Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8430/1946. (VII. 25.) ME rendelet

az államvasuti alkalmazottak illetményeinek és nyugellátásának rendezése tárgyában

A minisztérium az 1946:VI. tc. 1. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli.

I. FEJEZET

A tényleges szolgálatban álló államvasuti alkalmazottak fizetése

1. § Az államvasuti alkalmazottak a jelen rendelet hatálybalépésének napjától kezdve olyan összegü fizetést kapnak, amilyen összegű fizetés a jelen rendelet I. számu mellékletét képező táblázat szerint az állami alkalmazottakat az olt feltüntetett fizetési osztályban és fokozatban megilleti. Kivételt a meghatározott időtartamra (idénymunkára), vagy valamely meghatározott rendkivüli munka elvégzésére felvett, valamint azok az alkalmazottak képeznek, akik dijazásukat az utazó-közönségtől kapják (poggyászhordárok stb.). Ezeknek alkalmazása és dijazásának meghatározása továbbra is külön szerződéssel történik.

2. § (1) Az államvasutak elnöke az 1., az igazgatók a 2., az igazgatóhelyettesek és üzletigazgatók a 3. fizetési fokozatba tartoznak. Ezekbe, valamint a 4. fizetési fokozatba az alkalmazottak külön kinevezés utján juthatnak.

(2) A jelen rendelet végrehajtása céljából minden államvasuti alkalmazottat be kell sorolni abba a fizetési fokozatba, amelybe a rendelet értelmében tartozik. Az (1) bekezdésben nem emlitett államvasuti alkalmazottak fizetési fokozatba sorolása előtt meg kell állapitani, hogy szolgálati minőségük, illetőleg képzettségük és szolgálati beosztásuk alapján melyik munkaköri csoportba tartoznak. A fizetési fokozatba sorolás az egyes munkaköri csoportokra nézve meghatározott várakozási idők figyelembevételével, a szolgálati idő alapulvétele mellett történik. Az egyes munkaköri csoportokban *-gal megjelölt fizetési fokozatnál magasabb fokozatba sorolás a szolgálati idő alapján nem foganatositható.

(3) A jelen rendelet hatálybalépésekor állandóan vonatvezetői szolgálatot teljesitő azokat a vonatfékezőket, akiknek legalább 15 évi szolgálati idejük van és a kalauzokra előirt szakképesitést megszerezték, a VT. munkaköri csoportba kell sorolni abban az esetben is, ha a középiskola négy osztályát nem végezték el.

(4) A jelen rendelet I. számu mellékletét képező táblázatban fel nem sorolt szolgálati beosztásu alkalmazottak besorolása, valamint általában a besorolások kérdésében felmerülő vita esetében a közlekedésügyi miniszter dönt.

(5) Azt az államvasuti alkalmazottat, akinek munkakörére nézve szakképesités előirva nincs és akit eltöltött szolgálati ideje alapján munkaköri csoportja legalacsonyabb fizetési fokozatánál magasabb fokozatba kell sorolni, ebbe a fokozatba ki kell nevezni. Ha munkakörére nézve szakképesités van előirva, az alkalmazottat kinevezni a fentebbi feltételek fennforgása esetében is csak akkor lehet, ha az előirt szakképesitést mát megszerezte. A szakképesités megszerzése után az alkalmazottat munkaköri csoportja legalacsonyabb fizetési fokozatába akkor is ki kell nevezni, ha az itt előirt várakozási időt nem töltötte ki teljesen. Az alkalmazott alkalmaztatása állandó jellegüvé csak a kinevezési okirat kézbesitésével válik.

(6) Az olyan alkalmazott besorolásánál, aki előzőleg kedvezőbb várakozási időt biztositó munkaköri csoportba sorolt állásban volt foglalkoztatva, az ott eltöltött időt a jelen rendelettel az előző munkaköri csoportra megállapitott szabályok szerint kell figyelembe venni.

(7) A (2) bekezdésben foglaltak végrehajtásánál az államvasutak szolgálatában a Í7. életé? betöltése után megszakitás nélkül eltöltött szolgálati időt, illetőleg az államvasutak nyugdijintézetének alapszabályai szerint beszámitható szolgálati időt kell alapul venni. A szolgálati idő kedvezményes számítása folytán előálló időtöbbleteket, továbbá a hadiéveket a besorolásnál figyelembe venni nem lehet. A szolgálatbalépés éve egész évnek számit. A tanoncidőt a besorolásnál figyelmen kivül kell hagyni.

3. § A 2. §-ban foglaltak szerint végrehajtott besorolásnál az államvasuti alkalmazott nem kerülhet alacsonyabb fizetési fokozatba, mint amely fokozat a jelen rendelet II. számu mellékletét képező összehasonlitó táblázat szerint a jelen rendelet hatálybalépéséig elért fizetési osztály és fokozatnak megfelel.

4. § (1) A jelen rendelet hatálybalépése után történő uj felvétel esetében az államvasuti alkalmazottat képzettségének és munkakörének megfelelő és a jelen rendelet I. számu mellékletét képező táblázatban az illető munkaköri csoportra megállapitott legalacsonyabb fizetési fokozatba kell besorolni. Az ujonnan felvett alkalmazott, amennyiben munkakörének ellátásához szakképzettséget kell szereznie, - tekintet nélkül szolgálati idejére - csak az előirt szakképzettség megszerzése után nevezhető ki. Abban az esetben, ha az alkalmazott az előirt szakképzettséget az illető fizetési fokozatra meghatározott várakozást idő eltelte előtt szerzi meg, őt a közvetlenül magasabb fizetési fokozatba a várakozási idő eltelte előtt ki lehet, a várakozási idő elteltével ki kell nevezni. Ha az alkalmazott az előirt szakképzettséget a várakozási idő eltelte után szerzi meg, a várakozási idő elteltével a közvetlenül magasabb fizetési fokozatba előlép ugyan, de kinevezhetővé csak a szakképesités megszerzése után válik. A kinevezés ebben az esetben az elért fizetési fokozatba az itt már eltöltött várakozási idő figyelembevételével történik. Amely munkakör ellátásához a kinevezés előfeltételeként szakképzettség előirva nincs, ott az alkalmazottat a munkaköri csoportja legalacsonyabb fizetési fokozatára meghatározott várakozási idő elteltével kell a következő magasabb fizetési fokozatba kinevezni. Az alkalmazott alkalmaztatása állandó jellegüvé csak kinevezéssel válik.

(2) Az előzőleg külön szerződéssel alkalmazott államvasuti alkalmazottnál az ilyen minőségben eltöltött szolgálati időt, annál az alkalmazottnál pedig, aki közszolgálatból vagy magánalkalmazásból lép át az államvasutak szolgálatába, a köz- vagy magánszolgálatban eltöltött időt - az (1) bekezdésben foglaltak megfelelő alkalmazásával - a kinevezésnél, illetőleg fizetési fokozatba sorolásnál abban az esetben és olyan mértékben kell figyelembe venni, amennyiben és amilyen mértékben azok az államvasutak nyugdijintézetének alapszabályai értelmében a nyugdijintézeti tagsági időbe beszámithatók, illetőleg azok beszámitására a jelen rendelet 10. §-ának (5) és (6) bekezdése lehetőséget nyujt.

(3) Ha az államvasuti alkalmazottat munkakörének állandó jellegü megváltozása következtében kedvezőbb előmeneteli lehetőséget biztositó munkaköri csoportba kell besorolni, - feltéve, hogy az előirt iskolai és szakképzettséget megszerezte, - a besorolást a legközelebbi előléptetési időpontban ugy kell végrehajtani, hogy az alkalmazott a kővetkező magasabb fizetési fokozatba kerüljön. Ilyen esetben a várakozási idő az előző fizetési fokozatban eltöltött várakozási idő kezdetétől számit

(4) Ha az államvasuti alkalmazott szolgálati ideje alatt magasabb iskolai és szakképzettséget, illetőleg magasabb szakképzettséget szerez, a lehetőség szerint a megszerzett magasabb képesitésnek megfelelő munkakörbe kell beosztani. Ha az alkalmazott a magasabb képesitésnek megfelelő munkakörbe állandó beosztást nyert, őt a (3) bekezdésben foglaltak szerint az uj munkakörnek megfelelő munkaköri csoportba kell besorolni.

(5) Ha az alkalmazottat a (3) és (4) bekezdésben foglaltak szerint végrehajtott átminősités során alacsonyabb fizetési fokozatba kellene besorolni, mint az uj munkaköri csoport legalacsonyabb fizetési fokozata, ebben az esetben az alkalmazottat az uj munkaköri csoport kezdő fizetési fokozatába kell besorolni.

(6) Ha a jelen rendelet I. számu mellékletét képező táblázat valamelyik munkaköri csoportjába besorolt alkalmazott olyan munkakörbe nyert állandó beosztást, amely kedvezőtlenebb előmenetelt biztositó munkaköri csoportba tartozik, ugy a legközelebbi kinevezési időpontban az uj beosztásának megfelelő munkaköri csoportba, ugyanabba a fizetési fokozatba kell besorolni, mint amelyben addig is volt. Az üzemi baleset folytán addigi szolgálaiára alkalmatlanná vált alkalmazott előző munkaköri csoportjának kedvezőbb várakozási idejét továbbra is megtartja.

5. § (1) Az államvasuti alkalmazott közvetlenül magasabb fizetési fokozatba a jelen rendelet I. számu mellékletét képező táblázatban az illető munkaköri csoportra meghatározott várakozási idő elteltével lép elő. A szolgálati időt a fokozatos előlépés szempontjából ugy kell számitani, hogy a kinevezés (előlépés) éve teljes évnek számit

(3) Az egyes munkaköri csoportokban a *-gal megjelölt fizetést fokozatokból - az alább meghatározott kivételektől eltekintve - további előlépésnek helye nincs. A kivételek esetében az előmenetel az alább megjelölt, vagy annál magasabb fizetési fokozatokba külön kinevezéssel történik.

(3) Az I. munkaköri csoportba tartozó az az alkalmazott, aki vezető állást tölt be a 4., a II. munkaköri csoportba tartozó és vezető állást betöltő alkalmazott a 6. fizetési fokozatba nevezhető ki. Az igy kinevezett II. munkaköri csoportba tartozó alkalmazott három éri várakozási idő elteltével az 5., illetve ha a 4. fizetési fokozatra nézve megállapitott vezető állást tölti be, további három év után a 4. fizetési fokozatba lép elő. Azt, hogy milyen beosztásokat kell a 4., illetve a II. munkaköri csoport 6. fizetési fokozatába történő kinevezés szempontjából vezető állásnak tekinteni, a közlekedésügyi miniszter állapitja meg.

(4) Ha a III-XV. munkaköri csoportba tartozó alkalmazott a *-gal megjelölt fizetési fokozatban legalább három évet töltött el, kivételesen a közvetlenül magasabb fizetési fokozatba nevezhető ki.

6. § (1) Azt a kinevezett államvasuti alkalmazottat, aki kiváló munkateljesitménye alapján erre érdemes és fizetési fokozatában már legalább egy éven át teljesitett szolgálatot, a közvetlenül magasabb fizetési fokozatba soronkivül elő lehet léptetni. A közlekedésügyi miniszter engedélyével a különleges beosztásban lévő alkalmazottat a következő második, a vezető állást betöltő alkalmazottat pedig a következő harmadik fizetési fokozatba is soronkivül elő lehet léptetni.

(2) Az előbbi bekezdés értelmében soronkivül előléptethetek száma az ugyanazon munkaköri csoport ugyanazon fizetési fokozatába tartozó államvasuti alkalmazottak számának egynyolcad részét, az I. munkaköri csoportba tartozó alkalmazottaknál pedig egyhatod részét 1-1 évben nem haladhatja meg.

7. § (1) A fokozatos előléptetéshez szükséges várakozási idő, valamint a nyugdijintézeti tagsági idő megállapitásánál a 17. életév betöltése előtt teljesitett szolgálati idő tartamát figyelembe venni nem lehet.

(2) Ahol a rendelet, vagy a rendelet I. számu mellékletét képező táblázat állandó beosztást emlit, ott az abban a beosztásban folytatólagosan eltöltött legalább három évi szolgálatot kell érteni.

II. FEJEZET

Egyéb illetmények

8. § Az államvasuti alkalmazottak részére rendszeresitett személyi pótlék (7000/1945. KKM rendelet 8. §) a jelen rendelet hatálybalépése napjával megszünik. Az államvasuti alkalmazottakat megillető egyéb járandóságok (családi pótlék, lakáspénz, közlekedési segély stb.) mértékét külön jogszabályok állapitják meg.

III. FEJEZET

Nyugdij

9. § (1) Az államvasuti alkalmazott nyugdijának kiszámitásánál arra a fizetési fokozatra megállapitott fizetést kell alapul venni, amely fizetési fokozatba az alkalmazott a tényleges szolgálatban utoljára tartozott, illetőleg a jelen rendelet szerint sorolandó.

(2) A végkielégités és a nyugdijmegváltás öszszegének megállapitásánál az (1) bekezdésben foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

(3) Az özvegyi nyugdijat az (1) bekezdésben foglaltak szerint a férj nyugdijának megállapitásánál alapul szolgáló fizetés figyelembevétele mellett kell megállapitani.

10. § (1) Az államvasuti alkalmazottaknál a fizetéssel egyenlő nyugellátásra jogositó szolgálati idő általában 36. a főiskolai tanulmányok befejezése után szolgálatba lépett főiskolai képzettségü alkalmazottaknál 35 év.

(2) A mozdony-, motor- és vonatkisérő, valamint a kocsirendező személyzet, továbbá a kocsivizsgálók, a gépkocsivezetők, a kovácsok, a viztartány- és tartánykocsilakatosok, a mozdonytengelyágyillesztő lakatosok, a villamos felügyelőségeknél alkalmazott villamoslakatosok, az állandóan rézzel és forrasztással foglalkoztatott rézművesek, a vas- és fémöntők, a hegesztők, a nyomdai tömöntők, végül az állandóan savval és fehérfémmel, vas- és fémöntéssel, hegesztéssel foglalkoztatott betanitott munkások, a vizsgázott kazánfütők és a mozdonykazántisztitók ebben a minőségben eltöltött szolgálati idejéből a nyugdij megállapitásánál minden teljes öt hónap hat hónapnak számit. Ha a mozdony- és vonatkisérő személyzethez tartozó alkalmazottnak a szolgálatot végleges szolgálatképtelenség okából felmondják, mielőtt a fizetésének teljes összegével egyenlő nyugdijra igényt szerzett volna, a mozdony- és vonatkisérő szolgálatban eltöltött idejéből minden teljes két hónap három hónapnak számit.

(3) A főiskolai tanulmányainak befejezése után szolgálatba lépett főiskolai képzettségü államvasuti alkalmazott nyugdijának megállapitásánál a beszámitható szolgálati időhöz az alkalmazott kérelmére öt évet hozzá kell számitani. Ebben az esetben a nyugdij megállapitásánál az államvasutak nyugdijintézetének alapszabályaihoz kiadott XI. függelék A) IV. fejezet 8. pontjában foglalt rendelkezés nem alkalmazható. Az öt év hozzászámitását az alkalmazott csak a szolgálati viszony megszünésekor, illetőleg azt követően kérheti.

(4) A nyugdijba beszámitható szolgálati időt ugy kell megállapitani, hogy azt a szolgálat megkezdésének napjától a szolgálati viszony megszünésének napjáig kell számitani. A megállapitásnál a tanoncidőt, valamint a 17. életév betöltését megelőző szolgálati időt figyelembe venni nem lehet. A (2) bekezdésben emlitett szolgálati időknek kedvezményes számítása folytán előálló időtöbbletet, valamint a 30 napnál nagyobb megszakitás ellenére beszámitható előző szolgálati időket a fentiek szerint meghatározott szolgálati időhöz hozzá kell számitani. Az igy kiszámitott szolgálati időnél mutatkozó töredékévet egész évre kell kerekiteni, oly módon, hogy a hat hónapnál nagyobb töredékév egész évnek számit, a hat havi és ennél kisebb évhányad pedig figyelmen kivül marad.

(5) Az államvasutak szolgálatában különszerződéses minőségben eltöltött szolgálati időket a nyugdijintézeti tagsági időbe be kell számitani abban az esetben, ha az ilyen minőségben történt alkalmazást közvetlenül állandó jellegü alkalmazás követi, valamint megszakitás esetén is akkor, ha az előző szolgálati viszony nem lemondás, büntetésből elbocsátás, vagy létszámból törlés következtében szünt meg.

(6) Az államvasuti alkalmazott szolgálatba lépése előtt magánalkalmazásban eltöltött szolgálati idejének legfeljebb kétharmadrészét - a nyugdijintézeti bizottság előzetes engedélye alapján - nyugdijintézeti tagsági idejébe be kell számitani. A nyugdijintézeti bizottság a beszámitást csak akkor engedélyezheti, ha igazoltnak látja, hogy az érdekelt államvasuti alkalmazását a magánalkalmazásban szerzett szakképzettség tette indokolttá, illetőleg hogy az alkalmazott magánalkalmazásban szerzett szakképzettségét az államvasutak szolgálatában megfelelően hasznosithatja.

11. § A külön szerződéssel alkalmazottak az államvasutak nyugdijintézetének tagjává nem válhatnak. Az olyan különszerződéses alkalmazottak részére azonban, akik dijazásukat az utazóközönségtől kapják (poggyászhordárok stb.), ha a szolgálati viszonyuk felmondás vagy kilépés folytán szűnt meg és az államvasutak nyugdijintézetének alapszabályai szerint a nyugdij folyósitásához szükséges beszámitható szolgálati idővel rendelkeznek, nyugdijat kell megállapitani. A nyugdij megállapításánál arra a fizetési fokozatra nézve meghatározott fizetést kell alapul venni, amelyet egy XV. munkaköri csoportba tartozó alkalmazott a külön szerződéssel alkalmazott beszámitható szolgálati ideje alatt fokozatos előlépés során elért volna. Ezen az alapon az ellátás az államvasutak nyugdijintézetének alapszabályaiban előirt általános feltételek fennforgása esetén az ilyen alkalmazott özvegyét és árváit is megilleti.

IV. FEJEZET

A nyugellátottak egyéb járandóságai

12. § (1) Az államvasuti nyugdijasokat megillető családi pótlék és lakáspénz, valamint az államvasuti alkalmazottak özvegyeit megillető lakáspénz mértékét külön jogszabályok állapitják meg.

(2) Az államvasuti alkalmazottak árvái a közszolgálati alkalmazottak árváinak nevelési járulékával egyenlő összegü gyermeksegélyben részesülnek.

V. FEJEZET

Vegyes rendelkezések

13. § (1) Az államvasutak nyugbérpénztára a jelen rendelet hatálybalépésének napjával megszünik. Tagjai ezzel a nappal az államvasutak nyugdijintézetének tagjaivá válnak.

(2) A nyugbérpénztári ellátásban részesülők a jelen rendelet hatálybalépésétől kezdődően a rendelet rendelkezései szerint megállapitható fizetés alapulvételével és a rendelet szerint beszámitható szolgálati idejük alapján a nyugdijintézet tagjai részére járó ellátást kapják.

14. § (1) A jelen rendelet hatálybalépésének napját a közlekedésügyi miniszter állapitja meg.

(2) A hatálybalépés napjától kezdődőleg a rendeletben foglaltakkal ellentétes rendelkezéseket, különösen az 1914: XVII. tc.-nek, valamint a 2500/1945. ME és a 7000/1945. KKM rendeletnek ellentétes rendelkezéseit az államvasuti alkalmazottakra alkalmazni nem lehet.

Budapest, 1946. évi junius hó 18-án.

Szakasits Árpád s. k.,

miniszterelnökhelyettes

I. számu melléklet a 8430/1946. ME rendelethez

II. sz. melléklet a 8430/1946. ME rendelethez

Tartalomjegyzék