105/1951. (IV. 29.) MT rendelet
az ásvány- és gyógyvíz feltárásának és felhasználásának szabályozása tárgyában
(Közigazgatási rendszám: 3.045.)
1. § A jelen rendelet hatálya kizárólag az ásvány-és gyógyvizekre, valamint forrásaikra terjed ki. Nem terjed ki a rendelet hatálya az olaj- és bányafúrások során feltörő forrásvizekre.
2. § (1) Ásvány- vagy gyógyvizet feltáró új kutat létesíteni csak az egészségügyi miniszter engedélye alapján szabad. Az egészségügyi miniszternek az engedély kiadása előtt a Magyar Tudományos Akadémia Hydrológiai Bizottságát meg kell hallgatnia.
(2) Az engedély iránt a kérelmet az egészségügyi miniszternél kell benyújtani.
(3) Az (1) bekezdésben megjelölt engedély elnyerése után, de még a fúrási munkálatok megkezdése előtt a hatályos jogszabályokban egyébként előírt vízjogi engedélyezési eljárást le keli folytatni, illetőleg a vízjogi engedélyt meg kell szerezni.
3. § Ásvány-, vagy gyógyvízforrás termékét eredeti rendeltetésétől, illetőleg a jelen rendelet hatálybalépésének időpontjában fennálló használatától eltérő célra felhasználni csak az egészségügyi miniszter engedélye alapján szabad. Az egészségügyi miniszternek az engedély kiadása előtt a Magyar Tudományos Akadémia Hydrológiai Bizottságát meg kell hallgatnia.
4. § (1) Ha olyan munkálat közben, amelynek nem volt célja ásvány-, vagy gyógyvíz feltárása, forrásvíz tör fel, ezt a körülményt 24 óra alatt a Magyar Állami Földtani Intézet vízügyi osztályának (Budapest, XIV., Vorosilov-út 14.), továbbá az Országos Balneológiai Kutató Intézetnek (Budapest, III., Kunfi Zsigmond-utca 25-29.), valamint az illetékes vízügyi hatóságnak [58/1951. (II. 28.) MT rendelet] be kell jelenteni. Ha az értesített szervek együttes eljárása során az nyer megállapítást, hogy a feltört forrásvíz ásvány-j vagy gyógyvízjellegű, erről az Országos Balneológiai Kutató Intézet az egészségügyi miniszternek jelentést tesz.
(2) Ha az (1) bekezdésben megjelölt esetben a feltört forrásvíz ásvány-, vagy gyógyvízjellegű, a munkálatot csak az egészségügyi miniszter által meghatározott feltételek melleit szabad folytatni.
(3) Ha az egészségügyi miniszter a (2) bekezdés alapján a kút betömését rendelte el, az ebből keletkező kár miatt kártérítési igényt érvényesíteni nem lehet.
(4) Ha az (1) bekezdésben megjelölt munkálat során feltört forrásvízről az egészségügyi miniszter megállapította, hogy az ásvány-, vagy gyógyvízként való felhasználásra alkalmas, a kút igénybevételét és gyógycélokra való felhasználását is elrendelheti. Az a közület, közületi szerv vagy vállalat, amelynek javára az igénybevétel történik, az elvégzett munkálatokért megtérítést köteles fizetni. A megtérítés összegét a munkálatokat végeztető, valamint a kutat gyógycélokra felhasználó vállalatok (körületek, közületi szervek) tekintetében főfelügyeletet gyakorló miniszterek a pénzügyminiszterrel egyetértésben állapítják meg. A megtérítendő összeg nem haladhatja meg a munkálatokra ténylegesen ráfordított költségek összegét.
(5) Nem terjed ki az (1) bekezdésben megszabott bejelentési kötelezettség az 1. §-ban foglaltakhoz képest a bánya- és energiaügyi miniszter felügyelete alatt álló olaj- és bányafúrás közben feltörő forrásvízre; a bánya- és energiaügyi miniszter azonban a feltörő forrásvízről az egészségügyi minisztert tájékoztatja. Ez a tájékoztatás a fúrási munkálatok folytatását nem érinti. Amennyiben a bánya- és energiaügyi miniszter a fúrás színhelyén olajkutat vagy bányát létesíteni nem kíván, a kutat az egészségügyi miniszter rendelkezésére bocsátja. Az egészségügyi miniszter a kút igénybevétele, úgyszintén az elvégzett munkálatokért fizetendő megtérítés tárgyában a bánya- és energiaügyi miniszterrel egyetértésben jár el.
5. § (1) Minden olyan engedélyt, amely ásvány-, vagy gyógyvíz feltárására szolgáló kút létesítésére vagy ásvány-, vagy gyógyvíznek rendeltetésszerű céljától eltérő felhasználására, valamint az ehhez szükséges berendezés létesítésére vonatkozik, a jelen rendelet hatálybalépését követő tizenöt nap alatt az egészségügyi miniszternél be kell mutatni.
(2) Az egészségügyi miniszter az (1) bekezdésben megjelölt engedélyeket visszavonhatja. Az egészségügyi miniszter azokkal az ásvány- és gyógyvizekkel kapcsolatban, amelyeknek kitermelése és forgalombahozatala az élelmezési miniszter felügyelete alatt történik, az élelmezési miniszterrel egyetértésben jár el.
6. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő
a) aki az egészségügyi miniszter engedélye nélkül ásvány-, vagy gyógyvizet feltáró új kutat létesít;
b) aki az egészségügyi miniszter engedélye nélkül ásvány-, vagy gyógyvízforrás termékét eredeti rendeltetésétől, illetőleg a jelen rendelet hatálybalépésének időpontjában fennálló használatától eltérő célra felhasználja;
c) aki az 5. § (1) bekezdésében előírt bejelentési kötelezettségét elmulasztja.
(2) A pénzbüntetés legmagasabb összege húszezer forint.
(3) A kihágás miatt az eljárás a végrehajtóbizottságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak a hatáskörébe tartozik; szakminiszterként az egészségügyi miniszter jár el.
Dobi István s. k.,
a minisztertanács elnöke