Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

300/1950. (XII. 28.) MT rendelet

a közületi szolgálati lakásokról

(Közigazgatási rendszám: 3.270.)

1. § (1) Közületi szolgálati lakás (a továbbiakban: szolgálati lakás) minden olyan lakás, amelyet közület a jelen rendelet hatálybalépése után akár a lakásügyi hatóság útján, akár közvetlenül juttat munkavállalója részére.

(2) Szolgálati lakás az a lakás is, amelyet közület a jelen rendelet hatálybalépése előtt a szolgálati viszonyra tekintettel juttatott munkavállalója részére, feltéve, hogy a lakásnak nyilvántartás végett való bejelentése a 2. § (1) bekezdése értelmében megtörtént.

(3) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából közület az államhatalom és államigazgatás valamennyi hatósága, hivatala, intézete és intézménye, valamint minden olyan vállalat, amelyben a felsorolt szervek érdekeltsége az 50 százalékot eléri vagy meghaladja.

(4) A belügyminiszter közérdekből olyan szervezetet is közületnek minősíthet, amely a (3) bekezdésben nincs felsorolva.

2. § (1) A lakással rendelkező közület a jelen rendelet hatálybalépése után létesülő szolgálati lakásokat a juttatástól számított 15 nap alatt, az ezt megelőzően létesített szolgálati lakásokat pedig a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 30 napon belül a lakás fekvése szerint illetékes elsőfokú lakásügyi hatóságnál nyilvántartás végett bejelenteni köteles.

(2) Az elsőfokú lakásügyi hatóság a nyilvántartásbavételt megtagadni köteles, ha a bejelentés olyan lakásra vonatkozik, amely az 1. § szerint nem minősül szolgálati lakásnak. A nyilvántartásbavétel megtagadása ellen az érdekelt közület a közléstől számított 15 nap alatt a belügyminiszterhez panasszal élhet. A panaszt az elsőfokú lakásügyi hatóságnál kell benyújtani, amely azt a megyei (budapesti városi) tanács végrehajtó-bizottságához nyomba felterjeszti. A megyei (budapesti városi) tanács végrehajtó-bizottsága az alárendelt elsőfokú lakásügyi hatóságoktól hozzá havonta beérkezett panaszbeadványokat a hó végéig összegyűjti és a következő hó 5. napjáig együttesen terjeszti fel a belügyminiszterhez. A belügyminiszter döntése mind a bíróságokra, mind az egyéb hatóságokra irányadó.

(3) A nyilvántartásba vett szolgálati lakás megüresedése esetén annak új bérlőjét az érdekelt közület jelöli ki. A kijelölésről az elsőfokú lakásügyi hatóságot is értesíteni kell.

3. § A szolgálati lakások bérének megállapításánál a mindenkor érvényes jogszabályokat kell alkalmazni.

4. § (1) A szolgálati lakás használati joga megszűnik, ha

a) a munkavállaló szolgálati viszonya megszűnik,

b) a munkavállaló munkakörében olyan változás következik be, ami a munkakörével kapcsolatos szolgálati lakásban maradását már nem teszi indokolttá,

c) a munkavállaló a szolgálati lakásról lemond,

d) a munkavállalót más városba vagy községbe helyezik át.

(2) A szolgálati lakás használatát meg lehet szüntetni, ha a munkavállaló más közület alkalmazásába kerül. Ez a rendelkezés nem vonatkozik arra az esetre, ha a munkavállalónak munkahelyre hivatalos rendelkezésre változott meg és új munkahelye ugyanabban a helységben van. A más közület alkalmazásába került munkavállaló lakáshasználatának későbbi megszűnése esetében a lakással továbbra is az a közület rendelkezik, amelyik azt eredetileg juttatta.

(3) Azt, hogy a szolgálati lakás használati joga megszűnt, mind az (1), mind a (2) bekezdés eseteiben - bármely más további eljárás kizárásával - az érdekelt közület állapítja meg s a munkavállalót másik lakás felajánlása mellett a lakásnak meghatározott napon való kiürítésére hívja fel. A kiürítés időpontja csak a hónap 1. napjára szólhat. A felhívást legalább tizenöt nappal a kiürítés kitűzött időpontja előtt írásban kell a munkavállalóval közölni.

(4) A (3) bekezdés rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell a meghalt munkavállaló hátramaradt családtagjaival szemben is.

5. § (1) Ha a munkavállaló a szolgálati lakás kiürítésére vonatkozó felhívásnak [4. § (3) bek.] az abban meghatározott időpontban nem tesz eleget, a szolgálati lakás kiürítése végett végrehajtásnak van helye.

(2) A szolgálati lakás kiürítésére vonatkozó végrehajtás elrendelésére az igazgatási kerületekre osztott városban a városi kerületi, a járási tanács működési köre alól kivett városban a városi, más városban és községben a járási tanács végrehajtó-bizottsága illetékes.

(3) A végrehajtás elrendelésére vonatkozó megkeresésben meg kell jelölni a használathoz való jog megszűnésének okát, a kiürítésre megszabott időpontot, valamint azt, hogy a kiürítésre vonatkozó felhívást a munkavállaló mikor vette kézhez; meg kell továbbá jelölni azt a lakást, amelyet a közület a munkavállaló részére felajánlott.

(4) A végrehajtást nem lehet elrendelni, ha a kiürítésre vonatkozó felhívás közlésénél a 4. § (3) bekezdésében megállapított határidőt nem tartották meg, továbbá akkor sem, ha a felajánlott lakás a munkavállaló indokolt lakásszükségletének nem felel meg. Egymagában az a körülmény, hogy a szobák száma a szolgálati lakás szobáinak számánál kisebb, a végrehajtás elrendelését nem akadályozhatja.

(5) A jelen § rendelkezéseit a meghalt munkavállaló hátramaradt családtagjai tekintetében is alkalmazni kell.

(6) A szolgálati lakásba jogosulatlanul beköltözött személyeknek kiköltözését akkor is el lehet rendelni, ha részükre más lakást nem ajánlottak fel.

6. § (1) A végrehajtás foganatosítására határnapot kell kitűzni és erről a végrehajtást szenvedőt a kitűzött határnap előtt legalább 8 nappal értesíteni kell.

(2) A végrehajtás foganatosítását a végrehajtató hozzájárulása nélkül csak akkor lehet elhalasztani, ha a szolgálati lakásban állandóan lakó személyek egyike olyan betegségben szenved, hogy a végrehajtás foganatosítása életét vagy egészségét súlyosan veszélyeztetné. Az ilyen betegség fennállását hatósági orvosi bizonyítvánnyal kell igazolni.

7. § A szolgálati lakás a maga egészében egyáltalában nem, egy részében pedig csak a munkáltató közület hozzájárulásával adható albérletbe.

8. § A szolgálati lakás használatának a jelen rendelet alapján történő megvonása miatt bíróság előtt eljárásnak semmilyen címen nincs helye.

9. § A jelen rendelet hatálybalépésétől kezdve a közületi szolgálati lakások tekintetében a 4259/1949. (IX. 29.) MT rendelet 2-4. §-ait egyáltalán nem, a 108400/1949. (XI. 15.) BM rendeletet pedig csak a jelen rendeletben foglalt eltérésekkel lehet alkalmazni.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék