1949. évi 11. törvényerejű rendelet
a gazdasági irodákról
1. § A gazdasági iroda olyan szervezet, amelynek célja a népgazdaság valamely ágában hatósági és gazdasági jellegű feladatok együttes ellátása.
2. § A gazdasági iroda az államigazgatás szerve, de egyben az állam egyéni cége is, cégszövegébe a "gazdasági iroda" toldatot fel kell venni, kivéve, ha a toldat mellőzését a Népgazdasági Tanács határozata (3. §) elrendeli.
3. § (1) A gazdasági iroda szervezését a Népgazdasági Tanács határozza el. A határozatban meg kell állapítani a gazdasági iroda cégét és székhelyét, tevékenységi körét és azt a minisztert, aki az iroda felett a főfelügyeletet gyakorolja. Az iroda cégének, székhelyének és tevékenységi körének megváltoztatásához is a Népgazdasági Tanács hozzájárulása szükséges.
(2) Az illetékes miniszter a gazdasági iroda szervezéséről hirdetményt bocsát ki és azt a hivatalos lapban közzéteszi. A hirdetménybe a gazdasági iroda cégét, székhelyét és tevékenységi körét kell felvenni.
(3) A gazdasági irodát a nemzeti vállalatok cégjegyzékébe be kell jegyezni. A bejegyzés díjmentes. A bejegyzés alkalmával a cégjegyzékben az előbbi bekezdésben felsorolt adatokon kívül az igazgató nevét és lakóhelyéi kell feltüntetni.
4. § (1) A gazdasági iroda élén igazgató áll. Az igazgató képviseli a gazdasági irodát harmadik személyekkel szemben, valamint bíróságok és hatóságok előtt és felelős az iroda működéséért.
(2) Az igazgatónak a fennálló jogszabályok korlátai között adott utasítása kötelező az iroda minden alkalmazottjára.
(3) Az igazgatót az illetékes miniszter nevezi ki.
(4) A gazdasági iroda személyzetét az igazgató alkalmazza.
(5) Mind az igazgató, mind az iroda egyéb alkalmazottai közalkalmazottak, illetmények tekintetében a megfelelő kollektív szerződés rendelkezései az irányadók.
5. § (1) A gazdasági iroda cégét az igazgató abbeli minőségének feltüntetésével önállóan jegyzi. A céget az irodának az az alkalmazottja is jegyezheti, akit erre az igazgató - az illetékes miniszter jóváhagyásával - feljogosít. A cégjegyzésre jogosult alkalmazottak a céget ketten együttesen jegyzik.
(2) A cégjegyzésre jogosult alkalmazottak nevét és lakóhelyét a cégbíróságnak be kell jelenteni. Az igazgató, valamint a cégjegyzésre jogosult alkalmazottak kötelesek cégjegyzésüket a cégbíróságnak hiteles alakban bemutatni, vagy a céget a bíróság előtt sajátkezűleg jegyezni.
6. § A gazdasági iroda pénzgazdálkodásának szabályait a Népgazdasági Tanács állapítja meg.
7. § (1) A gazdasági iroda megszüntetését - a Népgazdasági Tanács határozati alapján - az illetékes miniszter rendeli el. Megszüntetés esetében felszámolásnak van helye.
(2) A gazdasági iroda felszámolása tekintetében a nemzeti vállalatok felszámolására vonatkozó szabályokat (1948. évi XXXVII. törvény 25-32. §) kell alkalmazni.
8. § A gazdasági iroda működéséhez a 3. § (1) bekezdése alapján meghatározott tevékenységi körben iparjogosítványra vagy egyéb hatósági engedélyre nincs szükség.
9. § (1) A jelen törvényerejű rendelet hatályba lépése után gazdasági irodákká lehet átalakítani azokat a közhivatali szerveket és állami vállalatokat, amelyeknek átalakítását tevékenységi körük szükségessé teszi.
(2) A gazdasági iroda megalakulásával az átalakuló állami vállalat megszűnik, jogai és kötelezettségei - amennyiben ezek felől az átalakulás során eltérő rendelkezés nem történik - a gazdasági irodára szállnak át.
Budapest, 1949. évi október hó 24-én.
Szakasits Árpád s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke
Olt Károly s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára