Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

200/1945. ME rendelet

a zsidótörvények és rendeletek hatályonkivül helyezéséről

Az Ideiglenes Nemzetgyűlés által 1944. évi december hó 22. napján adott felhatalmazás alapján az ideiglenes nemzeti kormány a következőket rendeli:

1. §

Az összes jogszabályokat, amelyek a zsidókra vonatkozó hátrányos megkülönböztetéseket tartalmaznak, igy különösen az 1938. évi XV. tc.-t, az 1939. évi IV. tc.-t, az 1940. évi IV. tc. 12., 40., 41. §-ait, az 1940. évi XXXIX. tc. 4. § (1) bekezdését, az 1941. évi XV. tc. 9., 10., 14., 15., 16. §-ai, az 1942. évi VIII. tc.-t hatályonkivül helyezi és alkalmazásukat megtiltja.

Mindazokat a törvényeket és rendeleteket, amelyek az 1. bekezdésben felsorolt törvényeknek az életbeléptetését elrendelték, végrehajtásuk és alkalmazásuk módját szabályozták, módosították vagy kiegészitették, teljes egészükben hatályonkivül helyezi. Hatályonkivül helyezi a más tárgyban kibocsátott törvényeknek és rendeleteknek ama rendelkezéseit is, amelyek a polgári egyenjoguság elvét sértik.

2. §

Megállapítja az ideiglenes nemzeti kormány, hogy ezek a törvények és rendelkezések a magyar nép alkotmányos érzületével ellentétben állanak és a polgárok közötti teljes egyenjoguságot ünnepélyesen újból kinyilvánítja.

3. §

Az 1. §-ban felsorolt törvények és rendeletek alapján megindult büntető ügyeket meg kell szüntetni, aki az ilyen büntető ügyből kifolyólag bírói itélet hatálya alatt áll, haladéktalanul szabadlábra helyezendő, illetve vele szemben a kiszabott és be nem hajtott pénzbüntetés törlendő. A felsorolt törvények és rendeletek megszegése miatt jogerősen elitélt eket büntetett előéletüeknek tekinteni nem lehel és igy kiszabott büntetésüket az Országos Bűnügyi Nyilvántartó Hivatal nyilvántartásából törölni kell.

A kormány hatályonkivül helyezi a 2823/1938. ME rendeletet és megszünteti az e rendelettel létesített Értelmiségi Munkanélküliségi ügyek Kormánybiztosságát.

Közalkalmazottak visszavétele

4. §

Azokat a közalkalmazottakat, akiket az 1. §-ban felsorolt törvények és rendeletek alapján vagy általában zsidó származásuk vagy házastársuk zsidó származása miatt elbocsátottak, nyugdíjaztak vagy végelbánás alá vontak, 1945. évi március hó 31. napjáig előterjesztett kérelmük alapján állásukba vissza kell helyezni.

Az 1945. évi február hó I napja után Magyarországra visszatérő ilyen közalkalmazottak visszatérésüktől számitott hatvan napon belül kérhetik állásukba való visszahelyezésüket.

5. §

A visszavett közalkalmazottat lehetőleg abba az állásba kell visszahelyezni, amelyet elbocsátása nyugdíjazása, végelbánása) előtt betöltött. Amennyiben az a köz érdekének sérelmébe ütköznék, ugy más, a réginél nem alacsonyabb rendű munkakörben kell foglalkoztatni.

Az elbocsátás és visszavétel közötti időt a visszavett közalkalmazott előléptetése és nyugdíjjogosultsága szempontjából teljes egészében be kell számítani. A végkielégítés címén felvett összeget azonban netán ujabb elbocsátása esetén fizetendő végkielégítési összegből le kell venni.

6. §

Állásába nem helyezhető vissza az a közalkalmazott,

a) aki kérelmét a 4. §-ban irt időben elő nem terjeszti, a késedelmének elfogadható okát nem adja,

b) aki a 4. § szerint előterjesztett kérelem benyújtásának évében vagy az azt követő évben életkora alapján nyugdíjazandó volna,

c) aki vagyon vagy szemérem elleni bűncselekmény miatt elitéltetett.

A b) pontban említett közalkalmazott nyugdíjba helyezendő.

7. §

A visszahelyezés iránti kérvényt annál a hivatali elöljáróságnál kell benyujtani, akinek a visszahelyezést kérő közvetlenül alá volt rendelve, vagy a tartózkodási helyéhez legközelebb eső hasonló hivatali elöljárónál. Kérelmezőnek a kérvényben a 15/1945. ME rendelet 4. §-ában foglaltakra is részletesen nyilatkozni kell és elő kell adnia, hogy állásának elvesztése után milyen foglalkozást folytatott. A kérvényhez erkölcsi bizonyítványt kell mellékelni.

8. §

A visszavételt kéről igazolási eljárás alá kell vonni. Az eljárás a 15/1945. ME rendelet 12. §-ában foglaltak szerint történik.

A 77/1945. ME rendelet 4. §-a alapján feltételes igazolásnak van helye a visszavett közalkalmazottal szemben akkor, ha sürgős szükség indokolja állásába való nyombani visszahelyezését és

ha kérelméhez erkölcsi bizonyítványt mellékelni nem tudott, de büntetőjogi felelőssége tudatában kijelenti, hogy a 6. § c) pontjábani akadály vele szemben nem forog fenn. Az erkölcsi bizonyítvány utólagos bemutatásával az igazolás feltétlennek tekintendő.

Magánjogi ügyletek megtámadása

9. §

Az az uzsorás szerződés, kizsákmányoló ügylet, egyoldalú fizetés vagy kötelezettségvállalás, amelyben a kötelezett fél az 1. §-ban felsorolt jogszabályok hatálya alá tartozott - megtámadható s a teljesített szolgáltatások visszakövetelhetők. Annak elbírálásánál, hogy a szerződés (kötelezettségvállalás, szolgáltatás) uzsorás vagy kizsákmányoló, az 1932. évi VI. tc. irányadó azzal, hogy jelen rendelet 1. §-ában foglalt jogszabályok hatálya alá tartozás önmagában elegendő a szorult helyzet bizonyítására.

Az 1932. évi VI. tc. 9. §-ában foglalt elévülés a rendelet hatálybalépésének napjától veszi kezdetét. Ha a megtámadásra jogosított nem tartózkodik az ország területén, az elévülés hazatérése napján veszi kezdetét. Amennyiben a kizsákmányoló fél nem tartózkodik az ország területén, vagy ismeretlen helyen van, ugy az elévülés csak a 45030/1945. IM rendelet hatályonkivül helyezésének napjával kezdődik, 1945. évi január hó 1. napja után a kizsákmányolt fél jogait per utján többé nem érvényesítheti.

Vegyes és büntető rendelkezések

10. §

Budapest székesfővárosnak a polgári közigazgatásba való bevonásától számitott harminc napon belül rendezi a kormány a zsidó vagyonok kérdését.

11. §

Azt a közalkalmazottat, aki közhivatali eljárás során az 1. §-ban felsorolt valamely törvényt vagy rendeletet alkalmaz, fegyelmi elbánás alá kell vonni.

12. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Debrecen. 1945. évi február hó 6. napján

Miklós Béla s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék