1952. évi 10. törvényerejű rendelet
a közgazdasági technikumokról
1. § A közgazdasági technikumnak, mint középfokú iskolának célja az, hogy fejlődő gazdasági életünk valamennyi ágazata részére sajátos szükségletüknek és a szocialista nevelés elveinek megfelelően jól képzett, művelt, gyakorlati szakembereket (elsősorban könyvelőket, vállalati tervezőket, statisztikusokat) neveljen, akik önálló munkára és felsőbb tanulmányok folytatására képesek.
2. § (1)[1]
(2) A közgazdasági technikumok a közoktatásügyi miniszternek vagy a képzésük szakiránya szerint illetékes miniszternek, illetőleg a Központi Statisztikai Hivatal elnökének felügyelete és irányítása alatt állanak.
(3) A közoktatásügyi miniszter a felügyelete alá nem tartozó közgazdasági technikumok tekintetében a középfokú iskolai oktatás és nevelés alapvető elveinek egységes szempontok szerint való érvényesítése céljából általános, a közismereti, szakmai előkészítő, valamint egyes szaktárgyak tanítása felett pedig tanulmányi felügyeletet gyakorol.
3. § (1) A közgazdasági technikum élén az igazgató áll.
(2) A közgazdasági technikum igazgatójává középiskola tanári oklevéllel és hosszabb tanárt gyakorlattal rendelkező olyan személyt lehet kinevezni, aki biztosítani tudja a tanulók szocialista szellemű nevelését.
4. § (1) A közgazdasági technikumban a tantestület rendes és óraadó tanárokból áll.
(2) Közgazdasági technikumban rendes vagy óraadó tanár csak az lehet, akinek középiskolai - vagy ezzel egy tekintet alá eső iskolai - tanításra jogosító tanári oklevele van.
(3) A közgazdasági technikum szakirányának megfelelő különleges ismeretek tanítására - tanári képesítésű nevelő hiányában - alkalmazni lehet olyan gyakorlati szakembereket is, akik az illető szaktárgy oktatásához megfelelő szakképzettséggel rendelkeznek és a nevelőkkel szemben támasztott általános követelményeknek megfelelnek.
5. § (1) A közgazdasági technikum igazgatása, tanulmányi rendje, tanulóinak felvétele, osztályozása és továbbtanulása tekintetében a többi középiskolára vonatkozó szabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.
(2) A közgazdasági technikumba magántanulót felvenni nem lehet.
6. § A dolgozók szakképzésének biztosítása érdekében a közoktatásügyi miniszter, illetőleg a közgazdasági technikum felügyeleti hatósága a közoktatásügyi miniszterrel egyetértésben a dolgozik közgazdasági technikumát is megszervezheti.
7. § A közgazdasági technikum utolsó évfolyamának sikeres elvégzése után a tanuló képesítő vizsgát tesz és a vizsga kiállása esetén oklevelet kap.
8. § A közgazdasági technikumon szerzett oklevél mindazokra az állásokra képesít, amelyek betöltéséhez a jogszabályok középiskolai érettségi bizonyítványt kívánnak meg. Az oklevél képesített könyvelői, vállalati tervezői, statisztikusi képesítést ad.
9. § A közgazdasági technikumon végzett hallgatók egyetemekre, főiskolákra felvételét a közoktatásügyi miniszter - illetőleg a felügyeletet gyakorló illetékes miniszter a közoktatásügyi miniszterrel egyetértésben - szabályozza.
10. § Az 1950. évi 41. tvr. alapján működő közgazdasági középiskolákat az 1952/53. tanév kezdetéig ipari, mezőgazdasági, kereskedelmi, közlekedési, pénzügyi és statisztikai szakirányú közgazdasági technikumokká kell átszervezni.
11. § A jelen törvényerejű rendelet végrehajtásáról a közoktatásügyi miniszter, az érdekelt szakminiszterek, illetőleg a Központi Statisztikai Hivatal elnöke - az állami költségvetést érintő költségkihatással járó kérdésekben a pénzügyminiszterrel egyetértésben - gondoskodnak.
Rónai Sándor s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke
Szabó Piroska s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte az 1953. évi 6. törvényerejű rendelet 2. §-a. Hatálytalan 1953.03.31.