Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

95500/1948. KözlM rendelet

a tehergépkocsik közúti forgalmának újabb szabályozása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 7.700.)

A 11190/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 246. szám) 6. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

(1) Hasznos terheléssel megrakott, bármely magánhasználatú tehergépkocsi, valamint vontató és pótkocsi (a továbbiakban együtt: tehergépkocsi) 1949. évi január hó 31. napjának 0 órájától kezdődőleg csak az erre a célra szolgáló egységes menetlevéllel (1. számú melléklet) vehet részt mind a helyi, mind pedig a helyközi közúti forgalomban.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés a külföldi tehergépjáróművekre, valamint azokra a belföldi gépierővel hajtott járóművekre, amelyek a fennálló törvényes rendelkezések értelmében gépjáróműnek nem tekinthetők (mezőgazdasági és ipari munkagépek) nem vonatkozik.

(3) A honvédség, az államrendőrség, a posta és a tűzoltóság tehergépkocsijait továbbra is az illetékes hatóságuk által rendszeresített menetokmánnyal vehetnek részt a közúti forgalomban.

2. §

(1) A menetleveleket a 11190/1948. Korm. rendelettel alapított Teherfuvarozási nv. (továbbiakban: a Teherfuvar) 50 példányt tartalmazó füzetben állítja elő. Minden eredeti (I. jelű fehér színű) menetlevélpéldányhoz 2 db másodlati II. és III. jelű színes) példány tartozik.

(2) A magánhasználatú terhergépjáróművek valóságos és jogos üzembentartói a menetlevéltömböket a Teherautó Közlekedési Igazgatóság Budapest, VIII., Baross-utca 76. szám (továbbiakban: Igazgatóság) személyesen vagy megbízott útján, illetőleg levélben igényelhetik. Az igénylés alkalmával azt a körülményt, hogy a tehergépkocsik üzembentartása közgazdasági vagy egyéb szempontból indokolt, megfelelően igazolni kell. Az igazgatóság a menetlevéltömböket a közlekedésügyi miniszter állal megállapított áron bocsátja az igénylők re rendelkezésére.

(3) Ha az igazgatóság a tehergépkocsi üzembentartását közgazdasági szempontból, vagy a valóságos és jogos üzembentartó fuvarszükségletének alapos mérlegelése alapján indokolatlannak tartja, a menetlevél kiadását megtagadja és erről a körülményről a gépjárómű valóságos és jogos üzembentartóját és a gépjárómű telephelye szerint illetékes gépjáróműkerületi elsőfokú rendőrhatóságot értesíti.

3. §

(1) A menetlevelet a tehergépkocsi valóságos és jogos üzembentartója vagy meghatalmazottja mind a helyi, mind pedig a helyközi forgalomban pontosan, olvashatóan és a valóságnak megfelelően három példányban kiállítani és az eredeti (I. jelű) példányt a szállítás megkezdése előtt a gépjáróművezetőnek átadni tartozik. Helyi szállítás esetében a menetlevél "irányítás" című rovatainak részletes kitöltése elmaradhat; ilyenkor oda csak a "helyi szállítás" megjegyzést kell beírni.

(2) A menetlevél II. jelű (színes) másodpéldányát a valóságos és jogos üzembentartó a tömbből szintén kiszakítani és azt sorszám szerint 3 évig megőrizni 1 az ellenőrző közeg kívánságára bármikor felmutatni köteles.

(3) A menetlevél III. jelű (színes) másodpéldányait (az ú. n. tőpéldányokat) a kiállító a menetlevéltömbben hagyja és ezeket a gépjárómű valóságos és jogos üzembentartójának a további menetlevéltömb igényléseknél az Igazgatósághoz be kell szolgáltatnia.

4. §

(1) A gépjáróművezető a menetlevél eredeti példányát a szállítás tartama alatt magánál tartani, - az útközben esetleg szállításra felvett árukat a menetlevél megfelelő rovatán feljegyezni, - a valóságos és jogos üzembentartó esetleges rendelkezése szerint a leadott áruk átvételét a menetlevél erre alkalmas helyén elismertetni és a menetlevelet az ellenőrző közegek kívánságára bármikor felmutatni köteles.

(2) A szállítás befejezése után a gépjáróművezető a menetlevelet a tehergépkocsi üzembentartójának (vagy megbízottjának) átadni, az üzembentartó pedig azt az általa visszatartott II. jelű (színes) másodlati példány mellett a 3. § (2) bekezdése szerint megőrizni tartozik.

5. §

Az 1. § (1) bekezdésében említett menetlevél a magánhasználatú tehergépkocsi üzembentartóját közhasználatú - ellenszolgáltatás ellenében történő - fuvarozásra nem jogosítja.

6. §

(1) A Magyar Teherfuvarozók Országos Szövetkezetének (a továbbiakban: Mateosz) tagjai árufuvarozást a Teherfuvar keretében és irányítása mellett végezhetnek.

(2) A Mateosz tagjai által üzembentartott közhasználatú tehergépkocsik a helyi forgalomban csak a Teherfuvat által rendszeresített és kiállított helyi menetlevéllel (2. számú melléklet) illetőleg a legfeljebb 1.1/2 tonna hasznos teherbírású ú. n. tehertaxi havi menetlevéllel (3. számú melléklet) a helyközi forgalomban pedig csak a Teherfuvar által rendszeresített és kiállított helyközi menetlevéllel (4. számú melléklet) illetőleg tömegárufuvarozás esetén időszakos menetlevéllel (15. számú melléklet) vehetnek részt.

(3) Az (1) bekezdésben említett fuvarozás lebonyolítására, valamint a (2) bekezdésben foglalt fuvarlevelek kiállítására és kezelésére a Mateosz és a Teherfuvar között - az érvényben lévő törvényes rendelkezések szemelőtt tartásával - létrejött és a közlekedésügyi miniszter által jóváhagyott szerződés az irányadó.

7. §

(1) A Teherfuvar részére az árufuvarozásra szabályszerű engedélyokiratot kell kiállítani, amelyben azonban a fuvarozásra használható tehergépkocsik számát nem kell feltüntetni.

(2) A Teherfuvar közhasználatú árufuvarozást végző tehergépkocsijai a 6. § (2) bekezdésében említett menetlevelekkel lényegében azonos menetlevelekkel vehetnek részt a közúti forgalomban.

8. §

(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és 15 napig terjedhető elzárással büntethető az aki e rendelet 1. és 3.-6. §-aiban, valamint a 7. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezéseket megszegi vagy kijátssza.

(2) A pénzbüntetés tekintetében az 1928. X. tc. és a 8960/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 173. szám) rendelkezései az irányadók.

(3) A kihágás miatt az eljárás az államrendőrségnek mint rendőri büntető bíróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontjában foglaltak szempontjából szakminiszternek a közlekedésügyi minisztert kell tekinteni.

9. §

A jelen rendelet a kihirdetésének napján lép hatályba. Hatálybalépésével az 55900/1946. KözlM rendelet (Magyar Közlöny 228. szám) hatályát veszti.

Budapest, 1948. évi december hó 20-án.

Gerő Ernő s. k.

közlekedésügyi miniszter.

1. számú melléklet 95500/1948. KözlM rendelethez (1. § (1) bek.)

2. számú melléklet 95500/1948. KözlM rendelethez (6. § (2) bek.)

3. számú melléklet 95500/1948. KözlM rendelethez (6. § (2) bek.)

4. számú melléklet 95500/1948. KözlM rendelethez (6. § (2) bek.)

5. számú melléklet 95500/1948. KözlM rendelethez (6. § (2) bek.)

Tartalomjegyzék