21/1951. (I. 20.) MT rendelet
a tartalékos tiszti, tiszthelyettesi és legénységi kiképzésre bevonuló személyek polgári szolgálati jogviszonyának és tényleges szolgálat alatti járandóságainak rendezése tárgyában.
(Közigazgatási rendszám: 4.730.)
1. § A tartalékos tiszti, tiszthelyettesi és legénységi kiképzésre bevonult személyek részére, a kiképzés (továbbképzés) tartamára - a tényleges szolgálatot teljesítő személyeket megillető zsoldon felül családi segélyt kell folyósítani.
2. § (1) A családi segélyt a munkaviszonyban álló személy részére a munkáltató, kisipari termelőszövetkezeti tag, a termelőszövetkezeti csoportoktól bevonult személy, továbbá az egyénileg dolgozó paraszt, önálló kisiparos és kereskedő - általában munkaviszonyban nem állók - részére pedig a bevonult személy lakhelye szerint illetékes községi (városi, Budapesten kerületi) tanács folyósítja.
(2) A családi segély összegének megállapításánál az eltartásra jogosult - önálló keresettel nem rendelkező - családtagok számát kell alapulvenni.
3. § (1) A családi segély mértéke a következő:
(2) A családi pótlékot az erre vonatkozó jogszabályoknak megfelelően, az átképzésre (továbbképzésre) bevonult munkavállaló részére a kiképzés tartama alatt is teljes egészében tovább kell folyósítani.
(3) Munkaviszonyban nem álló személy családi segélyben csak akkor részesül, ha foglalkozása körében állandó alkalmazottat nem tart.
4. § (1) A 3. § szerint folyósítandó családi segély összegének megállapításánál - családi pótlék kivételével - minden rendszeres (állandó jellegű) javadalmazást, teljesítménybérben részesülő munkavállalónál pedig a bevonult megelőző három havi keresetének átlagát kell teljes javadalmazásként alapul venni.
(2) A családi segély összegének megállapítása szempontjából eltartott hozzátartozónak kell tekinteni:
a) a feleséget (akkor is, ha önálló keresettel rendelkezik),
b) a feleségen kívül azt az önálló keresettel nem rendelkező gyermeket, szülőt és nagyszülőt, akit a bevonult előzőleg ténylegesen eltartott, vagy
c) akinek tartási igénye a bevonulás után keletkezett, illetve akinek tartási igényjogosultságát a bevonulás után végrehajthatóvá vált bírói ítélet állapítja meg a bevonulttal szemben.
(3) A családi segély összegének megállapításánál figyelembe jövő eltartásra kötelezett személy igény jogosultságát helyhatósági bizonyítvánnyal kell igazolni.
(4) Az átképzésre (továbbképzésre) bevonult munkavállaló munkáltatójától kapott járandóságának összege a havi 1.500.- Ft-ot nem haladhatja meg.
(5) A családi segélyt és családi pótlékot a bevonult eltartásra kötelezett hozzátartozói részére kell kifizetni.
(6) A munkavállalót terhelő munkabérelőleg vagy áruhiteltartozás a munkavállaló részére a munkáltató által folyósított járandóságból csak a kapott illetményhányadnak megfelelő arányban vonható le.
(7) A munkáltató a betegségi biztosítási járulékot és az illetményadót a 3. § alapján folyósított járandóság után köteles fizetni.
A munkáltató az átképzésre (továbbképzésre) bevonult mezőgazdasági munkavállaló eltartott hozzátartozója részére - a 3. §-ban megállapított járandóságtól függetlenül - a szegődményes földet, fűtőanyagjárandóságot és állattartást a kiképzés (átképzés) tartama alatt teljes egészében köteles a szolgálati szerződésnek megfelelően kiszolgáltatni.
6. § Amennyiben a munkáltató vállalata (üzeme, stb.) bármely oknál fogva szünetelne, vagy jogutód nélkül megszűnne, a családi segélyt a munkavállaló hozzátartozója részére a hozzátartozó Lakhelye szerint illetékes tanács végrehajtóbizottsága folyósítja.
7. § (1) Az átképzésre (továbbképzésre) bevonult munkavállaló szolgálati viszonyát a kiképzés tartama, valamint annak befejeztétől számított harminc nap alatt rendes felmondással megszüntetni nem lehet.
(2) Azt a munkavállalót, aki a kiképzés befejezése után három nap alatt szolgálattételre nem jelentkezik és mulasztását elfogadható indokkal nem igazolja, olyannak kell tekinteni, mint aki állásáról minden igény nélkül lemondott, illetőleg a szolgálatból jogos ok nélkül önként kilépett
8. § (1) A jelén rendelet rendelkezéseit 1951. évi január hó 1-én kezdődő hatállyal kell alkalmazni. A hatálybalépése előtt kifizetett járandóságokat azonban visszakövetelni nem lehet.
(2) A 78/1950. (III. 18.) MT rendelet, hatályát veszti.
(3) A munkaviszonyban álló munkavállalók járandóságainak folyósítása iránt - a honvédelmi miniszterrel egyetértésben - az illetékes miniszterek, a helyi tanácsok által folyósítandó járandó-ágok tekintetében - a honvédelmi miniszterrel egyetértésben - a belügyminiszter, a honvédelmi tárca által viselendő járandóságok folyósítása iránt pedig a honvédelmi, miniszter intézkedik.
Dobi István s. k.,
a minisztertanács elnöke