Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

43900/1948. (IV. 27.) IpM rendelet

a mezőgazdasági gépek üzemanyagellátásának szabályozása, valamint az adó- és kincstári részesedés mentes mezőgazdasági üzemanyag forgalmának és felhasználásának szabályozásáról szóló 59400/1946. Ip. M. rendelet kiegészítése tárgyában

Az áru- és anyagkészletek termelésének, felhasználásának és forgalmának szabályozásáról szóló 12400/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 208. szám) 1. §-ában foglalt felhatalmazás alapján -- a földmivelésügyi és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. § (1) Mezőgazdasági gép (traktor, lokomobil és stabilmotor) hajtására szolgáló benzint, petroleumot és gázolajat (továbbiakban: üzemanyag) a jelen rendelet hatálybalépésének napjától kezdődően csak annak a fogyasztónak szabad kiszolgáltatni aki mezőgazdasági üzemanyagjeggyel (továbbiakban: üzemanyagjegy) s ha kenőolajra van szüksége külön kenőolaj jeggyel és mindkét esetben mezőgazdasági üzemanyagkönyvvel (a továbbiakban üzemanyagkönyv) rendelkezik.

(2) Üzemanyagellátásban csak az (1) bekezdésben felsorolt, üzemképes állapotban levő mezőgazdaság gép üzembentartója (a továbbiakban: üzemben tartó) részesülhet. Mezőgazdasági traktor üzemben tarlója a jelen rendeleten alapuló üzemanyag ellátásban csak akkor részesíthető, ha a traktorra vonatkozó tulajdonjoga a 8130/1946. ME szám) (Magyar Közlöny 168. szám), illetőleg a 90010/1947. FM (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 11. szám) rendelet értelmében igazolást nyert, illetőleg a traktorra vonatkozó tulajdonjogi igazolás folyamatban van.

2. § (1) Az 1. § (1) bekezdésében említett üzemanyag jegy kétféle, nevezetesen

a) pirosszinü, amely adómentes üzemanyag kiszolgáltatására, vagy

b) kékszinü, amely adózott üzemanyag kiszolgál tatására jogosit. Mindkét üzemanyagjegy "A", vagy "B" jelzéssel kerül kibocsátásra.

(2) Az "A" típusú üzemanyagjegy 150 kg benzin vagy 160 kg petróleum, vagy 170 kg gázolaj vásárlására jogosit. A "B" tipusu üzemanyagjegy 2 db egyenkint 10 kg 5 db egyenkint. 5 kg, 1 db. egyenkint 2 kg és 3 db egyenkint 1 kg súlyú benzin vagy petróleum, avagy gázolaj vásárlására jogositó szelvényből áll.

3. § Az 1. § (1) bekezdésében említett kenőolajjegy kékszinü, a 2. § (2) bekezdésében említett "B" típusú üzemanyag jeggyel azonos beosztású és ugyanolyan mennyiségű kenőolaj vásárlására, jogosít, amennyit a "B" típusú üzemanyagjegy ellenében lehet vásárolni.

4. § (1) Az üzemanyagjegyek alapján adómentesen kiszolgáltatott ásványolajtermékek felhasználásának újabb szabályozásáról, valamint a mezőgazdasági célokra szolgáló kenőolaj adómentességének megszüntetéséről szóló 788/1948. X. a. PM rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 56. szám) 1. és 2. §-ának értelmezése tekintetében az alábbi rendelkezések irányadók. (2) Szántás alatt a szántáson kívül a kultívátorozást, a tárcsázást, a talajmarást, talajjavítást, a kapálást, a hengerelést és a gépi vetést; cséplés alatt pedig a cséplésen kivül a herefejtést és az aratócséplést is érteni kell.

(3) A (2) bekezdésben nem említett mezőgazdasági munkához mezőgazdasági üzemanyag csak időzött mezőgazdasági üzemanyagjegy és bármilyen mezőgazdasági munka elvégzéséhez kenőolaj csak adózott kenőolajjegy ellenében szolgáltatható ki.

5. § (1) Az 1. § (1) bekezdésében említett üzemanyag-könyv kétféle, nevezetesen

a) pirosszinű, amely adómentes üzemanyag és adózott kenőolaj vásárlására (a továbbiakban: adómentes mezőgazdasági üzemanyagkönyv), vagy

b) kékszínű, amely adózott üzemanyag adózott kenőolaj vásárlására jogosít (a továbbiakban: adózott mezőgazdasági üzemanyagkönyv).

(2) Az adómentes üzemanyagkönyv a 4. § (2) bekezdésében meghatározott szántási és cséplési munkálatok elvégzésére kiadott üzemanyagjegyek s kenőolajjegyek és a tényleg kiszolgáltatott üzemanyag és kenőolaj, továbbá az azokkal hajtott mezőgazdasági gép által végzett munka bejegyzésére, illetőleg igazolására szolgál.

(3) Az adózott üzemanyagkönyv a 4. § (3) bekezdésében megjelölt mezőgazdasági munkálatok elvégzésére kiadott üzemanyagjegyek és kenőolajjegyek s a tényleg kiszolgáltatott üzemanyag, illetőleg kenőolaj, valamint az azokkal hajtott mezőgazdasági gép által elvégzett munka bejegyzésére, illetőleg igazolására szolgál.

(4) A (2) és (3) bekezdésekben említett üzemanyagkönyvekbe a jegyek kiadását a járási gazdasági felügyelő, az üzemanyag és kenőolaj tényleges kiszolgáltatását az üzemanyagelosztó (kereskedő), a munka elvégzését az üzembentartó vezeti be és utóbbinak megtörténtét az alábbi 8. § (2) bekezdésének megfelelően igazoltatja.

6. § (1) Az előrelátható szükségletnek megfelelő mennyiségű és fajtájú üzemanyagjegyet és kenőolajjegyet valamint üzemanyagkönyvet a vármegyei gazdasági felügyelőség bocsátja a járási gazdasági felügyelő rendelkezésére és azokat szigorú számadásként kell kezelni Az üzembentartónak az üzemanyagjegyet és a kenőolajjegyet, valamint az üzemanyagkönyvet a járási gazdasági felügyelő szolgálhatja ki a földmivelésügyi miniszter által megállapított kezelési költség ellenében.

(2) A járási gazdasági felügyelő a működése területén lakó üzembentartó részére kiadásra kerülő üzemanyag- és kenőolajjegyeket fejrészükön aláirja és hivatalos bélyegzőjével ellátja, egyúttal rávezeti a mezőgazdasági gép nyilvántartási számát (a traktorigazolvány számát). Az üzemanyag- és kenőolajjegy a most említett aláírás és hivatalos bélyegző, vagy a mezőgazdasági gép nyilvántartási számának feltüntetése nélkül érvénytelen.

(3) Az üzemanyagkönyvet - a fedőlap belső oldalán - a járási gazdasági felügyelő aláirásával és hivatalos bélyegzőjével látja el. Ezek hiányában az üzemanyagkönyv érvénytelen,

7. § (1) Az egyes mezőgazdasági gépek által végzendő mezőgazdasági munkálatokhoz felhasználható üzemanyag mennyiségét a gép típusának, a mezőgazdasági munka természetének és a helyi körülményeknek figyelembevételével a földmivelésügyi miniszter állapítja meg. A felhasználható üzemanyagmennyiséget a járási gazdasági felügyelő útján - a helyi szokásoknak megfelelő módon - azzal a figyelmeztetéssel teszi közzé, hogy adómentes üzemanyag felhasználása esetén a többlet felhasználás után az ásványolajadót és kincstári részesedést meg kell fizetni, ezenfelül a jövedéki kihágás gyanúja miatt a gazdasági felügyelőség a pénzügyőrségnél feljelentést tesz.

(2) A földmivelésügyi miniszter az (1) bekezdés alapján megállapított üzemanyagmennyiség tekintetében - a járási gazdasági felfigyelő javaslatára - esetenkint kivételt engedélyezhet.

8. § (1) A járási gazdasági felügyelő a jelen rendelet hatálybalépése után az üzembentartó részére elsőizben mezőgazdasági gépenkint legfeljebb 50 kg inditóanyag (benzin, vagy petróleum), továbbá 1000 kg hajtóanyag (benzin, petróleum vagy gázolaj) és 100 kg kenőolaj vásárlására jogosító üzemanyag-, illetőleg kenőolajjegyet adhat ki. Újabb üzemanyag-, illetőleg kenőolajjegyet csak olyan mennyiségre szabad kiadni, amennyi az utolsó üzemanyag-, illetőleg kenőolajjegy kiszolgáltatása óta végzett igazolt munkateljesítményhez a 7. § értelmében felhasználható üzemanyaggal arányban áll. Evégből az ujabb üzemanyag-, illetőleg kenőolajjegy kiadása előtt a járási gazdasági felügyelő a végzett munka mennyiségét az üzemanyagkönyvben ellenőrzi és aláirásával, valamint hivatalos bélyegzőjével látja el és ugyanazt az általa vezetett "Üzemanyagjegy Napló" megfelelő rovatába is bevezeti.

(2) Az üzembentartó minden egyes munkateljesítményt az üzemanyagkönyvének megfelelő rovatába bejegyezni és annak elvégzését a munkáltató aláírásával elismertetni, a helyi termelési bizottsággal pedig - a megfelelő ellenőrzés alapján - igazoltatni köteles. Ha a községben (városban) az 580/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 15. szám) alapján alkalmazott gazdajegyző működik, a most emlitett ellenőrzést és igazolást a termelési bizottság helyett a gazdajegyző teljesíti. Ha valamely községben (városban) sem termelési bizottság, sem gazdajegyző nem működik, ezt az ellenőrzést és igazolást a községi elöljáróság (polgármester) teljesiti.

(3) Az üzembentartó az üzemanyagkönyvet és a be nem váltott üzemanyag-, illetőleg kenőolajjegyeket az ellenőrzéssel megbízott szervnek ellenőrzés végett bármikor rendelkezésére bocsátani köteles.

(4) Ha a mezőgazdasági gép az üzemanyag-, illetőleg kenőolajjegyek kiadása után véglegesen üzemképtelenné válik, az üzembentartó ezt a körülményt, valamint a fel nem használt üzemanyagkészletét a járási gazdasági felügyelőnek a végleges üzemképtelenség megállapításától számított három napon belül bejelenteni, a fel nem használt üzemanyag- és kenő-olajjegyeket pedig ugyanannak visszaszolgáltatni köteles;

(5) Az előbbi bekezdés értelmében visszaszolgáltatott üzemanyag- és kenőolajjegyeket a gazdasági felügyelő a földmivelésügyi miniszterhez terjeszti fel, aki az azokért Lefizetett kezelési költségeket a visszaszolgáltató félnek visszautalja,

(6) A (4) bekezdés értelmében bejelentett üzemanyag- és kenőolajkészlettel a tulajdonos más célra fel nem használhatja és szabadon nem értékesítheti, hanem a járási gazdasági felügyelő állal kijelölt más üzembentartónak köteles az azért tényleg kifizetett vételár, valamint kezelési költség együttes összege ellenében megvételre felajánlani. Ilyen esetben a gazdasági felügyelő az átvevő üzembentartó(k) üzemanyagkönyvében a "Kiadott üzemanyagjegy" rovatba a jegyek helyett a tényleg átvett üzemanyagmennyiséget jegyzi be.

9. § (1) Az 59400/1946. IpM rendelet (Magyar Közlöny 214. szám 6. §-a az alábbi rendelkezésekkel egészíttetik ki.

(2) Az üzemanyagelosztó (kereskedő) a jelen rendelet 6. §-a (2) bekezdésének megfelelően kiállított üzemanyagjegy ellenéiben adómentes mezőgazdasági üzemanyagot is csak abban az esetben szolgáltathat ki, ha az üzemanyagjegy fejrészén feltüntetett gép nyilvántartási száma a vásárló által felmutatandó üzemanyagkönyv nyilvántartási számával egyezik. Előre levágott jegyszelvények ellenében üzemanyagot kiszolgáltatni tilos.

(3) Az üzemanyagelosztó (kereskedő) az adómentes üzemanyag kiszolgáltatása alkalmával az általa bevont üzemanyagjegyekre, vagy jegyszelvényekre a kiszolgáltatás keltét köteles rávezetni. Egyébként az adómentes üzemanyag kiszolgáltatásának módja tekintetében az 59400/1946. IpM rendelet 6-8. §-ában foglalt rendelkezések az irányadók.

10. § (1) Az adózott üzemanyag kiszolgáltatása tekintetében az 59400/1946. IpM rendelet 6. §-ának (1) bekezdésében, valamint a jelen rendelet 9. §-ának (2) és (3) bekezdésében foglaltakat kell megfelelően alkalmazni,

(2) Az üzemanyagelosztó (kereskedő) az adózott üzemanyag, valamint kenőolaj kiszolgáltatása ellenében bevont jegyeket az Anyag- és Árhivatal által az ipari üzemanyagokra megállapított szabályok szerint köteles kezelni, illetőleg megőrizni.

11. § Az üzemanyagnak a fogyasztók részére kiszolgáltatása tekintetében irányadó jogszabályok betartását a járási gazdasági felügyelő ellenőrizni köteles Az üzemanyagelosztó (kereskedő) az általa vezetett könyveket és bevont üzemanyag-, illetőleg kenőolaj-jegyeket a járási gazdasági felügyelőnek vagy az ellenőrzéssel megbízott szervnek ellenőrzés céljából köteles rendelkezésére bocsátani.

12. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntetőrendelkezés - különösen a gazdasági rend büntetőjogi védelméről szóló 8800/1946. ME rendelet - alá nem esik, kihágást követ el és 15 napig terjedhető elzárással büntetendő az, aki a jelen rendelet rendelkezéseit megszegi, vagy kijátssza.

(2) A pénzbüntetésre az 1928: X. tc. rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott kihágás miatt indított bűnügyben az eljárás az államrendőrség, mint rendőri büntetőbíróság hatáskörébe tartozik. A jogerős büntetőítélelet a földmivelésügyi miniszternek is meg kell küldeni.

13. § Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba és e nappal a mezőgazdasági gépek üzemanyagellátásának szabályozásáról szóló 8800/1946. IpM rendelet (Magyar Közlöny 26. szám), továbbá a most említett rendelet módosításáról szóló 42800/1946. IpM rendelet (Magyar Közlöny 130. szám) hatályát veszti.

Budapest, 1948. évi április hó 23-án.

A miniszter helyett:

Dr. Vajda Imre s. k.,

államtitkár