4276/1949. (X. 9.) MT rendelet
a siketnémákról való intézményes gondoskodás megszervezése tárgyában[1]
1. § (1) A siketnémákról való intézményes gondoskodás állami feladat.
(2) A gondoskodás célja, hogy lehetővé tegye a siketnémák számára a társadalomba való minél teljesebb beilleszkedést, evégből biztosítsa számukra a sajátos helyzetüknek megfelelő általános művelődést, szakmai képzést és a munkaképes siketnémák számára a termelőmunkában való részvételt. A gondoskodás továbbá arra irányul, hogy a rászoruló munkaképtelen siketnémák számára megfelelő ellátást biztosítson.
2. § (1) A siketnémákról való intézményes állami gondoskodás a népjóléti miniszter hatáskörébe tartozik. A népjóléti miniszter a siketnémák óvodai és általános iskolai oktatása és nevelése, valamint az iskolaköteles körön túli siketnémák iskolai továbbképzése és kulturális nevelése tekintetében a művelődési és közoktatási miniszterrel, ipari szakképzése és ipari munkában való elhelyezése tekintetében pedig - az munkaügyi miniszter meghallgatása után - az ipari és kereskedelmi miniszterrel egyetértésben jár el.
(2) A siketnémák óvodai és iskolai oktatásának, valamint kulturális nevelésének költségeiről a Művelődési és Közoktatási Minisztérium, az ipari képzés költségeiről az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium, a munkaképtelen és szellemileg is fogyatékos siketnémák gondozásával, valamint a siketnémák demokratikus társadalmi tömegszervezetének támogatásával kapcsolatos kiadásokról pedig a Népjóléti Minisztérium költségvetésében kell gondoskodni.
3. §[2]
4. § A jelen rendeletben és a 3.200/1949. Korm. rendeletben meghatározott feladatok megoldásához szükséges egységes szempontok kialakítása érdekében a népjóléti, a művelődési és közoktatási, az ipari és kereskedelmi miniszter egy-egy kiküldöttjéből állandó bizottságot kell alakítani. A bizottság ügyrendjét maga állapítja meg.
5. § A siketnémák politikai nevelése, társadalmi összefogása, sport- és kulturális téren jelentkező sajátos igényei kielégítése érdekében Siketnémák Szövetsége elnevezéssel országos viszonylatban működő, egységes, demokratikus társadalmi tömegszervezetet kell létesíteni.
Lábjegyzetek:
[1] Az 1990. évi XXX. törvény 4. §-ának megfelelően módosított szöveg.
[2] A 3. §-t az 1067/1953. (X. 29.) MT határozat 5. pontja hatályon kívül helyezte.