Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8/1952. (I. 27.) MT rendelet

az aspiránsképzés továbbfejlesztéséről

Egyre jobban fejlődő népgazdaságunk a néphez hű tudósok nagyszámú képzését teszi szükségessé és lehetővé. Egyre inkább nő azoknak a száma, akik munkahelyükön maradva vesznek részt az aspíránsképzésben. Szükséges tehát a munkahelyükön maradó aspiránsok jogainak és kötelességeinek egységes szabályozása és ezzel tudományos munkájuk sikerének előkészítése.

Népgazdaságunk említett érdekei teszik egyidejűleg szükségessé a rövidített aspirantura szabályozását, valamint az aspiránsképzés előfeltételeinek további biztosítását.

I.

Levelező aspiránsok képzésével kapcsolatos rendelkezések

1. §

(1) Levelező aspiráns az, aki kandidátusképzésének tartama alatt munkahelyén marad és ott munkáját rendszeresen ellátja.

(2) Levelező aspiráns az egyébként megkívánt előfeltételek mellett az lehet, akinek a választott tudományággal kapcsolatban legalább két évi üzemi, oktatási stb. gyakorlata van. A Tudományos Minősítő Bizottság (a továbbiakban: TMB.) a két évi gyakorlatot kivételesen elengedheti olyan pályázónak, aki már önálló tudományos eredményeket ért el. A 7.269/1950. (XII. 7.) MTE számú rendelet 2. § (1) bekezdésében előírt korhatártól a levelező aspiránsoknál indokolt esetben el lehet tekinteni.

(3) A levelező aspiráns tudományos munkáját a részére kijelölt aspiránsvezető irányításával végzi.

2. §

A levelező aspiráns munkaviszonya tudományos képzésre való felvételével nem változik.

3. §

(1) A levelező aspiránst tanulmányainak előmozdítása végett munkahelyén hetenként fél munkanapra mentesíteni kell vállalati (üzemi, hivatali stb.) munkája alól abból a célból, hogy kutató munkáját végezze. Ezt az időt előre meghatározott terv szerint, lehetőleg minden héten ugyanazon a napon, illetőleg ugyanazokban az órákban kell igénybe venni.

(2) A levelező aspiránst évente a rendes szabadságon felül rendkívüli fizetett tanulmányi szabadság illeti meg a kandidátusi elővizsgára, kandidátusi vizsgára, valamint a disszertáció elkészítésére és megvédésére való készülés céljából. A rendkívüli szabadság időtartamát úgy kell megállapítani, hogy az a rendes szabadságidőt legfeljebb 36 munkanapra egészítse ki.

(3) A levelező aspiráns munkahelyének vezetője (vállalatvezető, hivatalvezető stb.) köteles a levelező aspiráns kutató munkáját a rendelkezésre álló eszközökkel támogatni.

(4) A levelező aspiráns munkahelyének vezetője köteles a levelező aspiráns részére biztosítani a vállalat (intézmény) laboratóriumában az aspiránsi munkával kapcsolatos kísérletek végzését. Ebből a célból a levelező aspiráns részére engedélyeznie kell a laboratórium berendezésének használatát a szükséges fogyó anyagokkal együtt és rendelkezésére kell bocsátania a megfelelő segéderőket. A levelező aspiráns részére a szükséghez és a lehetőséghez mérten üzemi kísérletek végzését is engedélyezni kell.

(5) Ha a vállalatnál (intézménynél), ahol a levelező aspiráns dolgozik, az aspiránsképzéssel kapcsolatos feladatok elvégzése nem biztosítható, a TMB. a levelező aspiráns számára a feladatok elvégzését abban az intézetben biztosítja, ahová aspiránsképzés szempontjából beosztotta, vagy pedig erről más helyen gondoskodik.

(6) A levelező aspiráns munkaviszonyából kifolyólag túlmunkát (1951.7. tvr. 41. §-a) csak különlegesen indokolt esetben végezhet. Az a munka, amelyet a levelező aspiráns munkahelyén a rendes munkaidő után aspiránsképzésével kapcsolatban végez - így ha a munkahelyéhez tartozó laboratóriumban aspiráns munkáján dolgozik - nem tekinthető a vállalat, illetve intézmény javára teljesített túlmunkának.

4. §

(1) A levelező aspiráns köteles aspiránsi munkájáról aspiránsvezetőjének rendszeresen, lehetőleg szóban, indokolt esetben írásban beszámolni és a TMB-nek három havonta írásbeli jelentést küldeni.

(2) Ha a levelező aspiráns tanulmányait, illetőleg tudományos munkáját elhanyagolja, első alkalommal, a TMB. figyelmezteti, ismételt esetben a levelező aspiranturából kizárja.

5. §

(1) A levelező aspiráns képzésével kapcsolatos dologi és személyt kiadásokat - kivéve az aspiránsvezető tiszteletdíját - annak a vállalatnak, illetőleg intézménynek a költségvetésében kell előirányozni, amelynél a levelező aspiráns dolgozik és az aspiránsi munkával kapcsolatos feladatokat (kísérleteket) végzi.

(2) Ha a levelező aspiráns munkahelyén az aspiránsi munkával kapcsolatos feladatok (kísérletek) végzése nem lehetséges, az aspiránsképzéssel kapcsolatos dologi és személyi kiadásokat annak az intézménynek, illetőleg vállalatnak a költségvetésében kell előirányozni, amelynél a levelező aspiráns a feladatokat (kísérleteket) végzi.

6. §

Az aspiránsokról szóló jogszabályoknak a jelen rendelettel nem érintett rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell a levelező aspiránsokra is.

II.

A rövidített aspirantúrával kapcsolatos rendelkezések

7. §

Rövidített aspiranturára jelentkezhetnek életkorra tekintet nélkül az egyéb előfeltételeknek megfelelő olyan pályázók, akik vállalkoznak arra, hogy egy év alatt kandidátusi disszertációt készítenek.

8. §

A TMB. a rövidített aspiranturára jelentkezőket kandidátusi vizsgára bocsátja. A vizsga anyagát a TMB. szaktárgyanként állapítja meg. A rövidített aspiranturára felvétel előfeltétele, hogy a jelentkező a kandidátusi vizsgát eredményesen letegye.

9. §

A rövidített aspirantura időtartama legfeljebb egy év.

10. §

(1) A rövidített aspiranturában résztvevő számára az aspiránsképzés idejére munkahelyén fizetett rendkívüli szabadságot kell engedélyezni.

(2) A rövidített aspiranturában résztvevő ösztöndíjat, vagy más fizetési pótlékot nem kaphat.

11. §

Ha a rövidített aspiranturában résztvevő évközben munkáját nem megfelelően végzi, a rövidített aspirantúrából kizárható, ebben az esetben fizetett rendkívüli szabadsága megszűnik és munkahelyét haladéktalanul elfoglalni köteles.

12. §

Az aspiránsokról szóló jogszabályoknak a jelen rendelet 7-11. §-aival nem érintett rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell a rövidített aspiranturában résztvevőkre is.

III.

Az aspiránsképzés előfeltételeinek biztosítása

13. §

(1) Ha az aspiránsképzéssel kapcsolatos feladatok (kísérletek) az aspiráns munkahelyén el nem végezhetők, a feladatok (kísérletek) elvégzését az aspiránsvezető javaslatára a TMB-nek olyan vállalatnál (intézménynél) kell biztosítania, amelynek megfelelő berendezése azt lehetővé teszi. Ennek feltétele azonban, hogy az aspiráns kutató munkája a vállalat (intézmény) munkáját ne hátráltassa és a vonatkozó esetleges különleges rendelkezésekbe ne ütközzék. Az aspiráns ilyen esetben köteles megtartani a kijelölt vállalat (intézmény) dolgozóira vonatkozó rendszabályokat.

(2) A TMB. biztosítja a könyvtáraknak és levéltáraknak az aspiráns munkájához szükséges használatát.

14. §

Az aspiráns képzésének tartama alatt a lehetőséghez képest oktatási munkában, egyetemi, főiskolai előadások, gyakorlatok tartásában tartozik résztvenni. Oktatási munkája azonban a felkészüléssel együtt havonta összesen 24, kivételes esetekben legfeljebb 30 óra lehet.

15. §

(1) Az aspiránsok részére az ösztöndíjon felül családi pótlékot kell folyósítani, ha a családi pótlék folyósításához szükséges előfeltételek egyébként fennállanak.

(2) Ha az aspiránsképzés során az aspiráns olyan munkakörben dolgozik, amelyre vonatkozólag a hatályos jogszabályok külön fizetési pótlékot állapítanak meg, a pótlék az aspiránst a részére megállapított ösztöndíj összegén felül megilleti. A pótlék kiutalásáról a TMB. gondoskodik.

(3) Ha a levelező aspiráns rendes munkahelyén kívül dolgozik a (2) bekezdésben említett munkakörben, a külön fizetési pótlék kiutalásáról rendes munkahelyén kell gondoskodni olyan mértékben és időn át, ahogy ezt a TMB. megállapítja.

(4) Az aspiránsok ösztöndíja a második évtől kezdve a kandidátusi elővizsga sikeres letétele esetében 1.210 forintig, kivételesen indokolt esetben 2.120 forintig emelkedhetik. A felemelt ösztöndíj a 2.120 forint összeget - a családi pótlék kivételével - pótlékkal együtt sem haladhatja meg.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék