52/1952. (VI. 26.) MT rendelet

az államigazgatási létszám- és béralapgazdálkodás egyes kérdéseiről

A Magyar Népköztársaság minisztertanácsa az államigazgatási létszámokkal és béralapokkal való gazdálkodás fokozott ellenőrzése céljából a következőket rendeli:

1. §

Az államigazgatást dolgozók béralapjának meghatározása

(1) A béralapellenőrzés szempontjából béralap az az összeg, amelyet az államigazgatás központi és helyi szerveinek költségvetésében munkabérek kifizetésére irányoznak elő.

(2) A béralap terhére kell előirányozni és kifizetni az alábbi munkabérjellegű kiadásokat:

A) Az állományi létszámba tartozók (állandó és időszaki főfoglalkozásúak) béralapjánál:

a) az alapbért (alapfizetést),

b) a túlmunkadíjat (túlóradíjat),

c) a fizetéskiegészítés címén kifizetett pótlékokat (személyi pótlékot, korpótlékot, tudóspótlékot),

d) a különleges beosztás vagy képesítés után járó pótlékokat (a veszélyességi pótlékot, a laboratóriumi, a röntgen-, a sebész-, a tbc.-, a gyermekgyógyász-orvosok külön pótlékát, a nyelvtudási pótlékot, a nevelők osztályfőnöki, valamint tanulókörök után járó pótlékát stb.),

e) a készenléti díjakat (a kórházi ügyeletesek, az őrszemélyzet díját stb.),

f) a prémiumokat a magasabb mennyiségi, minőségi és gazdaságossági eredmények eléréséért, az anyagmegtakarításért (pl. a gépkocsivezetők prémiumát)

g) a tanfolyamra vagy tanulmányútra küldött, a szerv állományi létszámába tartozó dolgozók bérét, ha az az államigazgatási szervet terheli,

h) a le nem töltött felmondási időre járó bórt,

i) azokat a kiadásokat, amelyeknek a béralap terhére folyósítását a minisztertanács rendelete, a minisztertanács vagy a Népgazdasági Tanács határozata vagy az illetékes miniszternek a pénzügyminiszterrel egyetértésben kiadott utasítása elrendeli.

B) Az állományon kívüliek (állandó mellékfoglalkozásúak, az alkalmi díjazásúak, az órabéresek, a napszámbéres munkavállalók) béralapjánál:

j) az alapbért (az alapfizetést, az órabért, napszámbért, az alkalmi munkabért),

k) az állandó mellékfoglalkozásúak részére kifizethető s a jelen bekezdés A. c-e) pontjaiban megjelölt munkabérjellegű kiadásokat,

l) a különleges munkák elvégzéséért fizetett díjakat (pl. a szerzői, a fordítói, a szakértői, az előadói díjakat, az iskolai és tanfolyami óradíjakat, a vizsgadíjakat stb.),

m) a tanfolyamra vagy tanulmányútra küldött - a szerv állományába nem tartozó - dolgozók bérét, ha az az államigazgatási szervet terheli.

(3) A béralapból nem szabad leszámítani azokat az összegeket, amelyeket a dolgozók munkabéréből törvény vagy hatósági rendelkezés alapján levonnak (pl. hatósági letiltás, kártérítés előleg, részletfizetés, békekölcsön stb.).

2. §

A létszám és béralap megállapítása

(1) Az államigazgatás létszámát és béralapját keretszámokban a népgazdasági tervben kell meghatározni.

(2) Az államigazgatás létszámát címenként, állományonként (állománycsoportonként) és munkakörönként az illetékes miniszter javaslatára a Népgazdasági Tanács, illetőleg az általa meghatározott körben az Országos Létszámbizottság, béralapját a minisztertanács, illetőleg az általa meghatározott körben a pénzügyminiszter állapítja meg.

(3) Az államigazgatás állományába (állománycsoportjába) tartozók körét a jelen rendelet végrehajtási utasítása állapítja meg.

(4) Az engedélyezett létszám és béralap megváltoztatásának módjára az állami költségvetés végrehajtására vonatkozó rendeletek, határozatok és utasítások az irányadók.

3. §

A létszám és béralap nyilvántartásának és ellenőrzésének szervei

(1) Az államigazgatás létszámára és béralapjára vonatkozó rendelkezések megtartását a pénzügyminiszter ellenőrizni köteles.

(2) A létszám és béralap nyilvántartására, valamint ellenőrzésére minden megyei és a budapesti városi tanács pénzügyi osztályán területi létszám-felügyelőt kell beállítani. A létszámfelügyelők illetékessége a területükön lévő államigazgatási központi és helyi szervekre egyaránt kiterjed.

(3) A területi létszámfelügyelők irányítására, valamint a minisztériumok, az országos jellegű hivatalok, vagy más - a pénzügyminiszter által az illetékes szakminiszterrel egyetértésben meghatározott - nagyobb jelentőségű hivatalok vagy intézmények létszámának és béralapjának nyilvántartására és ellenőrzésére a pénzügyminisztériumban Központi Létszámfelügyelőséget kell felállítani.

(4) . A területi létszámfelügyelöt - a pénzügyminiszter előzetes hozzájárulásával - a megyei (budapesti városi) tanács végrehajtóbizottságának elnöke nevezi ki. A létszámfelügyelő a megyei (budapesti városi) tanács végrehajtóbízottságának alkalmazottja. A létszámfelügyelőt csak a pénzügyminiszter előzetes hozzájárulásával szabad áthelyezni, akár ideiglenesen is más munkakörben foglalkoztatni, vagy elbocsátani.

(5) A pénzügyminisztériumi Központi Létszámfelügyelőség, valamint a megyei területi létszám-felügyelők működését a jelen rendelet végrehajtási utasítása szabályozza.

4. §

Létszám- és béralapgazdálkodás

(1) Az államigazgatási szervek kizárólag a pénzügyminisztériumi Központi Létszámfelügyelőség, illetőleg a megyei (budapesti) létszámfelügyelők által hitelesített létszám- és béralapjegyzékben közölt létszámon és béralapon belül gazdálkodhatnak. A dolgozók munkabérére szükséges összeget a hitelesített létszám- és béralapjegyzék bemutatása mellett kell igényelni a Magyar Nemzeti Banktól.

(2) A létszám- és béralapgazdálkodásért az államigazgatási szerv vezetője és a pénzügyi osztály (főkönyvelőség) vezetője együttesen felelősek. Az államigazgatási létszámra és béralapra vonatkozó rendelkezések megtartásának biztosításáért, a túllépést eredményező okok megszüntetéséért az illetékes miniszter (a megyei - budapesti városi -tanács végrehajtóbizottságának elnöke) a felelős.

(3) Ha a megyei (budapesti) létszámfelügyelő vagy a Központi Létszámfelügyelőség valamely államigazgatási szervnél létszám- és béralapellenőrzést tart, köteles erről az illető szerv felügyeleti hatóságát (minisztérium, illetékes helyi tanács végrehajtóbizottsága) értesíteni. A felügyeleti hatóság a létszám- és béralaptúllépésért felelős személyek ellen vizsgálatot folytat le s annak eredményéről, a megtett intézkedésekről és a kiszabott büntetésekről a Központi Létszámfelügyelőséget, az Országos Létszámbizottságot és a Magyar Nemzeti Bankot tájékoztatja.

5. §

A Magyar Nemzeti Bank béralapfolyósítási tevékenysége

(1) Az államigazgatási szervek részére a bérfizetéshez szükséges összeget a Magyar Nemzeti Bank az engedélyezett béralap, illetőleg létszámkeret erejéig - a betöltetlen állásokra eső béralap összegének levonásával - folyósítja. A szervek a részükre folyósított összeggel havonta elszámolni kötelesek.

(2) Ha az államigazgatási szerv az engedélyezett létszámát vagy béralapját túllépi, a túllépés összegének kifizetését a Magyar Nemzeti Bank köteles megtagadni. Béralaptúllépést a pénzügyminiszter, illetőleg az általa megbízott szerv engedélyezhet. Létszámtúllépés nem engedélyezhető.

(3) A Magyar Nemzeti Banknak a bérkifizetésekkel kapcsolatos feladatkörét a jelen rendelet végrehajtási utasítása szabályozza.

6. §

Büntető rendelkezések

(1) Bűntett miatt két évig terjedhető börtönnel büntetendő az államigazgatási szerv vezetője, főkönyvelőségének (pénzügyi osztályának, csoportjának) vezetője, vagy más felelős vezetője, ha olyan kiadást, amelyet a béralap terhére kell fedezni, nem az erre a célra folyósított összegből fizetteti ki.

(2) A tervgazdálkodás büntetőjogi védelméről szóló 1950. 4. tvr. 7. §-a értelmében kell megbüntetni az államigazgatási gazdálkodó szerv vezetőjét és főkönyvelőségének (pénzügyi osztályának, csoportjának) vezetőjét, ha ebben a rendeletben megállapított, vagy ennek alapján elrendelt adatszolgáltatás körében az illetékes miniszter, a Központi Létszámfelügyelőség, az illetékes területi létszámfelügyelő, a Magyar Nemzeti Bank a Központi Statisztikai Hivatal vagy a helyi tanácsok részére tudva valótlan adatol jelent be.

7. §

Vegyes rendelkezések

(1) A jelen rendelet rendelkezéseit a. bíróságok és az államügyészségek létszám- és béralapgazdálkodására is megfelelően alkalmazni kell.

(2) A jelen rendelet hatálya nem terjed ki a fegyveres testületekre és azokra a szervekre, amelyeket a Népgazdasági Tanács a rendelet hatálya alól kivesz.

(3) A pénzügyminiszter felhatalmazást kap. hogy az előirányzatos folyószámlarendbe tartozó államigazgatási gazdálkodó szervek létszámkereteinek és béralapjainak, valamint a mezőgazdasági gépállomások nem munkásállományú munkavállalói létszámkereteinek nyilvántartását és ellenőrzését a rendeletben meghatározott elvek figyelembevételével az illetékes miniszterekkel egyetértésben szabályozza. A társadalombiztosítási szervek létszám- és béralapnyilvántartását és ellenőrzését a pénzügyminiszter a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben szabályozza.

(4) A jelen rendelet hatálybalépésének napját, a pénzügyminiszter állapítja meg; végrehajtásáról a pénzügyminiszter gondoskodik

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke