Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

52/1952. (VI. 26.) MT rendelet

az államigazgatási létszám- és béralapgazdálkodás egyes kérdéseiről

A Magyar Népköztársaság minisztertanácsa az államigazgatási létszámokkal és béralapokkal való gazdálkodás fokozott ellenőrzése céljából a következőket rendeli:

1. §

Az államigazgatást dolgozók béralapjának meghatározása

(1) A béralapellenőrzés szempontjából béralap az az összeg, amelyet az államigazgatás központi és helyi szerveinek költségvetésében munkabérek kifizetésére irányoznak elő.

(2) A béralap terhére kell előirányozni és kifizetni az alábbi munkabérjellegű kiadásokat:

A) Az állományi létszámba tartozók (állandó és időszaki főfoglalkozásúak) béralapjánál:

a) az alapbért (alapfizetést),

b) a túlmunkadíjat (túlóradíjat),

c) a fizetéskiegészítés címén kifizetett pótlékokat (személyi pótlékot, korpótlékot, tudóspótlékot),

d) a különleges beosztás vagy képesítés után járó pótlékokat (a veszélyességi pótlékot, a laboratóriumi, a röntgen-, a sebész-, a tbc.-, a gyermekgyógyász-orvosok külön pótlékát, a nyelvtudási pótlékot, a nevelők osztályfőnöki, valamint tanulókörök után járó pótlékát stb.),

e) a készenléti díjakat (a kórházi ügyeletesek, az őrszemélyzet díját stb.),

f) a prémiumokat a magasabb mennyiségi, minőségi és gazdaságossági eredmények eléréséért, az anyagmegtakarításért (pl. a gépkocsivezetők prémiumát)

g) a tanfolyamra vagy tanulmányútra küldött, a szerv állományi létszámába tartozó dolgozók bérét, ha az az államigazgatási szervet terheli,

h) a le nem töltött felmondási időre járó bórt,

i) azokat a kiadásokat, amelyeknek a béralap terhére folyósítását a minisztertanács rendelete, a minisztertanács vagy a Népgazdasági Tanács határozata vagy az illetékes miniszternek a pénzügyminiszterrel egyetértésben kiadott utasítása elrendeli.

B) Az állományon kívüliek (állandó mellékfoglalkozásúak, az alkalmi díjazásúak, az órabéresek, a napszámbéres munkavállalók) béralapjánál:

j) az alapbért (az alapfizetést, az órabért, napszámbért, az alkalmi munkabért),

k) az állandó mellékfoglalkozásúak részére kifizethető s a jelen bekezdés A. c-e) pontjaiban megjelölt munkabérjellegű kiadásokat,

l) a különleges munkák elvégzéséért fizetett díjakat (pl. a szerzői, a fordítói, a szakértői, az előadói díjakat, az iskolai és tanfolyami óradíjakat, a vizsgadíjakat stb.),

m) a tanfolyamra vagy tanulmányútra küldött - a szerv állományába nem tartozó - dolgozók bérét, ha az az államigazgatási szervet terheli.

(3) A béralapból nem szabad leszámítani azokat az összegeket, amelyeket a dolgozók munkabéréből törvény vagy hatósági rendelkezés alapján levonnak (pl. hatósági letiltás, kártérítés előleg, részletfizetés, békekölcsön stb.).

2. §

A létszám és béralap megállapítása

(1) Az államigazgatás létszámát és béralapját keretszámokban a népgazdasági tervben kell meghatározni.

(2) Az államigazgatás létszámát címenként, állományonként (állománycsoportonként) és munkakörönként az illetékes miniszter javaslatára a Népgazdasági Tanács, illetőleg az általa meghatározott körben az Országos Létszámbizottság, béralapját a minisztertanács, illetőleg az általa meghatározott körben a pénzügyminiszter állapítja meg.

(3) Az államigazgatás állományába (állománycsoportjába) tartozók körét a jelen rendelet végrehajtási utasítása állapítja meg.

(4) Az engedélyezett létszám és béralap megváltoztatásának módjára az állami költségvetés végrehajtására vonatkozó rendeletek, határozatok és utasítások az irányadók.

3. §

A létszám és béralap nyilvántartásának és ellenőrzésének szervei

(1) Az államigazgatás létszámára és béralapjára vonatkozó rendelkezések megtartását a pénzügyminiszter ellenőrizni köteles.

(2) A létszám és béralap nyilvántartására, valamint ellenőrzésére minden megyei és a budapesti városi tanács pénzügyi osztályán területi létszám-felügyelőt kell beállítani. A létszámfelügyelők illetékessége a területükön lévő államigazgatási központi és helyi szervekre egyaránt kiterjed.

(3) A területi létszámfelügyelők irányítására, valamint a minisztériumok, az országos jellegű hivatalok, vagy más - a pénzügyminiszter által az illetékes szakminiszterrel egyetértésben meghatározott - nagyobb jelentőségű hivatalok vagy intézmények létszámának és béralapjának nyilvántartására és ellenőrzésére a pénzügyminisztériumban Központi Létszámfelügyelőséget kell felállítani.

(4) . A területi létszámfelügyelöt - a pénzügyminiszter előzetes hozzájárulásával - a megyei (budapesti városi) tanács végrehajtóbizottságának elnöke nevezi ki. A létszámfelügyelő a megyei (budapesti városi) tanács végrehajtóbízottságának alkalmazottja. A létszámfelügyelőt csak a pénzügyminiszter előzetes hozzájárulásával szabad áthelyezni, akár ideiglenesen is más munkakörben foglalkoztatni, vagy elbocsátani.

(5) A pénzügyminisztériumi Központi Létszámfelügyelőség, valamint a megyei területi létszám-felügyelők működését a jelen rendelet végrehajtási utasítása szabályozza.

4. §

Létszám- és béralapgazdálkodás

(1) Az államigazgatási szervek kizárólag a pénzügyminisztériumi Központi Létszámfelügyelőség, illetőleg a megyei (budapesti) létszámfelügyelők által hitelesített létszám- és béralapjegyzékben közölt létszámon és béralapon belül gazdálkodhatnak. A dolgozók munkabérére szükséges összeget a hitelesített létszám- és béralapjegyzék bemutatása mellett kell igényelni a Magyar Nemzeti Banktól.

(2) A létszám- és béralapgazdálkodásért az államigazgatási szerv vezetője és a pénzügyi osztály (főkönyvelőség) vezetője együttesen felelősek. Az államigazgatási létszámra és béralapra vonatkozó rendelkezések megtartásának biztosításáért, a túllépést eredményező okok megszüntetéséért az illetékes miniszter (a megyei - budapesti városi -tanács végrehajtóbizottságának elnöke) a felelős.

(3) Ha a megyei (budapesti) létszámfelügyelő vagy a Központi Létszámfelügyelőség valamely államigazgatási szervnél létszám- és béralapellenőrzést tart, köteles erről az illető szerv felügyeleti hatóságát (minisztérium, illetékes helyi tanács végrehajtóbizottsága) értesíteni. A felügyeleti hatóság a létszám- és béralaptúllépésért felelős személyek ellen vizsgálatot folytat le s annak eredményéről, a megtett intézkedésekről és a kiszabott büntetésekről a Központi Létszámfelügyelőséget, az Országos Létszámbizottságot és a Magyar Nemzeti Bankot tájékoztatja.

5. §

A Magyar Nemzeti Bank béralapfolyósítási tevékenysége

(1) Az államigazgatási szervek részére a bérfizetéshez szükséges összeget a Magyar Nemzeti Bank az engedélyezett béralap, illetőleg létszámkeret erejéig - a betöltetlen állásokra eső béralap összegének levonásával - folyósítja. A szervek a részükre folyósított összeggel havonta elszámolni kötelesek.

(2) Ha az államigazgatási szerv az engedélyezett létszámát vagy béralapját túllépi, a túllépés összegének kifizetését a Magyar Nemzeti Bank köteles megtagadni. Béralaptúllépést a pénzügyminiszter, illetőleg az általa megbízott szerv engedélyezhet. Létszámtúllépés nem engedélyezhető.

(3) A Magyar Nemzeti Banknak a bérkifizetésekkel kapcsolatos feladatkörét a jelen rendelet végrehajtási utasítása szabályozza.

6. §

Büntető rendelkezések

(1) Bűntett miatt két évig terjedhető börtönnel büntetendő az államigazgatási szerv vezetője, főkönyvelőségének (pénzügyi osztályának, csoportjának) vezetője, vagy más felelős vezetője, ha olyan kiadást, amelyet a béralap terhére kell fedezni, nem az erre a célra folyósított összegből fizetteti ki.

(2) A tervgazdálkodás büntetőjogi védelméről szóló 1950. 4. tvr. 7. §-a értelmében kell megbüntetni az államigazgatási gazdálkodó szerv vezetőjét és főkönyvelőségének (pénzügyi osztályának, csoportjának) vezetőjét, ha ebben a rendeletben megállapított, vagy ennek alapján elrendelt adatszolgáltatás körében az illetékes miniszter, a Központi Létszámfelügyelőség, az illetékes területi létszámfelügyelő, a Magyar Nemzeti Bank a Központi Statisztikai Hivatal vagy a helyi tanácsok részére tudva valótlan adatol jelent be.

7. §

Vegyes rendelkezések

(1) A jelen rendelet rendelkezéseit a. bíróságok és az államügyészségek létszám- és béralapgazdálkodására is megfelelően alkalmazni kell.

(2) A jelen rendelet hatálya nem terjed ki a fegyveres testületekre és azokra a szervekre, amelyeket a Népgazdasági Tanács a rendelet hatálya alól kivesz.

(3) A pénzügyminiszter felhatalmazást kap. hogy az előirányzatos folyószámlarendbe tartozó államigazgatási gazdálkodó szervek létszámkereteinek és béralapjainak, valamint a mezőgazdasági gépállomások nem munkásállományú munkavállalói létszámkereteinek nyilvántartását és ellenőrzését a rendeletben meghatározott elvek figyelembevételével az illetékes miniszterekkel egyetértésben szabályozza. A társadalombiztosítási szervek létszám- és béralapnyilvántartását és ellenőrzését a pénzügyminiszter a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben szabályozza.

(4) A jelen rendelet hatálybalépésének napját, a pénzügyminiszter állapítja meg; végrehajtásáról a pénzügyminiszter gondoskodik

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke