Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1952. évi 10. törvényerejű rendelet

a közgazdasági technikumokról

1. § A közgazdasági technikumnak, mint középfokú iskolának célja az, hogy fejlődő gazdasági életünk valamennyi ágazata részére sajátos szükségletüknek és a szocialista nevelés elveinek megfelelően jól képzett, művelt, gyakorlati szakembereket (elsősorban könyvelőket, vállalati tervezőket, statisztikusokat) neveljen, akik önálló munkára és felsőbb tanulmányok folytatására képesek.

2. § (1)[1]

(2) A közgazdasági technikumok a közoktatásügyi miniszternek vagy a képzésük szakiránya szerint illetékes miniszternek, illetőleg a Központi Statisztikai Hivatal elnökének felügyelete és irányítása alatt állanak.

(3) A közoktatásügyi miniszter a felügyelete alá nem tartozó közgazdasági technikumok tekintetében a középfokú iskolai oktatás és nevelés alapvető elveinek egységes szempontok szerint való érvényesítése céljából általános, a közismereti, szakmai előkészítő, valamint egyes szaktárgyak tanítása felett pedig tanulmányi felügyeletet gyakorol.

3. § (1) A közgazdasági technikum élén az igazgató áll.

(2) A közgazdasági technikum igazgatójává középiskola tanári oklevéllel és hosszabb tanárt gyakorlattal rendelkező olyan személyt lehet kinevezni, aki biztosítani tudja a tanulók szocialista szellemű nevelését.

4. § (1) A közgazdasági technikumban a tantestület rendes és óraadó tanárokból áll.

(2) Közgazdasági technikumban rendes vagy óraadó tanár csak az lehet, akinek középiskolai - vagy ezzel egy tekintet alá eső iskolai - tanításra jogosító tanári oklevele van.

(3) A közgazdasági technikum szakirányának megfelelő különleges ismeretek tanítására - tanári képesítésű nevelő hiányában - alkalmazni lehet olyan gyakorlati szakembereket is, akik az illető szaktárgy oktatásához megfelelő szakképzettséggel rendelkeznek és a nevelőkkel szemben támasztott általános követelményeknek megfelelnek.

5. § (1) A közgazdasági technikum igazgatása, tanulmányi rendje, tanulóinak felvétele, osztályozása és továbbtanulása tekintetében a többi középiskolára vonatkozó szabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A közgazdasági technikumba magántanulót felvenni nem lehet.

6. § A dolgozók szakképzésének biztosítása érdekében a közoktatásügyi miniszter, illetőleg a közgazdasági technikum felügyeleti hatósága a közoktatásügyi miniszterrel egyetértésben a dolgozik közgazdasági technikumát is megszervezheti.

7. § A közgazdasági technikum utolsó évfolyamának sikeres elvégzése után a tanuló képesítő vizsgát tesz és a vizsga kiállása esetén oklevelet kap.

8. § A közgazdasági technikumon szerzett oklevél mindazokra az állásokra képesít, amelyek betöltéséhez a jogszabályok középiskolai érettségi bizonyítványt kívánnak meg. Az oklevél képesített könyvelői, vállalati tervezői, statisztikusi képesítést ad.

9. § A közgazdasági technikumon végzett hallgatók egyetemekre, főiskolákra felvételét a közoktatásügyi miniszter - illetőleg a felügyeletet gyakorló illetékes miniszter a közoktatásügyi miniszterrel egyetértésben - szabályozza.

10. § Az 1950. évi 41. tvr. alapján működő közgazdasági középiskolákat az 1952/53. tanév kezdetéig ipari, mezőgazdasági, kereskedelmi, közlekedési, pénzügyi és statisztikai szakirányú közgazdasági technikumokká kell átszervezni.

11. § A jelen törvényerejű rendelet végrehajtásáról a közoktatásügyi miniszter, az érdekelt szakminiszterek, illetőleg a Központi Statisztikai Hivatal elnöke - az állami költségvetést érintő költségkihatással járó kérdésekben a pénzügyminiszterrel egyetértésben - gondoskodnak.

Rónai Sándor s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Szabó Piroska s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte az 1953. évi 6. törvényerejű rendelet 2. §-a. Hatálytalan 1953.03.31.