3600/1949. (IV. 23.) Korm. rendelet
az ipari kutatás megszervezéséről
(Közigazgatási rendszám: 9.050.)
A magyar köztársaság kormánya az ipari kutatás fellendítése és tervszerűsítése, valamint a műszaki tudományoknak a hároméves és az ötéves gazdasági terv megvalósításában való közreműködésének biztosítása érdekében - az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt s legutóbb az 1948. LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján - a következőket rendeli:
1. § Az iparügyi miniszter főfelügyelete alatt álló minden iparágban, amelyben a kutató munka fellendítése, valamint annak egységes és tervszerű irányítása érdekében a már meglevő intézeteken túlmenően az szükségesnek mutatkozik, ipari kutatási szerveket kell létesíteni. Az ipari kutatási szervek a megfelelő iparág területén összefogják, irányítják és ellenőrzik azokat a kutatásokat, amelyeknek jelentősége vagy jellege általános, vagy az iparág egészét érinti.
2. § (1) Az ipari kutatási szervek a következők:
1. már működő intézetek:
Földtani Intézet,
Geofizikai Intézet,
Ásványolaj- és Földgázkísérleti Intézet,
Faanyagvizsgáló és Fagazdasági Intézet,
Alumínium és Könnyűfém Kutató Intézet;
2. a jelen rendelet alapján létesítendő szervek:
a) intézetek:
Vaskutató Intézet,
Szerves Vegyipari Kutató Intézet,
Szervetlen Vegyipari Kutató Intézet,
Hőtechnikai Intézet,
Papíripari Kutató Intézet,
b) központi kutató laboratóriumok:
Villamosipari Központi Kutató Laboratórium,
Optikai és Finommechanikai Központi Kutató Laboratórium,
Bőr-, Cipő- és Szőrmeipari Központi Kutató Laboratórium,
Gumiipari Központi Kutató Laboratórium;
c) kutatási bizottságok:
Gépipari Kutatási Bizottság,
Szénbányászati Ipari Kutatási Bizottság,
Híradástechnikai Kutatási Bizottság,
Villamos Műszertechnikai Kutatási Bizottság,
Gyógyszervegyészeti Kutatási Bizottság,
Villamosítási Kutatási Bizottság,
Textilipari Kutatási Bizottság,
Mész-, Cement- és Üvegipari Kutatási Bizottság,
Nyomdaipari Kutatási Bizottság.
(2) Az ipari kutatás szervei az iparügyi miniszter főfelügyelete és a Magyar Tudományos Tanács (a továbbiakban: MTT) tudományos irányítása alatt állanak. Az Alumínium és Könnyűfém Kutató Intézet a vallás- és közoktatásügyi miniszter főfelügyelete alól az iparügyi miniszter főfelügyelete aló kerül. Az ipari kutatási szerveknél működő, a vallás- és közoktatásügyi tárca létszámába tartozó alkalmazottakkal a vallás- és közoktatásügyi miniszter rendelkezik. Az iparügyi miniszternek az ipari kutatás szervei felett gyakorolt főfelügyeleti joga nem érinti a vallás- és közoktatásügyi miniszternek a főiskolai oktatás irányítására vonatkozó jogkörét.
(3) Az iparügyi miniszter - a szükséghez képest - a felsorolt kutatási szerveket a MTT-csal egyetértésben átalakíthatja, egyes szerveket összevonhat vagy megszüntethet, vagy új kutatási szerveket létesíthet.
(4) Az ipari kutatási szerveknek az ipari kutatási terv (6. §) végrehajtásával kapcsolatos költségeiről az iparügyi tárca költségvetésében kell gondoskodni.
3. § (1) Az intézetek és központi kutató laboratóriumok felelős vezetője az igazgató. Az igazgatót az iparügyi miniszter a MTT-csal egyetértésben nevezi ki. Az intézetek és központi laboratóriumok alkalmazottaira, valamint a kutatási bizottságok titkárára (4. §) vonatkozólag fegyelmi szempontból a közalkalmazottakra vonatkozó szabályok érvényesek.
(2) Az intézetek és központi laboratóriumok alkalmazottait, a kutatási bizottságok titkárait, valamint a kutatási szervek által kiadott kutatási megrendelésekkel kapcsolatos kutató munkán dolgozókat kollektív szerződés alapján kell díjazni. Az iparügyi miniszter a MTT véleményezése alapján megengedheti, hogy egyes kiváló kutatók a kollektív szerződésben megállapítottnál magasabb díjazásban részesüljenek.
4. § (1) A kutatási bizottság az iparág kutatási területén legkiválóbb tudományos és gyakorlati szakemberekből állanak. A bizottságok tagjait az iparügyi miniszter a MTT-csal egyetértésben jelöli ki.
(2) A kutatási bizottság a szükséghez képest, de legalább negyedévenként egyszer ülésezik. Az ülések közötti időszakban a bizottság tennivalóit a bizottság titkára látja el. A titkárt az iparügyi miniszter a MTT-csal egyetértésben bízza meg. A titkár működésével felmerülő igazgatási költségek fedezetéről, valamint az igazgatáshoz szükséges segítségről a megfelelő ipari igazgatóság keretében kell gondoskodni.
5. § Az intézet vagy központi laboratórium igazgatója az intézet vezető munkatársaiból és a kutatási terület legjobb szakembereiből intézeti, illetőleg központi laboratóriumi tanácsot szervez. Ez a tanács az intézet, illetőleg központi laboratóriumi munka- és részlettervének kidolgozásánál, valamint az intézel munkájával kapcsolatos legfontosabb műszaki-tudományos kérdésekben állást foglal, véleményt nyilvánít és segítségére van- az intézet, illetőleg központi laboratórium vezetőjének. A tanács személyi összetételére vonatkozólag az igazgató tesz javaslatot, amelyet az iparügyi miniszter a MTT-csal egyetértésben hagy jóvá. A tanács tagjai e minőségükben a büntetőjog szabályai szempontjából közhivatalnokoknak tekintendők. Az iparügyi miniszter a honvédelmi miniszterrel és a MTT-csal egyetértésben a tanács tagjainak titoktartási kötelezettsége alól esetenként felmentést adhat. Az intézet, illetőleg központi laboratórium vezetője az éves és negyedéves tervekhez, valamint a negyedéves jelentésekhez köteles csatolni a tanács ezen kérdéseket tárgyaló ülésének jegyzőkönyvét. A tanácsnak joga van az iparügyi miniszter és a MTT számára bármely kérdésben véleményt nyilvánítani.
6. § Az ipari kutatás szervei tervek alapján működnek. Minden kutatási szerv negyedévekre tagozott, éves részlettervet készít, amely a következő tervrészekből áll:
a) tematikai terv,
b) munkaerőterv,
c) anyagterv,
d) beruházási terv,
e) pénzügyi terv.
7. § (1) A kutatási szerv részletterve az országos tudományos terv része. Az ipari kutatási szervek részletterveiket az iparügyi miniszternek nyújtsák be, aki azokból egy-egy eredeti példányt megjegyzéseivel ellátva a MThoz továbbít. Az iparügyi miniszter a részletterveket az országos tudományos terv előirányzatának, a tervek összhangbahozatalának és egyéb szempontoknak figyelembevételével felülvizsgálja és elkészíti az ipar összesített éves kutatási tervét. Az összesített, egy évre szóló kutatási tervet a MThagyja jóvá. A jóváhagyott terv végrehajtásáért az iparügyi miniszter felelős.
(2) A kutatási szervek kötelesek negyedévenként beszámolót készíteni. A beszámoló egy példányát az iparügyi miniszternél, egy példányát pedig a MTnál kell benyújtani.
(3) Az ipari kutatási szervek részére a működésükhöz szükséges összegeket a jóváhagyott kiutalási terv alapján elkészített negyedéves pénzügyi előirányzat szerint, havi részletekben kell kiutalni.
8. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról az iparügyi miniszter gondoskodik.
(2) A jelen rendelet rendelkezéseit a már működő ipari kutatási szervekre [2. § (1) bek. 1. p.] is alkalmazni kell.
Budapest, 1949. évi április hó 8-án.
Dobi István s. k.
miniszterelnök