Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

18/1952. (III. 8.) MT rendelet

az egyetemet, főiskolát és középfokú szakiskolát végzettek szakmai gyakorlatáról

A Magyar Népköztársaság minisztertanácsa a Munka Törvénykönyvéről szóló 1951. évi 7. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Mt.) 154. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli.

1. §

(1) A Mt. 132. §-a értelmében biztosítani kelt, hogy az egyetemet, főiskolát vagy középfokú szakiskolát végzettek tanulmányaik befejezése után gyakorlati szakismeretek szerzése, illetőleg szakismereteik kiegészítése céljából szakmai gyakorlatot folytassanak. A kötelező szakmai gyakorlati idő az egyetemet és főiskolát végzettek részére két év, a középfokú szakiskolát végzettek részére másfél év.

(2) A jelen rendelet hatálya azokra a szakmai gyakorlatra kötelezett dolgozókra terjed ki, akik szakképesítést igazoló oklevelüket, érettségi bizonyítványukat, képesítő oklevelüket valamely egyetemen, főiskolán, illetőleg középfokú szakiskolán (továbbiakban: szakiskola) a jelen rendelet hatálybalépését követően szerzik meg.

(3) Nem terjed ki a rendelet hatálya a fegyveres testületek tagjaira, valamint a fegyveres testületek által fenntartott akadémiák, főiskolák és középfokú iskolák hallgatóira, a Külügyi Akadémia hallgatóira, továbbá az egyetemek, főiskolák és középfokú szakiskolák esti tagozatait látogató, illetőleg a levelező oktatásban részesülő hallgatókra.

(4) A művészeti főiskolát végzettek kötelező szakmai gyakorlatát a népművelési miniszter a Munka Törvénykönyvének korlátai között a jelen rendelettől eltérően szabályozhatja.

(5) A szakiskolát végzetteket a jelen rendelet hatálybalépésétől kezdve csak a szakmai gyakorlatra történő szervezett elosztás keretében és a jelen rendeletben foglalt szabályok szerint szabad alkalmazni.

A szakmai gyakorlatra való alkalmazás

2. §

(1) Az egyes szakiskoláikban alakított bizottságok a hallgatókkal folytatott megbeszélés alapján a szakiskola felett felügyeletet gyakorló miniszterhez javaslatot tesznek arra nézve, hogy a szakmai gyakorlatra kötelezett dolgozók milyen népgazdasági ág területén folytassanak gyakorlatot. A javaslat figyelembevételével a szakiskola felett felügyeletet gyakorló miniszter a szakminiszterrel egyetértésben, az illetékes szervek által jóváhagyott elosztási terv alapján dönt.

(2) Az illetékes szakminiszterek a szakmai gyakorlatra kötelezetteket a népgazdasági érdeknek megfelelően, valamint a gyakorlatra kötelezettek képességeinek és szakirányú érdeklődésének figyelembevételével szakmai fejlődésüket elősegítő munkakörben kötelesek elhelyezni.

3. §

(1) A szakminiszter - a hallgató tanulmányainak befejezése előtt legalább 30 nappal - a szakiskola felett felügyeletet gyakorló miniszter útján közli a szakiskola vezetőjével a kötelező szakmai gyakorlat helyéül kijelölt vállalat (hivatal, intézmény) nevét, a kijelölt munkakört, valamint a dolgozónak bérosztályba (fizetési fokozatba) sorolását.

(2) A szakiskola vezetője kötetes az oklevél kiállítása előtt legalább 30 nappal a hatályos rendelkezéseknek megfelelően az illetékes hatóságtól a szükséges munkakönyvek kiállítását kérni.

4. §

(1) A szakiskola vezetője az oklevél kiadásával egyidejűleg írásban közli a szakmai gyakorlat folytatására köteles dolgozóval

a) a gyakorlat helyéül kijelölt vállalat nevét,

b) az ellátandó munkakört,

c) a bérosztályba (fizetési fokozatba) sorolást,

d) a gyakorlat megkezdésének időpontját.

(2) A szakmai gyakorlat megkezdésének időpontját a tanulmányok befejezését igazoló oklevél (érettségi bizonyítvány) átadását követő tizennegyedik és huszonkettedik nap közé eső napban, abban az esetben pedig, ha a kijelölt vállalat telephelye a dolgozó állandó lakóhelyével nem esik egybe, az oklevél átadását követő tizennegyedik és harmincegyedik nap közé eső napban kell megállapítani. Tanári és tanítói oklevéllel rendelkező dolgozókra nézve e határidőt nem az oklevél átadásától, hanem a záróvizsga letételétől kell számítani.

(3) A szakmai gyakorlat folytatására kötelezett dolgozó szakképzettségét, valamint az (1) bekezdés a)-d) pontjaiban felsorolt adatokat a szakiskola vezetője köteles bevezetni a dolgozó munkakönyvébe.

(4) A szakiskola vezetője a szakmai gyakorlatra kötelezetteknek a jelen rendelet értelmében történt munkábairányításáról, valamint a munkakönyvbe bejegyzett adatokról értesíti az alkalmazásra kijelölt vállalatot és a vállalat felett felügyeletet gyakorló minisztériumot.

A munkaviszony

5. §

(1) A szakmai gyakorlat megkezdésével a dolgozó és a munkáltató vállalat között határozott időre [1. § (1) bek.) szóló munkaviszony jön létre.

(2) Ha a kötelező szakmai gyakorlatot folytató dolgozó a szakmai gyakorlat letelte után munkáját tovább folytatja, a munkaviszony határozatlan időre szóló munkaviszonnyá alakul árt. A munkábalépés napjául ebben az esetben a szakmai gyakorlat megkezdésének napját kell tekinteni.

(3) A szakmai gyakorlat folytatására kötelezett dolgozót a Mt. 137. §-ában, valamint a 33/1951. (I. 31.) MT számú rendelet II. részében szabályozott jogok (költözködési illetmények és különélési díj) illetik meg, ha a szakmai gyakorlat helyéül kijelölt vállalat telephelyén munkábalépésékor ő maga vagy szülei saját bérleményű lakással nem rendelkeznek.

(4) A kötelező szakmai gyakorlatot folytató dolgozókra a munkajogi szabályokat a jelen rendeletben foglalt eltérő rendelkezések figyelembevételével kell alkalmazni.

6. §

A szakmai gyakorlatot folytató dolgozót a vállalat felett felügyeletet gyakorló miniszter által kijelölt munkakörbe (munkakörökbe) kell beosztani. A szakminiszter a munkakör kijelölésekor meghatározhatja az egyes munkahelyeken végzendő gyakorlat időtartamát. A kijelölt munkakörben való foglalkoztatás megkezdése előtt a vállalat igazgatója összesen egy hónapig terjedő időre beoszthatja a dolgozót mindazokra a munkahelyekre, amelyeknek ismerete a kijelölt munkakör betöltéséhez szükségesnek látszik.

7. §

(1) A kötelező szakmai gyakorlat ideje alatt a dolgozót a vállalat felett felügyeletet gyakorló miniszter által kijelölt munkakörön belül szakképzettségének megfelelő munkával kell foglalkoztatni.

(2) A kötelező szakmai gyakorlatot folytató dolgozó munkaviszonyának megszüntetéséhez a vállalat felett felügyeletet gyakorló miniszter hozzájárulása szükséges.

(3) Más miniszter felügyelete alá tartozó vállalathoz a szakmai gyakorlatot folytató dolgozót csak az érdekelt szakminiszter hozzájárulásával lehet áthelyezni.

(4) A szakmai gyakorlatot folytató dolgozónak új vállalathoz való áthelyezése esetén az áthelyezés előtt szakmai gyakorlatban eltöltött időt a kötelező szakmai gyakorlat tartamába be kell számítani.

(5) A kőtelező szakmai gyakorlatot folytató dolgozó foglalkoztatását a vállalat felett felügyeletet gyakorló miniszter ellenőrzi. Ha a foglalkoztatást a miniszter nem tartja kielégítőnek, a dolgozót más munkakörbe oszthatja be, illetve a szakmai gyakorlat folytatására más vállalatot jelölhet ki.

(6) A vállalat felett felügyeletet gyakorló miniszter (főhatóság vezetője) a 6. és 7. §-okban meghatározott jogait és kötelezettségeit a vállalat közvetlen irányítását ellátó szerv vezetőjére (a főosztály, igazgatóság vezetőjére, az illetékes tröszt, egyesülés vagy központ igazgatójára, illetve a helyi tanács illetékes osztályvezetőjére) ruházhatja át.

8. §

(1) Ha a szakmai gyakorlatát folytató dolgozó a munkaviszonyát a vállalat felett felügyeletet gyakorló miniszter hozzájárulása nélkül szünteti meg, vagy a meghatározott időben a munka felvételére nem jelentkezik, önkényesen kilépőnek kell tekinteni. Önkényes kilépés esetén a kilépés előtt szakmai gyakorlatban eltöltött időt a kötelező szakmai gyakorlat tartamába nem lehet beszámítani.

(2) Önkényes kilépés, illetőleg azonnali hatállyal történő elbocsátás esetén a szakmai gyakorlatot folytató dolgozó új munkahelyét a vállalat felett felügyeletet gyakorló miniszter jelöli ki. A kötelező közvetítést a miniszter döntése alapján a Munkaerőtartalékok Hivatalának illetékes szervei végzik.

(3) A szakmai gyakorlatát folytató dolgozó munkaviszonyának megszüntetését vagy szakmai gyakorlatának más munkahelyen való folytatását, a dolgozó kérésére a vállalat felett felügyeletet gyakorló miniszter engedélyezheti. Ha a kijelölt munkakör a dolgozó szakmai képesítésének nem felel meg, a dolgozó panaszát a legközelebbi felettes szerv vezetője köteles személyesen meghallgatni.

9. §

(1) Ha a szakmai gyakorlatát folytató dolgozó betegség vagy más elfogadható ok miatt munkahelyéről egyfolytában vagy rövidebb megszakításokkal hat hétnél hosszabb időn át távol marad, a hat hetet meghaladó időt a kötelező szakmai gyakorlat idejébe nem lehet beszámítani. A hat hétbe a rendes (fizetéses) szabadság időtartama nem számítható be.

(2) A katonai szolgálatban eltöltött időt a szakmai gyakorlat tartamába nem lehet beszámítani. Leszerelés után a szakmai gyakorlatot annál a vállalatnál kell folytatni, ahol a dolgozó kötelező szakmai gyakorlatát bevonulásának időpontjában folytatta.

(3) Amennyiben a katonai szolgálatra bevonult dolgozó tényleges katonai szolgálatát olyan beosztásban tölti, amelyben szakmai gyakorlatának folytatása biztosítva van, a tényleges katonai szolgálat ideje alatt folytatott és szabályszerűen igazolt szakmai gyakorlat idejét a gyakorlatba be kell számítani. Az erre vonatkozó részletes szabályokat az illetékes szakminiszterekkel egyetértésben a honvédelmi miniszter állapítja meg.

10. §

A kötelező szakmai gyakorlat elvégzését a vállalat igazgatója köteles a munkakönyv 5. oldalán a következőképen bejegyezni: Kötelező szakmai gyakorlatát elvégezte.

11. §

Nyilvántartás

(1) A kötelező szakmai gyakorlatot folytató dolgozók nyilvántartását minisztériumonkint kell megszervezni.

(2) A vállalat igazgatója köteles nyolc napon belül a felügyeletet gyakorló minisztériumnak jelenteni a kötelező szakmai gyakorlatot folytató dolgozó munkaviszonyát érintő következő adatokat:

a) a szakmai gyakorlat kezdetét,

b) a szakmai gyakorlat befejezését,

c) az azonnali hatállyal történő elbocsátást, illetőleg önkényes kilépést,

d) a szakmai gyakorlat folytatására kijelölt más vállalathoz való átirányítás végrehajtását.

12. §

Büntető rendelkezések

(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és ötezer forintig terjedhető pénzbüntetésre büntetendő, aki a jelen rendeletnek a szakmai gyakorlatra kötelezett személy alkalmazására, munkakörének megállapítására, más munkakörbe vagy más vállalathoz való áthelyezésére avagy munkaviszonyának megszüntetésére vonatkozó rendelkezéseit megszegi vagy kijátssza.

(2) A kihágás miatt az eljárás a végrehajtóbizottságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik. Szakminiszternek a munkáltató felett felügyeletet gyakorló minisztert kell tekinteni.

(3) Aki a kötelező szakmai gyakorlatát folytató dolgozót munkahelyéről önkényes kilépésre bírja, vagy arra rábírni törekszik, a 161/1951. (VIII. 28.) MT számú rendelet 6. §-a szerint munkaerőcsábítás büntette miatt hat hónapig terjedhető börtönnel büntetendő.

13. §

Egyéb rendelkezések

(1) Az 5-12. §-ok rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell a jelen rendelet hatálybalépését megelőzően kötelező szakmai gyakorlatra már beosztott dolgozók munkaviszonyára is.

(2) A jelen rendelet végrehajtásáról az egyes szakmák sajátosságait figyelembevéve, az illetékes miniszterek gondoskodnak.

(3) A 137/1951. (VII. 7.) MT számú rendelet 1-7. §-ai hatályukat vesztik.

Dobi István, s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék