Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

233/1950. (IX. 7.) MT rendelet

a központi fűtő- és melegvíz-szolgáltató berendezések gazdaságos üzemben tartásának megszervezéséről

(Közigazgatási rendszám: 3.871.)

1. § (1) A központi fűtő- és melegvíz-szolgáltató berendezések gazdaságos üzemben tartásának, valamint a tömb- és távfűtésnek megszervezése Budapesten a Fűtéstechnikai Gazdasági Iroda (a továbbiakban: Iroda) feladata. Az Iroda ennek érdekében:

a) bármely központi fűtő- és melegvíz-szolgáltató berendezést és annak tartozékait (a továbbiakban: berendezés) felülvizsgálhatja és a működésével kapcsolatos kérdésekről adatokat vehet fel,

b) a berendezés helyreállításának vagy a nem gazdaságos hatásfokkal működő berendezés átalakításának elrendelése, illetőleg a háztömbfűtés alkalmazása iránt az építésügyi hatósághoz előterjesztést tehet,

c) a használaton kívül lévő és gazdaságosan helyre nem állítható berendezést az építésügyi miniszter megbízásából igénybe veheti és felhasználhatja,

d) a beruházónak és a tervezőnek a táv- és tömbfűtés alkalmazhatása kérdésében - az építésügyi miniszter által az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben megállapított módon - véleményt ad,

e) a tervezővel egyetértésben a közületi építkezéseknél előírhat olyan kivitelezést, amely az épületet alkalmassá teszi a táv-, illetőleg a tömbfűtésbe való bekapcsolásra.

(2) A jelen rendelet hatálya nem terjed ki:

a) az ipari célokra szolgáló gőzfejlesztőre, gőztartóra, gőzfogóra, gőztúlhevítőre és lokomobil kazánra, valamint

b) a családi lakóházban lévő beépített berendezésre.

2. § Az Iroda által kért adatokat a berendezés tulajdonosa, illetőleg a berendezéssel a magánjog szabályai szerint rendelkezni jogosult személy - ideértve a gondnokot, közös képviselőt és házkezelőt is -, valamint új berendezés [1. § (1) bek. e) pont] létesítése esetén a berendezés építtetője és tervezője is köteles az Iroda rendelkezésére bocsátani.

3. § (1) Budapest területén felszerelt vagy tárolt berendezés a jelen rendelet kihirdetésének napjától kezdődően csak az Iroda engedélyével szerelhető le, idegeníthető el, illetőleg hozható forgalomba.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezései nem terjednek ki a berendezés előállításával, forgalombahozatalával, szerelésével és javításával foglalkozó állami vállalat ipari, illetőleg üzleti tevékenységének folytatásához szükséges és rendelkezése alatt álló berendezésre.

4. § (1) A berendezés igénybevétele és ellenértékének megállapítása tekintetében az 5410/1945. (VII. 28.) ME rendelet és ennek módosítása, illetőleg kiegészítése tárgyában kiadott 147/1950. (V. 24.) MT rendeletben foglaltakat kell alkalmazni.

(2) A berendezés igénybevétele tárgyában hozott határozat egy példányát meg kell küldeni az igénybevételt szenvedőnek (tulajdonos, gondnok stb.) és a szerelési munkák végzésével megbízott állami vállalatnak.

(3) Ha az igénybevételt szenvedő közület vagy állami vállalat, a berendezést könyvjóváírással kell átvenni.

5. § (1) Az Iroda a berendezések helyreállítására és átalakítására - a tömb- és távfűtési adottságokra és jövőbeni lehetőségekre figyelemmel - köteles ütemtervet készíteni. Az ütemtervet az építésügyi miniszterrel egyetértve az Országos Tervhivatal elnöke hagyja jóvá.

(2) Az Irodának - az ütemterv keretén belül tett - javaslatára elrendelt helyreállítással és átalakítással kapcsolatban, a tulajdonos által elvégeztetni kívánt munkákra felvehető kölcsön, a hatósági helyreállítás, és ezzel kapcsolatos egyéb kérdések tekintetében a 195/1950. (VII. 22.) MT rendeletben foglaltak az irányadók.

6. § (1) A jelen rendelet végrehajtásáról az Országos Tervhivatal elnökével egyetértve az építésügyi miniszter gondoskodik.

(2) Az építésügyi miniszter az ingatlankezelő állami vállalatok (házkezelőségek) birtokában lévő berendezések igénybevétele, helyreállítása és átalakítása tekintetében a jelen rendelettől eltérő szabályokat állapíthat meg.

7. § (1) Kihágást követ el és tizenöt napig terjedhető elzárással büntetendő, aki a jelen rendelet rendelkezéseinek megszegésével vagy kijátszásával a berendezést leszerelteti, a berendezés felülvizsgálását megakadályozza, vagy az Iroda által kért adatszolgáltatást egyáltalán nem, vagy elkésetten teljesíti. A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóság, mint rendőri büntetőbíróság hatáskörébe tartozik. Szakminiszterként az építésügyi miniszter jár el.

(2) Aki a jelen rendelet alapján igénybevett berendezést elidegeníti vagy az igénybevétel alól egyébként elvonja vagy azt az igénybevételre jogosult szerv részére bármiképpen hozzáférhetetlenné teszi, a Btk. 359. §-a értelmében esik büntetés alá. Azt a berendezést, amelynek tekintetében a bűncselekményt elkövették, el kell kobozni.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék