Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

18066/1951. (VI. 21.) FM rendelet

az állati hullák feldogozásáról

(Közigazgatási rendszám: 8.696.)

A 203/1950. (VIII. 8.) MT rendelet végrehajtásaiként a belügyminiszterrel, az élelmezési miniszterrel és az egészségügyi miniszterrel egyetértésben a következőket rendelem.

1. § (1) A hasznos háziállatok hulláinak és egyéb hulladékanyagoknak (vágóhídi hulladék stb.; továbbiakban: hulla) összegyűjtését és feldolgozását az Állatifehérje Takarmányokat Előállító vállalat (továbbiakban: vállalat) működési területén annak feldolgozó telepei végzik.

(2) A vállalat működési területén kívül a hullák ártalmatlanná tétele továbbra is a községek és városok feladata.

2. § (1) A feldolgozó telepek (továbbiakban: telep), helyét és működési területét az állatállomány, az állatsűrűség, valamint a terep- és útviszonyok figyelembevételével - az érdekelt megyei tanácsok végrehajtóbizottságának meghallgatása után - a földművelésügyi miniszterrel és az egészségügyi miniszterrel egyetértésben az élelmezési miniszter állapítja meg.

(2) A telepek helyét a község (város) zárt, beépített területétől legalább 200 m távolságra (városok bűzös övezetében), lehetőleg kövesút, folyó, illetve csatorna mellett, a széljárási viszonyok figyelembevételével kell meghatározni.

(3) A működési terület határvonalát a telepek helyétül minden irányban átlagosan 30-40 km távolságra kell kijelölni; e terület legtávolabbi pontja a teleptől legfeljebb 50 km távolságra lehet.

3. § A megyei tanács végrehajtóbizottsága az élelmezési miniszter értesítése alapján köteles a telepek helyét, működési területét és működésük megkezdésének időpontját az érdekelt községekben (városokban) a helyben szokásos módon haladéktalanul közhirré tétetni.

4. § (1) Az állatbirtokos köteles hasznos háziállatának elhullását vagy leölését a vállalat területileg illetékes telepének a községi (városi) tanács végrehajtóbizottsága útján haladéktalanul, de legkésőbb 12 órán belül bejelenteni. E bejelentéssel az állat birtokosa vagy gondozója (ápolója, pásztor stb.)' egyúttal teljesíti a 100.000/1932. FM rendelet (Rendeletek Tára 1933. évf. 8. old.; a továbbiakban: Vr.) 193. §-ában előírt bejelentési kötelezettségét.

(2) A községi végrehajtóbizottság köteles a bejelentéseket nyilvántartásba [Vr. 195. §-ának (13) bekezdése és 40. számú melléklete] bevezetni és az illetékes teleppel távbeszélőn vagy más alkalmas módon azonnal közölni.

(3) A húsvizsgáló köteles 30 kg-ot meghaladó mennyiségű húsrész, elkobzásáról az illetékes telepet azonnal értesíteni. Az értesítésben meg kell jelölni az elkobzott húsrészeket és azok hozzávetőleges súlyát.

5. § (1) A telep - előre nem látható akadályt kivéve - köteles a hullát az elhullás vagy leölés helyéről községi végrehajtóbizottság vagy a húsvizsgáló értesítésének vételétől számított 24 órán belül elszállítani.

(2) Ha a telep a hullát 24 órán belül nem szállította el, valamint abban az esetben, ha az elhullás vagy leölés a vállalat működési területén kívül történt, a hulla elszállításáról a községi végrehajtóbizottság köteles gondoskodni.

(3) A hullát elszállításáig úgy kell megőrizni, hogy azzal ember vagy állat ne érintkezhessék. Különösen nyári időben célszerű a hullát szabadban, napsütéstől mentes olyan helyen elhelyezni, ahol a szél járása fokozott, teljes kihűlés után pedig kevés földdel betakarni.

6. § (1) A hullák szállítására minden oldalról zárt és fedett, pontosan záródó hátsó fallal ellátott járművet kell használni. A jármű padlóját teljesen, oldalfalait legalább 50 cm magasságig vasbádoggal hézagmentesen be kell vonni, hogy folyékony anyag szállítás közben ki ne szivárogjon és a jármű könnyen tisztítható és fertőtleníthető legyen. A hulla beemelésére olyan szerkezetet kell alkalmazni, amely a kézi emelést teljesen pótolja.

(2) Indokolt esetben (üzemzavar, hófúvás stb.) a telep állategészségügyi felügyeletét ellátó első-fokú állategészségügyi hatóság megengedheti, hogy a szállítás átmenetileg az (1) bekezdés rendelkezéseitől elténlen, más szállítóeszközzel történhessék.

(3) . A hullaszállító járművet a szállítások befejezése után, a telepeken létesített fertőtlenítő helyen a Vr. 237. §-ának rendelkezései és a 49. számú mellékletében foglalt fertőtlenítési utasítás szerint, naponként kell megtisztítani és fertőtleníteni. Keleti marhavész, ragadós tudőlob, lépfene, veszettség, takonykór vagy sercegő üszök megállapítása esetében a tisztítást és fertőtlenítést közvetlenül a szállítás után kell elvégezni.

7. § (1) A telepek üzemi épülete fertőzött és nem fertőzött részből áll, amelyeket olymódon kell egymástól elkülöníteni, hogy a feldolgozás során nyert termékek ne fertőződhessenek.

(2) A vállalat köteles a telepek építésére, lényegesebb átalakítására vagy kibővítésére, továbbá nagyobb arányú újabb felszerelésére és berendezésére vonatkozó terveket vállalatbaadás, illetőleg kivitelezés előtt jóváhagyás végett az élelmezési miniszternek bemutatni. A terveket az élelmezési miniszter a földművelésügyi miniszterrel és az egészségügyi miniszterrel egyetértésben hagyja jóvá.

8. § (1) Az üzemi helyiségekben vízvezetéket is fel kell szerelni. A vízellátást a városi (községi) vízmű útján, vagy ennek hiányában megfelelő teljesítőképességű kúttal kell biztosítani. A kutat az ivóvizet szolgáltató kutak építésére megállapított közegészségügyi követelmények szerint kell megépíteni.

(2) A telepeket legalább 1.80 m magas kerítéssel kell körülvenni, hogy oda emberek és állatok csak a kapun át juthassanak be.

(3) A gázokat megkötő felület növelése és a legyek távoltartása céljából a telepek területét fásítani kell.

(4) A vállalat köteles az előírt fertőtlenítő anyagokból kellő mennyiséget állandóan készenlétben tartani.

(5) A telepeken - eb kivételével - állatot tartani nem szabad.

9. § (1) A hullaszállító járművek tisztítására és fertőtlenítésére az üzemi épület fertőzött oldalán fertőtlenítő helyet kell létesíteni. A fertőtlenítő helyet megfelelő alapterülettel és lejtéssel betonból kell készíteni.

(2) A járművek tisztítására és fertőtlenítésére használt folyadékot a szennyvíz aknába kell vezetni.

10. § (1) A gyomor-béltartalom és egyéb hulladék füllesztésére az üzemi épület fertőzött oldalán legalább két trágyagödörből álló trágyatelepet kell létesíteni. Egy-egy trágyagödröt félév alatt keletkező füllesztésre szánt anyag befogadására kell méretezni.

(2) A trágyatelepet úgy kell elhelyezni, hogy a szennyvízakna, illetőleg a járműfertőtlenítő hely túlfolyója beletorkolljék. A trágyagödrök oldalfalait szilárd anyagból (égetett tégla, terméskő, beton) kell építeni. A bűz terjedésének meggátlása és a legyek elleni védekezés céljából a trágyát időszakonként erre a célra alkalmas anyaggal (tőzeg, pelyva stb.) be kell fedni.

(3) A megtelt trágyagödröt vastag földréteggel betakarva legalább hat hétig fülleszteni kell. Trágyázásra csak ilyen eljárás után szabad a trágyát felhasználni.

11. § (1) A hullát úgy kell feldolgozni, hogy a benne lévő mindennemű kórokozó csíra feldolgozás közben megsemmisüljön. A hullával egyenlő elbánás alá esik az állatok leölésekor [Vr. 194. §-ának (4) bekezdése] nyert vér is.

(2) Keleti marhavész, ragadós tüdőlob, lépfene, veszettség vagy takonykór megállapítása esetén a hullát egészben, bőrrel együtt kell feldolgozni.

(3) A feldolgozás során nyert termékeknek a feldolgozó készülékből való kivételénél, további kezelésénél és raktározásánál gondosan ügyelni kell arra, hogy e termékek kórokozó csírákkal be ne fertőződjenek.

(4) A hullák feldolgozásából nyert termékeket kizárólag ipari célra vagy takarmányozásra szabad felhasználni és forgalombahozni.

12. § A feldolgozás során keletkezett,

- keleti marhavész, ragadós tüdőlob, lépfene, veszettség vagy takonykór kórokozóit tartalmazó szennyvizet fertőtlenítő anyaggal ártalmatlanná kell tenni.

- a felsorolt betegségek kórokozóit nem tartalmazó hullák feldolgozásából eredő szennyvizet pedig rothasztó vagy füllesztő eljárásnak kell alávetni.

13. § (1) A vállalat telepein az állategészségügyi szolgálatot a megyei tanács végrehajtóbizottsága által megbízott állami állatorvosok látják el. A földművelésügyi miniszter által az élelmezési miniszterrel egyetértésben kijelölt nagyobbforgalmú telepekhez külön állatorvost kell beosztani.

(2) Az állategészségügyi szolgálatot ellátó állami állatorvos feladatkörébe különösen a következő teendők tartoznak:

a) A telepre szállított minden boncolatlan hullát köteles felboncolni, a kórismét megállapítani és az általa felboncolt, továbbá a telepre boncolt állapotban érkező hullákról e rendelet mellékletében közölt minta szerint nyilvántartást vezetni. Ha bejelentés kötelezettsége alá tartozó fertőző állatbetegség gyanúja esetén a kórisme boncolás útján biztosan nem állapítható meg, a szükséges laboratóriumi vizsgálatokat elvégzi vagy e célból az illetékes állategészségügyi intézetbe vizsgálatra alkalmas anyagot küld. Amennyiben a boncolás vagy a laboratóriumi vizsgálat során bejelentés kötelezettsége alá tartozó fertőző állatbetegség vagy annak gyanúja nyert megállapítást, erről az elhullás vagy leölés helye szerint illetékes községi végrehajtóbizottságot a rendelkezésre álló adatok közlése mellett haladéktalanul (távirat, távbeszélő útján) értesíti és az értesítés megtörténtét a nyilvántartás "Megjegyzés" rovatába bejegyzi.

b) Állategészségügyi felügyeletet gyakorol a telep működése felett és ellenőrzi a fertőtlenítést, valamint a trágya és a szennyvíz kezelését.

(3) Az állategészségügyi szolgálat ellátásával megbízott állami állatorvosok részére megfelelő munkahelyről, a boncoláshoz szükséges eszközökről és ruházatról (lábbeli, köpeny stb.) a vállalat tartozik gondoskodni.

(4) A telepek közegészségügyi ellenőrzését a járási (városi) tanács végrehajtóbizottsága látja el.

14. § (1) A vállalat működési területén elhullott vagy leölt állatok boncolását általában annak telepein kell végezni. A telepeken kívül boncolás csak abban az esetben végezhető, ha azt

a) fontos állategészségügyi érdek indokolja, vagy

b) az állatbirtokos kívánja.

(2) Az előbbi bekezdésben meghatározott esetekben a telepen kívül történő boncolást lehetőleg olyan időben kell elvégezni, hogy a hulla elszállítása késedelmet ne szenvedjen. A boncolás során a hullát felesleges bemetszéstől és szennyezéstől meg kell óvni.

(3) Helyszíni boncolás esetében a boncoló állatorvos köteles a megállapított kórismét az illetékes telep állategészségügyi szolgálatát ellátó állatorvossal a hulla elszállítását végző vállalati alkalmazott útján írásban közölni.

15. § Az átadott hullákért járó térítés mértéket a 360280/1950. (XI. 3.) BkM-ÁH rendelet szabályozza.

16. § A 203/1950. (VIII. 8.) MT rendelet 7. §-ának megállapított kihágások tekintetében a pénzbüntetés legmagasabb összege az 1950. évi 39. törvényerejű rendelet 10. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezések szerint ezernyolcszáz forint.

17. § (1) E rendelet 1-3. §-ában foglalt rendelkezések a kihirdetés napján, a rendelet többi rendelkezései pedig az 1951. évi július hó 20. napján lépnek hatályba.

(2) A Vr. 105. és 110. §-a hatályát veszti.

Erdei Ferenc s. k.,

földművelésügyi miniszter

Melléklet a 18066/1951. (VI. 21.) FM rendelethez

Tartalomjegyzék