1950. évi 44. törvényerejű rendelet

újrendszerű tudományos fokozat bevezetése és elnyerésének szabályozása tárgyában[1]

A Magyar Népköztársaságnak a szocializmus építése során olyan magas színvonalú tudományos képzettséggel rendelkező, a néphez hű tudósokra van szüksége, akik a korszerű, haladó tudományt a dolgozó nép ügyének szolgálatába állítják.

Ezért a Magyar Népköztársaság a haladó tudomány nagyszámú kiváló művelőjének képzése, a tervszerű tudományos és szakmai utánpótlás biztosítása érdekében, a Szovjetúnió élenjáró tudományos káderképzésének példájára a "tudományok kandidátusa" tudományos fokozatot rendszeresíti. A kormányzat a magyar tudomány legfelsőbb szervén, a Magyar Tudományos Akadémián keresztül biztosítja a kandidátusi fokozat elnyerésére felkészülő aspiránsok tervszerű kiválasztását, képzésük magas színvonalát és az anyagi gondoktól való mentesítésüket.

1. § (1) A jelen törvényerejű rendelettel rendszeresített "tudományok kandidátusa" fokozat alapjául szolgáló képzés irányítása a Magyar Tudományos Akadémia (a továbbiakban: Akadémia) feladata. Az Akadémia ezt a feladatát Országos Tudományos Képesítő Bizottsága (a továbbiakban: OTKB.) útján gyakorolja.

(2) Az OTKB. elnökből, titkárból és hét állandó tagból áll, akiket az Akadémia elnökségének javaslatára a Népköztársaság Elnöki Tanácsa nevez ki három évi időtartamra. A kinevezés visszavonható.

(3) Az OTKB. mellett az ügyviteli tennivalók ellátására titkárságot kell szervezni, amely az Akadémia titkári hivatalának szervezetébe tartozik. A titkárság vezetője az OTKB. ülésein tanácskozási joggal részt vesz.

2. § (1) A "tudományok kandidátusa" fokozatot az nyeri el, aki kandidátusképzésben részesült (aspiráns), olyan értekezést készített, amely bizonyítja, hogy önálló tudományos kutatásra képes és értekezése tételeit az OTKB. által kijelölt bizottság előtt megvédte.

(2) A "tudományok kandidátusa" fokozat elnyeréséről az OTKB. oklevelet állít ki; az oklevél a "tudományok kandidátusa" cím viselésére jogosít.

3. § (1) A kandidátusképző időtartamát az egyes tudományágak jellegének és az aspiráns felkészültségének figyelembevételével az OTKB. szabja meg. A képzés leghosszabb időtartama három év.

(2) A kandidátusképzés ideje az aspiráns közszolgálati idejébe beszámít.

4. § A kandidátusképzésre irányuló kérelmet az OTKB.-hez kell benyujtani. A felvételről az OTKB. a felvételi bizottság előtt tett vizsga alapján dönt. A felvételi bizottságokat tudományágak szerint kell megszervezni; a bizottságok tagjait az OTKB. nevezi ki.

5. § (1) A kandidátusképzésben részesülő aspiránst a képzés tartamára az OTKB. által meghatározott tudományos intézetbe kell beosztani.

(2) A képzés tartama alatt az aspiráns az OTKB. által kijelölt vezető (aspiránsvezető) irányítása mellett dolgozik; munkatervét egész képzési idejének tartamára a képzés kezdetétől számított három hónap alatt vezetőjének irányítása mellett készíti el.

(3) Az aspiráns a tudományos intézmény fegyelmi hatósága alá tartozik; az intézmény alkalmazottaira irányadó szabályokat reá is megfelelően alkalmazni kell.

6. § (1) Az aspiráns a kandidátusképzés tartama [alatt állami ösztöndíjat kap. Az aspiránsvezető az irányítása alatt álló aspiránsok számától függően díjazásban részesül.

(2) Az aspiránsok ösztöndíját és az aspiráns vezetők díjazását az Akadémia költségvetésében kell előirányozni.

7. §[2]

8. § (1)[3]

(2) Az az aspiráns, illetve pályázó (9. § a) pont), aki a kandidátusi vizsgán megfelelt, engedélyt kap arra, hogy értekezését az OTKB. által megjelölt időben megvédje.

9. § A kandidátusi fokozatot a jelen tvr. 2-7. §-aiban meghatározott kandidátusképzésben való részesítés nélkül is megszerzi az,

a) aki a kandidátusi vizsgát az OTKB. külön engedélye alapján letette, értekezést készített és annak tételeit az OTKB. által kijelölt bizottság előtt megvédte;

b) akinek az OTKB. a nép javát szolgáló, régebben szerzett tudományos érdemek alapján a "tudományok kandidátusa" fokozatot az aspiránsok számára előírt tanulmányok elvégzésének, a kandidátusi értekezés elkészítésének és megvédésének kötelezettsége nélkül odaítéli.

10. § Az OTKB. kivételesen megengedheti, hogy különösen indokolt esetben az aspiráns képzésének tartama alatt is szolgálati helyén maradjon és hivatali, üzemi, vagy más irányú elfoglaltsága mellett, de aspiránsvezető irányításával végezze tudományos munkáját. A korábbi szolgálati helyén maradt aspiráns jogai és kötelességei azonosak azoknak az aspiránsoknak jogaival és kötelességeivel, akik képzésüket tudományos intézetben végzik.

11. § A jelen törvényerejű rendelet végrehajtásáról a minisztertanács elnöke az Akadémia elnökségének meghallgatása után gondoskodik.

Rónai Sándor s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Szabó Piroska s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] A törvényerejű rendelet a Magyar Közlöny 1950. évi 193-194. számában jelent meg.

[2] Hatályon kívül helyezte az 1953. évi 20. törvényerejű rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1953.09.23.

[3] Hatályon kívül helyezte az 1953. évi 20. törvényerejű rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1953.09.23.