Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

2/1952. (I. 29.) BM rendelet

a helyi tanácsok végrehajtóbizottságainak az 1951. évi 34. tvr. hatálya alá tartozó gyermekek és fiatalkorúak érdekében teljesítendő feladatai ellátásáról

Az 1951. 34. tvr. 38. §-ának (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az igazságügy-miniszterrel egyetértve - a következőket rendelem:

1. §

(1) Ha valamely védő- vagy óvóintézkedés a fiatalkorú erkölcsi fejlődése, nevelése, gondozása, vagy környezetének megváltoztatása végett büntető eljárás körén kívül mutatkozik szükségesnek, ennek megtétele a járási tanács, városokban a városi tanács, Budapesten a városi kerületi tanács végrehajtóbizottságának (a továbbiakban: gyámhatóság) hatáskörébe tartozik. Ugyancsak hatáskörébe tartozik az intézkedés, ha arra 12 éven aluli személlyel (gyermekkel) szemben van szükség, akár bűncselekmény elkövetése miatt, akár azért, mert az környezetében erkölcsi züllésnek van kitéve, vagy mert a züllés útjára lépett.

(2) Ugyancsak a gyámhatóság hatáskörébe tartozik a fiatalkorú ellenőrzése, próbára bocsátásának, a javítónevelésből való ideiglenes elbocsátásának, valamint feltételes szabadságra bocsátásának tartama alatt.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben említett intézkedések megtétele céljából a bíróság, illetőleg az ügyész az illetékes gyámhatósághoz fordul s az (1) bekezdés esetében a szükséghez képest a gyermeket, illetőleg a fiatalkorút ideiglenesen a megyei gyermekvédő otthonba utalja.

2. §

(1) A gyámhatóság az 1. § (1) bekezdésében meghatározott fiatalkorú (gyermek) érdekében a szükséghez képest az alábbi intézkedéseket teszi:

a) figyelmezteti a fiatalkorú (gyermek) szülőjét, gyámját vagy azt, akinek háztartásában a fiatalkorú (gyermek) él, hogy a fiatalkorút (gyermeket) fokozottabb felügyelet alatt tartsa, őt gondosabban nevelje, tartsa vissza az erkölcsi fejlődésére veszélyes környezettől, vagy életmódtól, hasson oda, hogy a fiatalkorú (gyermek) iskolalátogatási kötelezettségét pontosan teljesítse,

b) a fiatalkorú megfelelő munkábahelyezése végett az illetékes végrehajtóbizottság munkaerőgazdálkodási osztályához (csoportjához, előadójához) fordul,

c) intézkedik a fiatalkorú (gyermek) elhagyottá nyilvánítása iránt. A gyámhatóság szükség esetén a fiatalkorút akkor is elhagyottá nyílváníthatja, ha az a 15. életévét már betöltötte, a 18. életévét azonban még nem érte el.

(2) A fiatalkorú (gyermek) nevelését és gondozását a közgyámi feladatok ellátásáról szóló K. 5.161-1/1951. I/4. BM (Belügyi Közlöny 13. szám) számú rendeletben és az ahhoz mellékelt "tájékoztató"-ban foglalt rendelkezések szerint kell ellenőrizni.

3. §

(1) A megyei gyermekvédő otthon vezetője azt a fiatalkorút (gyermeket), akit az elsőfokú rendőrhatóság, Budapesten pedig a rendőrkapitányság fiatalkorú és gyermekvédelmi osztálya ideiglenes hatállyal az otthonba beutal, - köteles az otthon kötelékébe felvenni és a rendőrhatóság további határozatáig megfelelő felügyelet mellett az otthonban tartani és gondozni. Abban az esetben, ha a megyei gyermekvédő otthon nem a beutaló rendőrhatóság székhelyén van, a fiatalkorúnak (gyermeknek) az otthonba beszállítása iránt a rendőrhatóság székhelyén működő járási, ahol járási tanács nincs, ott a városi tanács végrehajtóbizottsága intézkedik. Ha a fiatalkorú (gyermek) lakóhelye más megyei gyermekvédő otthon működési területén van, a megyei gyermekvédő otthon vezetője a rendőrhatóság intézkedéséhez képest köteles a fiatalkorút (gyermeket) annak lakóhelye szerint illetékes megyei gyermekvédő otthon gondozásába átadni.

(2) Az (1) bekezdésben említett fiatalkorú (gyermek) felett mindaddig a rendőrhatóság rendelkezik, amíg őt a megyei gyermekvédő otthonnak véglegesen át nem engedi, vagy pedig szükség esetén a fiatalkorút az ügyésznek vagy bíróságnak át nem adja. Végleges átengedés esetén a rendőrhatóság értesítése alapján a megyei gyermekvédő otthon vezetője a 2. § (1) bekezdésében meghatározott intézkedés végett előterjesztést tesz a gyámhatósághoz.

4. §

(1) A gyámhatóság a próbára bocsátott, a javítónevelésből ideiglenesen elbocsátott, valamint a feltételes szabadságra bocsátott fiatalkorú tartózkodási helyét kijelöli, munkábahelyezése érdekében pedig szükség esetén a 2. § (1) bekezdéséneik b) pontjában foglaltak szerint jár el.

(2) A próbára bocsátott, a javítónevelésből ideiglenesen elbocsátott, valamint a feltételes szabadságra bocsátott fiatalkorú ellenőrzését községekben a végrehajtóbizottság elnökhelyettese, illetve annak irányítása mellett a végrehajtóbizottság hivatali szervezetéhez tartozó alkalmazott, vagy a szociálpolitikai állandó bizottság tagjainak sorából a gyámhatóság által kijelölt személy, városokban és a budapesti városi kerületekben a végrehajtóbizottság hivatali szervezetéhez tartozó alkalmazott, vagy a szociálpolitikai állandó bizottság elnökének irányítása mellett e bizottság tagjainak és a szociális ügyekkel foglalkozó tömeg-szervezetek önként jelentkező tagjainak sorából a gyámhatóság által kijelölt személy látja el.

(3) Az ellenőrzéssel megbízott személynek - az ügyésznek a gyámhatóság útján esetleg közölt különleges irányelveit is figyelembevéve - arra kell törekedni, hogy a fiatalkorú helyes irányba fejlődését és a társadalom hasznos tagjává nevelését előmozdítsa. Evégből a fiatalkorúval szoros kapcsolatot kell tartania, magatartását állandóan figyelemmel kell kísérnie s őt tanácsadással, útbaigazítással segítenie kell.

(4) Az ellenőrzéssel megbízott személy a fiatalkorú magatartásáról havonta köteles a gyámhatósághoz jelentést tenni. Abban az esetben pedig, ha a fiatalkorú kifogás alá eső magatartást tanúsít, az ellenőrzéssel megbízott személy köteles ezt a gyámhatósághoz haladéktalanul jelenteni.

(5) A gyámhatóság a szükséges intézkedéseket soron kívül megteszi, indokolt esetben pedig a tényállás részletes és pontos közlése mellett további eljárás végett az illetékes ügyészhez fordul. Ezenkívül a gyámhatóság köteles félévenként - az ügyész megkeresésére gyakrabban is - a fiatalkorú magatartásáról és életviszonyairól az ügyésznek tájékoztatást adni.

5. §

Az 1951. 34. tvr. 38. §-ának (2)-(4) bekezdése és a jelen rendelet 4. §-a az 1952. évi február hó 15. napján lép hatályba.

Házi Árpád s. k.,

belügyminiszter