elnök vezeti és ő gondoskodik a rend fenntartásáról.

8. § (1) A tárgyaláson az elnök vagy az elnök által kijelölt tag az ügyet előadja, majd a felek esetleges észrevételeiket élőszóval megtehetik.

(2) A tényállás ferdítése céljából a bizottság az előállított tanukat nyomban kihallgathatja, esetleg ebből a célból a tárgyalást egy izben, legfeljebb tizenöt napra elhalaszthatja.

(3) A bizottság - hivatalból vagy kérelemre - szakértőt hallgathat meg és helyszíni szemlét tarthat s annak foganatosításával az ügy előadóját bizhatja meg.

(4) Ha a felek a szakértő személyében nem tudnának megállapodni, a bizottság az épités-és közmunkaügyi minisztérium egy szakértő tisztviselőjét rendeli ki.

(5) A szakértő kizárására a 6. § rendelkezéseit kel] megfelelően alkalmazni.

(6) A szakértő diját és költségeit a bizottság állapítja meg és azt az eljárás költségeihez, hozzászámíthatja.

(7) A helyszíni szemle és a szakértő meghallgatásának költségeit az azt kérő fél köteles - a bizonyítás mellőzésének terhével - előlegezni Hivatalból elrendelt szemle, illetőleg szakértői meghallgatás esetében a bizottság határoz a költségek előlegezése tárgyában.

9. § A bizottság zárt ülésben határoz, a határozatokat egyhangúlag vagy szótöbbséggel hozza. A tárgyalás és a határozatok kihirdetése nyilvános.

10. § A tárgyalásról jegyzőkönyvet kell felvenni A jegyzőkönyvet az épités- és közmunkaügyi miniszter által - a minisztérium tisztviselői közül - kirendelt személy vezeti.

A jegyzőkönyvet a megjelent felek és képviselőik is aláírják. Az aláírás megtagadása esetében a megtagadás okát fel kell tüntetni.

11. § (1) A bizottság eljárásával felmerült költségek a vesztes, illetőleg a túlnyomó részben vesztes felet terhelik. Ha mindkét fél részben vesztes és részben nyertes, a bizottság az eljárási költségeket arányosan megoszthatja.

(2) Az ügyvédi képviselettel felmerülő költségek nem számithatók az eljárási költségekhez.

12. § (1) A bizottság - annak szem előtt tartásával, hogy a felmerült eljárási költségeket ki előlegezte - megállapítja, hogy melyik fél milyen összegű eljárási költség megtérítését követelhetné a másiktól.

(2) Az (1) bekezdés szerint kiszámított azt az összeget, amelynek megtérítését a helyreállító fél követelhetné a másik féltől, a megállapított helyreállítási költségekhez hozzá kell adni; azt az összeget pedig, a helyreállító fél tartozna a másik félnek megtéríteni, a megállapított helyreállítási költségekből le kell vonni. Ha az utóbbi esetben a megállapított helyreállítási költségek az eljárási költségeket nem fedeznék, vagy ha a bizottság helyreállítási költséget egyáltalában nem állapított meg, az érdekelt fél az őt illető - és az (1) bekezdés szerint kiszámított - összegre igényét a törvény rendes útján érvényesítheti.

(3) A véghatározatnak mind a helyreállítási, mind pedig az eljárási költségek tárgyában határozott rendelkezést kell tartalmaznia.

13. § A véghatározatot - részletes indokolásával együtt - az előadó haladéktalanul irásba foglalja és azt a bizottság valamennyi tagja aláírja. Ennek megtörténte után az ügy iratait az első fokon eljárt hatóságnak kell visszaküldeni, aki a véghatározatot a felek részére kézbesitteti.

14. § A jelen rendelet hatálybalépése előtt az épités- és közmunkaügyi minisztériumba beérkezett előterjesztések esetleges hiányainak pótlása iránt a bizottság elnöke a 3. § (2) bekezdésének megfelelően intézkedik.

15. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1946. évi november hó 5-én.

Mistéth Endre s. k.,

építés- és közmunkaügyi miniszter