Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

44200/1948. (IX. 12.) ÉKM rendelet

a társbérletek megszüntetése céljából a lakások műszaki megosztásának előmozdításáról szóló 8650/1948. Korm. számú rendelet végrehajtása tárgyában

A 8650/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 188. szám - a továbbiakban: R.) 17. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás, valamint az 1946. évi XXIV. tc. 1. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján a következőket rendelem:

A megosztásra jogosultak

1. § A lakásnak a R. alapján való megosztására jogosult a tulajdonos, továbbá az ingatlannal a magánjog szabályai szerint rendelkezni jogosult személy (a megoszlás szempontjából ilyennek tekintendő a gyámhatóság álTal a tulajdonos részére kirendelt gondnok, a haszonélvező, valamint az is, akit a tulajdonos a megoszlásra feljogosított, továbbá, ha az ingatlan több személy osztatlan közös tulajdona, az a tulajdonostárs, aki az ingatlannak legalább egytized részben tulajdonosa), végül a bérlő (társbérlő).

2. § (1) Ha nincsen olyan személy, aki az ingatlannal rendelkezni jogosult volna, a gondnok kirendelésére a 26000/1947. ÉKM rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 178. szám) 3. §-ában foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

(2) Tulajdonközösség esetében a tulajdonostársak képviseletére a 26000/1947. ÉKM rendelet 6. §-ában foglalt rendelkezések irányadók.

3. § (1) Az 1921: XII. törvénycikk hatálya alá eső társasházban lévő lakások megosztására a megosztásra kerülő lakás tulajdonosa és nem a közös képviselő jogosult.

(2) Ha azonban a társasházban lévő lakást nem annak tulajdonosa, hanem bérlője szándékozik megosztani, a megosztás iránti eljárásban az ismeretlen helyen távollevő vagy a rendelkezési jogának gyakorlásában egyéb okból gátolt tulajdonos nevében a közös képviselő is jogosult eljárni, feltéve, hogy a tulajdonos képviseletére jogosult más személy (meghatalmazott, gondnok) nincsen.

(3) Részvénytársaság vagy szövetkezet tulajdonában lévő úgynevezett öröklakás tekintetében az (1) és (2) bekezdés rendelkezéseit akként kell alkalmazni, hogy a lakás kizárólagos használatára jogosult részvényes vagy szövetkezeti tag a tulajdonossal, az igazgatóság pedig a közös képviselővel esik egy tekintet alá.

4. § (1) A lakás megoszlása szempontjából csak az tekinthető bérlőnek, akinek a lakásügyi hatóságok működésük megkezdése után a lakást legalább részben jogerősen kiutalták, vagy aki ezt megelőző időben a magánjog szabályai szerint (például a tulajdonossal kötött bérleti szerződés alapján) vált a lakás bérlőjévé.

(2) A bérlőnek a lakás megoszlására vonatkozó jogosultságát nem szünteti meg az a körülmény, hogy a bér kiszámítása tekintetében a 14000/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 261. szám) rendelkezései alkalmazandók.

5. § (1) A tulajdonoson és a bérlőn kívülálló harmadik személy részére a megoszlás csak akkor engedélyezhető, ha a megosztást kérő kérelméhez csatolja a tulajdonossal a megosztásra nézve kötött írásbeli megállapodását.

(2) Harmadik személy állal az (1) bekezdés alapján végzett megosztás esetében a tulajdonos állal végzett megosztásra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni. A tulajdonos és a megosztást végző harmadik személy közötti jogviszony tekintetében, tehát a megosztás költségcinek megtérítése tekintetében is, a felek közötti megállapodás az irányadó.

A megosztás tervezése

6. § A megosztás tervezésénél általában az országos építésügyi szabályzat, és ha az valamely vonatkozásban nem intézkedik, a Budapest székesfővárosi építésügyi szabályzat rendelkezései irányadók; ettől eltérő intézkedést a R. 4. §-a alapján szervezett lakásmegosztási bizottság (a továbbiakban: Bizottság) csak a R. 2. §-ában és a jelen rendeletben foglalt korlátozásokon belül lehet.

7. § (1) A lakás bérlőit a megosztás engedélyezésének idejében a 6000/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 111. szám) 40. §-a szerint megillető szobák száma csak az érdekelt bérlő hozzájárulásával csökkenthető.

(2) A megoszlás során a közös, valamint az egyes bérlők kizárólagos használatára rendelt helyiségek alapterülete csökkenthető, de csak a 6. §-ban megjelölt szabályzatokban meghatározott legkisebb mértékig. Nincsen helye az egye bérlő kizárólagos használatára rendelt helyiségek alapterülete csökkentésének, ha az a bérlőt keresetszerű foglalkozásában akadályozná (például a nagyobb helyiség tervező építész műterme).

(3) Engedélyezhető a lakás megosztása akkor is, ha az önálló lakások kialakításához szükséges terület más lakás rovására vagy toldalék épülettel biztosítható, feltéve, hogy ehhez a tulajdonos és az érdekelt bérlő vagy bérlők hozzájárulnak.

8. § A lakás kizárólagos használatára jogosult bérlő csak a tulajdonos beleegyezésével oszthatja a lakását két önálló lakássá. Ilyen esetben a bérlőink a megoszlás engedélyezése iránti kérelmében meg kell jelölnie azt a lakást, melynek továbbra is bérlője kíván maradni. A másik lakásra vonatkozóan a megoszlás befejezésével a bérleti viszony megszűnik.

A megosztás engedélyezése

9. § (1) Akár tulajdonos, akár bérlő kéri a lakás megosztásának engedélyezéséi, a megoszlás engedélyezése iránt a lakás fekvése szerint illetékes építés- és közmunkaügyi főigazgatóhoz kérelmet kell benyújtani.

(2) A kérvényhez öt példányban mellékelni kell:

1. a tervezett megosztás 1: 100 méretarányú alaprajz: terveit,

2. a főfalakat és a födémet érintő átalakítás esetében a; erre vonatkozó statikai számításokat, melyet mérnök aláírásával kell ellátni,

3. műleírást

4. költségvetést.

5. az ingatlan telekkönyvi betétéről készült és az A) és B) lapok fennálló, haszonélvezet cselében a C) lapnak erre vonat kozó Bejegyzését feltüntető telekkönyvi szemlét,

6. bérlő állal tervezett megosztás esetében bérlői minőségének igazolására alkalmas okiratot (például lakáskiutaló vég határozatot, a házmegbízott vagy a házfelügyelő nyilatkozatát).

(3) A kérvényhez mellékelni kell továbbá a tervezett meg oszlásra vonatkozóan esetleg a felek között létrejött írásbeli megállapodást és a megosztásra vonatkozó költségvetés végösszegének 2%-át kitevő összegnek az építés- és közmunka ügyi főigazgató pénztárába történt befizetését igazoló elismervényt.

(4) Ha a megosztást kérő beadványához a szükséges mellék leteket nem csatolta, az építés- és közmunkaügyi föigazgató a kérelmezőt a hiányunk záros határidő alatti pótlására hívja fel azzal, hogy ha a felhívásnak kellő időben eleget nem lesz a Bizottság a kérelmet zárt ülésben vissza fogja utasítani.

10. § (1) A Bizottság a megosztás engedélyezése tárgyában a feleknek szóbeli tárgyaláson való meghallgatása után határoz.

(2) A tárgyaláson a Bizottság előadója az ügyet ismerteti. A felek nyilatkozatai után az elnök a Bizottságnak zárt ülésben hozott határozatát kihirdeti. Az ügyet lehetőleg egy tárgyaláson be kell fejezni.

(3) A Bizottság összehívásáról, a felek megidézéséről az építés- és közmunkaügyi főigazgató gondoskodik. A feleket a tárgyalásra azzal kell megidézni, hogy a tárgyalás előtt az ügy iratait tekintsék meg és észrevételeiket legkésőbb a tárgyaláson tegyék meg. Az észrevételek előadása érdekében a tárgyalás el nem halasztható.

(4) A tárgyalás vezetéséről és a rend fenntartásáról a Bizottság elnöke gondoskodik.

(5) A Bizottság elnökének és tagjainak kizárása tekintetében a 26000/1947. ÉKM rendelet VIII. fejezetében foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

(6) A Bizottság előtt a felek személyesen vagy törvényes képviselőjük, esetleg meghatalmazottjuk útján járhatnak el. A szabályszerűen idézett fél elmaradása a tárgyalás megtartását nem akadályozza.

(7) A Bizottság hivatalból vagy a felek kérelmére megteheti mindazokat az intézkedéseket (tanuk kihallgatása, okiratok beszerzése, helyszíni szemle, stb.), amelyek a tényállás felderítése végett szükségesek.

11. § (1) A Bizottság a felek meghallgatása nélkül határozhat, ha a tulajdonos a megoszlás engedélyezését olyan lakásra nézve kéri. melyre vonatkozóan bérleti viszony nem áll fenn, vagy ha a megosztáshoz az érdekelt felek az 1: 100 méretarányú tervrajzok egyik példányára jegyzett nyilatkozatukban hozzájárultak

(2) A megosztás szempontjából érdekelt feleknek kell tekinteni a tulajdonost, illetőleg azt, aki az ingatlannal a magánjog szabályai szerint rendelkezni jogosult, továbbá azokat a bérlőket, akiknek bérleményét a megosztás érinti.

12. § (1) A Bizottság határozatát az érdekelt felekkel kézbesítés útján is közölni kell. Az érdekelt felekre nézve a jogorvoslati határidő a kézbesítéstől számit. A felek a határozat kihirdetése után jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozatukban vagy a jogorvoslati határidő eltelte előtt a Bizottsághoz intézett beadványukban a jogorvoslatra vonatkozó jogukról lemondhatnak.

(2) A Bizottságnak megosztást engedélyező jogerős hatá-rozalát a tervrajzokra vezetett jóváhagyási záradékkal ellátva - a kérelem mellékleteinek egy-egy példányával együtt - meg kell küldeni a lakás fekvése szerint illetékes pénzügy-nttgatöságnak, elsőfokú lakásügyi és építésügyi halóságnak (Budapesten a polgármesternek).

(3) A lakásügyi halósággal való közlésnek az a hatálya, hogy a megosztás folytán keletkező lakás vagy lakások az igénybevétel alól mentések, ha annak megosztását a határozatban megállapított idő alatt megkezdik, illetőleg befejezik. Ha e határidők megtartása felől vita támad, a Bizottság határoz.

13. § A Bizottság a megosztást engedélyező véghatározatában a megosztást kérő által bemutatott terveken a R. és a jelen rendeletben a tervezésre vonatkozóan megállapított szempontok figyelembevételével változtatást tehet. Ha a megoszlásra kerülő lakásban bérlő lakik, a megoszlást engedélyező vég-határozatban meg kell állapítani az elvégzendő munkálatok sorrendjét abból a szempontból, hogy a bentlakó bérlő nyugalma lehetőleg biztosíttassék. A véghatározatban egyúttal meg kell állapítani a munkálatok kezdésének és befejezésének időpontját is. Ha a költségvetésben olyan munka is szerepel, amely a 198000/1946. VII. PM rendelet szerint ház-adókedvezmény megállapítására jogalapot nem szolgáltat, a megosztási végző felet figyelmeztetni kell arra, hogy az ilyen munka költségét a Bizottság nem fogja megállapítani. A véghatározatban a megosztást végző felet figyelmeztetni kell továbbá arra is, hogy a megoszlott lakásokra vonatkozóan szerzett használatbavételi engedély kézbesítésétől számított 60 nap alatt kérje a megosztás költségeinek megállapítását, mert különben a költség megállapítására vonatkozó joga és az ebből eredő kedvezmények elenyésznek.

14. § Ha a munkálatok elvégzése során előre nem látott és a költségvetésbe fel nem vett munka szüksége merülne fel, az erre vonatkozó műleírást és költségvetést szintén öt példányban, hivatkozással a Bizottság véghatározatára, a Bizottságnak be kell mutatni és egyúttal kérni az előre nem látott munka engedélyezését. A Bizottság ebben a kérdésben - szükség esetén a felek meghallgatása után - határoz.

A megosztás költségeinek megállapítása

15. § (1) A R.-ben meghatározott kedvezményekre a megoszlást végző csak akkor tarthat igényt, ha a megosztás folytán keletkezeti lakásokra vonatkozó használatbavételi engedély kézbesítésétől számított 60 nap alatt a Bizottságtól a megosztás költségeinek megállapítását kéri.

(2) Az illetékes építés- és közmunkaügyi főigazgatónál benyújtandó és a költség megállapítását kérő beadványhoz csatolni kell:

a) a megosztás folytán keletkezett lakásokra vonatkozó használatbavételi engedélyt,

b) a számlákat, illetőleg a költség megállapítására alkalmas egyéb okiratot,

c) a megosztott lakás alapbérének és ténylegesen fizetett bérének igazolására alkalmas okiratot (ilyenek például az adóhivatal, illetve az adószámviteli osztály igazolása, a házbérvallomási ív, a tulajdonos, a házfelügyelő vagy a házgondnok nyilatkozata).

(3) A hiánypótlásra a 10. § (4) bekezdésében foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

16. § (1) A Bizottság a megosztás költségét a feleknek szóbeli tárgyaláson való meghallgatása után állapítja meg.

(2) A Bizottság a felek meghallgatását mellőzheti, ha a megoszlott lakásra nézve bérleti viszony nem állott fenn és a költségmegállapítás iránti kérelem meghallgatása nélkül is elbírálható.

(3) A szóbeli tárgyalásra a 10. § rendelkezéseit kell alkalmazni.

17. § (1) A megosztás költségeinek megállapításánál csak azoknak a munkálatoknak a költségeit lehet figyelembe venni, amelyek a 198000/1946. VII. PM rendelet (Magyar Közlöny 275. szám) értelmében házadókedvezmény megállapítására jogalapot szolgáltatnak.

(2) A megosztás költségeit megállapító véghatározatnak a megosztás költségein felül tartalmaznia kell tulajdonos állal végzett megosztás esetében a R. 12. §-a szerint fizetendő bérpótlék összegét, illetőleg a R. 13. §-a szerinti szabad bérbeadási jognak a megállapítását; bérlő állal végzett megosztás esetében a beszámítás jogának, illetőleg a megtérítés kötelezettségének, a lakószobatöbbletnek, a bérleti jognak a tulajdonos beleegyezése nélkül való átruházására vonatkozó jog megállapítását és végül, ha a felek a megoszlott lakások bérében nem állapodlak meg, a megosztott lakások bérének összegét.

18. § (1) A Bizottság a költségmegállapítás tárgyában zárt ülésben határoz; határozatát a feleknek a 12. § (1) bekezdésében foglaltak szerint kell kihirdetni és kézbesítetni.

(2) A jogerős véghatározatot meg kell küldeni az elsőfokú lakásügyi hatóságnak és a házadókedvezmény előírása végeit a lakás fekvése szerint illetékes adóhivatalnak, illetőleg adófelügyelőségnek.

(3) A megoszlást végző bérlő megállapított költségeinek a bérbe való beszámítását a véghatározat jogerőre emelkedését követő második hónap 1. napján kezdheti meg az adófelügyelőség, illetőleg az adóhivatal által külön határozatban megállapított összegben és időn át.

19. § Ha a felek a megoszlás költségeiben és annak megtérítésére nézve megegyeztek, a felek a megoszlásból eredő házadókedvezményre és a R.-ben megállapított egyéb kedvezményre csak akkor jogosullak, ha a Bizottság a megosztás költségét jogerős véghatározattal megállapította. Ilyen esetben a megosztás költségének megtérítési módja tekintetében a véghatározatban a felek megállapodására kell utalni.

20. § Ha a felek a megosztást közösen végezték, a megoszlás költségét egy véghatározatban lehet megállapítani, az egyes érdekeltekre eső költségeket azonban külön-külön kell megállapítani. A megosztásból eredő jogokat is a megoszlásban résztvevőkre nézve külön-külön kell megállapítani a rájuk eső költségnek megfelelően.

Jogorvoslati eljárás

21. § (1) A Bizottság határozatai ellen használható előterjesztésre és felfolyamodásra vonatkozóan a 26000/1947. ÉKM rendelet VIII. fejezetében és a 46000/1948. ÉKM rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 45. szám) 10. §-ában foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni azzal a kiegészítéssel, hogy a Bizottságnak a megosztás tárgyában hozott határozata ellen használt jogorvoslat esetében a költségvetésben feltüntetett összeg 2%-át kell eljárási költség fejében a 167000. "ÉKM Letéti számla, Budapest" csekkszámlára befizetni.

(2) Az előterjesztést az illetékes építés- és közmunkaügyi főigazgatónál kell annyi példányban beadni, hogy egy példány a Bizottságnak, egy-egy példány pedig az érdekelt feleknek jusson.

Megosztást végző tulajdonos eljárása

22. § Ha a tulajdonos szándékozik a megosztási elvégezni, a megosztás engedélyezése iráni a Bizottsághoz intézendő kérvényében elő kell adni, hogy a megosztandó lakásra nézve áll-e fenn bérleti viszony vagy sem. Ha bérleti viszony áll fenn, a kérvényben meg kell jelölni a megosztás állal érintett bérlők nevét és lakcímét.

23. § Ha a Bizottság a tulajdonos kérelmére a megoszlást engedélyezte, a tulajdonos köteles a bérlőt legalább 8 nappal előbb ajánlott levélben értesíteni arról, hogy a munkál mikor kezdi meg.

24. § Ha a tulajdonos a R. 12. §-a alapján bérpótlék megállapítását kéri a bérlővel szemben, a megosztás költségeinek megállapítása érdekében a Bizottsághoz intézeti kérelméhez csatolni kell a bérlőnek a pótlék fizetését vállaló írásbeli nyilatkozatát

Megosztást végző bérlő eljárása

25. § (1) A bérlőnek a lakás megosztása iránt a Bizottsághoz csak akkor kell kérelmet előterjesztenie, ha a R. 14. §-ának (2) bekezdése értelmében a megosztás már a tulajdonos hozzájárulása nélkül elvégezhető.

(2) Ha a tulajdonos a R. 14. §-ának (3) bekezdése alapján a megosztás módját kifogásolja és azt a bérlő nem fogadja el, erre vonatkozóan a Bizottság döntését a megosztás engedélyezése iránti kérelmében kell kérnie.

A rendelet hatálybalépése

26. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1948. évi szeptember hó 10-én.

Darvas József s. k.,

építés- és közmunkaügyi miniszter

Tartalomjegyzék