2700/1948. (II. 15.) KSzM rendelet
a cukorkaüzletek nyitvatartási idejének szabályozása tárgyában
Az üzleti záróráról szóló 1942. VI. tc. módosítása tárgyában kiadott 13500/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 259-260. szám) 1. §-ában, az ipari munka vasárnapi szüneteléséről szóló 1891. XIII. tc. 3. §-ában, valamint a Belkereskedelmi Igazgatóság felállítása tárgyában kiadott 2120/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 50. szám) 1. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
1. § (1) A kizáróan cukorkát árusiló üzleteket az ország egész területén mindennap - a vasárnapokat és egyéb munkaszüneti napokat is beleértve, - reggel 9 órától egyfolytában este 10 óráig szabad nyitvatartani.
(2) Azokat a cukorkaüzleteket, amelyekben a cukorkákon kívül egyéb élelmiszert is árusítanak, csak az élelmiszerüzletekre nézve meghatározott időben szabad nyitvatartani.
(3) A vasúti pályaudvarok és hajóállomások területén cukorkát mind köznapokon, mind munkaszüneti napokon egész napon át szabad árusítani.
(4) Január 1., május 1., augusztus 20. és november 1. napján, továbbá karácsony, húsvét és pünkösd első napján az (1) bekezdésben említett üzletekben alkalmazottal foglalkoztatni nem szabad.
2. § (1) Az 1. §-ban foglaltak nem érintik az alkalmazottaknak a kollektív szerződésben a munkáidé), valamint a túlmunka és a munkaszüneti napokon végzett munka díjazása tekintetében biztosított jogait. Ebből következik, hogy heti 48 órán túl alkalmazottat foglalkoztatni a cukorkaüzletekben sem szabad, a túlmunka és a munkaszüneti napokon végzett munka pedig a kollektív szerződés szerint díjazandó.
(2) A kizáróan cukorkái árusító üzletekben mindenegyes alkalmazottat csak egyhuzamban napi 8 órán ál szabad foglalkoztatni.
(3) Minden olyan kizáróan cukorkát árusítóüzlet (fióküzlet) tulajdonosa (munkáltató), aki alkalmazottal vagy alkalmazottakat foglalkoztat, a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 15 napon belül Budapest székesfőváros, továbbá Budafok, Kispest, Pestszenterzsébet, Pestszentlőrinc, Rákospalota és Újpest megyei városok, valamint Csepel község területén a Belkereskedelmi Igazgatósághoz (Budapest, V., Harmincad-u. 3.), az ország egyéb területén pedig az elsőfokú iparhatósághoz bejelentést köteles tenni alkalmazottja vagy alkalmazottai munkaidejének beosztásáról. A bejelentésnek tartalmaznia kell az üzlet (fióküzlet) tulajdonosának nevét (cégét), az üzlet (fióküzlet) telephelyét (város, vagy község, utca, házszám), az alkalmazott, illetőleg alkalmazottak nevét, munkakörét és munkaidejük beosztását (munkaidejük kezdetének és befejezésének időpontját). Az alkalmazásban, valamint az alkalmazottak munkaidejének beosztásában később beálló változásokat a Belkereskedelmi Igazgatósághoz, illetőleg az elsőfokú iparhatósághoz három napon belül kell bejelenteni.
3. § (1) A jelen rendelet rendelkezéseinek vagy tilalmainak megszegésével vagy kijátszásával elkövetett kihágások tekintetében az 1942. VI. tc. 9. §-ában, illetőleg az 1891. XIII. tc. 6. §-ában foglallak szerint kell eljárni.
(2) Az elsőfokú iparhatóság attól a kizáróan cukorkát árusító kereskedőtől, akit a jelén rendelet 2. §-ába ütköző rendelkezések vagy tilalmak megszegésével vagy kijátszásával elkövetett kihágás miatt három éven belül háromízben jogerősen elítéltek, az iparűzési jogot szabályszerű eljárás alapján határozott vagy határozatlan időre elvonhatja.
(3) Az iparűzési jog elvonását vagy annak megtagadását kimondó határozatot a Magyar Kereskedelmi Alkalmazottak Szabad Szakszervezetével is közölni kell. A Szakszervezel a határozat ellen jogorvoslattal élhet.
4. § A jelen rendelet nem. érinti az üzleti, záróráról szóló 1942. VI. tc. végrehajtása tárgyában kiadod 134800/1942. KKM rendelet (Rendeletek Tára 3375. oldal) 18. §-a (2) bekezdésének, továbbá 19., 20. és 22. §-ainak rendelkezéseit.
5. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg az 50200/1946. KSzM rendelet (Magyar Közlöny 284. szám) hatályát veszti.
Budapest, 1948. évi február hó 10-én.
Rónai Sándor s. k.,
kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter