Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8530/1947. (VII. 16.) Korm. rendelet

a Tervgazdasági Tanács és az Országos Tervhivatal létesítése tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1947: XVII. tc 3. §-ának 2. bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli.

1. § A hároméves gazdasági terv (a továbbiakban: Terv) kidolgozására és végrehajtásának ellenőrzésére a Köztársaság kormánya Tervgazdasági Tanácsot (a továbbiakban: Tanács) és Országos Tervhivatalt (a továbbiakban: Tervhivatal) állit fel.

2. § (1) A Tanács 12 rendes és 8 póttagból áll.

(2) A Tanács 2-2 tagját és 1-1 póttagját A Független Kisgazda, Földmunkás és Polgári Párt, a Magyar Kommunista Párt, a Nemzeti Paraszt Párt és a Szociáldemokrata Párt által, 2 tagját és 2 póttagját a Szabad Szakszervezetek Országos Központja (Szakszervezeti Tanács), 1 tagját és 1 póttagját az Országos Földmivelésügyi Tanács, végül 1 tagját és 1 póttagját a Magyar Országos Szövetkezeti Központ által javasolt személyek közül a miniszterelnöknek - a kormány határozata alapján - tett előterjesztésére a Köztársaság elnöke nevezi ki. A felsorolt politikai pártok, illetőleg intézmények legalább kétszer annyi személyt javasolnak kinevezésre, mint ahány tagot, illetőleg póttagot az illető politikai párt (intézmény) által javasolt személyek közül ki kell nevezni.

(3) A Tanács tagjainak és póttagjainak megbízatása 1950. évi július hó 31. napjáig szól, de a köztársasági elnök a megbízatást az illető politikai párt (intézmény) javaslata alapján, miniszterelnök előterjesztésére, korábban is megszüntetheti.

(4) A Tanács tagját akadályoztatása esetén az őt javaslatba hozó politikai párt (intézmény) kijelölése alapján kinevezett póttag helyettesíti.

(5) Ha valamelyik tag (póttag) megbízatása a (3) bekezdésben megszabott határidő eltelte előtt megszűnik, helyének betöltéséről a (2) bekezdésben foglalt rendelkezések megfelelő alkalmazásával kell gondoskodni.

(6) A Tanács elnökét a tagok sorából a miniszterelnök előterjesztésére a Köztársaság elnöke nevezi ki.

3. § (1) A Tanács a Tervhivatalnak a tervvel kapcsolatos tevékenységét irányítja.

(2) Ebből a célból a Tanács egyebek között

a) feihivja a Tervhivatalt a tervvel összefüggő kérdések megvizsgálására és javaslattételre,

b) megvizsgálja a Tervhivatalnak a terv részletes kidolgozásával és esetleges módosításával kapcsolatban tett javaslatait, valamint a tevékenységéről szóló jelentéseit és azok tekintetében véleményt nyilvánít,

c) a tervvel összefüggő kérdések tekintetében javaslatokat tesz a minisztertanácsnak (Gazdasági Főtanácsnak).

(3) Ha a Tanács tagjainak állásfoglalása valamely kérdést illetően nem egységes, a Tanács elnöke az ügyet döntés végett a minisztertanács (Gazdasági Főtanács) elé terjeszti.

(4) A Tanács a szükséghez képest szakértőket is meghallgathat és egyes kérdések megvizsgálására egy, vagy több albizottságot is küldhet ki. Eljárásáról az albizottság a Tanácsnak tesz jelentést és megfelelő javaslatot terjeszt a Tanács elé.

(5) A Tanács üléseiről jegyzőkönyvet kell készíteni.

4. § (1) A Tervhivatal feladata a Magyar Köztársaság kormányának határozatai alapján a terv részletes kidolgozása, a kidolgozott részletterveknek az 1947: XVII. tc 3. §-ának 4. bekezdésében foglalt előírás szerint a szakminiszterekkel, illetőleg az érintett gazdasági és érdekképviseleti szervekkel való közlése, a terv végrehajtásának ellenőrzése, valamint a terv végrehajtása során annak eredményessége érdekében szükséges intézkedések előkészítése.

(2) A tervhivatal a terv részletes kidolgozásával, ellenőrzésével és esetleges módosításával összefüggő kérdésekben javaslatokat tesz a Tanácsnak. Ha a Tanács álláspontja a javaslattal egyező, a Tervhivatal megteszi a hatáskörébe tartozó intézkedéseket, ellenkező esetben a 3. § (2) bekezdése szerint kell eljárni.

(3) A Tervhivatal munkásságáról időnként jelentést tesz a Tanácsnak.

5. § (1) A Tervhivatal a miniszterelnök felügyelete alatt áll. Személyi és dologi szükségleteinek fedezéséről a miniszterelnökség költségvetésének keretében kell gondoskodni. Ugyancsak a miniszterelnökség költségvetésének keretében kell gondoskodni a Tanács tagjait megillető jelenléti dijak fedezetéről. E dijak összegét a minisztertanács állapítja meg.

(2) A Tervhivatal személyzete a miniszterelnökség tárcájának keretén belül külön létszámba kinevezett, továbbá más tárcáktól szolgálattételre átengedett, végül a Tervhivatal elnöke által a miniszterelnök jóváhagyásával szerződtetett alkalmazottakból áll.

(3) A Tervhivatal elnökét, alelnökét és főtitkárát a miniszterelnök előterjesztésére a köztársasági elnök, ügyvezető titkárát pedig az Országos Tervhivatal elnökének előterjesztésére a miniszterelnök nevezi ki.

6. § A Tervhivatal az állami és önkormányzati hatóságokkal, hivatalokkal, intézetekkel, üzemekkel és egyéb intézményekkel - az illetékes szakminiszter egyidejű értesítése mellett -közvetlenül érintkezhet a terv részletes kidolgozásához és végrehajtásának ellenőrzéséhez szükséges adatok és javaslatok megszerzése végett. A hatóságok (hivatalok stb.) kötelesek a Tervhivatal ilyen tárgyú megkereséseinek az általa megszabott időben és módon eleget tenni.

7. § (1) A terv által érintett közületek és vállalatok kötelesek a Terv végrehajtásának eredményeiről és esetleges akadályairól a Tervhivatal részéről megszabott időben és módon a Tervhivatalnak jelentést tenni és a kért adatokat az utóbbival közölni.

(2) Az (1) bekezdésben említett közületek és vállalatok felelős vezetői kötelesek kijelölni és a Tervhivatalnak bejelenteni azt a személyt, illetőleg helyettesét, aki a közületnél (vállalatnál) az (1) bekezdésben megjelölt tennivalókat végzi (tervmegbizott). A tervmegbizottat (helyettesét) vállalatoknál az üzemi bizottság által javasolt személyek közül kell kijelölni. A kijelölés a vállalat vezetőjének a terv végrehajtását illető felelősségét nem érinti.

(3) A Tervhivatal jogosult a közületek és vállalatok által tett jelentések helyességének ellenőrzésére. Evégből a Tervhivatal kiküldötte a vállalat helyiségeibe bármikor beléphet és az üzleti könyveket és levelezéseket megtekintheti. A megbízatása körében tudomására jutott adatokat és egyéb körülményeket csak a Tervhivatallal közölheti. A Tervhivatal kiküldöttét ebben a minőségében közhivatalnoknak (1940: XVIII. 3. §) kell tekinteni.

(4) A Tervhivatal egyes meghatározott szakkérdések megvizsgálásával, vagy feldolgozásával szakértőket bizhat meg.

8. § (1) A Tervhivatal élén az elnök áll.

(2) Az elnök a Tervhivatal felelős vezetője. E minőségben

a) a miniszterekkel, továbbá a gazdasági és érdekképviseleti szervek vezetőivel közvetlenül érintkezik;

b) nemzetközi tárgyalásokon képviseli a Tervhivatalt;

e) a tervvel kapcsolatos ügyek tárgyalásánál az alelnökkel (9. §) és a főtitkárral (10. §) együtt résztvesz a minisztertanács ülésein és olt előadja a tervvel kapcsolatos ügyeket;

d) az alelnökkel és a főtitkárral együtt rendszeresen résztvesz a Gazdasági Főtanács ülésein és ott előadja a tervvel kapcsolatos ügyeket;

e) a terv végrehajtásának biztosítása érdekében a főtitkár által előterjesztett és az általa, valamint a szükséghez képest az alelnök által is láttamozott javaslatokat és részletterveket a Tanács, illetőleg a minisztertanács (Gazdasági Főtanács) elé terjeszti;

f) átveszi a főtitkára napi jelentéseit és eseten kint jelentéstételre hivja fel az osztályvezetőket;

g) a főtitkár utján utasításokat ad a Tervhivatal egyes osztályainak;

az 5. § (1) bek. által adott kereten belül utalványozási jog illeti. A főtitkár előterjesztésére a tervhivatal egyes vezető tisztviselőit utalványozási és kiadmányozási joggal ruházhatja fel;

i) a szerződéses alkalmaztatások (5. § 2. bekezdés) tárgyában, úgyszintén a Tervhivatal egyéb személyi ügyeiben az alelnökkel és a főtitkárral egyetértve dönt;

f) a főtitkár előterjesztése alapján, határoz a Tervhivatal alkalmazottainak külföldi kiküldetése tárgyában;

k) utasítja a főtitkárt a terv részleteinek kidolgozására, a részlettervek összeegyeztetésére és ellenőrzésére, valamint terv végrehajtásával kapcsolatos javaslatok elkészítésére.

(3) Az elnököt akadályoztatása esetében az alelnök (9. §) helyettesíti.

9. § (1) A tervhivatal alelnöke a mezőgazdaságot és a földmives népet érintő kérdésekben irányítja a Tervhivatal munkáját.

(2) Az (1) bekezdésben emiitett kérdések tekintetében az alelnök

a) az elnök hozzájárulása alapján a főtitkár utján utasításokat ad a Tervhivatal ílletékes osztályainak.

b) a miniszterekkel, valamint a gazdasági és érdekképviseleti szervek vezetőivel közvetlenül érintkezik;

e) az elnökkel és a főtitkárral együtt résztvesz a minisztertanács ülésein a tervvel kapcsolatos ügyek tárgyalásánál;

d) az elnökkel és a főtitkárral együtt rendszeresen résztvesz a Gazdasági Főtanács ülésein.

10. § (1) A főtitkár irányítja a Tervhivatal ügyintézését és a Tervhivatal személyzetének igazgatási főnöke.

(2) E minőségében a főtitkár

a) a Tervhivatal elnökétől nyert utasítások alapján a Tervhivatal személyzetével végzi a terv kidolgozásának és összeegyeztetésének és ellenőrzésének munkáját;

b) a terv végrehajtása érdekében javaslatokat készit elő, és terjeszt az elnök, továbbá a szükséghez képest (9. § (1) bekezdés) az alelnök elé, a minisztertanács (a Gazdaság) Főtanács), illetőleg az illetékes egyéb szerv elé terjesztendő és az elnök, alelnök által jóváhagyott' javaslatokat láttamozza;

c) az elnökkel és az alelnökkel együtt résztvesz a minisztertanács ülésein a tervet érintő ügyek tárgyalásánál;

d) az elnökkel és az alelnökkel együtt rendszeresen résztvesz a gazdasági főtanács ülésein;

e) naponta jelentést tesz a Tervhivatal ügymenetéről az elnöknek;

f) a szükséghez képest jelentést lesz a Tervhivatal működéséről az elnöknek;

g) továbbitja az elnök (alelnök) utasításait a Tervhivatal egyes osztályainak;

h) átveszi a Tervhivatal csoportvezetőinek és előadóinak jelentéseit:

i) irányítja a közvélemény tájékoztatásának munkáját a terv tekintetében;

j) közvetlen kapcsolatot tart fenn a tervmegbizottakkal [7. § (2) bekezdése

(3) A főtitkár helyettese az ügyvezető titkár.

11. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba, végrehajtásáról a miniszterelnök gondoskodik.

Budapest, 1947. évi július hó 15-én.

A miniszterelnök helyett:

Dr. Bojta Béla s. k.,

államtitkár