Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

580/1948. Korm. rendelet

az alsófokú földmívelésügyi igazgatás kiépítése céljából gazdajegyzői állások létesítése tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1947. XXVI. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. §

(1) A mezőgazdaság fejlesztéséről szóló 1942. XVI. tc. 36. §-ával rendszeresített gazdasági elöljárói intézmény a jelen rendelet hatálybalépésével megszűnik.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezésre tekintettel a gazdasági elöljárói megbízatások azonnali hatállyal megszűnnek.

2. §

(1) A jelen rendelet hatálybalépésétől kezdődően a mezőgazdasági termelés mennyiségi és minőségi színvonalának emelésével, a földbirtokreform során földhözjuttatottak gazdálkodásának előmozdításával továbbá a hároméves terv mezőgazdasági célkitűzéseinek megvalósításával kapcsolatos alsófokú földmívelésügyi igazgatás és szakfeladatok ellátására, valamint a gazdasági felügyelői szolgálat hatékonyabbá léteiére minden nagyobb községben és mezőgazdaságilag jelentős törvényhatósági jogú, illetőleg megyei városban önállóan, kisebb községekben pedig körzetenként gazdajegyzőt kell alkalmazni.

(2) Olyan községekben (városokban, amelyekben a mezőgazdasági művelés alatt álló területek terjedelme, a földreform során földhözjuttatottak száma, vagy a mezőgazdasági termelés színvonala következtében a gazdajegyzői tennivalók jelentékenyek, e tennivalók ellátására - azok mérvéhez képest - több gazdajegyzőt is lehet alkalmazni.

(3) A gazdajegyzői állások számát az évenkint állami költségvetés határozza meg.

(4) A gazdajegyzői állások betöltése az államháztartás helyzetéhez képest fokozatosan történik.

(5) Azt, hogy mely községben (városban) kell önállóan, illetőleg körzetenként, valamint azt, hogy mely községben (városban) kell több gazdajegyzőt alkalmazni. a földmívelésügyi miniszter állapítja meg

3. §

(1) Gazdajegyzői állásra azt lehet alkalmazni, aki 24 éves életkorát betöltötte, továbbá megfelel az 1883. I. tc. 1. §-ának a) és b) pontjában megállapított feltételeknek és ezenfelül a Magyar Agrártudományi Egyetem bármely karán, vagy valamely mezőgazdasági főiskolán, mezőgazdasági közép- vagy alsófokú szakiskolán, közép-vagy alsófokú kertészeti iskolán, vagy valamely szőlészeti és borászati szakiskolán megfeleld képesítést szerzett és a gyakorlati gazdálkodásban is megfelelő jártassága van.

(2) Gazdajegyzői állásra lehet alkalmazni azt a 24 éves életkorát betöltött gyakorlati gazdát is, aki az 1883. I. tc. 1. §-ának a) és b) pontjában megállapított feltételeknek megfelel és amellett, mint valamely községi (városi) termelési bizottságnak a tagja, vagy mint községi (városi) gazdasági elöljáró megfelelő gyakorlati mezőgazdasági szakismeretekre tett szert, vagy aki a gyakorlati mezőgazdálkodás terén szaktudásával és tevékenységével kimagasló érdemeket szerzett és azonfelül a gazdajegyzői feladatok ellátásához, szükséges rátermettséggel is rendelkezik.

4. §

(1) A gazdajegyzőket a földmívelésügyi miniszter - ideiglenes jelleggel - szerződéssel alkalmazza és ugyan ő állapítja meg azok szolgálati beosztását, valamint szolgálati szabályzatát.

(2) A gazdajegyzők szolgálatuk megkezdésekor tisztük lelkiismeretes és pártatlan ellátására a vármegyei gazdasági felügyelőség vezetője előtt esküt vagy fogadalmat tesznek.

(3) A gazdajegyzők e minőségükben a büntetőjogi szabályok alkalmazása szempontjából az 1940. XVIII. tc. 3. §-a értelmében közhivatalnokok.

(4) A gazdajegyzők havi - utólagos részleteltben - fizetendő munkadíjának összegét a földmívelésügyi miniszter a 8900/1946. ME rendelet (Magvar Közlöny 172/b. szám) 9. §-ában foglaltak figyelembevételével a pénzügyminiszterrel egyetértésben állapítja meg.

5. §

(1) A gazdajegyzők a földmívelésügyi igazgatás és szakszolgálat helyi - alsófokú szervei. Mint ilyenek a földmívelésügyi miniszter fennhatósága alá tartoznak.

(2) A gazdajegyzők működése feletti közvetlen felügyeletet, irányítást és ellenőrzési a gazdasági felügyelőség gyakorolja, amelynek szolgálatilag közvetlenül alá vannak rendelve.

6. §

(1) A gazdajegyzők feladatköre kiterjed a mezőgazdaság minden ágára.

(2) A gazdajegyzők feladatkörébe tartozik különösen

a) az okszerű gazdálkodásnak, a talajművelésnek, a talajerőfenntartásnak, a helyes trágyakezelésnek, a nemesített vetőmagvak használatának és termesztésének, a törzskönyvezésnek előmozdítása;

b) a legeltetési társulatok és a közös legelőben érdekelt birtokosságok, a zöldmező szövetségek működésének figyelemmel kisérése és támogatása;

c) a köztenyésztésre használt apaállatok gondozásának és tartásának ellenőrzése;

d) a mezőgazdasági termelésnek, értékesítésének és a munkaviszonyoknak működési területén állandó figyelemmel kisérése és azokról a felsőbb felügyeleti hatóságokhoz rendszeres jelentéstétel:

e) a földmíveléssel élethivatásszerűen foglalkozó lakosság mezőgazdasági alapismereteinek növelésében, a különféle termelési - és egyéb hitelek, - kedvezmények elnyerésére irányuló törekvéseiben, Valamint a különböző jogszabályokban részükre biztosított jogok és kötelezettségek tekintetében minden rendelkezésre álló eszközzel támogatása;

f) a földmíveléssel élethivatásszerűen foglalkozó lakosságot, főként az újonnan földhözjuttatottakat érintő szövetkezeti mozgalmak figyelemmel kisérése, azok megszervezésében a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter által megszabott általános irányelveknek megfelelően tevékeny közreműködés;

g) a földmíveléssel élethivatásszerűen foglalkozó lakosság termelési eszközeinek társulás útján történő beszerzésében, valamint terményeinek és termékeinek ugyanolyan módon történő értékesítésében közreműködés:

h) a hároméves terv mezőgazdasági célkitűzéseinek végrehajtásában közreműködés, illetőleg kezdeményező támogatás;

i) a vonatkozó jogszabályokban előírt mezőgazdasági termelési tervek elkészítésében és kivitelezésében közreműködés;

j) áltálában a szolgálati szabályzatban foglaltaknak megfelelően ellátása mindazoknak a feladatoknak, amelyeket a mezőgazdasági termelés folytonosságának, valamint mennyiségi és minőségi színvonalának emelésével, avagy általában a földmívelésügyi igazgatással és szakszolgálattal kapcsolatban valamely jogszabály, vagy a földmívelésügyi miniszter ügykörükbe utal.

(3) A gazdajegyzők részletes feladatkörét a földmívelésügyi miniszter rendelettel állapítja meg.

7. §

(1) A gazdajegyző működési területén felszólalási és tanácskozási joggal tagja a községi (megyei városi) képviselőtestületnek. A körzeti gazdajegyző a körzetébe tartozó valamennyi község képviselőtestületének tagja. Ha egy községben (megyei városban) több gazdajegyző működik, valamennyi tagja a képviselő-testületnek.

(2) A törvényhatósági jogú város törvényhatósági bizottságának a gazdajegyző hivatalból nem tagja.

(3) A gazdajegyző a községi elöljáróságnak (polgármesternek) mezőgazdasági ügyekben szaktanácsadója és annak felhívására mezőgazdasági szakkérdésekben véleményt adni és javaslatot lenni köteles.

(4) A községi elöljáróság (polgármester) köteles a gazdajegyzői a fontosabb mezőgazdasági ügyek tárgyalására meghívni.

(5) A községi elöljáróság (polgármester) a gazdasági felügyelőség hozzájárulásával - a mezőgazdasági termeléssel kapcsolatos egyes feladatok ellátását a gazdajegyzőre bízhatja.

(6) A gazdajegyző a feladatkörébe utalt teendők és kérdések tekintetében a községi elöljáróságnak (polgármesternek) önálló előterjesztést, vagy javaslatot tehet, amelyet annak tárgyalnia kell.

(7) A gazdajegyző minden olyan közigazgatási határozat, vagy intézkedés ellen, amely a mezőgazdasági termelés, vagy az e termeléssel foglalkozó lakosság egyetemét érinti, közérdekű jogorvoslattal élhet.

8. §

A községi (városi) gazdajegyző a termelési bizottságnak hivatalból tagja, feladatát a termelési bizottsággal egyetértve látja el és a termelési bizottság ügyvitelét végzi.

9. §

(1) A földmívelésügyi miniszter a gazdajegyzőket a szükséges mezőgazdasági, valamint a földmívelésügyi igazgatási szakismereteknek záros határidőn belül való megszerzésére és e végből az erre a célra szervezett tanfolyam hallgatására, valamint rendszeresített vizsga letételére kötelezheti.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés alapján meghatározott tanfolyam és vizsga részletes szabályzatát a földmívelésügyi miniszter rendelettel állapítja meg.

(3) Annak a gazdajegyzőnek az alkalmaztatása, aki az (1) bekezdés értelmében előírt szakismereteknek a megállapított határidőn belül való megszerzését a vizsga sikeres letételével nem igazolja, e határidő leteltével azonnali hatállyal megszüntethető.

10. §

(1) A gazdasági elöljárói megbízatásoknak a jelen rendelet folytán történő megszűnése esetén végkielégítés nem jár.

(2) A gazdajegyző alkalmaztatásának bármely okból megszűnése esetén végkielégítés nem jár.

11. §

(1) A gazdajegyzők működésével kapcsolatos személyi és egyéb kiadásokat a földmívelésügyi tárca költségvetésében kell előirányozni.

(2) A gazdajegyzők részére szükséges megfelelő hivatali helyiség kijelöléséről és átengedéséről, valamint az irodai dologi szükségletekről (irodai berendezés, irodaszerek, jogszabálygyűjtemények használata, fűtés, világítás, hivatali szolgaszemélyzet használata, stb.) - az érdekelt község (város), - a körzeti gazdajegyzők tekintetében a körzethez tartozó községek külön külön - kötelesek gondoskodni.

12. §

(1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba és e nappal az 1942. XVI. tc. 30. §-a hatályát veszti.

(2) A rendeletet az érdekelt miniszterekkel egyetértésben a földmívelésügyi miniszter hajtja végre.

Budapest, 1948. évi január hó 9-én.

Dinnyés Lajos s. k.

miniszterelnök