Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

47/1951. (II. 16.) MT rendelet

az üzlethelyiségek bérletére vonatkozó egyes kérdések szabályozásáról

(Közigazgatási rendszám: 3.270.)

1. §

Azok a korlátozások, amelyek az üzlethelyiségek bérletére vonatkozóan a 4.000/1946. (IV. 4.) ME rendeletben és az azt módosító és kiegészítő jogszabályokban foglaltatnak, a jelen rendelet hatálybalépésével megszünnek.

2. § (1) Ha a bérlő által folytatott ipari, vagy kereskedelmi tevékenység az iparjogosítványról való végleges lemondás, vagy a jogosítvány megvonása, vagy pedig kisipari termelőszövetkezetbe való belépés következtében megszűnik, az üzlethelyiség bérlője a bérletet rendkívüli felmondással megszüntetheti.

(2) Az (1) bekezdés alapján csak a hónap 1. vagy 15. napjára lehet felmondani. A felmondási idő tizenöt nap.

3. § (1) Az éves üzletbérletet rendes felmondással mind a bérbeadó, mind a bérlő bármely bérévnegyedre megszüntetheti.

(2) A rendes felmondási idő a bér összegére való tekintet nélkül három hónap.

4. § (1) Az államhatalom és államigazgatás szervei, ezek intézetei és intézményei, az állami vállalatok, a társadalmi szervezetek, a földmüvesszövetkezetek és a termelőszövetkezetek az általuk bérelt üzlethelyiség bérletét bármely hónap 1. vagy 15. napjára szóló tizenöt napos rendes felmondással megszüntethetik.

(2) A vasút pályaudvarához vagy üzemi berendezéséhez tartozó irodahelyiség és raktár, illetőleg rakterület bérletét a közforgalmú vasútvállalat mint bérbeadó is bármely hónap 1. vagy 15. napjára szóló tizenöt napos rendes felmondással megszüntetheti.

5. § (1) Az üzlethelyiségek bérbeadására (albérletbe adására) a jelen rendeletben foglalt módosításokkal a lakásbérleti szabályrendeletek az irányadók.

(2) Az üzlethelyiség bérletének megszűnése esetében a bérbeadó köteles a megszűnést a helyiség megüresedésétől számított három nap alatt a volt bérlő szakmájának megjelölésével a Közületeket Elhelyező Bizottságnak (KÖZELBIZ) és az illetékes tanács végrehajtóbizottságának bejelenteni.

(3) Ha a bérleti jogviszonyt felmondással szüntetik meg, a bérbeadó a bejelentést a felmondás közlésétől számított három nap alatt köteles megtenni.

6. § (1) Az 5. §-ban előírt bejelentéstől számított 15. nap alatt az üzlethelyiséget bérbeadni nem szabad.

(2) A megüresedett üzlethelyiséget elsősorban közületi célra kell felhasználni, ha ilyen igényt az előző bekezdésben említett határidő alatt a KÖZELBIZ nem támasztott, a helyiséget kizárólag lakás céljára lehet igénybe venni. Több igénylés közül azt kell előnyben részesíteni, amellyel kapcsolatban a megfelelő átalakításra is kötelezettséget vállaltak.

(3) Ha a megüresedett üzlethelyiséget a (3) bekezdésben említett határidő alatt a (2) bekezdésben említett szervek egyike sem igényelte, az üzlethelyiség céljára szabadon bérbeadható.

(4) A 4. § (2) bekezdésének rendelkezése alapján megüresedett irodahelyiség, raktár, vagy rakterület hasznosítása vagy újabb bérbeadása esetében az 5. §, valamint a jelen § (1)-(3) bekezdésében foglaltakat nem kell alkalmazni.

7. § A szabad bérbeadás útján létrejött bérleti jogviszony esetében a bér összegének megállapítása is szabad megállapodás tárgya.

8. § (1) A jelen rendelet hatálybalépésével hatályukat vesztik az üzlethelyiségek bérletére és albérletére vonatkozó rendelkezések tekintetében mindazok a jogszabályok, amelyek a jelen rendelettel ellenkeznek, vagy az abban szabályozott kérdésekre vonatkoznak. Hatályukat vesztik az 1. §-ban már említett

az üzlethelyiségek bérletéről és albérletéről szóló 4.000/1946. (IV. 4.) ME rendeleten felül:

a hatóság által közérdekből bezárt üzlethelyiségek igénybevételéről és az azzal kapcsolatos rendelkezésekről szóló 5.560/1946. (VIII. 10.) ME rendelet,

az italmérés céljára szolgáló egyes üzlethelyiségek bérlőjének kijelöléséről szóló 7.600/1946. (VII. 7.) ME rendelet,

a vasúti raktárak és irodahelyiségek bérletével kapcsolatos egyes kérdések szabályozásáról szóló 10.270/1946. (IX. 11.) ME, valamint az annak kiegészítését szabályozó 9.230/1948. (IX. 10.) Korm. rendelet,

a 4.000/1946. (IV. 4.) ME rendelet módosítását és kiegészítését szabályozó 6.300/1947. (V. 21.) ME rendelet,

a szálloda- és penzió céljára szolgáló épületek más célra történő felhasználásának megtiltásáról szóló 9.250/1947. (VII. 30.) Korm. rendelet és az annak kiegészítése tárgyában kibocsátott 11.200/1947. (IX. 23.) Korm. rendelet,

az üzlethelyiségek bérletéről szóló egyes jogszabályok módosítását szabályozó 13.200/1947. (XI. 9.) Korm. rendelet,

az üzlethelyiségek bérletéről és albérletéről szóló,jogszabályok újabb módosítását és kiegészítését szabályozó 5.000/1948. (IV. 7.) Korm. rendelet, valamint a jelen rendelettel ellentétes és itt fel nem sorolt valamennyi rendelkezés.

(2) A 8.000/1946. (VII, 19.) M. E. rendelet 6. §-a, valamint az azt kiegészítő és módosító jogszabályok a jelen rendelet hatálybalépése után ipari vagy kereskedelmi tevékenység céljára bérbeadott, illetőleg igénybevett üzlethelyiségek bérére nem alkalmazhatók.

(3) A jelen rendelet nem érinti a közületi szervek elhelyezése tárgyában kibocsátott 104/1950. (IV. 8.) MT rendeletben foglalt rendelkezéseket.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék