Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

140/1951. (XII. 30.) EüM rendelet

az ételmérgezések esetében követendő eljárás szabályozása tárgyában

Az állami közegészségügyi felügyelet szervezéséről szóló 173/1951. (IX. 16.) MT rendelet 4. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

Ételmérgezések bejelentése

1. § (1) Minden ételmérgezési esetet, vagy annak gyanúját haladéktalanul be kell jelenteni. A bejelentést a gyógykezelő orvos, vagy amennyiben a beteget egyetemi klinikán, kórházban, járóbeteg-rendelőintézetben, poliklinikán, vagy egyéb egészségügyi intézményben kezelik, az intézmény vezetője köteles megtenni.

(2) Az az egészségügyi dolgozó, aki a beteget orvos hiányában elsősegélyben részesíti, a területileg illetékes körzeti orvost értesíteni köteles. Ebben az esetben az (1) bekezdésben előírt bejelentést a körzeti orvos köteles megtenni.

(3) A bejelentést távirat vagy távbeszélő útján és írásban annak a városi, városi kerületi, illetőleg községekben annak a járási tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi osztályához (csoportjához) (továbbiakban: tisztiorvos) kell megtenni, amelynek területén a megbetegedést okozó élelmet (élelmiszer) kiszolgáltatták, illetőleg árusították.

(4) Tömeges ételmérgezés (öt vagy ennél több személy megbetegedése) esetében nem kell minden betegről külön bejelentést tenni; ilyen esetben valamennyi ételmérgezettről egy bejelentést kell tenni.

(5) A távirati (távbeszélőn tett) bejelentésnek az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

a) az ételmérgezés észlelésének helye, időpontja,

b) az élelem (élelmiszer) kiszolgáltatásának és előállításának helye;

c) a megbetegedettek, a kórházban elhelyezettek száma;

d) a gyanúsított élelmiszer megjelölése;

e) a betegség tünetei;

f) tett intézkedések.

(6) Az írásbeli bejelentést a jelen rendelettel rendszeresített mintának (a minta az Egészségügyi Közlöny 1952. évi 2. számában jelenik meg) megfelelő - a közforgalmú gyógyszertárakban beszerezhető - űrlapon kell megtenni. Az írásbeli bejelentést két példányban kell kiállítani; annak egyik példányát a (3) bekezdésben megjelölt tisztiorvoshoz kell megküldeni, másik példányát pedig a laboratóriumi vizsgálat céljából az Élelmiszertudományi Intézethez (továbbiakban: ÉTI) vagy más kijelölt laboratóriumhoz küldendő ételmintához kell csatolni.

2. § (1) A közület, intézmény, üzem, üzlet (továbbiakban: üzem) vezetője, ha tudomására jut, hogy az üzem által nyújtott csoportos étkeztetésben részt vevő dolgozók közül öt, vagy ennél több személy egyidejűleg és azonos - ételmérgezésre utaló - tünetek között megbetegedett, köteles ezt a körülményt az 1. § (3) bekezdésében megjelölt tisztiorvoshoz távirat vagy távbeszélő útján haladéktalanul bejelenteni. A bejelentésnek az 1. § (5) bekezdésében foglalt adatokat kell tartalmaznia.

(2) Ha a csoportos étkeztetést szolgáltató üzem nem azonos az élelmet előállító konyha fenntartójával vagy az élelmet állami üzemélelmezési vállalat állította elő, a megbetegedésről az üzem vezetője vagy megbízottja köteles az élelmet előállító konyhát fenntartó üzem, illetőleg az állami üzemélelmezési vállalat vezetőjét is haladéktalanul értesíteni.

3. § (1) A tisztiorvos a tömeges ételmérgezés előfordulásáról és ennek következtében megbetegedettek számáról a megyei (városi) állami közegészségügyi felügyelőt távbeszélő vagy távirat útján értesíti.

(2) Ha a csoportos étkeztetés célját szolgáló konyha, illetőleg üzemélelmezési vállalat nem annak a tisztiorvosnak a működési területén van, akihez az ételmérgezést bejelentették, a tisztiorvos az ételmérgezés előfordulásáról és a megbetegedettek számáról a konyha, illetőleg a vállalat helye szerint illetékes tisztiorvost távbeszélő vagy távirat útján haladéktalanul értesíteni köteles.

4. § A megyei (városi) állami közegészségügyi felügyelő a dolgozók nagyobb számát érintő vagy súlyosabb jellegű ételmérgezések előfordulásáról távbeszélő vagy távirat útján jelentést tesz az egészségügyi miniszternek.

Ételmérgezés esetében követendő eljárás

5. § (1) A helyszínen eljáró orvos köteles a beteg ellátása (kezelése, kórházba szállítása) mellett haladéktalanul intézkedni a gyanús étel (élelmiszer) maradványainak a használatból, illetőleg a forgalomból való kivonása iránt. Gondoskodik továbbá a vizsgálat céljára megőrzött ételminta biztonságba helyezéséről.

(2) Az orvos köteles a gyógykezelt személyek székletéből és a rendelkezésre álló gyomorbennékből (hányadék) vizsgálati anyagot venni és azt a közforgalmú gyógyszertárban rendelkezésre álló "Ty? tartályok felhasználásával az Országos Közegészségügyi Intézethez (továbbiakban: OKI), illetőleg annak területileg illetékes fiókállomásához megküldeni. A vizsgálati anyag kísérőlapján a "Megjegyzés? rovatban fel kell tüntetni, hogy a megbetegedést okozó élelmet vagy élelmiszert hol készítették, illetőleg hozták forgalomba és hol fogyasztották el.

(3) Ha a megbetegedett személyek száma százon felül van, a megbetegedetteknek legalább 10 százalékától, ha a megbetegedettek száma száz, vagy ennél kevesebb, lehetőleg 6-10 személytől kell vizsgálati anyagot venni és továbbítani.

6. § Az üzem felelős vezetője a tisztiorvos megérkeztéig köteles az ételmaradék (élelmiszer) megőrzéséről, az ételminta biztonságba helyezéséről, úgyszintén a gyanúsítható ételek főzésére és szállítására szolgáló edényzet változatlan állapotban tartásáról gondoskodni és a mérgezést okozó étel készítésére használt nyersanyagok további felhasználását megtiltja.

Büntetőrendelkezések

7. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntetőrendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és 5000 Ft-ig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő,

1. az a közszolgálatban nem álló orvos, aki az 1. § (1) bekezdésében,

2. az üzem vezetője, aki a 2. § (1) bekezdésében meghatározott bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget.

(2) A kihágás miatt az eljárás a végrehajtó bizottság, mint büntetőbíróság hatáskörébe tartozik. Szakminiszterként az egészségügyi miniszter jár el.

Vegyes rendelkezések

8. § (1) Jelen rendelet 1. §-ában említett ürlapokat a budapesti városi, illetőleg a megyei tanácsok végrehajtó bizottsága szerzi be és azokkal a működési területén lévő gyógyszertárakat ellátja. Az űrlapokat Budapesten az ÁPISZ Nyomtatvány Készpénz Boltjában (Budapest, XIII., Csáky-u. 27.), vidéken a kiskereskedelmi vállalatok nyomtatványárusításra kijelölt papír- és írószerkereskedésben lehet beszerezni.

(2) Esetleges laboratóriumi vizsgálat céljára ételmintákat a jelen rendelet 2. §-a (2) bekezdésében említett elosztóhelyeken is minden esetben meg kell őrizni.

(3) Ha az ételmérgezés kereskedelmi (piaci) forgalomban lévő élelmiszer fogyasztása útján következett be, a gyanús élelmiszerből történő minta vételénél az illetékes szervek a szokásos mintavételi eljárásnak megfelelően járnak el.

Ratkó Anna s. k.,

egészségügyi miniszter

Tartalomjegyzék