Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

240/1950. (IX. 23.) MT rendelet

a balesetelhárítás szabályozása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 3.500.)

A munkások testi épségének fokozott védelme érdekében a balesetelhárításra vonatkozó szabályok megtartását elsősorban maguknak a dolgozóknak kell szorgalmazniok. Ezért a minisztertanács szükségesnek tartja, hogy a balesetelhárítás ellenőrzését a szakszervezetek vegyék át és gondoskodjanak a legszélesebbkörű balesetelhárítási propagandáról is. Ennek megfelelően a minisztertanács a következőket rendeli:

1. § (1) A vállalatoknak, üzemeknek és hivataloknak a balesetelhárításra vonatkozó szabályok megtartása céljából történő ellenőrzése, valamint a balesetelhárítási propaganda szakszervezeti feladat. Ezt a feladatot a szakszervezetek a Szakszervezetek Országos Tanácsának (továbbiakban: SzOT) irányítása alatt látják el.

(2) Az egészségvédő és balesetelhárító óvórendszabályok kibocsátására vonatkozó jogkört az illetékes miniszterekkel és a SzOT-al egyetértve a népjóléti miniszter gyakorolja.

(3) Az Országos Társadalombiztosító Intézet (továbbiakban: OTI) egészségvédő és balesetelhárító feladatköre az 1950. évi szeptember hó 30. napjával megszűnik.

2. § (1) Az 1. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkör ellátása céljából a SzOT az 1950. évi október hó 1. napjával átveszi az OTI központi balesetelhárítási szervezetét, valamint kerületi balesetelhárítási felügyelőségeit. A SzOT a kerületi balesetelhárítási felügyelőségeket átmenetileg továbbra is a megyei társadalombiztosítási központok kereteiben működtetheti.

(2) Az (1) bekezdés alapján átvett balesetelhárítási szervezetnél és balesetelhárítási felügyelőségeknél foglalkoztatott alkalmazottak átvétele tárgyában a SzOT a jelen rendelet hatálybalépésétől számított harminc napon belül nyilatkozik.

(3) Az OTI-nek a balesetelhárítási feladatkör ellátására szolgáló ingó vagyona (berendezések, készletek, követelések, tartozások, jogok, kötelezettségek, jogosítványok) az 1950. évi október hó 1. napjával a SzOT tulajdonába megy át.

(4) A jelen rendelet végrehajtásával kapcsolatos vagyonátruházások és okiratok, valamint az egyes közigazgatási és törvénykezési beadványok, illetőleg telekkönyvi bejegyzések illetékmentesek.

3. § A balesetelhárítás szervezetét és működését a SzOT szabályozza. E szabályozás megtörténtéig a 2. § (1) bekezdése értelmében átvett balesetelhárítási szervezet és balesetelhárítási felügyelőségek az eddig érvényben volt szabályokban foglaltaknak megfelelően működnek.

4. § (1) A járási, városi, illetőleg városi kerületi tanács végrehajtó-bizottsága köteles az 1893. XXVIII. tv. 36. §-a, illetőleg az ezt módosító és kiegészítő rendeletek rendelkezéseinek megfelelően a telepengedélyezési tárgyalásra az illetékes szakszervezetet meghívni. Ha a szakszervezet balesetelhárítási szakközege a tárgyaláson való megjelenésben akadályozva van, véleményét a tanács végrehajtó-bizottságával írásban is közölheti.

(2) A szakszervezet őrködik afelett, hogy a telepengedély kiadását elrendelő véghatározat a dolgozók életének és testi épségének megóvásához szükséges intézkedéseket is tartalmazza.

(3) A telepengedély kiadása tárgyában hozott határozatról a tanács végrehajtó-bizottsága a szakszervezetet értesíteni köteles; a határozat ellen a szakszervezet fellebbezéssel élhet.

5. § (1) A munkáltató a szakszervezet balesetelhárítási szakközegeit működésükben támogatni köteles.

(2) A szakszervezet balesetelhárítási szakközegei a tudomásukra jutott üzleti vagy üzemi adatok tekintetében titoktartásra kötelesek.

6. § (1) Ha a szakszervezet balesetelhárítási szakközegei a dolgozók testi épségének védelme szempontjából kifogásolható hiányokat állapítanak meg, a hiányok megszüntetésére - záros határidő megállapításával - a munkáltatót felhívják és őt a szükséges szakszerű tanácsokkal ellátják.

(2) A munkáltató köteles a hiányokat a felhívásban megszabott záros határidő alatt megszüntetni és ennek megtörténtét a szakszervezetnek írásban bejelenteni.

(3) Ha a munkáltató az (1) bekezdés szerint a megállapított hiányt a kitűzött határidőben nem szünteti meg, vagy megszünteti ugyan, de a (2) bekezdésben megszabott bejelentést elmulasztja, a szakszervezet a munkáltató (a vállalat vezetője) ellen kihágás (9. §) miatt a feljelentést megteszi.

7. § (1) Ha a 6. § (1) bekezdése értelmében a hiány megszüntetésére felhívott vállalat, üzem vagy hivatal közület tulajdonában áll vagy állami kezelésben van és a megállapított hiány megszüntetését nem tartja szükségesnek vagy szükségesnek tartja ugyan, de azt megfelelő pénzügyi fedezet hiányában nem tudja végrehajtani, ezt a vállalat, üzem vagy hivatal vezetője a felhívás kézhezvételétől számított három nap alatt köteles az illetékes szakszervezetnek bejelenteni.

(2) Ha a szakszervezet a munkáltatónak az (1) bekezdés alapján tett bejelentésével nem ért egyet és intézkedését fenn kívánja tartani, a felmerült vitában a népjóléti miniszter a Tervhivatal elnökével egyetértésben dönt.

8. § A szakszervezet balesetelhárítási szakközegeinek eljárási szabályait a jelen rendeletben foglalt korlátok között a SzOT állapítja meg.

9. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és húszezer forintig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő az a munkáltató (a vállalat vezetője), aki:

1. az egészségvédelemmel és a balesetelhárítással kapcsolatban a törvényekben, rendeletekben, szabályrendeletekben, óvórendszabályokban vagy az óvóintézkedések tárgyában hozott határozatokban foglalt, reá vonatkozó előírásokat nem tartja meg,

2. a szakszervezet balesetelhárítási szakközegei részére a kívánt felvilágosításokat nem adja meg vagy valótlan felvilágosítást ad, avagy a 7. § (1) bekezdésében előírt bejelentést a határidőn belül nem teszi meg.

3. a 6. § szerint megállapított hiányt a kitűzött határidő alatt nem szünteti meg vagy megszünteti ugyan, de annak megtörténtét a határidőn belül a szakszervezetnek írásban nem jelenti be.

(2) A kihágás miatt az eljárás a rendőrségnek, mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik; szakminiszterként a népjóléti miniszter jár el.

10. § A jelen rendelet az 1950. évi október hó 1. napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg az 1927. XXI. tv. 163-170. §-aiban és az ezeket módosító és kiegészítő jogszabályokban, valamint az 1550/1949. (II. 18.) Korm. rendeletben foglalt rendelkezéseknek a jelen rendelettel össze nem egyeztethető rendelkezései, úgyszintén a 102000/1949. (IV. 23.) NM rendelet hatályukat vesztik.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék