Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1120/1949. (II. 5.) Korm. rendelet

a sikárgyökér gyüjtésének és forgalmának szabályozásáról

(Közigazgatási rendszám: 8.709.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) Az, aki mint tulajdonos, haszonélvező, használó vagy kitermelésre jogosult (a továbbiakban: birtokos) olyan területet tart birtokában, amelyen sikárgyökér tenyészik (a továbbiakban: sikáros terület), köteles első alkalommal az 1949. évi február hó 15. napjáig, ezután pedig - már a folyó 1949. évben is - évenkint június hó 30. napjáig a Magyar Gyanta, Erdei és Vegyitermékek Részvénytársaságnak (Budapest, IV., Veres Pálné-u. 17. szám; a továbbiakban: vállalat) írásban bejelenteni.

a) nevét és pontos lakcímét,

b) a sikáros terület nagyságát,

c) azt, hogy a folyó, illetőleg a következő gazdasági évben szándékozik-e a sikáros területet felszántani, beültetni vagy másképpen megművelni, végül

d) azt, hogy a sikárgyökér összegyüjtését maga kívánja-e elvégezni.

(2) Az első alkalommal 1949. évi február hó 15. napjáig teendő bejelentésben az előbbi bekezdésben jelzett adatokon felül fel kell tüntetni azt is, hogy a sikáros területen, illetőleg annak mekkora részén és melyik korábbi évben folyt rendszeres gyökérgyűjtés.

(3) Amennyiben a birtokos az (1) bekezdés c) és d) pontja szerint tett bejelentést időközben módosítani kívánja, tartozik erről a vállalatot azonnal értesíteni.

(4) Nem vonatkozik ez a rendelet az államkincstárra a Magyar Állami Erdőgazdasági Üzemek kezelésében levő ingatlanok tekintetében.

2. § (1) Ha a birtokos a sikáros területen a sikárgyökeret nem szándékozik gyüjteni, vagy ha a gyűjtést a vállalathoz tett bejelentésben foglaltak ellenére az év végéig nem végzi el: a vállalat kérelmére erdőterület tekintetében az állami erdőfelügyelőség, egyéb terület tekintetében pedig a vármegyei gazdasági felügyelőség a birtokost arra kötelezheti, hogy területén a vállalatnak a sikárgyüjtést megengedje.

(2) Az állami erdőfelügyelőség, illetőleg a gazdasági felügyelőség határozata ellen annak közlésétől számított tizenöt nap alatt a földművelésügyi miniszterhez fellebbezésnek van helye.

3. § (1) A vállalat köteles a birtokost a sikárgyökér gyűjtésének megkezdéséről legalább öt nappal előbb írásban értesíteni.

(2) A birtokos a vállalat által a területén végzett, tevékenységet ellenőrizheti.

(3) A vállalat a gyüjtés befejezésétől számított három napon belül köteles a birtokost a munkálat befejezéséről értesíteni, vele az összegyüjtött sikárgyökér mennyiségéről írásban elszámolni és annak hatóságilag megállapított árát ugyane határidő alatt megfizetni.

4. § (1) A birtokos a vállalattal szemben akár a gyüjtés során okozott kártételnek, akár a sikárgyökér ellenértékének megtérítésére irányuló igényét - amennyiben annak összegét a vállalat ki nem fizeti - a munkálatok befejezéséről szerzett értesülésétől számított három hónap alatt a 2. § (1) bekezdésében foglalt megkülönböztetés szerint az állami erdőfelügyelőségnél, illetőleg a vármegyei gazdasági felügyelőségnél érvényesítheti. E határidő elmulasztása esetében az igény elenyészik.

(2) Az igény felől az állami erdőfelügyelőség, illetőleg a gazdasági felügyelőség határoz. A határozat ellen annak közlésétől számított tizenöt nap alatt a földmívelésügyi miniszterhez fellebbezésnek van helye.

5. § (1) A birtokos tartozik az általa összegyüjtött sikárgyökér mennyiségét az összegyűjtés befejezése után haladéktalanul a vállalatnak bejelenteni. Egyidejűleg a Hordó- és Kefeipari Központtól (Budapest, V., Falk Miksa-u. 3. szám) mentesítést kérhet arra a gyökérmennyiségre, amelyet háziipar keretében sajátmaga kíván felhasználni.

(2) Az (1) bekezdés szerint a mentesítés alá nem eső sikárgyökérmennyiséget kizárólag a vállalat részére szabad eladni és azt más módon forgalombahozni tilos.

6. § A vállalat köteles a megvételre felajánlott szokványminőségű sikárgyökeret a hatóságilag megállapított áron megvásárolni:

7. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntetőrendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő az,

a) aki az 1. és 5. §-ban meghatározott bejelentési kötelezettségének nem, vagy nem kellő módon tesz eleget;

b) aki a jelen rendeleten alapuló sikárgyökérgyűjtést megakadályozza, meghiúsítja vagy az összegyűjtött sikárgyökeret eltulajdonítja;

c) aki az összegyüjtött sikárgyökeret az 5. § rendelkezései ellenére felhasználja vagy forgalombahozza.

(2) A pénzbüntetésre az 1928: X. törvénycikk és a 8960/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 173. szám) rendelkezései azzal az eltéréssel irányadók, hogy a pénzbüntetés legmagasabb összege huszonnégyezer forint.

(3) A kihágási eljárásra a 2120/1947. ME rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 42. szám), illetőleg a 14120/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 265. szám) rendelkezéseit értelemszerűen kell alkalmazni.

8. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Végrehajtásáról a földmívelésügyi miniszter gondoskodik.

Budapest, 1949. évi február hó 4-én.

Rákosi Mátyás s. k.,

miniszterelnökhelyettes

Tartalomjegyzék