2120/1946. ME rendelet
a Belkereskedelmi Igazgatóság felállítása tárgyában
A minisztérium az 1946. VI. tc. 1. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
(1) Az ország belső kereskedelmi forgalmának lebonyolításával kapcsolatos igazgatási és ellenőrzési tennivalók ellátására Belkereskedelmi Igazgatóság állíttatik fel. A Belkereskedelmi Igazgatóság feladata:
a) az ország belső kereskedelmi forgalmának nyilvántartása, ellenőrzése és irányítása,
b) azoknak a tennivalóknak ellátása, "amelyekkel a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter megbízza.
(2) A közellátásügyi miniszter felügyelete alatt működő áruforgalmi hivatalok (Terményhivatal, Burgonyahivatal, Hus- és Zsiradék-hivatal stb.) nem tartoznak a Belkereskedelmi Igazgatóságnak az (1) bekezdésben megállapitott feladatkörébe.
2. § A Belkereskedelmi Igazgatóság a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter felügyelete alatt működik.
3. §
(1) A kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter bármely áru kereskedői forgalmát szabályozhatja, gondoskodhatik az illető áru forgalmának irányításáról és ellenőrzéséről, kivéve az olyan árukat, amelyek forgalmának irányítása és ellenőrzése valamely jogszabálynál "fogva más miniszter hatáskörébe tartozik. Ha ez utóbbi árucikknek kereskedői forgalmában a közellátásügyi miniszter rendelkezése szerint valamennyi szakmabeli kereskedő nem vehet részt, a kereskedői forgalomban részi vevő kereskedőket a közellátásügyi miniszter a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter meghallgatásával jelöli ki.
(2) A kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter az iparügyi miniszterrel egyetértve kötelezheti az áruelőállitó üzemet (gyárat), hogy csak olyan nagy- vagy kiskereskedőnek, illetőleg iparosnak adjon el árut, aki az illető árucikk árusításával, illetőleg gyárszerű (konfekciós) feldolgozásával foglalkozik.
(3) A kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter - az általa szabályozott forgalmu árak tekintetében - kötelezheti az áru forgalombahozóját, hogy a Belkereskedelmi Igazgatóság fenntartási költségeire a forgalombahozott árucikk számlaértékének a vevőre áthárítható egy % -ában kifejezett részét az erre a célra létesített postatakarékpénztári csekkszámlára fizesse be.
4. §
(1) Jelen rendelet hatálybalépésével egyidejűleg
1. az egyes ipari faanyagok, tüzelőanyagok forgalmának szabályozása tárgyában kiadott 5150/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 85. szám) 6. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a 24500/1945. KKM rendelettel (Magyar Közlöny 101. szám) felállított Országos Tüzelőanyagelosztó és Fabehozatali Iroda,
2. a textiláruk kereskedői forgalmának szabályozása tárgyában kiadott 5510/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 91. számi 1: §-a alapján felállított Textiláruelosztó Iroda,
3. a kész bőráru és a lábbeli kereskedői forgalmának szabályozása tárgyában kiadott 7010/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 112. szám) 2. §-a alapján felállított Bőrárueloszló Iroda és végül
4. a papir kereskedői forgalmának szabályozásáról szóló 9750/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 181. szám) 1. §-a alapján felállított Papirelosztó Iroda megszűnik.
(2) Az előbbi bekezdés értelmében megszűnt irodák hatásköre a Belkereskedelmi Igazgatóságra száll át
5. §
(1) A Belkereskedelmi Igazgatóság személyi és dologi kiadásainak fedezéséül az 5150/1945. ME rendelet 5. §-ában, az 5510/1945. ME rendelet 3. §-ában, a 7010/1945. ME rendelet 7. §-ában és a 9750/1945. ME rendelet 6. §-ában megállapított, valamint a jelen rendelet 3. §-ának (3) bekezdése alapján elrendelt fizetési kötelezettség teljesítésével befizetett összegek szolgálnak.
(2) Felhatalmaztatik a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter, hogy ezeknek az összegeknek egységes kezelése érdekében a befizetési kötelezettségeknek a jövőben közös postatakarékpénztári csekkszámlára való befizetését rendelje el.
(3) A befizetett összegeknek a személyi és dologi kiadások fedezése után fennmaradó részével a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben rendelkezik.
6. § A Belkereskedelmi Igazgatóság szervezetének és működésének részletes szabályait a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter állapítja meg. A Belkereskedelmi Igazgatóság egyes osztályai mellé szakmai véleményező bizottságot kell felállítani.
7. § A jelen rendelet az 1946. évi március hó 1. napján lép hatályba.
Budapest, 1946. évi február hó 28-án.
Nagy Ferenc s. k.,
miniszterelnök