78400/1947. (VIII. 10.) NM rendelet
a 185500/1932. BM rendeletnek a gazdasági munkavállalók üzemi balesete és foglalkozási betegsége bejelentésével és megvizsgálásával kapcsolatos rendelkezések kiegészítése, illetve módosítása tárgyában
Az Országos Társadalombiztosító Intézet (a továbbiakban: Intézet) által kártalanítandó üzemi balesetek és foglalkozási betegségek bejelentésére, megvizsgálására és kártalanítására vonatkozó eljárás tárgyában kiadott 185500/ 1932. BM rendeletben foglalt rendelkezéseknek a gazdasági munkavállalókkal kapcsolatos kiegészítése tekintetében a 6180/1945. ME rendelet 18. §-ának b) pontjában és a 3050/1947. ME rendelet 11. §-ában foglalt felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem:
1. § (1) Az 1927: XXI. tc. 154. §-ában előirt jelentést a 6180/1945. ME rendelet 3. §-a (1) bekezdésének hatálya alá tartozó gazdasági munkavállalók balesetével kapcsolatban a munkáltatónak a baleset tudomására jutásától számított huszonnégy órán belül élőszóval kell teljesíteni.
(2) Az (1) bekezdésben előirt bejelentést
a) olyan városokban, ahol az Intézetnek helyi szerve (kerületi pénztára, kirendeltsége) van, közvetlenül az Intézetnek a gazdaság helyére illetékes helyi szervénél;
b) olyan községekben, (városokban), ahol a Földmunkások és Kisbirtokosok Országos Szövetségének (FEKOSz) gazdasági numkaközvetitő irodáját, illetőleg az Intézet helyi megbizottját az Intézet a gazdasági munkavállalók társadalombiztositásával kapcsolatos helyi tennivalóikkal megbizta, a gazdaság helyére illetékes gazdasági munkaközvetítő irodánál, illetőleg az Intézet helyi megbizottjánál;
c) olyan községekben (városokban), ahol az Intézetnek az a) és b) pontban említett helyi szerve nincs, a községi előljáróság (polgármester) által a gazdasági munkavállalók társadalombiztositásával kapcsolatos helyi tennivalók ellátására hivatalból kijelölt községi (városi) alkalmazottnál kell teljesíteni.
2. § (1) A munkáltatók szóbeli bejelentését az 1. §-ban említett helyiszerv a jelen rendelet I. számú mellékletének megfelelő "Jegyzőkönyv gazdasági üzemi balesetről" (továbbiakban: jegyzőkönyv) elnevezésü űrlapon a rovatok kitöltésével írásba foglalja.
(2) A munkáltató köteles gondoskodni, hogy a baleset bejelentésénél lehetőség szerint a baleseti sérült és a baleset tanui is jelen legyenek. Ha a baleseti sérült és a baleset tanui is jelen vannak, ezeket is ki kell hallgatni, előadásukat a jegyzőkönyvbe kell foglalni és a jegyzőkönyvet velük is alá kell iratni.
3.§ Az 1. § (2) bekezdésének a), b) és c) pontjában felsorolt szerv a munkáltató bejelentéséről felvett jegyzőkönyvet két példányban köteles kiállítani. A jegyzőkönyv egyik példányát huszonnégy órán belül a gazdaság helyére illetékes I. foku rendőrhatóságnak kell megküldeni. Az 1. § (2) bekezdésének b) és c) pontjában felsorolt szerv továbbá a jegyzőkönyv másik példányát negyvennyolc órán belül az Intézetnek a gazdaság helyére illetékes kerületi pénztárához köteles megküldeni.
4. § Az 1. § (2) bekezdésének a), b) és c) pontiában felsorolt szerv a 3. §-ban megjelölt továbbítás előtt gondoskodni köteles arról is. hogy a jegyzőkönyv megfelelő rovatait az első segélyt nyujtó orvos kitöltse.
5. § A 185500/1932. BM rendelet 23. §-ában foglalt rendelkezések a 6180/1945. ME rendelet 3. §-a (1) bekezdésének hatálya alá tartozó munkavállalók baleseti biztosítási kártalanításával vonatkozásban nem alkalmazandók.
6. § A 6180/1945. ME rendelet 3. §-a (1) bekezdésének hatálya alá tartozó munkavállalók baleseti biztosítási kártalanításával kapcsolatban a 185500/1932. BM rendeletnek azokat a rendelkezéseit, amelyek a kerületi iparfelügyelőnek szóló jelentésre vagy értesítésre utalnak, figyelmen kivül kell hagyni.
7. § (1) A jelen rendelet I. számú mellékletének megfelelő nyomtatványok előállításáról és az 1. § (2) bekezdésének a), b) és c) pontjában felsorolt szerveknek ezekkel való ellátásáról az Intézet gondoskodik.
(2) Abban a kérdésben, hogy a nyomtatványokért téritési dijat kell-e fizetni, és hogy e térítési dij milyen mértékü, az Intézet önkormányzata határoz.
(3) Ha az Intézet önkormányzata téritési dijat állapit meg, a munkáltató a téritési dijat a baleset bejelentésének alkalmával köteles leróni.
8. § Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1947. évi július hó 21-én.
Dr. Molnár Erik s. k.,
népjóléti miniszter