Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

122/1951. (VI. 17.) MT rendelet

a trösztökről

(Közigazgatási rendszám: 0.356.)

I. A tröszt szervezete

1. § (1) A tröszt nagyobb állami vállalatok együttes, központi irányítására rendelt gazdasági szervezet.

(2) A tröszt jogi személy: jogokat szerezhet, kötelezettségeket vállalhat és perben állhat.

(3) A tröszt kötelezettségeiért az állam egyszerű kezesként felelős.

2. § A tröszt működését vagy az illetékes miniszter vagy helyi tanács irányítása alatt folytatja (irányító szerv).

3. § (1) A tröszt élén igazgató áll. Az igazgató vezeti a trösztöt és képviseli harmadik személyekkel szemben, valamint bíróságok és más hatóságok előtt.

(2) Az igazgató a tröszt, valamint az alája tartozó vállalatok működéséért egyénileg felelős.

4. § A tröszt főmérnöke a tröszt és az alája tartozó vállalatok műszaki irányításáért az igazgatóval együtt felelős.

5. § (1) A tröszt főkönyvelője a tröszt és az alája tartozó vállalatok számviteléért, a számvitellel kapcsolatos ügyvitelért, pénz- és hitelgazdálkodásáért, valamint a hatáskörébe tartozó ellenőrző tevékenységért az igazgatóval együtt felelős.

(2) A tröszt főkönyvelője a tröszt alá rendelt vállalatok irányában a minisztériumi főosztályi főkönyvelő, a közvetlen felügyeletet gyakorló szerv irányában pedig a vállalati főkönyvelő jogait gyakorolja és felelősségét viseli.

6. § A tröszt igazgatójának, főmérnökének és főkönyvelőjének felelőssége a tröszt alá rendelt vállalatok igazgatóinak, főmérnökeinek és főkönyvelőinek felelősségét nem érinti.

7. § Miniszter alá tartozó tröszt igazgatóját főmérnökét és főkönyvelőjét az illetékes miniszter nevezi ki és menti fel. Helyi tanács alá tartozó tröszt igazgatóját, főmérnökét és főkönyvelőjét az a szerv nevezi ki és menti fel, amely a helyi tanács felett a közvetlen felügyeletet gyakorolja. Megyei (budapesti városi) tanács alá tartozó tröszt esetében ez a jog az illetékes miniszter előzetes hozzájárulásával magát a megyei (budapesti városi) tanács végrehajtóbizottságát illeti meg.

8. § (1) A tröszt dolgozóit - a megállapított létszámkereten belül - az igazgató alkalmazza.

(2) A dolgozókat a büntetőjogi felelősség szempontjából közhivatalnokoknak kell tekinteni; munkaviszonyukra egyébként a munkajognak a vállalati dolgozókra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

9. § (1) A tröszt nevében aláírásra az igazgató és azok a dolgozók jogosultak, akiket az igazgató aláírási joggal ruház fel.

(2) Az igazgató a tröszt nevében önállóan ír alá. Egyébként az aláírás érvényességéhez arra jogosult két személy aláírása szükséges.

10. § (1) Miniszter alá tartozó tröszt alapítását, ilyen trösztnek más tröszttel való összevonását vagy megszüntetését a Népgazdasági Tanács rendeli el.

(2) Helyi tanács alá tartozó tröszt alapítása, ilyen trösztnek más tröszttel való összevonása vagy megszüntetése felől az illetékes miniszter előzetes hozzájárulásával a megyei (budapesti városi) tanács végrehajtóbizottsága határoz.

(3) Ha az összevonásról szóló határozat másképp nem rendelkezik, az összevont trösztök jogai és kötelezettségei az összevonás folytán keletkező új trösztre szállanak.

(4) A tröszt megszüntetéséről szóló határozat alapján az irányító szerv jelöli ki azt a szervet, amelyre a megszüntetett tröszt jogai és kötelezettségei átszállanak.

II. A tröszt alá tartozó vállalatok

11. § (1) A tröszt irányítása alatt a tröszt alaptevékenységének megfelelő tárgyú vállalatokon felül olyan vállalatok is működhetnek, amelyek a tröszt alaptevékenységét kiegészítik vagy előmozdítják (pl. segédüzemek, szállítóüzemek stb.). A tröszt egyes alaptevékenységéhez nem tartozó feladatait kivételesen vállalat szervezése nélkül, önállóan elszámoló egységek útján is elláthatja.

(2) A tröszt alá tartozó vállalatokra az állami vállalatról szóló 1950. évi 32. törvényerejű rendelet rendelkezéseit az alábbi 12-13. §-okban meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.

12. § (1) Miniszter alá tartozó trösztnek alárendelt vállalat alapítása, más vállalattal való összevonása vagy megszüntetése felől,

a) a tröszt alaptevékenységének megfelelő tárgyú minden vállalat, továbbá más olyan vállalat esetében, amelynél a dolgozók létszáma a 250 főt meghaladja, a Népgazdasági Tanács,

b) egyéb vállalatok esetében a tröszt igazgatójának javaslatára a pénzügyminiszterrel, valamint az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben az illetékes miniszter határoz.

(2) Ha a b) pont alá tartozó vállalat dolgozóinak létszáma a tíz főt meghaladja, s a vállalat tárgyánál fogva egyébként nem tartoznék a trösztöt irányító miniszter alá, a miniszter az alapítás, összevonás vagy megszüntetés felől a vállalat tárgya szerint illetékes miniszterrel egyetértésben határoz.

(3) Helyi tanács irányítása alatt működő tröszt alá rendelt vállalatok alapítása, összevonása és megszüntetése felől az illetékes miniszter előzetes hozzájárulásával a megyei (budapesti városi) tanács végrehajtóbizottsága határoz.

(4) Az építőiparban a miniszter irányítása alatt működő tröszt alá rendelt vállalat alapítása, összevonása és megszüntetése felől a pénzügyminiszterrel és az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben az illetékes miniszter, helyi tanács irányítása alatt működő tröszt esetében pedig a helyi tanács végrehajtóbizottsága határoz.

13. § Egyes vállalatoknak tröszt alá rendelése, tröszt alá tartozó vállalatnak közvetlenül az irányító szerv alá rendelése, vállalatnak egyik trösztből a másikba utalása felől az illetékes miniszter a pénzügyminiszterrel és az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben határoz.

14. § (1) A tröszt alá tartozó vállalat igazgatóját, főmérnökét és főkönyvelőjét az irányító szerv nevezi ki és menti fel. Az irányító szerv ezt a jogát egészen vagy részben a tröszt igazgatójára is átruházhatja.

(2) A tröszt alá tartozó vállalat igazgatójának felfüggesztésére, továbbá vele szemben fegyelmi büntetésképp áthelyezés vagy azonnali hatályú elbocsátás kiszabására csak annak a szervnek a vezetője jogosult, amelynek az igazgató kinevezése hatáskörébe tartozik. A főmérnökkel és a főkönyvelővel szemben a fegyelmi jogkör gyakorlása felől külön szabályok rendelkeznek.

III. A tröszt és az alája tartozó vállalatok kapcsolata

15. § A tröszt alá tartozó vállalat szervezeti, jogi és elszámolási különállását nem érinti az, hogy tröszt irányítása alatt működik.

16. § A tröszt az alája rendelt vállalatok kötelezettségeiért egyszerű kezesként felelős.

17. § (1) A tröszt az illetékes miniszter által meghatározott irányelvek alapján az alája tartozó vállalatok terveit, valamint saját gazdasági tevékenységének adatait magában foglaló terveket készít. A tervek elkészítésére és jóváhagyására vonatkozó szabályokat a Népgazdasági Tanács határozata alapján az Országos Tervhivatal állapítja meg.

(2) A tröszt alá tartozó vállalatok a tröszt által meghatározott irányelvek alapján önálló terveket készítenek. A vállalatok terveit - saját jóváhagyott terve alapján - a tröszt hagyja jóvá.

(3) A trösztnek jogában áll az alája tartozó vállalatok terveit a havi tervek elkészítése során indokolt esetben módosítani, ha a módosítás a tröszt negyedéves tervének kereteit nem érinti.

18. § (1) A tröszt az alája tartozó vállalatok pénzügyi terveit, valamint saját pénzszükségletét magában foglaló pénzügyi terveket készít. A pénzügyi tervek elkészítésének és jóváhagyásának szabályait a Népgazdasági Tanács határozata alapján a pénzügyminiszter állapítja meg.

(2) A tröszt alá tartozó vállalatok a tröszt által meghatározott irányelvek alapján önálló pénzügyi terveket készítenek. A vállalatok pénzügyi terveit - saját jóváhagyott pénzügyi tervei alapján - a tröszt hagyja jóvá.

19. § Az irányító szerv saját pénzügyi kereteiből tartalékkeretet bocsát a tröszt rendelkezésére. A tartalékkeretből lehet fedezni a vállalatoknak a pénzügyi tervekbe fel nem vett, a gazdálkodás rendes menetében felmerülő, indokolt pénzigényeit.

20. § (1) A tröszt alá tartozó vállalatoknak saját álló- és forgóalapjuk van. A forgóalapot saját forgóalapjának felosztása útján a tröszt állapítja meg.

(2) A tröszt a vállalatok állóeszközeit átcsoportosíthatja; ha azonban az átcsoportosítás a vállalatok termelőképességét vagy termelésük irányát döntő módon befolyásolja, az átcsoportosításhoz az illetékes miniszternek a pénzügyminiszterrel és az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben adott engedélye szükséges.

(3) A tröszt a vállalatok forgóeszközeit korlátozás nélkül átcsoportosíthatja.

(4) Az átcsoportosítással kapcsolatban vagy más okból az egyes vállalatok között szükségessé vált hitelátcsoportosítást a Magyar Nemzeti Bank a tröszt hitelkeretének, illetőleg tartalékkeretének korlátai között a tröszt rendelkezése alapján végrehajtja. Ha az átcsoportosítás nem egynemű hitelcélokra történik, a Bank azt nem köteles végrehajtani. A Bank továbbá a hitelfolyósítási igényeket a kereten belül és egyenként bírálja el.

21. § (1) A tröszt alá tartozó vállalatok az állami vállalatokra vonatkozó általános szabályok szerint vezetik számvitelüket.

(2) A tröszt a vállalatok számadásai alapján összesített nyilvántartást, saját gazdasági műveleteiről pedig külön számvitelt vezet. A trösztnek olyan nyilvántartást is kell vezetnie, amelyből saját gazdasági eredményei és a vállalatok, gazdasági eredményei együttesen kitűnnek.

(3) Egyébként a tröszt számvitelének részletes szabályait a pénzügyminiszter állapítja meg.

22. § A tröszt az alája tartozó vállalatok részére szállítási szerződéseket köthet. Ha a tröszt a szállítási szerződés alapján kötbért fizetett, annak megtérítésére azt a vállalatot kötelezi, amelynek hibája a kötbérfizetési kötelezettséget eredményezte.

23. § A tröszt működésével felmerülő költségek - termelésük (forgalmuk) arányában - a tröszt alá tartozó vállalatokat terhelik. A költségeket a vállalatok között negyedévenként a tröszt osztja fel.

24. § (1) A tröszt működésére, különösen a tröszt és vállalatainak kapcsolatára vonatkozó részletes szabályokat a Népgazdasági Tanács állapítja meg: ennek során az építőipari és a nem ipari trösztök tekintetében eltérő szabályokat is megállapíthat.

(2) A Népgazdasági Tanács további rendelkezéséig helyi tanács alá tartozó tröszt alapításához minden esetben a Népgazdasági Tanács hozzájárulása szükséges.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék