Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

2700/1948. (II. 15.) KSzM rendelet

a cukorkaüzletek nyitvatartási idejének szabályozása tárgyában

Az üzleti záróráról szóló 1942. VI. tc. módosítása tárgyában kiadott 13500/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 259-260. szám) 1. §-ában, az ipari munka vasárnapi szüneteléséről szóló 1891. XIII. tc. 3. §-ában, valamint a Belkereskedelmi Igazgatóság felállítása tárgyában kiadott 2120/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 50. szám) 1. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. § (1) A kizáróan cukorkát árusiló üzleteket az ország egész területén mindennap - a vasárnapokat és egyéb munkaszüneti napokat is beleértve, - reggel 9 órától egyfolytában este 10 óráig szabad nyitvatartani.

(2) Azokat a cukorkaüzleteket, amelyekben a cukorkákon kívül egyéb élelmiszert is árusítanak, csak az élelmiszerüzletekre nézve meghatározott időben szabad nyitvatartani.

(3) A vasúti pályaudvarok és hajóállomások területén cukorkát mind köznapokon, mind munkaszüneti napokon egész napon át szabad árusítani.

(4) Január 1., május 1., augusztus 20. és november 1. napján, továbbá karácsony, húsvét és pünkösd első napján az (1) bekezdésben említett üzletekben alkalmazottal foglalkoztatni nem szabad.

2. § (1) Az 1. §-ban foglaltak nem érintik az alkalmazottaknak a kollektív szerződésben a munkáidé), valamint a túlmunka és a munkaszüneti napokon végzett munka díjazása tekintetében biztosított jogait. Ebből következik, hogy heti 48 órán túl alkalmazottat foglalkoztatni a cukorkaüzletekben sem szabad, a túlmunka és a munkaszüneti napokon végzett munka pedig a kollektív szerződés szerint díjazandó.

(2) A kizáróan cukorkái árusító üzletekben mindenegyes alkalmazottat csak egyhuzamban napi 8 órán ál szabad foglalkoztatni.

(3) Minden olyan kizáróan cukorkát árusítóüzlet (fióküzlet) tulajdonosa (munkáltató), aki alkalmazottal vagy alkalmazottakat foglalkoztat, a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 15 napon belül Budapest székesfőváros, továbbá Budafok, Kispest, Pestszenterzsébet, Pestszentlőrinc, Rákospalota és Újpest megyei városok, valamint Csepel község területén a Belkereskedelmi Igazgatósághoz (Budapest, V., Harmincad-u. 3.), az ország egyéb területén pedig az elsőfokú iparhatósághoz bejelentést köteles tenni alkalmazottja vagy alkalmazottai munkaidejének beosztásáról. A bejelentésnek tartalmaznia kell az üzlet (fióküzlet) tulajdonosának nevét (cégét), az üzlet (fióküzlet) telephelyét (város, vagy község, utca, házszám), az alkalmazott, illetőleg alkalmazottak nevét, munkakörét és munkaidejük beosztását (munkaidejük kezdetének és befejezésének időpontját). Az alkalmazásban, valamint az alkalmazottak munkaidejének beosztásában később beálló változásokat a Belkereskedelmi Igazgatósághoz, illetőleg az elsőfokú iparhatósághoz három napon belül kell bejelenteni.

3. § (1) A jelen rendelet rendelkezéseinek vagy tilalmainak megszegésével vagy kijátszásával elkövetett kihágások tekintetében az 1942. VI. tc. 9. §-ában, illetőleg az 1891. XIII. tc. 6. §-ában foglallak szerint kell eljárni.

(2) Az elsőfokú iparhatóság attól a kizáróan cukorkát árusító kereskedőtől, akit a jelén rendelet 2. §-ába ütköző rendelkezések vagy tilalmak megszegésével vagy kijátszásával elkövetett kihágás miatt három éven belül háromízben jogerősen elítéltek, az iparűzési jogot szabályszerű eljárás alapján határozott vagy határozatlan időre elvonhatja.

(3) Az iparűzési jog elvonását vagy annak megtagadását kimondó határozatot a Magyar Kereskedelmi Alkalmazottak Szabad Szakszervezetével is közölni kell. A Szakszervezel a határozat ellen jogorvoslattal élhet.

4. § A jelen rendelet nem. érinti az üzleti, záróráról szóló 1942. VI. tc. végrehajtása tárgyában kiadod 134800/1942. KKM rendelet (Rendeletek Tára 3375. oldal) 18. §-a (2) bekezdésének, továbbá 19., 20. és 22. §-ainak rendelkezéseit.

5. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg az 50200/1946. KSzM rendelet (Magyar Közlöny 284. szám) hatályát veszti.

Budapest, 1948. évi február hó 10-én.

Rónai Sándor s. k.,

kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter