Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

119/1951. (IX. 1.) EüM rendelet

a dolgozó nő részére járó szülési szabadsággal kapcsolatos kérdések szabályozásáról szóló 164/1951. (IX. 1.) MT rendelet végrehajtása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 3.900.)

A dolgozó nő részére járó szülési szabadsággal kapcsolatos egyes kérdések szabályozásáról szóló 164/1951. (IX. 1.) MT rendeletben kapott felhatalmazás alapján az Országos Munkabér Bizottsággal és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:

1. § (1) A dolgozó nő részére járó szülési szabadság a Munka Törvénykönyvéről szóló 1951. évi 7. törvényerejű rendelet (továbbiakban: Mt.) 97. §-ának (1) bekezdése alapján rendellenes szülés címén általában az alábbi esetekben hosszabbítható meg:

a) nagyobbfokú vérveszteség utáni vérszegénység,

b) terhességi mérgezés,

c) császármetszéssel megoldott szülés,

d) ikerszülés vagy koraszülés esetében, ha a koraszülött (2.500 gr. alatti súlyú) legalább hat hétig életben maradt, továbbá

e) ha a gyermekágyban hosszabb ideig tartó lázas állapot volt,

f) ha a szülés kapcsán sipolyok keletkeztek vagy a gyermekágyban trombózisok és embóliák léptek fel, végül

g) ha a szülőnő valamely idült - szív, tüdő, vese, súlyosabb anyagcsere - betegségben szenved.

(2) A rendellenes szülés tényét hatósági orvos (állami egészségügyi szolgálat orvosa) állapítja meg. Amennyiben a szülésnél nem hatósági orvos vagy az állami egészségügyi szolgálat orvosa működött közre, a rendellenes szülés tényét ebben az esetben a hatósági orvosnak, illetőleg az állami egészségügyi szolgálat orvosának (továbbiakban: orvos) utólag kell megállapítania. Az orvos büntetőjogi és fegyelmi felelőssége tudatában a szülés lefolyását részletesen ismertető orvosi bizonyítványban igazolja a szülés rendellenes voltát és tesz javaslatot a rendellenesség fokához és súlyosságához mérten a szülési szabadságnak egy-négy héttel való meghosszabbítására. A szülési szabadságnak a szülést követő időre eső része a szabadság meghosszabbítása esetében sem haladhatja meg a tíz hetet.

(3) Az orvos az orvosi bizonyítványt közvetlenül a szülés után köteles kiállítani. Amennyiben a rendellenesség foka és súlyossága közvetlenül a szülés után nem állapítható meg, az orvos a bizonyítványt legkésőbben a szülést követő hatodik héten tartott vizsgálat alapján, közvetlenül a vizsgálat után köteles kiállítani.

(4) A szülőnőt alkalmazó vállalat (hivatal, intézmény stb.) vezetője az orvos által kiállított orvosi bizonyítványban javasolt szabadságot engedélyezni köteles.

2. § (1) Az Mt. 97. §-ának (2) bekezdésében foglalt ama rendelkezéstől, hogy a szülési szabadságot 6zülés előtt és szülés után két egyenlő részben kell kiadni, csak abban az esetben lehet eltérni, ha azt a terhes nő kívánja és az állami egészségügyi szolgálat keretében működő szülészszakorvos orvosi bizonyítvánnyal igazolja, hogy a terhes nő munkahelyén munkája elvégzésére még alkalmas és munkájának folytatása terhességére és egészségi állapotára nincs káros befolyással.

(2) A szülést megelőző szabadság tartamát azonban az (1) bekezdés alkalmazása esetében is legfeljebb négy héttel 6zabad megrövidíteni. A szülési szabadságból tehát két hetet okvetlenül a szülés előtt kell kiadni, illetőleg igénybe venni.

(3) A terhes nőt alkalmazó vállalat (hivatal, intézmény stb.) vezetője a szülési szabadságnak az Mt. 97. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezéstől eltérő beosztását a terhes nő kérelme és a szülészszakorvos bizonyítványa alapján a termelés érdekeinek szem előtt tartásával engedélyezi.

3. § (1) Ha a gyermek a szülést követő szabadság tartama alatt meghal, a szülési szabadságnak a szülést követő időre eső része hat hétnél abban az esetben nem lehet több, ha a szülőnő a szülést megelőzően a 2. § alapján vagy egyéb okból hat hétnél rövidebb szülési szabadságot vett igénybe. Ez a rendelkezés nem vonatkozik arra az esetre, ha az orvos az 1. § alapján a szülési szabadság meghosszabbítását javasolja.

(2) A terhes nőt betegállományba kell helyezni, ha a szülési szabadság kezdetét megelőzően munkáját terhességének és egészségi állapotának veszélyeztetése nélkül már nem tudja ellátni.

(3) Ha a szülés a kiszámított időpontnál korábban következett be és emiatt a szülőnő a szülést megelőző időben hat hétnél rövidebb szülési szabadságot vett igénybe, a szülési szabadságnak a szülést követő időre eső része az igénybe nem vett idővel meghosszabbodik.

Simon Lajos s. k.,

az egészségügyi miniszter első helyettese

Tartalomjegyzék