Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

Elgépelés kijavítása AI-jal

Ha esetleg elgépelte a keresett kifejezést, kijavítja Önnek az AI!

...Tovább...

103220/1947. (XI. 14.) KM rendelet

a vágásra szánt szarvasmarha, borjú és juh forgalmának szabályozása tárgyában

A közellátás biztosításáról szóló 3440/1947. ME rendelet 6. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. § (1) Közfogyasztás céljára - a kényszervágás esetének a kivételével - csak azt a szarvasmarhát, borjút és juhot (a továbbiakban: vágóállat) szabad levágni vagy vágási célból eladni, melynek tenyésztésre vagy igázásra alkalmatlan voltát hatósági állatorvos a marhalevélen igazolja. A Budapest-ferencvárosi közvágóhídon történő vágásokhoz ez az igazolás nem szükséges.

(2) Közfogyasztás céljára - a kényszervágás esetének a kivételével - vágóállatot levágni csak közvágóhídon, ahol ilyen nincsen, csak olyan vágóhídon, vagy vágóhelyen szabad, ahol a húsvizsgálatot állatorvos végzi.

(3) Kényszervágásnak csak a 100000/1932. FM rendelet (Rendeletek Tára 1933. évi 8. oldal) 87. § (4) bekezdésében meghatározott esetekben van helye. Kényszervágás esetében a húsvizsgálatot végző állatorvos (hatósági húsvizsgáló) köteles a kényszervágást a vágóállat tulajdonosa nevének és lakóhelyének, továbbá a vágóállat nemének, korának és a kényszervágás okának feltüntetésével nyolc napon belül a kényszervágás helye szerint illetékes közellátási felügyelőségnek levelezőlapon bejelenteni.

2. § A gazdálkodó az eladásra szánt vágóállatot köteles a községi elöljáróságnak (polgármesternek) bejelenteni. A községi elöljáróság (polgármester) a hozzá érkező bejelentések összesített adatait a bejelentő gazdálkodó nevének feltüntetése nélkül (darabszám, nemenkint) minden hónap 5. és 20. napján a területileg illetékes vármegyei állattenyésztő egyesületnek megküldi. A vármegyei állattenyésztő egyesület a vármegye területéről a hozzá beérkezett jelentéseket összesíti és az összesítés eredményét minden hónap 10. és 25. napján a földmívelésügyi miniszterhez felterjeszti.

3. § Vágóállatot vágási célból csak iparjogosítvánnyal rendelkező kereskedő (szövetkezet) vagy húsiparos vásárolhat.

4. § (1) Vágóállatot Budapest székesfőváros, valamint a közellátási szempontból hozzácsatolt városok és községek (a továbbiakban: Nagy-Budapest) területére szállítani csak szállítási igazolvánnyal szabad. Vágóállatnak az ország egyéb területére történő szállítása nem esik korlátozás alá.

(2) A szállítási igazolványt kiadja:

a) a Nagy-Budapest területén lakó gazdálkodók, kereskedők (szövetkezetek) és húsiparosok részére - az Országos Vágóállateloszló Bizottság [5. § (1) bekezdés] javaslata alapján - a közellátásügyi miniszter;

b) az ország egyéb területén lakó gazdálkodók, helyi kereskedők (szövetkezetek), húsiparosok részére - az Országos Vágóállatelosztó Bizottság által az egyes törvényhatóságokra megszabott kereten belül, a törvényhatósági Vágóállat Elosztó Bizottság [5. § (2) bekezdés] javaslatának megfelelően - az elszállítás helye szerint illetékes közellátási felügyelőség.

(3) A szállítási igazolvány kiadására és kezelésére a 11180/1946. KM rendeletben (Magyar Közlöny 1940. évi december hó 24-i 294. szám) foglallak az irányadók. A 100160/1947. KM rendelet (Magyar Közlöny 1947. évi április hó 3-i 76. szám) 1. §-ának (1) bekezdése akként egészül ki, hogy a vágóállatok szállításához kiadott szállítási igazolványért

a) szarvasmarha szállításánál darabonkint 2.- forint;

b) borjú szállításánál darabonkint 1.- forint;

c) juh szállításánál darabonkint -.25 forint kiállítási díjat kell fizetni.

(4) Nagy-Budapest területére vágóállatot csak Budapest-ferencvárosi közvágóhíd rendeltetéssel a Kül- és Belforgalmi Állatértékesítő Rt. (Budapest, V., Aulich-utca 8., a továbbiakban: Külbart) címére szabad feladni.

(5) Közforgalmú vasút, hajózási és közúti fuvarozási vállalat vágóállatot Nagy-Budapest területére történő szállítás végett csak akkor vehet át, ha a feladó a (2) bekezdés a) pontja esetében a közellátásügyi miniszter, a (2) bekezdés b) pontja esetében pedig az elszállítás helye szerint illetékes közellátási felügyelőség által kiállított szállítási igazolványt is átadja.

5. § (1) Az egyes törvényhatóságok területén lévő vágóállatoknak Nagy-Budapest területére történő szállításához kiadható szállítási igazolványok számát - a vágóállatok számának, valamint a takarmányozási viszonyoknak a figyelembevételével - az Országos Vágóállalelosztó Bizottság állapítja meg. A bizottság tagjai a közellátásügyi miniszter és a földmivelésügyi miniszter két-két, az Országos Földmívelésügyi Tanács, a Magyar Állattenyésztők és Törzskönyvelő Szervezetek Országos Szövetsége és a Belkereskedelmi Igazgatóság egy-egy, továbbá a Külbart. két kiküldöttje. A bizottság elnöke a közellátásügyi miniszter egyik kiküldöttje. A bizottságban szakértőként résztvehet a Magyar Országos Szövetkezeti Központnak, a Budapesti Mészárosok és Hentesek Ipartestületének, valamint a Sertés- és Marhakereskedők Egyesületének egy-egy kiküldöttje. A bizottság működését a közellátásügyi miniszter irányítja és ellenőrzi.

(2) Az Országos Vágóállatelosztó Bizottság által az egyes törvényhatóságokra megállapított keretben a szállítási igazolványokat a törvényhatóság területén lakó gazdálkodók, helyi kereskedők (szövetkezetek) és húsiparosok között az erre a célra alakított törvényhatósági vágóállat-elosztó bizottság osztja szét. A bizottság elnöke a közellátási kormánybiztos, tagjai a közellátási felügyelőség vezetője, a vármegyei gazdasági felügyelőség vezetője, a törvényhatósági állatorvos, a vármegyei termelési bizottság elnöke, a területileg illetékes földmívelésügyi tanács kiküldöttje, az illetékes kereskedelmi és iparkamara kiküldöttje, valamint a vármegyei állattenyésztő egyesület kiküldöttje. Ez utóbbi az ügyek előadója is.

6. § (1) Vágóállatot szállításra feladhat: a gazdálkodó, a kereskedő (szövetkezet) vagy a húsiparos. A berakást ellenőrző halósági állatorvos és a vármegyei állattenyésztő egyesület megbízottja csak a szállítási igazolványban megjelölt vágóállat berakását engedélyezheti.

(2) A feladó a berakás alkalmával a szállítási igazolványhoz (fuvarlevélhez) a melléklet szerinti kimutatást köteles csatolni. A kimutatást a feladó részére az elszállítás helye szerint illetékes közellátási felügyelőség adja ki. A kimutatásban felsorolt adatok helyességét berakáskor a vármegyei állattenyésztő egyesület kiküldöttje köteles a helyszínen ellenőrizni és az ellenőrzés megtörténtét a kimutatáson igazolni.

(3) Egy vasúti kocsiba súlykorlátozás nélkül legfeljebb 10 darab szarvasmarha, a legalább 19 négyzetméter rakterületű vasúti kocsiba pedig legfeljebb 14 darab összesen 65 métermázsát meg nem haladó súlyú szarvasmarha rakható be.

7. § (1) A kereskedő (szövetkezel) vagy husipáros köteles a gazdálkodótól (eladótól) megvásárolt vágóállat után - a közellátásügyi miniszter által erre a célra rendszeresített nyomtatványon - négy példányban vételi jegyet kiállítani. A vételi jegy első példányát az eladás helye szerint illetékes vármegyei állattenyésztő egyesületnek kell megküldeni, a másodikat a szállítási igazolványhoz (marhalevélhez) kell csatolni, a harmadikat a gazdának (eladónak) legkésőbb a berakásig kell átadni, a negyedik a kereskedőnél (szövetkezetnél) vagy húsiparosnál marad. A vételi jegyet - a közellátásügyi miniszter által megállapított térítési díj ellenében - Nagy-Budapest területén lakó kereskedők (szövetkezetek), valamint húsiparosok részére a Külbart, az ország egyéb területén lakó kereskedők (szövetkezetek), valamint húsiparosok részére pedig az illetékes közellátási felügyelőség adja ki.

(2) A kereskedő (szövetkezet) vagy húsiparos a gazdálkodótól megvásárolt vágóállatért a közellátásügyi miniszter által megállapított árat köteles a gazdálkodónak (eladónak) kifizetni.

(3) A Budapest-ferencvárosi közvágóhídra megérkezett vágóállat minősítését az Országos Földmívelésügyi Tanács, a Budapest székesfővárosi közvágóhidak igazgatósága, a Külbart és a Budapesti Mészárosok és Hentesek Ipartestületének egy-egy kiküldöttjéből álló bizottság végzi. Ha a vágóállat felszállítását kereskedő (szövetkezet) végezte, a minősítő bizottságban a Sertés- és Marhakereskedők Egyesületének egy kiküldöttje is résztvesz. Ha a bizottság az állat minőségében nem tud megállapodni, a minőséget próbavágás útján kell megállapítani. Ha a bizottság a vágóállatot a kereskedőnél (szövetkezet) vagy húsiparosnál kedvezőbben minősíti, a Külbart a kereskedő (szövetkezet) vagy a húsiparos által kifizetett vételár és a minősítés eredményének megfelelő vételár közötti különbözetet a gazdálkodónak kifizeti.

(4) Ha a vágóállatnak Nagy-Budapest területére történő szállítását a gazdálkodó végzi, a szállítás közben elhullott vágóállat értékét a Külbart a gazdálkodónak megtéríti. A kereskedő (szövetkezet) vagy a húsiparos által megvásárolt vágóállat elhullásának veszélyért a kereskedő (szövetkezet) vagy húsiparos maga viseli.

8. § (1) Közfogyasztás céljára - a kényszervágás esetének a kivételével - csak olyan vágóállat levágását szabad megengedni, amelyre nézve a vágatónak marhavágási utalványa van. Nagy-Budapest területén a közvágóhidakon a vágási utalványt a szállítási igazolvány pótolja.

(2) Az egyes törvényhatóságok között a húsiparosok részére kiadható marhavágási utalványokat a közellátásügyi miniszter osztja szét. Az egyes törvényhatóságoknak kiadott vágási utalványokat a törvényhatóság területén működő húsiparosok között az illetékes közellátási felügyelőség osztja szét.

(3) Nagy-Budapest területén a húsiparosok a vágóállatot - a részükre kiadott szállítási igazolványok alapján - a közvágóhídon vagy a közellátásügyi miniszter által meghatározott helyen veszik át a Külbarttól.

9. § Az 1947. évi november hó 30. napjáig a vágóállatforgalommal kapcsolatban eddig rendszeresített nyomtatványok felhasználhatók. Ez időponttól kezdve csak a közellátásügyi miniszter körbélyegzőjével ellátott nyomtatványokat szabad felhasználni.

10. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés - különösen a gazdasági rend büntetőjogi védelméről szóló 8800/1946. ME rendelet rendelkezései - alá nem esik, kihágást követ el és a 3440/1947. ME rendelet 7. §-ának (1) bekezdése értelmében hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő:

a) az a gazdálkodó, aki a 2. §-ban foglalt rendelkezések ellenére az eladásra szánt vágóállatot a községi elöljáróságnak (polgármesternek) nem jelenti be;

b) az a kereskedő (szövetkezet) vagy húsiparos, aki a 7. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezések ellenére a vételi jegyre vonatkozó rendelkezéseket megszegi vagy kijátssza.

(2) A pénzbüntetésre, az elkobzásra, a kihágás felderítése körül szerzett érdemek jutalmazására és a kihágás miatt eljáró hatóságokra nézve a 3440/1947. ME rendelet 7. §-ának (2)-(5) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók.

11. § Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; egyidejűleg a 10690/1946. KM rendelet hatályát veszti.

Budapest, 1947. évi november hó 12-én.

A miniszter helyett:

Dr. Mátéffy Géza s. k.,

államtitkár

Melléklet a 102220/1947. (XI. 14.) KM rendelethez

Tartalomjegyzék