8530/1947. (VII. 16.) Korm. rendelet
a Tervgazdasági Tanács és az Országos Tervhivatal létesítése tárgyában
A magyar köztársaság kormánya az 1947: XVII. tc 3. §-ának 2. bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli.
1. § A hároméves gazdasági terv (a továbbiakban: Terv) kidolgozására és végrehajtásának ellenőrzésére a Köztársaság kormánya Tervgazdasági Tanácsot (a továbbiakban: Tanács) és Országos Tervhivatalt (a továbbiakban: Tervhivatal) állit fel.
2. § (1) A Tanács 12 rendes és 8 póttagból áll.
(2) A Tanács 2-2 tagját és 1-1 póttagját A Független Kisgazda, Földmunkás és Polgári Párt, a Magyar Kommunista Párt, a Nemzeti Paraszt Párt és a Szociáldemokrata Párt által, 2 tagját és 2 póttagját a Szabad Szakszervezetek Országos Központja (Szakszervezeti Tanács), 1 tagját és 1 póttagját az Országos Földmivelésügyi Tanács, végül 1 tagját és 1 póttagját a Magyar Országos Szövetkezeti Központ által javasolt személyek közül a miniszterelnöknek - a kormány határozata alapján - tett előterjesztésére a Köztársaság elnöke nevezi ki. A felsorolt politikai pártok, illetőleg intézmények legalább kétszer annyi személyt javasolnak kinevezésre, mint ahány tagot, illetőleg póttagot az illető politikai párt (intézmény) által javasolt személyek közül ki kell nevezni.
(3) A Tanács tagjainak és póttagjainak megbízatása 1950. évi július hó 31. napjáig szól, de a köztársasági elnök a megbízatást az illető politikai párt (intézmény) javaslata alapján, miniszterelnök előterjesztésére, korábban is megszüntetheti.
(4) A Tanács tagját akadályoztatása esetén az őt javaslatba hozó politikai párt (intézmény) kijelölése alapján kinevezett póttag helyettesíti.
(5) Ha valamelyik tag (póttag) megbízatása a (3) bekezdésben megszabott határidő eltelte előtt megszűnik, helyének betöltéséről a (2) bekezdésben foglalt rendelkezések megfelelő alkalmazásával kell gondoskodni.
(6) A Tanács elnökét a tagok sorából a miniszterelnök előterjesztésére a Köztársaság elnöke nevezi ki.
3. § (1) A Tanács a Tervhivatalnak a tervvel kapcsolatos tevékenységét irányítja.
(2) Ebből a célból a Tanács egyebek között
a) feihivja a Tervhivatalt a tervvel összefüggő kérdések megvizsgálására és javaslattételre,
b) megvizsgálja a Tervhivatalnak a terv részletes kidolgozásával és esetleges módosításával kapcsolatban tett javaslatait, valamint a tevékenységéről szóló jelentéseit és azok tekintetében véleményt nyilvánít,
c) a tervvel összefüggő kérdések tekintetében javaslatokat tesz a minisztertanácsnak (Gazdasági Főtanácsnak).
(3) Ha a Tanács tagjainak állásfoglalása valamely kérdést illetően nem egységes, a Tanács elnöke az ügyet döntés végett a minisztertanács (Gazdasági Főtanács) elé terjeszti.
(4) A Tanács a szükséghez képest szakértőket is meghallgathat és egyes kérdések megvizsgálására egy, vagy több albizottságot is küldhet ki. Eljárásáról az albizottság a Tanácsnak tesz jelentést és megfelelő javaslatot terjeszt a Tanács elé.
(5) A Tanács üléseiről jegyzőkönyvet kell készíteni.
4. § (1) A Tervhivatal feladata a Magyar Köztársaság kormányának határozatai alapján a terv részletes kidolgozása, a kidolgozott részletterveknek az 1947: XVII. tc 3. §-ának 4. bekezdésében foglalt előírás szerint a szakminiszterekkel, illetőleg az érintett gazdasági és érdekképviseleti szervekkel való közlése, a terv végrehajtásának ellenőrzése, valamint a terv végrehajtása során annak eredményessége érdekében szükséges intézkedések előkészítése.
(2) A tervhivatal a terv részletes kidolgozásával, ellenőrzésével és esetleges módosításával összefüggő kérdésekben javaslatokat tesz a Tanácsnak. Ha a Tanács álláspontja a javaslattal egyező, a Tervhivatal megteszi a hatáskörébe tartozó intézkedéseket, ellenkező esetben a 3. § (2) bekezdése szerint kell eljárni.
(3) A Tervhivatal munkásságáról időnként jelentést tesz a Tanácsnak.
5. § (1) A Tervhivatal a miniszterelnök felügyelete alatt áll. Személyi és dologi szükségleteinek fedezéséről a miniszterelnökség költségvetésének keretében kell gondoskodni. Ugyancsak a miniszterelnökség költségvetésének keretében kell gondoskodni a Tanács tagjait megillető jelenléti dijak fedezetéről. E dijak összegét a minisztertanács állapítja meg.
(2) A Tervhivatal személyzete a miniszterelnökség tárcájának keretén belül külön létszámba kinevezett, továbbá más tárcáktól szolgálattételre átengedett, végül a Tervhivatal elnöke által a miniszterelnök jóváhagyásával szerződtetett alkalmazottakból áll.
(3) A Tervhivatal elnökét, alelnökét és főtitkárát a miniszterelnök előterjesztésére a köztársasági elnök, ügyvezető titkárát pedig az Országos Tervhivatal elnökének előterjesztésére a miniszterelnök nevezi ki.
6. § A Tervhivatal az állami és önkormányzati hatóságokkal, hivatalokkal, intézetekkel, üzemekkel és egyéb intézményekkel - az illetékes szakminiszter egyidejű értesítése mellett -közvetlenül érintkezhet a terv részletes kidolgozásához és végrehajtásának ellenőrzéséhez szükséges adatok és javaslatok megszerzése végett. A hatóságok (hivatalok stb.) kötelesek a Tervhivatal ilyen tárgyú megkereséseinek az általa megszabott időben és módon eleget tenni.
7. § (1) A terv által érintett közületek és vállalatok kötelesek a Terv végrehajtásának eredményeiről és esetleges akadályairól a Tervhivatal részéről megszabott időben és módon a Tervhivatalnak jelentést tenni és a kért adatokat az utóbbival közölni.
(2) Az (1) bekezdésben említett közületek és vállalatok felelős vezetői kötelesek kijelölni és a Tervhivatalnak bejelenteni azt a személyt, illetőleg helyettesét, aki a közületnél (vállalatnál) az (1) bekezdésben megjelölt tennivalókat végzi (tervmegbizott). A tervmegbizottat (helyettesét) vállalatoknál az üzemi bizottság által javasolt személyek közül kell kijelölni. A kijelölés a vállalat vezetőjének a terv végrehajtását illető felelősségét nem érinti.
(3) A Tervhivatal jogosult a közületek és vállalatok által tett jelentések helyességének ellenőrzésére. Evégből a Tervhivatal kiküldötte a vállalat helyiségeibe bármikor beléphet és az üzleti könyveket és levelezéseket megtekintheti. A megbízatása körében tudomására jutott adatokat és egyéb körülményeket csak a Tervhivatallal közölheti. A Tervhivatal kiküldöttét ebben a minőségében közhivatalnoknak (1940: XVIII. 3. §) kell tekinteni.
(4) A Tervhivatal egyes meghatározott szakkérdések megvizsgálásával, vagy feldolgozásával szakértőket bizhat meg.
8. § (1) A Tervhivatal élén az elnök áll.
(2) Az elnök a Tervhivatal felelős vezetője. E minőségben
a) a miniszterekkel, továbbá a gazdasági és érdekképviseleti szervek vezetőivel közvetlenül érintkezik;
b) nemzetközi tárgyalásokon képviseli a Tervhivatalt;
e) a tervvel kapcsolatos ügyek tárgyalásánál az alelnökkel (9. §) és a főtitkárral (10. §) együtt résztvesz a minisztertanács ülésein és olt előadja a tervvel kapcsolatos ügyeket;
d) az alelnökkel és a főtitkárral együtt rendszeresen résztvesz a Gazdasági Főtanács ülésein és ott előadja a tervvel kapcsolatos ügyeket;
e) a terv végrehajtásának biztosítása érdekében a főtitkár által előterjesztett és az általa, valamint a szükséghez képest az alelnök által is láttamozott javaslatokat és részletterveket a Tanács, illetőleg a minisztertanács (Gazdasági Főtanács) elé terjeszti;
f) átveszi a főtitkára napi jelentéseit és eseten kint jelentéstételre hivja fel az osztályvezetőket;
g) a főtitkár utján utasításokat ad a Tervhivatal egyes osztályainak;
az 5. § (1) bek. által adott kereten belül utalványozási jog illeti. A főtitkár előterjesztésére a tervhivatal egyes vezető tisztviselőit utalványozási és kiadmányozási joggal ruházhatja fel;
i) a szerződéses alkalmaztatások (5. § 2. bekezdés) tárgyában, úgyszintén a Tervhivatal egyéb személyi ügyeiben az alelnökkel és a főtitkárral egyetértve dönt;
f) a főtitkár előterjesztése alapján, határoz a Tervhivatal alkalmazottainak külföldi kiküldetése tárgyában;
k) utasítja a főtitkárt a terv részleteinek kidolgozására, a részlettervek összeegyeztetésére és ellenőrzésére, valamint terv végrehajtásával kapcsolatos javaslatok elkészítésére.
(3) Az elnököt akadályoztatása esetében az alelnök (9. §) helyettesíti.
9. § (1) A tervhivatal alelnöke a mezőgazdaságot és a földmives népet érintő kérdésekben irányítja a Tervhivatal munkáját.
(2) Az (1) bekezdésben emiitett kérdések tekintetében az alelnök
a) az elnök hozzájárulása alapján a főtitkár utján utasításokat ad a Tervhivatal ílletékes osztályainak.
b) a miniszterekkel, valamint a gazdasági és érdekképviseleti szervek vezetőivel közvetlenül érintkezik;
e) az elnökkel és a főtitkárral együtt résztvesz a minisztertanács ülésein a tervvel kapcsolatos ügyek tárgyalásánál;
d) az elnökkel és a főtitkárral együtt rendszeresen résztvesz a Gazdasági Főtanács ülésein.
10. § (1) A főtitkár irányítja a Tervhivatal ügyintézését és a Tervhivatal személyzetének igazgatási főnöke.
(2) E minőségében a főtitkár
a) a Tervhivatal elnökétől nyert utasítások alapján a Tervhivatal személyzetével végzi a terv kidolgozásának és összeegyeztetésének és ellenőrzésének munkáját;
b) a terv végrehajtása érdekében javaslatokat készit elő, és terjeszt az elnök, továbbá a szükséghez képest (9. § (1) bekezdés) az alelnök elé, a minisztertanács (a Gazdaság) Főtanács), illetőleg az illetékes egyéb szerv elé terjesztendő és az elnök, alelnök által jóváhagyott' javaslatokat láttamozza;
c) az elnökkel és az alelnökkel együtt résztvesz a minisztertanács ülésein a tervet érintő ügyek tárgyalásánál;
d) az elnökkel és az alelnökkel együtt rendszeresen résztvesz a gazdasági főtanács ülésein;
e) naponta jelentést tesz a Tervhivatal ügymenetéről az elnöknek;
f) a szükséghez képest jelentést lesz a Tervhivatal működéséről az elnöknek;
g) továbbitja az elnök (alelnök) utasításait a Tervhivatal egyes osztályainak;
h) átveszi a Tervhivatal csoportvezetőinek és előadóinak jelentéseit:
i) irányítja a közvélemény tájékoztatásának munkáját a terv tekintetében;
j) közvetlen kapcsolatot tart fenn a tervmegbizottakkal [7. § (2) bekezdése
(3) A főtitkár helyettese az ügyvezető titkár.
11. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba, végrehajtásáról a miniszterelnök gondoskodik.
Budapest, 1947. évi július hó 15-én.
A miniszterelnök helyett:
Dr. Bojta Béla s. k.,
államtitkár