Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

242000/1948. (VII. 13.) FM rendelet

az istállótrágya okszerű kezelése és felhasználása tárgyában

A mezőgazdaság fejlesztéséről szóló 1942: XVI. tc, 29. §-ának (1) bekezdésében és a 42. §-ának (2) bekezdésében, valamint az okszerű növénytermesztés biztosításáról szóló 7800/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 152. szám) 1. és 5. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a honvédelmi miniszterrel egyetértésben a következőket rendelem el:

Az istállótrágya okszerű kezelése

1. § Aki lovat, szarvasmarhát, juhot, vagy kecskét tart, avagy bármilyen állatot iparilag hizlal, köteles az ennek során előállított trágyának termelési és közegészségügyi szempontból okszerű kezeléséről gondoskodni.

2. § Az okszerű trágyakezelés érdekében az állatok vizeletének és a trágya levének lefolyását meg kell akadályozni.

3. § (1) A trágyakezelés történhetik: a) istállóban; b) a szántóföld szélére kihordva; c) kifutóban, vagy d) trágyatelepen, éspedig:

a) istállóban lehet kezelni a trágyát ott, ahol az állatok megkötözés nélkül vannak elhelyezve;

b) a szántóföld szélére (szarvasba) kihordott trágyát a felhasználásig leföldelve kell tartani;

c) a kifutóban (karámban) történik a trágya kezelése, ha az állatokat korláttal körülvett és alommal ellátott helyen tartják;

d) trágyatelepen történik a trágya kezelése, ha erre a célra külön meghatározott hely - trágyatelep jelöltetik ki.

(2) Az udvari trágyatelep helyét akként kell kijelölni, hogy a telepre idegen helyről víz, éppenúgy a telepről idegen helyre trágyalé ne folyhasson. E célból vagy vízhatlan fenekű és oldalfalas trágyatelepet kell építeni, vagy legalább a telep határvonalán peremtöltést és peremárkot kell létesíteni, a homokos talajon pedig a telep fenekét agyaggal kell kidöngölni.

(3) A trágyatelep alapterülete számos állatonként négy négyzetméternél (2 X 2 m) nagyobb nem lehet.

4. § A trágyát az udvari trágyatelepnek, illetőleg a szántóföldi szarvashelynek akkora területén kell rakni, amekkorán a trágyarakás az 1.5-2 méter magasságot előreláthatólag 1-3 hónapon belül eléri. Az e területre kihordott trágyát az istállóból kihordás után azonnal tömötten el kell rakni és meg kell taposni, - kivéve, ha keszthelyi fedőlapot használ, ahol taposni nem kell, - ha száraz, meg kell öntözni és lehetőleg fedve kell tartani. Amikor pedig az így megkezdett területrészen a trágya az 1.5-2 méter magasságot elérte, tetejét földdel kell letakarni és az újabb trágyát közvetlen mellette, új területszakaszra kell rakni.

5. § Az ipari segédhizlaldák területén termelt sertéstrágyát a szállásokból rendszeresen ki kell takarítani és esőtől védeti helyen felállított trágyatelepen kell tárolni.

6. §

Az istállótrágya felhasználása

(1) Az az állattartó, aki mező-, szőlő-, gyümölcs-, vagy kertgazdasági ingatlanon gazdálkodik, köteles a gazdasági udvarban tartolt állatok trágyáját a saját gazdaságában talajjavításra felhasználni és evégből azt legalább évenként kétszer a művelés alatt álló ingatlanra kihordani és alászántani, illetve alátakarni, vagy alászántásig földel letakarni.

(2) Az az állattartó, aki mező-, szőlő-, gyümölcs-, vagy kertgazdasági ingatlanon nem gazdálkodik, az udvarán termelt istállótrágyát csak az azonos, vagy a közvetlenül szomszédos községbeli (városbeli) olyan személynek adhatja cl, vagy bármi módon engedheti át, aki azt mező-, vagy kertgazdasági ingatlanon való gazdálkodása folytán a szántó-, vagy kerti föld javítására használja fel. Az eképen vásárolt, vagy bármi módon megszerzett istállótrágyát szőlő és gyümölcsös talajának javítására felhasználni csak kivételesen a területileg illetékes járási gazdasági felügyelő engedélyével szabad.

(3) Az előző bekezdésekben említett istállótrágyát a szomszédos községen (városon) túl vasúton, vagy gépkocsin szállítani csak a területileg illetékes vármegyei gazdasági felügyelőség engedélyével szabad.

7. §

(1) A honvédség és rendőrség, továbbá a közüzemek által tartott állatok trágyáját szabadon lehet értékesíteni és felhasználni.

(2) Budapest székesfőváros területén tartott állatok trágyáját a főváros területén kívül fekvő bármely mező-, szőlő-, vagy kertgazdasági ingatlan trágyázására is szabad értékesíteni.

(3) Az ipari sertéshizlaldák által termelt sertéstrágyát bárhol és bármilyen célra - de lehetőleg elsősorban - trágyázásra fel lehet használni.

(4) Az előző bekezdésekben említett trágyát vasúton, hajón, vagy gépkocsin is külön engedély nélkül lehel szállítani.

8. § A legelők állandó delelő és éjszakázó helyein termelt trágyát - kivéve a fektetéses trágyázás esetét - külön erre kijelölt helyen rendszeresen össze kell gyűjteni, azt a jelen rendeletben foglaltaknak megfelelően kell kezelni és kizárólag a legelő javítására szabad felhasználni.

9. § Az istállótrágyát, továbbá a legelőkön összegyűjtött állati trágyát (árvatőzeget) tilos tüzelésre, vagy bármely más nem mezőgazdasági célra felhasználni.

10. § Istállótrágyát az ország területéről - a határmenti kettős birtokosok ingatlanterületétől eltekintve - tilos kiszállítani.

Tanácsadás és ellenőrzés

11. § (1) Az istállótrágya okszerű kezelése és felhasználása tekintetében a községi (városi) gazdajegyző - ott, ahol ilyen nem működik, a községi (városi) termelési bizottság - köteles az állat tartókat a szükséges tanácsadással és felvilágosítással ellátni.

(2) A községi (városi) gazdajegyző - ott, ahol ilyen nem működik, a községi (városi) termelési bizottság - a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 60 nap elteltével jogosult és köteles az állattartó személyek udvarán megjelenni, ott a trágyakezelést ellenőrizni és az okszerű trágyakezelésre, valamint az evégből mutatkozó hiányok pótlására az állattartókat megfelelő határidő kitűzése mellett felhívni.

(3) Ha az állattartó az előbbi bekezdés értelmében foganatosított ellenőrzés során a trágya okszerű kezelésére vonatkozólag kiadott utasítást 30 napon belül végre nem hajtja, vagy a megállapított hiányt nem pótolja, az ellenőrző közeg köteles erről a terület szerint illetékes járási gazdasági felügyelőnek jelentést tenni. A járási gazdasági felügyelő ilyen esetben a trágya kezelését a helyszínen ellenőrzi és a szükséghez képest a megfelelő kezelésre és a hiányok pótlására további 30 napi határidőt ad. Ha pedig ez a határidő is eredménytelenül múlik el, a járási gazdasági felügyelő köteles a mulasztó ellen kihágás címén az illetékes hatóságnál feljelentést tenni.

Vegyes rendelkezések

12. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik. kihágást követ el és a 7800/1946. ME rendelet 4. §-ának (1) bekezdésében foglaltak szerint büntetendő az, aki:

a) az 1-5. §-ban foglaltak ellenére az istálló-trágya okszerű kezeléséről a 11. § értelmében kiadott felhívás dacára nem, vagy nem a rendeletben foglaltaknak megfelelően gondoskodik:

b) az istállótrágyát a 6-9. §-ban foglalt rendelkezések ellenére használja fel, vagy nem a megengedett célra értékesíti, vagy engedély nélkül szállítja e:

c) a 10. §-ban foglalt rendelkezés ellenére istálló-trágyát külföldre szállít;

d) a trágyakezelés ellenőrzése végeit megjelenő hatósági szerveket hivatali eljárásukban megakadályozza és részükre a szükséges felvilágosítást meg nem adja.

(2) A pénzbüntetés tekintetében az 1928: X. törvénycikk, valamint a 8960/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 173. szám) rendelkezései az irányadók.

(3) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929: XXX. tc. 59. § (1) bekezdésének 3. pontjában foglaltak alkalmazása szempontjából szakminiszternek a földmívelésügyi minisztert kell tekinteni.

13. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1948. évi június hó 30-án.

Keresztes Mihály s. k.,

államtitkár

Tartalomjegyzék