10200/1948. (III. 21.) KSzM rendelet
a nyíltárusítási üzletek nyitási és zárási ideje tárgyában
Az üzleti záróráról szóló 1942: VI. tc. módosítása tárgyában kiadott 13500/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 259-260. szám) 1. §-ában, valamint a Belkereskedelmi Igazgatóság felállítása tárgyában kiadott 2120/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 50. szám) 1. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
1. § (1) Budapest székesfőváros, továbbá Budafok, Kispest, Pestszenterzsébet, Pestszentlőrinc, Rákospalota és Újpest megyei városok, valamint Csepel község területén az olyan nyíltárusítási üzleteket, amelyekben a kizáróan vagy túlnyomórészt élelmiszert árusítanak, köznapokon reggel 7 órától egyfolytában este 7 óráig szabad nyitvatartani.
(2) Az (1) bekezdésben említett területen a kizáróan vagy túlnyomórészt élelmiszeri árusító kereskedő üzletét reggel 7 óra helyett reggel 6 órakor is kinyithatja, de ebben az esetben üzletét nem este 7 óráig, hanem csupán délután 6 óráig tarthatja nyitva.
(3) Az (1) bekezdésben említett területen az a kizáróan vagy túlnyomórészt élelmiszert árusító kereskedő, aki üzletét a (2) bekezdésben engedélyezett időben (reggel 6-tól délután 6-ig) kivánja nyitvatartani, köteles ezt a körülményt a Belkereskedelmi Igazgatósághoz (Budapest, V.f Harmincad u. 3.), valamint a Magyar Kereskedelmi Alkalmazottak Szabad Szakszervezetéhez Budapest, VI., Jókai u. 4.) írásban bejelenteni.
(4) Az (1) bekezdésben említett területen az a kizáróan vagy túlnyomórészt élelmiszert árusító-kereskedő, aki üzletét nem reggel 7 órától egyfolytában este 7 óráig. hanem az (1) vagy (2) bekezdésben engedélyezett kereten belül ettől eltérő időben tartja nyitva, köteles üzlethelyiségében és üzlethelyiségének külső részén (bejáratán, vagy kirakatában szembetűnő helyen elhelyezett táblán feltüntetni, hogy üzletét mely időponttól mely időpontig tartja nyitva.
2. § (1) Az 1. § (1) bekezdésében említett területen azokat a nyíltárusítási üzleteket, amelyek nem tartoznak kizáróan vagy túlnyomórészt élelmiszert árusító üzletek körébe, köznapokon - szombat kivételével - délelőtt 9 órától egyfolytában délután 5 óráig, szombaton pedig délután 2 óráig szabad nyitvatartani.
(2) A vírágkereskedésekre, továbbá az ószerkereskedésekre és zsibárusüzletekre általában az (1) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni, ereket az üzleteket azonban szombaton délután 4 óráig nyitva szabad tartani.
3. § Az 1. § (1) bekezdésében említett területen azokat a nyíltárusítási üzleteket, amelyekben kizáróan továbbárusítók részére szolgáltatnak ki árut nagykereskedés), tekintet nélkül az üzlet tárgyára, továbbá a gépjárművek árusítására berendezett üzleteket köznapokon reggel 8 órától egyfolytában délután 4 óráig, szombaton pedig délután 2 óráig szabad nyitvatartani.
4. § (1) Az az üzlet, amelyben árut részben továbbárusítók, részben közvetlenül fogyasztók részére árusítanak, az üzlet tárgya szerint az 1., illetőleg 2. § hatálya alá esik.
(2) A gyárak telepei és raktárai, - amennyiben azokban önálló kereskedői tevékenységet nem folytatnak, - nem esnek a jelen rendelet hatálya alá.
5. § (1) Az 1. § (1) bekezdésében említett területen a Belkereskedelmi lgazgatóság (Budapest, V., Harmincad-u. 3.) papír- és irószerkereskedőknek kivételesen engedélyt adhat arra, hogy az iskolaév (tanév) tartama alatt üzletüket köznapokon reggel 1/2 8 órakor nyithassák. Ilyen engedély a körülmények alapos mérlegelése után, kivételesen indokolt esetben, csak olyan papír- és írószerkereskedő kaphat, aki igazolja, hogy üzlete iskola közelében van és üzletének reggel 1/2 8 órai nyitása a tanulók tanszerbeszerzése érdekében szükséges. Azok a papír- és írószerkereskedők, akik reggel 1/2 8 órai nyitásra engedélyt kaptak, kötelesek üzletüket délután 1/2 4 órakor, szombaton pedig délután 2 órakor bezárni. Az engedély egy-egy iskolai év (tanév) tartamára szól, évenkint meghosszabbítható és a Belkereskedelmi Igazgatóság állal bármikor visszavonható; a kereskedő azonban - telephelyváltozás esetét kivéve - évközben a részére engedélyezett üzletnyitási időt meg nem változtathatja.
(2) Az a papír- és írószerkereskedő, aki reggel 1/2 8 órai nyitásra engedélyt kapott, üzlethelyiségében és üzlethelyiségének külső részén (bejáratán vagy kirakatában) feltűnő helyen az alábbi szövegű táblát köteles elhelyezni:
"Ez az üzlet a Belkereskedelmi Igazgatóság .... szám alatt kiadott engedélye alapján reggel 1/2 8 órától délután 1/2 4 óráig, szombaton 2 óráig, van nyitva."
6. § (1) A jelen rendelet nem érinti az. ipari munka vasárnapi szüneteléséről szóló 1891: XIII. tc. rendelkezéseit. Ehhez képest vasárnap és Szent István napján a kizáróan cukorkát árusító üzletek kivételével minden nyíltárusitási üzletet az ország egész területén egész napon át zárva kell tartani.
(2) Az ország egész területén minden nyíltárusítási üzletet - a 7. §-ban meghatározott kivételekkel - január 1-én, március 15-én, május 1-én, november 1-én, karácsony mindkét napján, valamint húsvét és pünkösd másodnapján az egész napon át zárva kell tartani.
(3) Az ország egész területén minden nyíltárusítási üzletet a (2) bekezdésben nem említett más Gergely-naptár szerinti ünnepeken, - kivéve február hó 2-át (Gyergyaszentelő Boldogasszony napját), március hó 25-ét (Gyümölcsoltó Boldogasszony napját) és szeptember hó 8-át (Kisboldogasszony napját) -, továbbá április 4-án (a Felszabadulás ünnepén) és nagypénteken az üzletnyitás időpontjától déli 12 óráig, december 24-én pedig az üzletnyitás időpontjától délután 4 óráig szabad nyitvatartani.
(4) Ha a (2) bekezdésben említett ünnepek a vasárnapot közvetlenül megelőzik, vagy követik, ezeken az ünnepnapokon az élelmiszerüzleteket és - az évnek október hó 1. napjától március hó 31. napjáig terjedő időszakában - a tüzelő-anyagkereskedéseket az ország egész területén reggel 7 órától délelőtt 10 óráig nyitva szabad tartani.
7. § (1) A virágkereskedéseket január 1-én és húsvét másodnapján délelőtt 9 órától déli 12 óráig, november 1-én pedig reggel 8 órától egyfolytában délután 6 óráig az ország egész területén nyitva szabad tartani; január 1-én azonban alkalmazottat foglalkoztatni nem szabad.
(2) A drogéria- és illatszerüzleteket húsvét másodnapján reggel 9 órától déli 12 áráig az ország egész területén nyitva szabad tartani, alkalmazottat azonban ezen a napon foglalkoztatni nem szabad.
8. § (1) A jelen rendeletben foglaltak nem érintik az alkalmazottaknak a kollektív szerződésben a munkaidő, valamint a túlmunka és a munkaszüneti napokon végzett munka díjazása tekintetében biztosított jogait. Éhből következik, hogy heti 48 órán túl alkalmazottat foglalkoztatni a nyíltárusítási üzletekben sem szabad, a túlmunka és a munkaszüneti napokon végzett munka pedig a kollektív szerződés szerint díjazandó.
(3) A kizáróan vagy túlnyomórészt élelmiszert árusító üzletekben alkalmazottat csak osztatlan munkaidőben, egyhuzamban napi 8 órán át szabad foglalkoztatni.
(3) A kizáróan vagy túlnyomórészt élelmiszert árusiló üzletekben alkalmazottak munkaidejének beosztását, illetőleg munkaidejük kezdetének és befejezésének időpontját a (2) bekezdés rendelkezésének figyelembevételével - ha a vállalatnál üzemi bizottság, vagy üzemi bizalmi van, annak bevonásával, azzal együttesen - az üzlet tulajdonosa (a munkáltató) állapítja meg.
(4) Az 1. § (1) bekezdésében említett területen minden olyan kizáróan vagy túlnyomórészt élelmiszert árusító üzlet (fióküzlet) tulajdonosa (munkáltató), aki alkalmazottat, vagy alkalmazottakat foglalkoztat, a jelen rendelet hatálybalépésétől számított tizenöt napon belül a Magyar Kereskedelmi Alkalmazottak Szabad Szakszervezetéhez (Budapest, VI., Jókai-u. 4.) bejelentést köteles tenni alkalmazottja, vagy alkalmazottai munkaidejének beosztásáról. A lejelentésnek tartalmaznia kell az üzlet (fióküzlet) tulajdonosának nevét (céget), az üzlet fióküzlet) telephelyét (varos, vagy község, utca, házszám), az alkalmazott illetőleg alkalmazottak nevét, munkakörét és munkaidejük beosztását (munkaidejük kezdetének és befejezésének időpontját). Az alkalmazásban, valamint az alkalmazottak munkaidejének beosztásában később beálló változásokat a fent említett szakszervezethez három napon belül kell bejelenteni.
9. § (1) A jelen rendelet rendelkezéseinek vagy tilalmainak megszegésével vagy kijátszásával elkövetett kihágások tekintetében az 1942: VI. tc. 9. §-ában foglallak szerint kell eljárni.
(2) Az elsőfokú iparhatóság attól a kizáróan vagy túlnyomórészt élelmiszert árusító kereskedőtől, akit a jelen rendelet 8. §-ában foglalt rendelkezések vagy tilalmak megszegésével vagy kijátszásával elkövetett kihágás miatt három éven belül háromízben jogerősen elítéltek, az iparűzés jogot szabályszerű eljárás alapján határozott vagy határozatlan időre elvonhatja.
(3) Az iparűzési jog elvonását vagy annak megtagadását kimondó határozatot a Magyar Kereskedelmi Alkalmazottak Szabad Szakszervezetével is közölni kell. A Szakszervezet a határozat ellen jogorvoslattal élhet.
10. § A jelen rendelet nem érinti az üzleti záróráról szóló 1942: VI. tc. végrehajtása tárgyában kiadott 134800/1942. KKM rendelet (Rendeletek Tára 3.375. oldal) 1., 2., 8., 9., 17-24. és 30. §-ainak, valamint a budapesti pályaudvarok közelében lévő MÁV. konzumüzletek zárórájáról szóló 58100/1947. KSzM rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek fara 268. szóin á kizárólagos bortermelői kimérések zárórájáról szóló 1000/1948. KSzM rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 16. szám) és cukorkaüzlelek nyitvatartási idejének szabályozásáról szóló 2700/1948. KSzM rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 38. szám) rendelkezéseit.
11. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; egyidejűleg a 22000/1946. KSzM rendelet (Magyar Közlöny 145. szám) valamint a 22000/1946. KSzM rendelet kiegészítése tárgyában kiadott 48600/1947. KSzM rendelet (Magyar Közlöny Rendeletek Tára 240. szám) hatályát veszti.
Budapest. 1948. évi március hó 17-én.
Rónai Sándor s. k.,
kereskedelmi és szövetkezetügyi miniszter