Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

272/1950. (XI. 12.) MT rendelet

a népi ülnökök díjazása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 2.560.)

A Magyar Népköztársaság minisztertanácsa a népnek a büntető igazságszolgáltatásban való részvételéről és a fellebbvitel egyszerűsítéséről szóló 1949. XI. tv. (az alábbiakban: T.) 7. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A T. alapján a büntető igazságszolgáltatásban közreműködő népi ülnök tárgyalási naponkint az államkincstár terhére harmincöt forint napidíjban részesül. Arra a napra, amelyen az ülnök tárgyaláson vesz részt, a munkáltatóval szemben munkabérre nincs igénye.

(2) Nem jár napidíj az olyan ülnöknek, aki mint közszolgálati vagy állami vállalati alkalmazott, ebben e minőségében havi illetményekben részesül. Nem tekinthetők havi illetményeknek részesülő alkalmazottaknak az órabéres dolgozók akkor sem, ha munkabérüket havi bérelszámolás és bérfizetés rendszerében kell elszámolni.

(4) A munkáltató a havi illetményekben részesülő alkalmazottnak a szolgálati viszonya alapján járó összes illetményeit ülnöki működésének idejére is folyósítani köteles és azokból nem vonhat le semmit azon a címen, hogy az alkalmazott - ülnöki működése következtében - rendes munkáját nem végezte.

2. § (1) Az 1. § (1) bekezdésének rendelkezése a pótülnök tekintetében akként irányadó, hogy a pótülnök arra a napra is részesül napidíjban, amelyen ülnöki működése esetleges teljesítése céljából a tanács elnökének felhívására a bíróság rendelkezésére kell állnia.

(2) Az 1. § (2) és (3) bekezdésében foglalt rendelkezéseket a pótülnök tekintetében is alkalmazni kell.

3. § (1) Ha a járásbíróság, illetőleg a megyei bíróság mellé kisorsolt ülnök (pótülnök) nem lakik a bíróság székhelyén, a lakóhelyéről a bíróság székhelyére való utazással és lakóhelyére való visszautazással felmerülő költségeket minden tárgyalási napra - az 1. §-ban tett megkülönböztetésre tekintet nélkül - az államkincstár viseli. Az utazási költség mértékét illetően az illető bíróság hivatásos bírájára vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

(2) Ha a tárgyalás olyan időben végződik, hogy a lakóhelyre való visszautazásra a tárgyalás napján mód nincs, vagy ha a lakóhelyről való elindulás és az oda visszaérkezés időpontja között nyolc órát meghaladó időtartam telt el, az ülnököt (pótülnököt) erre a napra az államkincstár terhére tíz forint ellátási költség illeti meg.

4. § Ha a bíróság a tárgyalást székhelyén kívül tartja meg, az ülnöknek (pótülnöknek) a megelőző §-okban meghatározott illetményeken felül olyan összegű kiküldetési illetményre van igénye, mint amilyen az illető bíróság hivatásos bíráját a bíróság székhelyéről a tárgyalás helyére szóló kiküldetés esetén megilleti. Ebben az esetben azonban a 3. § (2) bekezdésében említett tíz forint ellátási költség nem számítható fel. A kiküldetési illetmény az államkincstárt terheli. Nem jár kiküldetési illetmény, ha a tárgyalást, bár a bíróság székhelyén kívül, de az ülnök (pótülnök) lakóhelyén tartják meg.

5. § Azon a napon, amelyen az ülnök (pótülnök) tárgyaláson vesz részt, illetőleg felhívásra a bíróság rendelkezésére áll, a rendes munkahelyén teljesítendő szolgálat alól fel van mentve. Egyéb napokon viszont a munkavállalót az a körülmény, hogy ülnöki (pótülnöki) megbízatása van, az alkalmaztatásával járó kötelezettségek teljesítése alól semmi vonatkozásban nem mentesíti.

6. § A népi ülnökök díjazásának megállapítása tárgyában kibocsátott 4291/1949. (X. 22.) MT rendelet hatályát veszti.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék