Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

165/1950. (VI. 14.) MT rendelet

az 1927. XXI. törvényen alapuló betegségi biztosítási segélyezés ügyvitelének az üzem, vállalat, hivatal részéről történő ellátása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 3.500.)

1. § (1) Minden vállalatban, üzemben, gazdaságban, továbbá az államigazgatás szerveinek és az államhatalom helyi szerveinek, valamint az ipari, kereskedelmi, gazdasági központoknak minden hivatalánál, úgyszintén minden intézetnél, intézménynél, amelynél a betegségi biztosításra kötelezett munkavállalók rendszerinti létszáma a száz főt eléri vagy meghaladja, az ott foglalkoztatott munkavállalók és igényjogosult családtagjaik betegségi biztosítási segélyezésével kapcsolatos ügyviteli tennivalók ellátásáról a munkáltató köteles gondoskodni.

(2) A munkáltató az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés alapján a betegségi biztosítási segélyezéssel kapcsolatos ügyviteli tennivalókat saját költségén (költségvetése terhére) az üzem, vállalat, hivatal, gazdaság, intézet, intézmény rendes ügyvitele keretében saját alkalmazottaival látja el.

2. § (1) A munkáltató az üzemben, vállalatban, gazdaságban, hivatalban, intézetnél, intézménynél foglalkoztatott munkavállalók és azok igényjogosult családtagjai részére kiszolgáltatott betegségi biztosítási segélyekről segélyezési nyilvántartást és a folyósított betegségi biztosítási készpénzsegélyekről az üzem, vállalat, gazdaság, hivatal, intézet, intézmény számadásától különálló számadást köteles vezetni.

(2) A segélyezési ügyvitel keretében a betegségi biztosítási adatszolgáltatást is a munkáltató köteles teljesíteni.

3. § (1) A munkáltató által folyósított betegségi biztosítási készpénzsegélyeket az 1927. XXI. törvényen alapuló betegségi kötelező biztosítást ellátó intézet a munkáltatónak megtéríti, illetőleg a munkáltatónak a készpénzsegélyek folyósítására ellátmányt ad.

(2) Mindazokban az üzemekben, vállalatokban, gazdaságokban, hivataloknál, intézeteknél és intézményeknél, amelyeknél a segélyezési ügyvitel ellátásáról a munkáltató gondoskodik, a biztosító intézet az 1950. évi szeptember hó 1. napjától kezdődően megtéríti a munkáltatónak a munkavállaló részére legalább hét napig tartó betegsége esetében járó táppénznek megfelelő összegű munkabérhányadot (illetményhányadot) is.

4. § (1) A munkáltató a betegségi biztosítási szolgáltatásoknak törvény és alapszabályszerű feltételekkel és mértékben, valamint a törvény és az alapszabály által megállapított időre és esetekben történő szabályszerű kiszolgáltatásáért teljes anyagi felelősséggel tartozik.

(2) A közületi vállalatoknál a vállalatvezetőnek, a főkönyvelőnek, valamint a betegségi biztosítási segélyezés ügyviteli tennivalóinak ellátásával megbízott alkalmazottnak a segélyezési ügyvitel szabályszerű ellátásáért, úgyszintén a tettel vagy mulasztással okozott károkért való fegyelmi és anyagi felelőssége tekintetében a közületi vállalatok fegyelmi szabályzatát megállapító 34/1950. (I. 27.) MT rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni. Az államigazgatás központi és helyi szerveinek hivatalainál a hivatalfőnök és a segélyezési ügyviteli tennivalók ellátásával megbízott közszolgálati alkalmazott fegyelmi és anyagi felelőssége tekintetében a közszolgálati alkalmazottakra érvényes szabályok az irányadók.

5. § A betegségi biztosítási segélyezéssel kapcsolatos ügyviteli ellátásának szabályait, valamint a betegségi biztosítási szolgáltatások igénylésénél követendő eljárás szabályait segélyezési ügyviteli szabályzattal a biztosító intézet önkormányzata állapítja meg. A szabályzat a népjóléti miniszter jóváhagyásával válik joghatályossá.

6. § A biztosító intézet a segélyezési ügyvitelnek a jelen rendelet alapján a munkáltató által történő ellátását ellenőrzi, a betegségi biztosítási készpénzsegélyek folyósításáról vezetett számadásokat pedig felülvizsgálni köteles. A biztosító intézet közegei ebből a célból a munkáltató által vezetett segélyezési nyilvántartást és a betegségi biztosítási készpénzsegélyekről vezetett számadást bármikor megtekinthetik.

7. § A dolgozóknak a segélyezéssel kapcsolatos érdekeit az üzemi bizottság (szakszervezeti bizottság) hivatott biztosítani. Ezért az üzemi bizottság (szakszervezeti bizottság), illetve annak szerveit és megbízottjai a munkáltatónak a segélyezés vonatkozásában tett intézkedéseit ellenőrzik, az igények gyors és maradéktalan teljesítését szorgalmazzák, a jogosulatlan igények érvényesítését kiküszöbölik. A munkáltató az üzemi bizottságot (szakszervezeti bizottságot) ebben a munkájában támogatni köteles.

8. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és pénzbüntetéssel büntetendő az a munkáltató, aki a segélyezési ügyvitelnek a biztosító intézet részéről történő ellenőrzését vagy a betegségi biztosítási készpénzsegélyekről vezetett számadásoknak a biztosító intézet részéről történő felülvizsgálását bármilyen módon akadályozza, gátolja, vagy meghiúsítja.

(2) A pénzbüntetés tekintetében az 1928. X. törvény és az ezt módosító és kiegészítő jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak mint rendőri büntetőbíróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. tv. 59. §-a (1) bekezdése 3. pontjának alkalmazása szempontjából szakminiszternek a népjóléti minisztert kell tekinteni.

9. § (1) A jelen rendelet végrehajtásáról - az államigazgatás szerveinek és az államhatalom helyi szerveinek hivatalainál történő végrehajtás tekintetében a pénzügyminiszterrel és az érdekelt miniszterekkel egyetértve - a népjóléti miniszter gondoskodik.

(2) A népjóléti miniszter a rendelet hatályát egyfelől kiterjesztheti minden biztosításra kötelezett munkavállalót foglalkoztató üzemre, vállalatra, hivatalra, intézetre és intézményre, másfelől egyes üzemeket, vállalatokat, hivatalokat, intézeteket és intézményeket a betegségi biztosítási segélyezés ügyvitelének ellátása alól mentesíthet.

(3) A népjóléti miniszter a jelen rendeletnek egyes üzemekre, vállalatokra, hivatalokra, intézetekre és intézményekre vagy az üzemek, vállalatok, hivatalok, intézetek és intézmények egyes csoportjaira fokozatosan történő végrehajtását rendelheti el.

(4) A jelen rendelet hatálya nem terjed ki a Magyar Államvasutak Betegségi Biztosító Intézete kötelékébe tartozó munkáltatók üzemeire, vállalataira és hivatalaira.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék