Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1040/1949. (II. 1.) Korm. rendelet

a társadalombiztosításban a szülési és temetkezési segélyek egységes megállapítása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 3.500.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) Az 1927: XXI. tc. 30. §-ának a 10700/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 206. sz.) 4. §-a (1) bekezdésével módosított II. része helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"II. Szülés esetében. A) A betegség esetére biztosított nő a következő segélyeket igényelheti: 1. a szükséges szülészeti segédkezést és gyógykezelést; 2. terhességi segélyt a terhesség utolsó hat hetére, a biztosított nő tényleges javadalmazása a napi átlagának vagy átlagos napibérének teljes összegében; 3. gyermekágyi segélyt a szülés napjától kezdve hat héten át a biztosított nő tényleges javadalmazása napi átlagának vagy átlagos napibérének teljes összegében; 4. anyasági segélyt a gyermek élveszületése esetében 500 Ft, a gyermek halvaszületése esetében 120 Ft összegben. B) A betegség esetére biztosított férfi felesége (1927:XXI. tc. 32. §-a, valamint az ezt módosító és kiegészítő rendelkezések) szülése esetében a következő segélyek járnak: 1. a szükséges szülészeti segédkezés és gyógykezelés, 2. anyasági segély, mégpedig élveszületett gyermek után 460 Ft, halvaszületett gyermek után 120 Ft összegben."

(2) Az 1927. évi XXI. tc. 31. §-a első bekezdésének 10. pontja hatályát veszti.

2. § Az 1927: XXI. tc. 30. §-ának a 10700/1947. Korm. rendelet 5. §-a (1) bekezdésével módosított III. része helyébe a következő rendelkezések lépnek:

III. Halál esetében. 1. Temetkezési segély jár az elhalt biztosított után, mégpedig, ha az eltemetés Budapest székesfőváros területén történt, 800 forint összegben, ha az eltemetés törvényhatóságú jogú város vagy megyei város területén történt, 600 forint összegben, ha pedig az eltemetés egyéb helyen történt, 400 forint összegben. 2. Temetkezési segély jár a családtag (1927: XXI. tc. 32. §-a, valamint az ezt módosító és kiegészítő rendelkezések) elhalálozásakor, feltéve, hogy a biztosított a családtag elhalálozását megelőző két éven belül hat hónapon át betegség esetére biztosított volt. A családtag után járó temetkezési segély összege: ha az eltemetés Budapest székesfőváros területén történt és a családtag tizedik életévét betöltötte, 500 forint, ha pedig a tizedik életévét még nem töltötte be, 350 forint; ha az eltemetés törvényhatóságú jogú város vagy megyei város területén történt és a családtag a tizedik életévét betöltötte, 400 forint, ha pedig a tizedik életévét még nem töltötte be, 250 forint; ha az eltemetés egyéb helyen történt és a családtag tizedik életévét betöltötte, 300 forint, ha pedig a tizedik életévét még nem töltötte be, 200 forint."

(2) Az 1927: XXI. tc. 31. §-a első bekezdésének a 10700/1947. Korm. rendelet 6. §-ával módosított 13. pontja hatályát veszti.

3. § Az 1927: XXI. tc. 40. §-ának negyedik bekezdése a következő rendelkezésekkel egészíttetik ki:

"Arra az időre, amely alatt a biztosított nő a munkáltatójától teljes javadalmazását megkapja vagy jogszerűen követelheti, terhességi vagy gyermekágyi segély nem jár."

4. § Az 1927: XXI. tc. 40. §-ának nyolcadik bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"Ikerszülés esetében az anyasági segély minden gyermek után teljes összegben jár."

5. § Az 1927: XXI. tc. 43. §-ának az 1250/1936. ME rendelet (Rendeletek Tára 291. oldal) 5. §-ával kiegészített első bekezdés helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"A táppénz, a terhességi és a gyermekágyi segélyt heti utólagos részletekben, az anyasági segélyt a szülés igazolásának napján, a temetkezési segélyt pedig legkésőbb a temetés igazolásának napján kell fizetni. A terhességi és a gyermekágyi segély esedékessége tekintetében az intézet alapszabálya eltérően rendelkezhetik."

6. § (1) A jelen rendelet hatálybalépése napján folyamatban lévő segélyezések esetében a biztosított nő akkor részesül anyasági segélyben, ha a szoptatási segélyre vonatkozó igényjogosultsága a rendelet hatálybalépésének napján még nem nyílt meg, ellenkező esetben részére az eddig hatályban volt jogszabályok szerint a szoptatási segélyt kell folyósítani; a biztosított férfi felesége részére pedig az anyasági segély csak abban az esetben jár, ha rendelet hatálybalépése napján még a terhességi segélyre vonatkozó igénye sem nyílott meg, egyébként részére az eddig hatályban volt jogszabályok szerint kell a terhességi, gyermekágyi és szoptatási segélyt folyósítani.

(2) Az 1927: XXI. törvénycikknek, valamint az ezt módosító és kiegészítő rendeleteknek, valamint az egyes intézetek alapszabályának a jelen rendelettel ellentétes rendelkezései hatályukat vesztik; e jogszabályoknak a szoptatási segéllyel kapcsolatos - a jelen rendelettel nem ellentétes - rendelkezéseit azonban a jelen rendelettel rendszeresített anyasági segély tekintetében értelemszerűleg alkalmazni kell.

(3) A 6180/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 102. száma) 3. §-a (1) bekezdése hatálya alá tartozó gazdasági munkavállalók részére megállapított anyasági segélyt továbbra is a gazdasági munkavállalókra érvényes rendelkezések szerint kell folyósítani.

7. § Jelen rendelet rendelkezései a Magyar Államvasutak és a Magyar Posta Betegségi Biztosító Intézeténél betegségi biztosításra kötelezett személyekre nem vonatkoznak. A jelzett biztosító intézetek a biztosítottaknak és azok családtagjainak járó terhességi, gyermekágyi és szoptatási segélyösszegét, valamint az elhalt biztosított és családtag után járó temetkezési segély összegét alapszabályukban állapítják meg.

8. § A jelen rendelet az 1949. évi február hó 1. napján lép hatályba.

Budapest, 1949. évi január hó 21-én.

Dobi István s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék