Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4700/1946. ME rendelet

az életveszélyre utaló körülmények között eltünt egyes személyek holtnaknyilyánitása tárgyában

A minisztérium az 1946. VI. tc. 1. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A jelen rendelet rendelkezései szerint holtnak lehet nyilvánítani az életveszélyre utaló körülmények között eltűnt azokat a polgári személyeket, akiknek eltűnése az 1941. évi. június hó 26. napja után, de még az eltűnés helyének felszabadulása előtt következett be.

(2) A jelen rendelet rendelkezései szerint holtnak lehet nyilvánítani az életveszélyre utaló körülmények között eltűnt azokat a személyeket is, akik az 1942. XIV. törvénycikknek, a 200/1945. ME rendelettel hatályon kivül helyezett 5. §-a értelmében a honvédség kötelékében kisegítő szolgálatot teljesítettek, feltéve hogy eltűnésük az 1944. évi március hó 19. napja után, de még az eltűnés helyének felszabadulása előtt következett be.

2. § (1) Az 1. § alapján előterjesztett kérelemben az eltűnt személyi adatait - nevét, életkorát, legutóbbi lakóhelyét és foglalkozását, szüleinek és házastársának nevét - valamint, eltűnésének idejét és körülményeit tüzetesen elő kell adni.

(2) A kérelem folytán a bíróság az eltűnt részére - amennyiben azt szükségesnek találja - ügygondnokot rendel s a holtnaknyilvánitás előfeltételeinek bizonyítására határnapot tűz ki, amelyre a kérelmezőt, valamint az esetleg kirendelt ügygondnokot is megidézi s az eljárás folytatása, illetőleg megszüntetése felől a felvett bizonyítás eredményéhes képest határoz.

(3) A holtnaknyilvánitás előfeltételeire vonatkozó további bizonyítás felvételéi mellőzni kell, ha a kérelmező a honvédelmi miniszter vagy a Népgondozó Hivatal bizonyítványával igazolta, hogy az eltűnt az 1. §-ban meghatározott időben életveszélyre utaló körülmények között mint polgári, illetőleg mint kisegitő szolgálalot teljesítő személy tünt el.

3. § Egyebekben a kérelmezési jogosultságra, valamint a további eljárásra - ideértve a hirdetmény kibocsátását is - a háborúban eltűntek holtnaknyilvánilásáról szóló 28000/1919. IM rendelet (Rendeletek Tára 1132. lap). ugyszintén az azt kiegészítő és módosító jogszabályokat kell megfelelően alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy a Vöröskereszt Egyletet, illetőleg a holtnaknyilvánítási eljárás szempontjából annak helyébe lépett hatóságokat megillető jogkört, jelen rendeleten alapuló eljárásban a honvédelmi miniszter és a Népgondozó Hivatal gyakorolják.

4. § Az 1. §-ban meghatározott időben meghalt polgári, illetőleg kisegítő szolgálatot teljesítő olyan személy halála tényének igazolására, akinek halála közokirattal nem bizonyítható - a 3. 8-ban méghatározott eltéréssel - szintén a 28000/1919. IM rendeletnek és az azt kiegészítő és módosító jogszabályoknak vonatkozó rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

5. § (1) A jelen rendelet alapján a honvédelmi miniszter vagy a Népgondozó Hivatal állal kiadott bizonyítványok illetékmentesek.

(2) A jelen rendelelen alapuló holtnaknyilvánitási eljárás a fennálló jogszabályokban meghatározott törvénykezési illeték alól mentes.

6. § A jelen rendelet az 1946. évi május hó 1. napján lép hatályba.

Budapest, 1946. évi április hó 26-án.

Nagy Ferenc s. k.,

miniszterelnök