1953. évi 20. törvényerejű rendelet
Az aspiránsképzés
I. Az aspiránsképzés célja
1. § Az aspiránsképzés célja, valamely tudományág területén kitűnően felkészült, szűkebb szakterületén kiterjedt és elmélyült ismeretekkel rendelkező, a kutatás módszertanában járatos, önálló tudományos kutatómunkára képes, marxista-leninista világnézetű tudósjelöltek szervezett képzése.
II. Az aspiránsképzés irányítása
2. § (1) A Tudományos Minősítő Bizottság (továbbiakban: TMB) aspiránsképzésre vonatkozó feladatát - a felügyelete alá tartozó intézményekben - az alábbi rendelkezéseik szerint az oktatásügyi miniszter veszi át.
(2) Az oktatásügyi miniszter irányítása és ellenőrzése alá tartoznak aspiránsképzésük idején azok az aspiránsok, illetőleg levelező aspiránsok (továbbiakban: aspiránsok), akiknek aspiránsvezetője az oktatásügyi miniszter felügyelete alá tartozó egyetemen (főiskolán) dolgozik.
(3) Az aspiránsok felvétele, a disszertációs témák jóváhagyása és az aspiránsok által készített kandidátusi disszertáció megvédésének lebonyolítása továbbra is a TMB-re tartozik.
(4) Az oktatásügyi miniszter biztosítja az aspiránsok marxista-leninista képzését és idegennyelvű oktatását.
(5) A TMB-nek tagja az oktatásügyi miniszter képviselője is.
3. § Az oktatásügyi miniszter felügyelete alá tartozó egyetemek rektorai és dékánjai (a főiskolák igazgatói) felelősek az egyetemen (főiskolán), illetőleg a karon folyó aspiránsképzésért.
4. § Az oktatásügyi miniszter felügyelete alá tartozó aspiránsok kandidátusi vizsgáját az egyetem (főiskola) szervezi meg és bonyolítja le.
III. Az aspiránsok vizsgarendje
5. § (1) Az 1954-55. tanévtől kezdődően az aspiránsok tematikához kötött felvételi vizsgát tesznek.
(2) A felvételi vizsga bevezetésével a kandidátusi elővizsga megszűnik. A kandidátusi vizsgát az aspiránsképzés kezdetétől számított 2 éven belül kötelesek az aspiránsok letenni. Biztosítani kell azonban azt a lehetőséget, hogy másfél év alatt az aspiránsok a kandidátusi vizsgát letehessék, s ezzel is több idő maradjon a disszertáció elkészítésére.
IV. Vegyes és záró rendelkezések
6. § A tudományos kutatóintézetekhez és egyéb Intézményekhez (üzemekhez, vállalatokhoz stb.) beosztott aspiránsok munka és terv fegyelméért, valamint a szükséges munkafeltételek biztosításáért az aspiránsvezetőn kívül az intézmény vezetője is felelős.
7. § Levelező aspiránst kísérletezéssel járó szakra általában csak akkor lehet felvenni, ha munkahelyén a szaktárgya körébe eső kísérletek elvégezhetők.
8. § Az aspiránsok képzésük első és harmadik évében oktatómunkával nem foglalkozhatnak. Képzésük második évében heti legfeljebb 3 órában előadást tarthatnak szaktárgyuk körében, illetőleg szemináriumot, vagy gyakorlatot vezethetnek. E munkájukért az aspiránsok a megbízott előadókra vonatkozó szabályok szerinti óradíjban részesülnek.
9. § (1) Az aspiráns ösztöndíját, kivételes körülményektől eltekintve csak a kandidátusi vizsga sikeres letétele után lehet felemelni.
(2) A rendes aspiránsokat évenként összesen 48 munkanap szabadság illeti meg.
10. § (1) Az ellen az aspiráns elten, aki képzését önhibájából elhanyagolja, valamint az ellen, akinek a magatartása, illetőleg cselekménye politikailag vagy erkölcsileg kifogás alá esik, fegyelmi eljárást folytat le az a miniszter, akinek felügyelete alatt álló intézménynél az aspiránsképzés folyik.
(2) A TMB az illetékes felügyeleti szervnél fegyelmi eljárás megindítását kezdeményezheti a vállalat (hivatal, üzem, intézmény) vezetője ellen, ha a levelező aspiráns részére nem biztosítja a 8/1952. (I. 27.) M. T. számú rendelet 3. § (1) bekezdésében meghatározott heti félnap munkaidőkedvezményt, valamint ha a rendelet 3. § (6) bekezdése ellenére a levelező aspiráns munkáját a rendes munkaidőn túl rendszeresen igénybeveszi.
11. § (1) Jelen törvényerejű rendelet végrehajtásáról a Magyar Tudományos Akadémia elnöke az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben gondoskodik.
(2) Jelen törvényerejű rendelet hatálybalépésével az 1950. évi 44. tvr. 7. §-a és a 8. § (1) bekezdése, a 7.269/1950. (XII. 7.) M. T. E. számú rendelet 3. §-ának (3) bekezdése, 5. §-a és 6. §-a, továbbá a 8/1952. (I. 27.) M. T. számú rendelet 14. §-a, valamint a jelen törvényerejű rendelettel ellentétes egyéb rendelkezések hatályukat vesztik.
Dobi István s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke
Darabos Iván s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára