Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

11800/1946. ME rendelet

a lakóházak helyreállítása tárgyában

A minisztérium az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

I. Általános rendelkezések

A rendelet hatálya

1. § (1) A jelen rendelet hatálya kiterjed a háborus események vagy a háboru által előidézett helyzet következtében megsérült, az ország területén bárhol fekvő

a) lakásra, szállodára, pensióra és minden más olyan helyiségre (a továbbiakban: lakás), mely nem ipari vagy kereskedelmi célra szolgál;

b) lakóházak tetőzetére és szerkezeti részeire, valamint a lakók közös használatára szolgáló épületrészekre és helyiségekre;

c) lakóházak központi (etage) fütőberendezésére és melegvizszolgáltató berendezésére (a továbbiakban: fűtőberendezés);

d) lakóházak felvonóberendezésére.

(2) Az (1) bekezdés a) pontjának rendelkezése szempontjából lakásnak kell tekinteni a lakás céljára bérelt helyiséget akkor is, ha azt a bérlő részben ipar vagy kereskedés folytatására használja, valamint az ipar vagy kereskedés folytatására, vagy raktározás céljára bérelt helyiséget is, ha azt egészen vagy részben lakásul használják.

(3) A jelen rendelet alkalmazásában bérlemény alatt mind a lakást, mind bármely más helyiséget is érteni kell.

Helyreállitásra jogosultak

2. § (1) Helyreállitásra jogosult az ingatlan tulajdonosán, illetőleg az ingatlannal a magánjog szabályai szerint rendelkezni jogosult személyen felül - a jelen rendelet korlátai között - a tulajdonostárs, a bérlő és a bérleti, jogviszonyon kivül álló harmadik személy is.

(2) A bérlőt az 1. § (1) bekezdésének b) pontja alapján - a 8. § (4) bekezdésében szabályozott eset kivételével - csak a tetőzet helyreállitásának joga illeti meg.

(3) Részvénytársaság vagy szövetkezet tulajdonában lévő, ugynevezett öröklakásos ház valamelyik lakásának vagy más helyiségének használatára jogositott részvényes, illetőleg szövetkezeti tag, valamint a szolgálati lakás használója - ide nem értve a szolgálati lakását használó házfelügyelőt és segédházfelügyelőt - a jelen rendelet alkalmazásában a bérlővel egy tekintet alá esik

Gondnok kirendelése

3. § (1) Ha nincs olyan személy, aki a fennálló jogszabályok szerint az ismeretlen helyen tartózkodó vagy a hazajövetelben és a rendelkezésben akadályozott tulajdonos képviseletében a lakóház helyreállitása iránt rendelkezni jogosult volna, az ilyen tulajdonos részére, a lakóház fekvési helye szerint illetékes gyámhatóság a helyreállitás céljára az 1877: XX. tc. 23. §-ának d) pontjában meghatározott gondnokságra vonatkozó rendelkezések megfelelő alkalmazásával akkor is gondnokot rendelhet, ha egy évnél rövidebb ideje van távol.

(2) Az (1) bekezdés alapján gondnok kirendelését a fennálló jogszabályokban meghatározott személyeken felül a 9. §-ban emlitett hatóság, továbbá a tulajdonostárs és a bérlő is kérheti.

(3) A jelen rendelet § alapján kirendelt gondnok jogköre, ugyszintén a gyámhatóság által a távollévő tulajdonos részére más jogalapon kirendelt gondnok jogköre kiterjed a jelen rendeleten alapuló helyreállitás tekintetében a tulajdonost megillető minden jog gyakorlására, illetőleg a tulajdonost terhelő minden kötelezettség teljesítésére. A gondnok jognyilatkozatának vagy jogcselekményének érvényességéhez a gyámhatóság jóváhagyására szükség nincs.

(4) Ha a lakóház még át nem adott hagyatékhoz tartozik, a jelen § rendelkezéseit megfelelően alkalmazni lehet gondnoknak az. ismeretlen örökös vagy az ismeretlen helyen, avagy külföldön távollévő örökös részére való kirendelése tekintetében is.

Tulajdonostárs helyreállitási joga

4. § (1) Ha az ingatlan több személy osztatlan közös tulajdona, a helyreállitás joga bármelyik olyan tulajdonostársat megilleti, aki az ingatlannak legalább egytized részben tulajdonosa. Ez a rendelkezés a lakóháznak a többi tulajdonostárs nevében való haszonbérbeadására, illetőleg a bérleti jogviszonyon kivül álló harmadik személy által tervezett helyreállitásához a tulajdonostársak helyett való hozzájárulásra nem ad jogot.

(2) Ha valamely helyreállitási munkálatot több tulajdonostárs kiván elvégezni, a tulajdonostársak között e tekintetben felmerült vita felől - megegyezés hiányában - a biróság határoz.

5. § (1) A 4. § (1) bekezdésében megállapitott jog a tulajdonostársat csak akkor illeti meg, ha a helyreállitással járó költségeket fedezi és a helyreállitás céljából tervezett rendelkezéseiről a többi tulajdonostársat a tervezett helyreállitási munkálatok műszaki leirásának és költségvetésének közlése mellett előzetesen értesiti.

(2) Ha a tulajdonostársak valamelyike a tervezett helyreállitás műszaki terve vagy költségvetése, vagy kivitelezése ellen kifogást emel, ezt - esetleges javaslataival együtt - a helyreállitást tervező tulajdonostárssal az (1) bekezdésben emlitett közlés hozzáérkezésétől számitott nyolc nap alatt közölnie kell. Ha a helyreállitást tervező tulajdonostárs ezeket a kifogásokat, illetőleg javaslatokat nem veszi figyelembe, köteles azokat a helyreállitási munkálatok megkezdése előtt döntés végett az elsőfoku épitésügyi hatóság elé terjeszteni. A hatóság a műszaki követelményeknek és a lakóház helyreállitásához fűződő közérdeknek megfelelően határoz; a határozat ellen jogorvoslatnak nincs helye.

A tulajdonostársak képviselet

6. § (1) Tulajdonközösség esetében a tulajdonostársak az ingatlan fekvése szerint illetékes elsőfoku épitésügyi hatóságnál (Budapesten a kerületi előljárónál) bejelenthetik azt a közös képviselőjüket, akivel szemben a bérlő vagy a hatóság - valamennyi tulajdonostársra kiható joghatállyal - a jelen rendeleten alapuló minden jognyilatkozatot vagy jogcselekményt megtehet, illetőleg határozatot hozhat Ilyen közös képviselő bejelentésének vagy a lakásbérleti szabályrendeletnek megfelelően kijelölt házkezelőnek hiányában a bérlő, illetőleg a hatóság az emlitett jognyilatkozatot vagy jogcselekményt bármelyik olyan tulajdonostárssal szemben megteheti, illetőleg határozatot hozhat, aki az ingatlannak legalább egytized részben tulajdonosa. Ebben az esetben a többi tulajdonostársat a bérlő, illetőleg a hatóság egyidejüleg értesiti arról, hogy melyik tulajdonostársat tekinti a tulajdonostársak közös képviselőjének mindaddig, amig maguk a tulajdonostársak más közös képviselőt, illetőleg házkezelőt jelölnek ki.

(2) A hatóság vagy a bérlő által a jelen § értelmében kijelölt tulajdonostárs jognyilatkozatai és jogcselekményei akkor is hatályosak maradnak, ha képviseleti joga utóbb megszünik.

(3) Az elsőfoku építésügyi hatóság a tulajdonostársak által a jelen § értelmében bejelentett közős képviselőkről nyilvántartást vezet.

Társasháztulajdon képviselete

7. § Az 1924:XII. tc. hatálya alá eső társasház tulajdonostársainak képviseletében a jelen rendelet III-V. fejezetein alapuló minden eljárásra csak a telekkönyvi hatósághoz bejelentett közös képviselő jogosult. Több közös képviselő közül a képviseleti jog bármelyiket megilleti.

Eljárás a bérlő által tervezett helyreállitás esetében

8. § (1) A bérlő köteles a helyreállitásra irányuló szándékát a tulajdonosnak a tervezett helyreállitás műszaki leirásának és költségvetésének közlése melleit bejelenteni.

(2) Ha a tulajdonos a bérlő bejelentésére (1) bek.) nyolc nap alatt nem válaszol vagy válaszában kijelenti, hogy a helyreállitást nem vállalja, avagy vállalja ugyan, de nyilatkozatának a bérlőhöz érkezésétől számitott harminc nap alatt nem kezdi meg vagy a megkezdéstől számitott kilencven nap alatt nem fejezi be, a bérlő a helyreállitási munkálatokat a tulajdonos hozzájárulása nélkül elvégeztetheti, kivéve, ha az elsőfoku épitésügyi hatóság a tulajdonosnak a helyreállitás megkezdésére vagy befejezésére - a körülményekhez mért - méltányos halasztást adott.

(3) Amennyiben a tulajdonos csak a tervezett helyreállitás módja ellen emel kifogást, ezt - esetleges módositó javaslataival együtt - nyolc nap alatt a bérlővel közölnie kell. Ha a bérlő a tulajdonos kifogásait, illetőleg javaslatait nem fogadja el, köteles azokat ugyancsak nyolc nap alatt döntés végett az elsőfoku épitésügyi hatóság elé terjeszteni. Ha a hatóság tizenöt nap alatt nem határoz, a bérlő a helyreállitást az általa tervezett módon elvégezheti.

(4) Ha a bérlő által tervezett heryreállitással szorosan összefüggő szerkezeti részek helyreállitása is szükséges, a tulajdonos a bérlőt a (3) bekezdésnek megfelelően ezeknek a munkálatoknak az elvégzésére is felhivhatja és ha a bérlő a felhivásnak eleget nem tesz, nem számíthatja fel azokat a helyreállitási költségeket, amelyek a helyre nem állitott szerkezeti részekkel szorosan összefüggő helyreállitási munkálatokból keletkeztek.

(5) A jelen § rendelkezései nem vonatkoznak olyan kisebb jelentőségü helyreállitási munkálatok (pl. üvegezés, kályhák felállitása, fürdőszoba, illetőleg konyhafelszerelés pótlása, stb.) elvégzésére, amelyeknek összes költsége a 14. § (1) bekezdése szerint számított egyévi alapbért nem haladják még.

Helyreállitási költségek megállapitása

9. § (1) A helyreállitót a jelen rendeletben biztositott jogok csak abban az esetben illetik meg, ha a helyreállitás költségeit - kérelmére - az épités- és közmunkaügyi miniszter rendeletével kijelölt hatóság megállapitotta. A kérelmet - minden igény elvesztésének terhével - a helyreállitási munkálatok befejezésétől számitott hatvan napon belül kell előterjeszteni.

(2) A hatóság a költségeket megállapitó határozatának meghozatala előtt az érdekelt feleket meghallgatja.

(3) A helyreállítási költségek megállapitása tekintetében - az ideiglenes jellegü munkálatok költségeinek kivételével - az összes igazolt munkálatok költségeit figyelembe kell venni.

(4) A bérlő által végzett helyreállitás esetében a költségek megállapitását csak akkor lehet kérni, ha azok a fennálló jogszabályok szerint a bérlő által fizetendő havi bér kétszeresét elérik.

(5) A hatóságnak a jelen rendelet alapján hozott határozatai ellen - amennyiben a jelen rendelet másként nem rendelkezik - a kézbesitéstől számitott nyolc nap alatt a helyreállitási fellebbviteli bizottsághoz előterjesztésinek van helye. A bizottság határozata végérvényes.

(6) A bizottság elnökből és két tagból áll; elnökét az épités- és közmunkaügyi miniszter, egy-egy tagját pedig a pénzügyminiszter, illetőleg az igazságügyminiszter jelöli ki a vezetése alatt álló minisztérium tisztviselői közül.

(7) A bizottság eljárásának szabályait az épités- és közmunkaügyi miniszter állapitja meg.

(8) Az eljárás költségeit az előterjesztéssel élő fél előlegezni köteles. A költségek a vesztes felet terhelik.

A helyreállitással kapcsolatos telekkönyvi bejegyzések

10. § (1) A helyreállitási költségeket megállapitó jogerős határozat (9. §) telekkönyvi bekebelezésre alkalmas okirat.

(2) A jelen rendelet 25., 29., 32., 36., 37., 38., 43., 45., 48. és 49. §-ai alapján bejegyzett jelzálogjog az ingatlant terhelő egyéb követeléseket és haszonélvezeti jogot is megelőzi, kivéve a törvényes kielégitési elsőbbséggel biró házadót, valamint az Országos Épületjavitási Alap által nyujtott kölcsön biztositására bejegyzett jelzálogjogot. Ez az elsőbbség csak abban az esetben áll fenn, ha a hitelező a jelzálogjog bejegyzése iránti kérvényét a bejegyzés alapjául szolgáló hatósági határozat keltétől számitott három hónap alatt az illetékes telekkönyvi hatósághoz benyujtja.

(31 A jelen rendelet, valamint a 8770/1945. ME, a 10300/1945. ME vagy a 12300/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 139., 167. és 208. szám) alapján bekebelezett jelzálogjogok rangsora egymásközt egyenlőnek tekintendő.

(4) A telekkönyvi bejegyzésben a jelzálogjognak a (2) és a (3) bekezdésben meghatározott természetét a jelen rendeletre utalással fel kell tüntetni.

(5) A helyreállitó tulajdonostársat megillető jogokat, illetőleg a bérlő bérbeszámitási jogát a 23. §, a 24. § (1) bekezdésének b) pontja, a 36. §, a 40. §, a 43. § (1) bekezdése, a 47. és 48. § szerint a hatóságnak (9. §) erre vonatkozó jogerős határozata alapján a jogosított tulajdonostárs, illetőleg bérlő kérelmére a telekkönyv "B" lapján fel kell jegyezni.

Értesítések módja

11. § Az érdekelt feleknek a jelen rendeletben szabályozott értesitését csak akkor lehet megtörténtnek tekinteni, ha irásbeli nyilatkozattal történt és a nyilatkozat átadása vagy postára adása okirattal igazolható.

A tulajdonos és a bérlő által közösen végzett helyreállitás

12. § Ha a helyreállítást részben a tulajdonos, részben a bérlő végezte, a jelen rendeleten alapuló jogok az általuk viselt költségek arányának megfelelően illetik meg őket.

Munkálatoknak iparossal való végeztetése

13. § (1) A lakóház szerkezeti részeit érintő helyreállitási munkálatokat csak olyan iparossal lehet elvégeztetni, akinek érvényes iparjogositványa van.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezése ellenére a jelen rendelet hatálybalépése után elvégzett munkálatokat a költségek megállapitásánál figyelmen kivül kell hagyni.

II. Lakások és más helyiségek helyreállítása

A) A tulajdonos által végzett helyreállitás

Helyreállitás bérleti jogviszony hiányában

14. § (1) Ha a helyreállitás költségei a 8000/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 161. szám) 2. §-a szerint megállapitott és a 8730/1946. ME rendeletnek (Magyar Közlöny 172/b. szám) megfelelően forintra átszámitott évi alapbér kétszeresét (2) elérik és a helyreállitási munkálatok megkezdésekor a lakásra vonatkozóan bérleti jogviszony nem áll fenn, a tulajdonos a helyreállitott lakást a lakásbérleti szabályrendelet korlátai között mind a bérlő kiválasztása, mind a bérösszeg megállapitása szempontjából szabadon bérbeadhatja.

(2) Ha a tulajdonos ugyanabban az épületben több lakást állit helyre és a helyreállitott lakások forintra átszámitott két évi alapbérének együttes ősszegét a helyreállitási költségek nem érik el, a tulajdonos annyi helyreállitott lakást adhat szabadon bérbe, ahány lakás forintra átszámitott évi alapbérének kétszeresét a helyreállitási költségek elérik. Azt, hogy ennek folytán mely lakások adhatók szabadon bérbe, a tulajdonosnak erre vonatkozó kérelméhez képest a helyreállitási költségek hatósági megállapitásakor kell meghatározni.

(3) A jelen § értelmében helyreállitott lakásban a bérlő a fennálló jogszabályok szerint őt megillető bérleti szükségletén felül még egy lakószobára tarthat igényt. A bérlőt ekként megillető lakás (lakásrész) a hatósági és a rendes felmondást korlátozó jogszabályok szerint lehetséges minden igénybevétel, valamint a visszajuttatás alól is mentes, a lakásnak ezt meghaladó része tekintetében pedig igénybevételnek csak akkor van helye, ha a bérlő azt albérletbe nem adta. A jelen bekezdés rendelkezéseit az olyan lakásra is megfelelően alkalmazni kell, amelyet a tulajdonos maga használ, mégpedig már abban az esetben is, ha a lakás helyreállitásának költségei a lakás egy évi alapbérének összegét elérik.

15. § Ha a helyreállitott lakásra vonatkozóan a helyreállitási munkálatok megkezdésekor bérleti jogviszony nem áll fenn, de a helyreállitási költségek a 14. §-ban meghatározott mértékét nem érik el, a tulajdonost a szabad bérbeadás szempontjából csak az a jog illeti meg. hogy a bérlőt szabadon választhatja.

16. § A tulajdonosnak a 14-15. §-on alapuló szabad bérbeadási joga megszünik, ha azt a helyreállitási költségeket megállapitó jogerőt határozat keltétől, illetőleg a lakásnak a helyreállitást követően beállott megüresedéstől számitott hatvan napon belül nem gyakorolja. Ha a helyreállitást a jelen rendelet hatályba lépése előtt befejezték, ez a határidő, a jelen rendelet hatálybalépésének napjával veszi kezdetét.

Helyreállitás bérleti jogviszony esetében

17. § (1) Ha a tulajdonos bérbeadott lakást kiván helyreállitani, köteles a bérlőt a helyreállitás megkezdése előtt legalább nyolc nappal a tervezett helyreállitás részleteiről, a munkálatok megkezdésének idejéről és a munkálatok várható tartamáról, továbbá a helyreállitási költségek és a helyreállitás pótlék (jelen § (3) bek., 50. §) valószinü összegéről értesiteni.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezése a kisebb jelentőségü helyreállitási munkálatokra (8. § (5) bek.) nem vonatkozik.

(3) Ha a helyreállitási költségek évi 6%-os kamata a fennálló jogszabályok szerint a helyreállitott lakásért fizetendő évi bért meghaladják, a tulajdonos a bérlőtől a különbözetnek megfelelő összegü évi pótlék fizetését követelheti.

(4) Ha a bérlő a (3) bekezdés szerint esetleg követelhető pótlék fizetésére kötelezettséget vállal, a tulajdonos a helyreállitási munkálatokat azonnal megkezdheti.

(5) A tulajdonos köteles a helyreállitási munkálatok befejezése után a pótlék összegét, valamint a kiszámitás alapjául szolgáló részletes adatokat a bérlővel közölni és egyidejüleg a hatóságnak (9. §) bemutatni. A bérlő a tulajdonos által közölt adatokra és az általa megállapitott pótlékra észrevételeket tehet; az észrevételeket a hatóságnál kell megtenni.

(6) A tulajdonos attól a bérlőtől, aki a lakást a 14. § alapján szabad bérmegállapitás mellett bérli, pótlékot nem követelhet.

Pótlék fizetése

18. § (1) A bérlő a pótlékot - amennyiben ennek fizetésére kötelezettséget vállalt (17. § (4) bek.) - a 17. § (5) bekezdésében emlitett közlést követő hónap első napjától kezdődően köteles fizetni, a tulajdonos megállapitása ellen tett észrevétel esetén azonban a hatóság (9. §) határozatának kézbesitéséig csak az észrevételeiben általa helyesnek elismert összegben. A hatóság határozatában megállapitott és a bérlő által fizetett összeg közötti esetleges különbözetet a bérlő a hatóság határozatának kézbesitésétől számitott tizenöt nap alatt köteles megfizetni. Ha a hatóság a pótlékot a bérlő által fizetettnél kisebb összegben állapitja meg, a különbözetet a bérlő az utóbb esedékessé váló bérből, illetőleg pótlékból levonhatja.

(2) A pótlék a bérrel együtt esedékes és fizetendő; fizetésének elmulasztása a bér nemfizetésének jogkövetkezményeivel jár.

(3) A pótlék a helyreállitott lakás mindenkori bérlőjét a vonatkozó rendes felmondási jog korlátozásának megszüntetéséig terheli.

Felmondás

19. § (1) Ha a bérlő az esetleges pótlék fizetését nem vállalja, a tulajdonos a bérletet - akár határozott, akár határozatlan tartamu - felmondással megszüntetheti. Ebben az esetben a nem használt vagy nem rendeltetésszerüen használt bérleménye tekintetében (pl. ha a lakás céljára bérbeadott helyiséget ipar, kereskedés vagy raktározás céljára használják, avagy a lakás - anélkül, hogy abban lakó volna - csak butorok vagy más háztartási ingóságok elhelyezésére szolgál) rendkivüli felmondásnak, a rendeltetésszerüen használt lakás bérlete tekintetében pedig rendes felmondásnak van helye. A rendes felmondásra vonatkozó rendelkezéseket alkalmazni kell abban az esetben is, ha a nem lakás céljára szolgáló helyiséget egészben vagy részben lakásul használják.

(2) A rendkivüli felmondási idő tizenöt nap.

(3) A rendes felmondási idő - tekintet nélkül a lakás nagyságára és a bérösszegre - három hónap; a felmondás arra a napra szól, amikor a 20. § értelmében felajánlott és elfogadott lakás használatba vehető, de nem szólhat november hó 1. napja és március hó 1. napja közé eső napra.

(4) Az (1) bekezdésen alapuló felmondás esetében - a tulajdonos köteles a bérlőnek a felmondás a hatályossá válásától számitott három nap alatt a bérlet megszűnését követő időre az" esetleg már kifizetett bért visszafizetni, e kötelezettség elmulasztása esetében a felmondás hatályát veszti.

(5) A tulajdonos az olyan lakást, amelynek bérletét a jelen § (1) bekezdése alapján mondotta fel, csak akkor adhatja bérbe, ha azt a kiüritéstől számitott négy hónap alatt teljesen helyreállitotta; ellenkező esetben a lakásügyi hatóság a lakást igénybeveheti, kivéve ha az elsőfoku épitésügyi hatóság a tulajdonosnak a helyreállitási munkálatok elvégzésére a körülményekhez mért méltányos halasztást adott.

Lakás felajánlása

20. § (1) A 19. §-on alapuló rendes felmondás csak ugy érvényes, ha a tulajdonos a felmondás közlésével egyidejüleg a bérlő részére megfelelő más lakást ajánl fel és egyuttal átadja neki a felajánlott lakás bérbeadójának azt a nyilatkozatát, mely szerint az a felajánlott lakást a nyilatkozatban meghatározott bérért és az esetleges egyéb feltételek mellett hajlandó neki bérbe adni, valamint a lakásügyi hatóságnak arra vonatkozó határozatát, hogy a lakást más bérlő részére igénybevenni nem kivánja.

(2) A lakásügyi hatóság köteles azt a bérlőt, akinek bérletét a tulajdonos a 19. § értelmében felmondani jogosult, a felajánlani kivánt lakás tekintetében - a tulajdonos vagy a bérlő kérelmére - más igényjogosultakkal szemben elsőbbségben részesiteni. Ez a rendelkezés nem érinti a bérlőnek azt a jogát, hogy a felajánlást visszautasithassa.

(3) Ha a bérlő a felajánlott lakás elfogadásáról a felmondást közlő tulajdonost a közléstől számitott nyolc nap alatt irásban nem értesiti, ezt a felmondás érvényessége megtagadásának, illetőleg a felajánlott lakás el nem fogadásának kell tekinteni.

(4) A biróság annak megitélésében, hogy a tulajdonos által felajánlott lakás a bérlőnek indokolt bérleti szükségletét kielégiti-e, figyelembe veszi a bérlő összes körülményeit, különösen azt, hogy a bérlő a lakást milyen célra használta, továbbá figyelembe veszi mind a bérlő által bérelt, mind a felajánlott lakás fekvését, a bérlő által a helyreállitás előtt használt helyiségek számát, nagyságát, felszereléseit és állapotát a lakásoknak a bérlő munkahelyélő] való távolságát és a közlekedési viszonyokat, valamint azt, hogy a felmondott, illetőleg felajánlott lakás önálló vagy több bérlő által megosztva használt lakás-e, valamint azt is, hogy a felajánlott lakás bére a bérlő által eddig fizetett bérnek és a bérlő kereseti és vagyoni viszonyainak figyelembevételével nem tul magas-e.

21. § (1) A tulajdonos a bérlő számára a 19. §-ban szabályozott felmondással egyidejüleg felajánlhatja a bérlő lakásának megfelelően elkülönithető és rendeltetésszerüen használható részét is, feltéve, hogy a felajánlott lakásrész kielégiti a fennálló jogszabályok szerint a bérlőt megillető bérleti szükségletet.

(2) Ha a bérlő az (1) bekezdés szerint felajánlott lakásrészt elfogadja vagy jogerős birói határozat a felmondást érvényesnek mondja ki, a tulajdonos a helyreállitási munkálatokat a felmondási idő eltelte előtt is megkezdheti.

(3) Az (1) bekezdés szerint felajánlott lakásrészre vonatkozóan uj bérleti szerződést kell kötni. A felajánlott lakásrész bére nem halad hatja meg az eredeti bérlemény bérének a felajánlott lakásrészre aránylagosan eső részét.

(4) A tulajdonos a lakásnak a bérlő számára felajánlott helyiségeken felüli részét a 14., illetőleg a 16. § rendelkezéseinek alkalmazásával és csak akkor adhatja bérbe, ha azt teljes egészében állitotta helyre. A helyreállitás akár egy, akár több önálló lakás létesitésével történhetik.

A lakás kiüritésével kapcsolatos költségek

22. § A 19. §-on alapuló rendkivüli felmondás esetében a lakás kiüritésével, illetőleg a lakásban lévő ingóságok raktározásával járó költségek, rendes felmondás esetében pedig a bérlő költözködési költsége a tulajdonost terheli és ezeket a költségeket a tulajdonos a bérlő kivánságára előlegezni köteles.

B) A tulajdonostárs által végzett helyreállitás.

23. § Ha a lakást tulajdonostárs (4. §) állitotta helyre, a helyreállitott lakás kizárólagos bérbeadására a rendes felmondási jog korlátozásának megszűntéig, de legalább a helyreállítási adókedvezmény tartama alatt a helyreállitó tulajdonostárs jogosult s erre az időre őt illeti az a tiszta jövedelemtöbblet, amely a helyreállitást közvetlenül megelőző tiszta jövedelemhez képest az általa végzett helyreállitás folytán - akár a szabad bérmegállapitásból, akár a pótlék szedéséből, akár a helyreállitási adókedvezményből - előállt.

C) A bérlő által végzett helyreállitás

A helyreállitó bérlő jogai

24. § (1) A bérlő az általa végzett helyreállitás esetében

a) követelheti, hogy a tulajdonos a helyreállitási költségeket téritse meg, vagy

b) a helyreállitási költségeket a bérbe s bér 70%-ának erejéig beszámithatja és ezenfelül bérleti jogát a tulajdonos beleegyezése nélkül átruházhatja, valamint lakásának egyrészét a bérleti jogviszony fennállásának tartama alatt - szintén a tulajdonos beleegyezése nélkül - albérletbe adhatja.

(2) A bérlő az (1) bekezdésnek mind az a) pontja, mind a b) pontja esetében a fennálló jogszabályok szerint őt megillető bérleti szükségletén felül még egy lakószobára tarthat igényt, feltéve, hogy a helyreállitási költségek a 14. § (1) bekezdése szerint meghatározott egyévi alapbért elérik.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott választási jog kizárólag a bérlőt illeti meg Ha a bérlő ezzel a jogával a helyreállitási költségek megállapitása iránt előterjesztett kérelmében (9. § (1) bek.) nem él, az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott jog illeti meg.

(4) A bérlő az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott beszámitási jogát a bérleti jogviszony fennállása alatt folyamatosan köteles gyakorolni. Husz évet meghaladó beszámitási jogot érvényesiteni nem lehet.

(5) A tulajdonos az (1) bekezdés b) pontja esetében addig, amig a helyreállitási költségek a beszámitás folytán nem térültek meg, a bérleti jogviszonyt rendes felmondással nem szüntetheti meg, ha pedig a bérleti jogviszonyt rendkivüli vagy rögtöni hatályu felmondással szünteti meg, a bérlő a bérleti jogviszony megszünése után a helyreállitási költségek meg nem térült részének megtéritését az (1) bekezdés a) pontja szerint követelheti. Ez a szabály arra az esetre is áll, ha a bérleti jogviszony a bérlő felmondása következtében vagy egyéb jogalapon szünik meg.

(6) Ha a bérleti jogviszony a helyreállitási költségek megállapitása (9. §) előtt megszünt, a bérlőt csupán az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott jog illeti meg.

A helyreállitási költségek megtéritése

25. § (1) A tulajdonos a 24. § (1) bekezdésének a) pontja esetében a 9. §-ban emlitett hatóság által megállapitott helyreállitási költségeket évi 6%-os kamattal együtt az 1947. évi augusztus hó 1. napjától kezdődően, ha pedig a hatóság a költségeket ezt az időpontot követően állapitja meg, a költségeket megállapitó hatá-

rozat keltét követő második bérévnegyed 1. napjától kezdődően köteles megtériteni. A költségeket a 14. § szerint számitott évi alapbérhez igazodva, az alábbiakban megállapitott idő alatt kell megtériteni:

a) ha a költségek az évi alapbér egyszeresét nem érik el, két év alatt,

b) ha a költségek az évi alapbér egyszeresét meghaladják, de háromszorosát nem érik el, három év alatt,

c) ha a költségek az évi alapbér háromszorosát meghaladják, de ötszörösét nem érik el, négy év alatt,

d) ha a költségek az évi alapbér ötszörösét meghaladják, de tizszeresét nem érik el, hét év alatt és

e) ha a költségek az évi alapbér tizszeresét

meghaladják, tiz év alatt.

(2) A tulajdonos az (1) bekezdésben megállapitott határidő alatt minden évben köteles a helyreállitási költségeknek legalább egy évre eső részét megtériteni, de a helyreállitási házadókedvezményben (10750/1946. ME rendelet - Magyar Közlöny 210. számi való részesitése esetében legalább annyit, amennyivel a házadókedvezmény folytán egy évre eső házadója csökken. A tulajdonos a költségeket az (1) bekezdésben megjelölt határidők eltelte előtt is bármikor megfizetheti.

(3) A bérlő jogosult a megtéritendő összeg biztositása céljából a bérleményt magábanfoglaló ingatlanra jelzálogjogot bekebeleztetni.

A helyreállítási költségek megállapitásának mértéke

26. § A 9. §-ban emlitett hatóság a bérlő által végzett helyreállitás költségeit az alábbiakban megállapitott mértékben veszi figyelembe:

a) az igazolt helyreállitási költségeket, amennyiben azok a 14. § szerint számitott egyévi alapbért nem érik el és

b) az igazolt helyreállitási költségeknek 20%-kal növelt összegét, amennyiben azok a 14. § szerint számitott évi alapbér egyszeresét meghaladják, de háromszorosát nem érik el,

c) az igazolt helyreállitási költségeknek 35%-kal növelt összegét, amennyiben azok a 14. § szerint számitott egy évi alapbér háromszorosát meghaladják.

D) Harmadik személy által végzett helyreállitás

27. § (1) Az, akire a tulajdonos szerződés alapján egy vagy több lakásra vonatkozó bérbeadási jogát átruházta, mint házhaszonbérlő a 14-17. §-ok alkalmazásával a tulajdonos helyébe lép, ha a szerződésben a helyreállitásra kötelezettséget vállal és a hatóság a hozzá bemutatott házhaszonbérleti szerződés alapján megállapitja, hogy a házhaszonbérlőt a tulajdonos jogállása megilleti.

(2) Az (1) bekezdésben emlitett házhaszonbérleti jogot alhaszonbérbe adni nem lehet. Az ilyen tárgyu szerződés semmis.

(3) Ha a házhaszonbérlet bármely okból érvénytelen vagy megszűnik, a tulajdonos lép a házhaszonbérlő és a bérlő között fennálló bérleti jogviszonyban a házhaszonbérlő helyébe.

28. § (1) A tulajdonossal kötött házhaszonbérleti szerződés alapján a bérlő is jogosult saját lakását több önálló bérleménnyé átalakitva helyreállitani. Az ilyen szerződésen alapuló jogviszony tekintetében a 27. § rendelkezései irányadók.

(2) Az (1) bekezdésben emlitett házhaszonbérleti szerződés megkötésével az átalakitandó lakásra vonatkozó bérleti jogviszony megszűnik.

29. § A bérlő megállapodást köthet harmadik személlyel is lakásának helyreállitására nézve. Ebben az esetben a bérlő a 24. § (2) bekezdésében meghatározott jogra tarthat igényt, a helyreállitó harmadik személy pedig a hatóság által megállapitott helyreállitási költségeknek a tulajdonos által való megtéritését (24. § (1) bek. a) pontja, 25. §) követelheti és e költségek biztositására a saját javára a 10. §-nak megfelelően jelzálogjogot kebeleztethet be.

30. § A tulajdonossal, illetőleg a bérlővel kötött megállapodás alapján helyreállitási végző harmadik személy a lakást csak teljes egészében - akár egy, akár több önálló lakás létesitésével - állithatja helyre.

III. A tetőzetnek és a lakóház egyéb szerkezeti részeinek helyreállitása

A) A tulajdonostárs által végzett helyreállitás

A helyreállitási költségek megosztása

31. § Ha az 1. § (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott helyreállitást a tulajdonostárs végeztette, a hatóság határozatában a költségek összegét valamennyi tulajdonostárs tulajdoni illetőségének arányában megosztva állapitja meg.

A helyreállitási költségek megtéritése

32. § Ha a helyreállitást végző tulajdonostárs a többi tulajdonostárstól - tulajdoni illetőségük aránya szerint - a helyreállitási költségek megállapitott összegének megtéritését a 25. §-nak megfelelően követelheti és ennek az összegnek biztositása céljából az ingatlanra a többi tulajdonostárs hozzájárulása nélkül is jelzálogjogot kebelezhet be (10. §). Ilyen esetben a törlesztési határidő megállapitásánál az egész épület nyers bérjövedelmét kell alapul venni.

Helyreállitás az Országos Épület javítási Alap által folyósitott kölcsönből

33. § (1) Ha a tulajdonostárs a munkálatokat az Országos Épületjavitási Alapból folyósitott kölcsön igénybevételével végezteti, a kölcsön biztositására szolgáló jelzálogjogot a helyreállitási költségeket megállapitó jogerős határozat alapján az abban megállapitott összeg erejéig az egész ingatlanra lehet bejegyezni.

(2) Ha valamelyik tulajdonostárs a kölcsönnek a tulajdonostársak egymásközötti viszonyában őt terhelő részét visszafizeti, a jelzálogjog részleges törlésével egyidejüleg azt is fel kell jegyezni, hogy ennek a tulajdonostársnak az illetőségét a tulajdonostársak egymásközötti viszonyában a jelzálogjog nem terheli.

Helyreállitás társasháztulajdon esetében

34. § (1) Társasháztulajdon esetében a 33. §-nak megfelelő kölcsön biztositására szolgáló jelzálogjogot teljes összegében a törzsbetétbe kell bejegyeztetni, az albetétekbe pedig azt kell feljegyezni, hogy a törzsbetétbe bejegyzett követelés az egyes tulajdoni illetőségeket egymásközötti viszonyukban milyen arányban terheli. Ha valamelyik tulajdonostárs a tulajdoni illetőségének megfelelő kölcsönhányadot viszszafizeti, az albetétből az emlitett feljegyzést törölni kell, a törzsbetétben pedig a megfelelő összegű résztörlesztést kell bejegyezni.

(2) Késedelem esetében a hitelező csak a késedelmes tulajdonostárs illetőségéből és csak a kölcsönnek a tulajdoni illetőségek egymás közötti viszonyában ezt az illetőséget terhelő összeg erejéig kereshet kielégitést. A végrehajtás utján való ilyen részleges kielégités esetében az előbbi bekezdés rendelkezését kell megfelelően alkalmazni.

B) Bérlő által végzett helyreállitás

A helyreállitási költségek megoszlása több bérlő által végzett helyreállitás esetében

35. § Ha a lakóház tetőzetét több bérlő együttesen állitja helyre, a helyreállitási költségek megoszlására a bérlők közötti megállapodás az irányadó. Ilyen megállapodás hiányában a költségek a helyreállitó bérlők között az egyes bérlemények alapbérének (8000/1946. ME rendelet 2. §) arányában oszlanak meg.

A bérlő által végzett helyreállitás költségeinek megtéritése

36. § (1) A bérlő a tetőzet helyreállitásával felmerült és a hatóság által megállapitott költségek megtéritését a tulajdonostól csak a 24-26. §-ok rendelkezéseinek megfelelően követelheti.

(2) Ha bármelyik bérleményre eső helyreállitási költség a 14. § (1) bekezdésében megállapitott értékhatárt meghaladja, a helyreállitó bérlőt a 14. § (3) bekezdésében megállapitott jog illeti meg.

C) Harmadik személy által végzett helyreállitás

37. § Ha az 1. § b) pontjában meghatározott helyreállitást a tulajdonossal létrejött megállapodás alapján harmadik személy végezteti el, ez a harmadik személy a helyreállitási költségek összegének hatósági megállapitását kérheti és a hatóság határozata alapján az ingatlanra saját javára jelzálogjogot jegyeztethet be (10. §).

38. § A bérlő a ház tetőzetének helyreállitására vonatkozó jogát harmadik személy utjtán is gyakorolhatja. Ebben az esetben a 35-36. §-ok rendelkezéseit megfelelően alkalmazni lehet.

IV. Központi fütő- és melegvizszolgáltató berendezés helyreállitása

A) Tulajdonos által végzett helyreállitás

39. § (1) Ha a tulajdonos a fűtőberendezést helyreállitotta és a helyreállitási költségek évi 6%-os kamata a (3) bekezdés szerint számitásba vett bérleményekért a fennálló jogszabályok szerint fizetendő egy évi bér összegét meghaladja, ezeknek a bérleményeknek bérlőitől a különbözetnek megfelelő összegű évi pótlék fizetését követelheti.

(2) A pótlék fizetésére a 18. §-ban foglalt rendelkezések irányadók.

(3) A pótlékot csak azok a bérlők kötelesek fizetni, akik erre irásban kötelezettséget vállaltak. A pótlék az egyes bérlők közölt olyan arányban oszlik meg, amilyen arányban áll az egyes bérlemények fűthető légköbméter térfogata az összes bérlemények füthető legköbmétertérfogatával; ennek megállapitásában mind az épen maradt, mind a helyreállitott fűtőtestek által füthető helyiségek légköbmétertérfogatát figyelembe kell venni.

(4) Ha a bérlő a pótlék fizetésére kötelezettséget nem vállal, akkor a bérleményben lévő fütőberendezés helyreállitását mellőzni lehet, illetőleg az épen maradt vagy a tulajdonos által helyreállitott költségeket a fütési üzemből ki lehet kapcsolni vagy le lehet szeretni.

(5) A pótlék a tulajdonost nem illeti meg arra az időre, amely alatt a fütőberendezést bármely okból nem vagy nem megfelelően tartja üzemben, kivéve, ha a bérlők a fütőberendezés üzembentartását magukra vállalták. Arra vonatkozóan, hogy az üzembentartás megfelelő-e, a tulajdonos és a bérlők közötti megállapodás az irányadó.

(6) A tulajdonos attól a bérlőtől, aki a bérleményt a 14. § alapján szabad bérmegállapitás mellett bérli, pótlékot nem követelhet. Ilyen esetre a (4) bekezdés rendelkezése nem vonatkozik.

B) A tulajdonostárs által végzett helyreállitás

40 §

Ha a fütőberendezést tulajdonostárs (4. §) állitotta helyre, a rendes felmondási jog korlátozásának megszüntéig, de legalább is a helyreállitási adókedvezmény tartama alatt őt illeti meg az a tiszta jövedelemtöbblet, amely a helyreállitást közvetlenül megelőző tiszta jövedelemhez képest a fütőberendezés helyreállitása folytán - akár a 39. § alapján szedhető pótlékból, akár a fütőberendezés üzembentartásából eredő haszonból akár a helyreállitási adókedvezményből - előállt.

C) A bérlő által végzett helyreállitás

41. § (1) Azok a bérlők, akik a fütőberendezés helyreállitását elhatározták, a költségeket olyan arányban viselik, amilyen arányban áll a saját bérleményük fűthető légköbmétertérfogata a helyreállitásban részes bérlők bérleményeinek füthető légköbmétertérfogatával; ennek megállapitásában mind az épen maradt, mind a helyreállitott fütőtestek által füthető helyiségek légköbmétertérfogatát figyelembe kell venni.

(2) A bérlőknek az (1) bekezdés szerinti elhatározását irásba kell foglalni; a nyilatkozatot visszavonni nem lehet.

(3) Az előbbi bekezdésben emlitett nyilatkozat alapján a bérlők közt egyetemleges kötelezettség - ennek külön kikötése nélkül - nem jön létre s a bérlőtől nyilatkozata alapján a költségeknek csak az (1) bekezdés szerint reá eső részét lehet követelni.

(4) Ha valamelyik bérlő a helyreállitáshoz nem járul hozzá vagy a helyreállitási munkálatok megkezdéséig a költségeknek reá eső részét nem fizeti meg, a bérleményben lévő fütőberendezés helyreállitását mellőzni lehet, illetőleg az épen maradt vagy a helyreállitott fütőtesteket a fütési üzemből ki lehet kapcsolni.

42. § (1) A fűtőberendezés helyreállitásához az a bérlő, aki a helyreállitásban nem vett részt, utólagosan csatlakozhatik.

(2) Utólagos csatlakozás esetében a helyreállitás költségeit az érdekeli bérlők között ujra meg kell osztani, mégpedig akként, mintha az utólagosan csatlakozó bérlő a helyreállitáshoz már eredetileg is hozzájárult volna; az utólagos csatlakozással felmerült többletköltségek teljes egészükben az utólagosan csatlakozó bérlőt terhelik.

43. § (1) A fütőberendezés helyreállitásával felmerült és a hatóság (9. §) által megállapitott költségek megtéritését a bérlő a tulajdonostól a 24-26. §-ok rendelkezéseinek megfelelően követelheti.

(2) Ha bármelyik bérleményre eső helyreállitási költség a 24. § (2) bekezdésben megállapitott értékhatárt meghaladja, a helyreállitó bérlőt a 14. § (3) bekezdésében megállapitott jog illeti meg.

D) Harmadik személy által végzett helyreállitás

44. §

Ha a fűtőberendezést a tulajdonossal létrejött megállapodás alapján a bérleti jogviszonyon kivül álló harmadik személy állitotta helyre, ez a harmadik személy a 39. § alkalmazásában a tulajdonos helyébe lép azzal, hogy a felmondási jog a tulajdonost illeti meg, a fütőberendezés karbantartásának a költsége pedig a tulajdonost terheli, kivéve, ha a bérlők a fütőberendezés üzembentartását magukra vállalták.

45. § Ha a fütőberendezés helyreállitását egy vagy több bérlő elhatározza, a fütőberendezést a bérlővel, illetőleg a bérlőkkel vagy meghatalmazottjukkal létrejött megállapodás alapján a bérleti jogviszonyon kivül álló harmadik személy is helyreállithatja. Ebben az esetben a harmadik személyt a 24. § (1) bekezdésnek a) pont-jóban meghatározott jog illeti meg és a helyreállitási költségek megtéritését a tulajdonostól a 25-26. §-ok rendelkezéseinek megfelelően követelheti.

V. Felvonóberendezés helyreállitása

A) Tulajdonos által végzett helyreállitás

46. § (1) Ha a tulajdonos a felvonóberendezést helyreállitotta és a helyreállitási költsége évi 6%-os kamata a felvonóberendezést használó bérlők bérleményeiért a fennálló jogszabályok szerint fizetendő évi bér összegét meghaladja, ezektől a bérlőktől a különbözetnek megfelelő összegü évi pótlék fizetését követelheti.

(2) A pótlékot csak az a bérlő köteles fizetni, aki erre irásbeli kötelezettséget vállal.

(3) A pótlék az egyes bérlők közölt bérleményük alapbérének arányában oszlik meg.

B) A tulajdonostárs által végzett helyreállitás

47. § Ha a felvonóberendezést tulajdonostárs (4. §) állitotta helyre, a 40. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

C) A bérlő által végzett helyreállitás

48. § Ha egy vagy több bérlő a felvonóberendezést saját költségén kivánja helyreállitani, a követendő eljárásra, valamint a bérlő jogaira és kötelezettségeire a 41-43. §-ok rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy a költségek a bérlők között eltérő megállapodásuk hiányában bérleményük alapbérének arányában oszlanak meg.

D) Harmadik személy által végzett helyreállitás

49. § Ha a felvonóberendezést harmadik személy állitotta helyre, a 44-45. §-ok rendelkezései megfelelően irányadók.

VI. Vegyes rendelkezések

A pótlékok egyesitése

50. § A jelen rendelet alapján a tulajdonos áltál végzett különböző helyreállitások költségeit a bérlő által fizetendő pótlék megállapitása szempontjából összegezve kell számitásba venni.

Átmeneti rendelkezések

51. § (1) A jelen rendelet rendelkezései irányadók a hatálybalépés előtt végzett olyan helyreállitások tekintetében is, amelyekre nézve az országos épitésügyi kormánybiztos a hatálybalépés napjáig nem hozott a helyreállitó fél költségeit megállapitó határozatot, kivéve, ha a megállapitás iránt az országos épitésügyi kormánybiztosnál azért nem terjesztettek elő kérelmet, mert a felek a helyreállitás költségeit a jelen rendelet hatálybalépése előtt kölcsönös megállapodással rendezték.

(2) A jelen rendelet hatálybalépése előtt megkezdett vagy befejezett helyreállitás tekintetében a helyreállitó fél akkor is kérheti a jelen rendelet alkalmazásával költségeinek megállapitását, ha a munkálatoknál a másik félnek a hatályos jogszabályban megszabott előzetes felhivását mellőzte.

(3) Az 1945. évi november hó 4. napja és a jelen rendelet hatálybalépésének napja közt eltelt időben befejezett helyreállitás költségeinek megállapitása iránt - minden igény elvesztésének terhével - legkésőbb az 1946. évi december hó 31. napjáig lehet kérelmet előterjeszteni.

52. § (1) Ha az országos épitésügyi kormánybiztos a bérlő által végzett helyreállitás költségeit már a jelen rendelet hatálybalépése előtt hozott határozattal megállapitotta, a bérlőnek a helyreállitással megszerzett joga tekintetében az alábbi rendelkezések irányadók.

(2) Ha a bérlő a helyreállitást az 1946. évi február hó 1. napja előtt befejezte, a bérleti jognak az országos épitésügyi kormánybiztos határozatában megállapitott időtartamát a jelen rendelet nem érinti.

(3) A bérlő által az 1946. évi január hó 31. napja után, de április hó 1. napja előtt befejezett helyreállitás esetében a bérleti jognak az országos épitésügyi kormánybiztos határozatában megállapitott időtartama a jelen rendelet erejénél fogva felére csökken.

(4) Ha a bérlő a helyreállitást az 1946 évi március hó 31. napja után fejezte be, a jelen rendelet hatálybalépésétől számitott hat hónapon belül a 9. §-ban megjelölt hatóságnál bármelyik fél kérheti a helyreállitás költségeinek a jelen rendelet alkalmazásával való uj megállapitását. Az uj megállapitás alapján a bérlő - a hatóság határozatában foglaltak szerint - a jelen rendelet 24-26. §-ainak megfelelően gyakorolhatja a helyreállitással kapcsolatos jogokat, akként azonban, hogy amennyiben a bérlő az 1946. évi augusztus hó 1. napja után a helyreállitás cimén bért nem fizetett, az ennek megfelelő bérösszeget az ujonnan megállapított helyreállitási költségekből levonásba kell hozni.

(5) Ha az 1945. évi március hó 31. napja után befejezett helyreállitással kapcsolatban a (4) bekezdés alapján az ott megszabott határidő alatt kérelmet nem terjesztettek elő, vagy a kérelmet visszavonják, az ilyen helyreállitással kapcsolatban szintén a (3) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni.

(6) A jelen § rendelkezései nem érintik a helyreállitó bérlőnek az esetleges lakószoba többletre vonatkozóan a 10300/1945. ME rendelet alapján megállapitott igényét és az emlitett rendelet alapján őt megillető egyéb jogokat.

Helyreállitási munkálatok költségeinek megállapitása jelző- (index-) számok alapján

53. § Az 1946. évi augusztus hó 1. napja előtt végzett helyreállitási munkálatok költségeit a jelen rendelet függelékében feltüntetett jelző-(index-) számok alapján kell megállapitani. Az 1945. évi junius hó 1. napjára vonatkozó jelzőszám szerint kell megállapitani a korábban végzett helyreállitási munkálatok költségeit is.

A rendelettől eltérő megállapodások

54. § Az érdekelt felek a jelen rendelet rendelkezéseitől eltérően is szerződhetnek, a szerződéssel egymás irányában kikötött jogokon tulmenően azonban a jelen rendeletben biztositott kedvezményekre csak a jelen rendelet rendelkezéseinek megtartása esetében tarthatnak igényt.

Bérlő kijelölése teljesen lakhatatlanná vált lakás igénybevétele esetében

55. § A lakásügyi hatóság a teljesen lakhatatlanná vált lakás bérlőjéül csak azt jelölheti ki, aki az egész lakás helyreállitására kötelezettséget vállal. Ha az ilyen bérlő a helyreállitást a lakásügyi hatóság határozatának jogerőre emelkedésétől számitott hat hónap alatt nem fejezi be, a lakás a lakásügyi hatóság által ujból igénybevehetővé válik.

Költségmegállapitás iránti kérelem illetéke

56. § A helyreállitó fél köteles az általa megállapitani kért helyreállitási költségek 1%-át az Országos Épületjavitási Alap részére befizetni.

Hatályukat vesztő jogszabályok

57. § A jelen rendelet hatálybalépésével hatályukat vesztik

a lakások és más helyiségek helyreállitásáról szóló 10300/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 167. sz.),

a központi fütőberendezések helyreállitásáról szóló 12300/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 208. sz.),

a lakások és más helyiségek helyreállitásáról szóló 10300/1945. ME rendelet módositásáról és kiegészitéséről szóló 1200/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 30. sz.),

a központi fütőberendezések helyreállitásáról szóló 12300/1945. ME rendelet kiegészitéséről szóló 2030/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 48. sz.),

a lakások és más helyiségek helyreállitásáról szóló 10300/1945. ME rendelet módositása és kiegészitése tárgyában kibocsátott 1200/1946. ME rendelet 7. §-ában megállapitott határidő ujabb meghosszabbitásáról szóló 3000/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 63 sz.),

az épületek helyreállitása érdekében szükséges gondnok kirendelés szabályozásáról szóló 5920/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 119. sz.),

a közös tulajdonban lévő épületek helyreállitásáról szóló 6630/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 131. sz.),

a lakások és más helyiségek helyreállitásáról szóló jogszabályok kiegészitése tárgyában kibocsátott 7290/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 144. sz.) 2-5. §-ai,

a lakások tetőzetének és egyéb szerkezeti részeinek helyreállitásáról szóló 7900/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 156. szám) 13-26. és 29. §-ai.

és általában mindazok a jogszabályok, amelyek a jelen rendelet rendelkezéseivel ellenkeznek.

A rendelet hatálybalépésének ideje

58. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba, végrehajtásáról az épités- és köz-munkaügyi miniszter gondoskodik.

Budapest, 1946. évi október hó 4-én.

Nagy Ferenc s. k.,

miniszterelnök

Függelék a 11800/1946. ME rendelet 53. §-ához

Lakóházak helyreállitási költségeinek átszámitásánál alkalmazandó mérlegelt értékjelző számok, melyek szerint 1 forint értéke:

Tartalomjegyzék