Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

210/1950. (VIII. 20.) MT rendelet

a polgári ügyekben a törvényesség érdekében használható perorvoslat tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 2.806.)

1. § (1) A bíróságnak polgári peres vagy nemperes vagyonjogi ügyben hozott, az eljárást befejező vagy felfüggesztő jogerős határozata ellen a törvényesség érdekében perorvoslatnak van helye, ha a határozat jogszabályt sért.

(2) A perorvoslati kérelem előterjesztésére mindaddig, amíg a legfőbb ügyészi intézmény az Alkotmány 42. §-a értelmében megszervezést nem nyer, az Igazságüggyminisztérium Jogügyi Hivatala jogosult. A kérelem előterjesztésének határideje a határozat jogerőre emelkedésétől számított hat hónap.

2. § A perorvoslati kérelmet az ügyben eljárt elsőfokú bíróságnál kell benyújtani; a bíróság a perorvoslati kérelmet az ügyre vonatkozó összes iratokkal együtt haladéktalanul felterjeszti a Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróságához s ha az ügyben kielégítési végrehajtás van folyamatban, azt a perorvoslati kérelem korlátai között annak elintézéséig felfüggeszti.

3. § A perorvoslati kérelem tárgyában a Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróságnak elvi tanácsa határoz [4338/1949. (XII. 6.) MT rendelet 2. §-a].

4. § (1) A Legfelsőbb Bíróság a perorvoslati kérelmet tárgyalás kitűzése nélkül elutasítja, ha az elkésett vagy olyan határozat ellen irányul, amely ellen a törvényesség érdekében perorvoslatnak helye nincs, egyébként pedig a kérelem tárgyalására határnapot tűz ki és erről az Igazságügyminisztérium Jogügyi Hivatalát és a feleket is értesíti; a felekkel közölni kell a perorvoslati kérelem másolatát is.

(2) A tárgyalás az Igazságügyminisztérium Jogügyi Hivatala képviselőjének részvétele nélkül nem tartható meg, a felek elmaradása azonban a tárgyalás megtartását nem gátolja.

5. § (1) A tárgyaláson az előadó ismerteti a megtámadott határozatot, valamint - a szükséghez képest - az ügy egyéb iratait is. Az ismertetés után az Igazságügyminisztérium Jogügyi Hivatalának képviselője adja elő perorvoslati kérelmét.

(2) A perorvoslati kérelem előterjesztése után a felek is megtehetik észrevételeiket: írásbeli észrevételek benyújtásának helye nincs.

6. § A perorvoslati kérelem visszavonása esetében a Legfelsőbb Bíróság annak hatályát megszűntnek nyilvánítja és a perorvoslati eljárást megszünteti.

7. § (1) Ha a megtámadott határozat megfelel a fennálló jogszabályoknak, a Legfelsőbb Bíróság azt hatályában fenntartja, ellenkező esetben pedig a határozatot egészen vagy megfelelő részében hatályon kívül helyezi és a helyett - ha a döntéshez szükséges tények az iratok alapján megállapíthatók - a fennálló jogszabályoknak megfelelő határozatot hoz, egyébként pedig az ügyben eljárt elsőfokú vagy fellebbezési bíróságot utasítja új eljárásra és új határozat hozatalára.

(2) A perorvoslati eljárás költségeiben való marasztalásnak helye nincs.

8. § (1) A Legfelsőbb Bíróság határozatát az elsőfokú bíróság, ha pedig a Legfelsőbb Bíróság a fellebbezési bíróságot utasította új eljárásra, a fellebbezési bíróság közli a felekkel s egyszersmind intézkedik - a határozathoz képest - a végrehajtásnak vagy a végrehajtás felfüggesztésének megszüntetése, illetőleg korlátozása iránt is.

(2) Új eljárásra utasítás esetében a Legfelsőbb Bíróság határozatának közlésével egyidejűleg a tárgyalási határnapot is kell tűzni. Az elsőfokú, illetőleg a fellebbezési bíróság előtt a tárgyalás a Legfelsőbb Bíróság határozatának felolvasásával kezdődik; a bíróság ehhez a határozathoz kötve van, egyébként a továbbiakban a reánézve irányadó jogszabályok szerint jár el.

9. § A jelen rendeletet az annak hatálybalépése előtt jogerőre emelkedett határozatok tekintetében azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a perorvoslati kérelem benyújtásának határidejét a jelen rendelet hatálybalépésétől kell számítani. A jelen rendelet hatálybalépése előtt jogerőre emelkedett olyan határozat ellen, amelynek a kötelezett fél már teljesen eleget tett, perorvoslati kérelem előterjesztésének helye nincs, részben teljesített határozatnak perorvoslati kérelem folytán való megváltoztatása esetében pedig a már teljesített fizetés nem követelhető vissza.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék