Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

13/1954. (II. 20.) MT rendelet

a termelési szerződéseknek kötbérrel való megerősítéséről és a termelési szerződésekből eredő jogviták rendezéséről

1. §

A termelési szerződésben vállalt kötelezettségeiket a termelő és a termeltető a jelen rendeletben megállapított módon kötbér kikötésévél erősítik meg.

2. §

A termeltető vállalat kötbér fizetésére köteles az alábbi esetekben:

a) ha a természetbeni előleget (a vetőmagot, a növényvédőszereket stb.) a termelési szerződésben kikötött időpontig, illetőleg a vetőmagot a vetés időpontjáig nem juttatja el a termelőhöz;

b) ha a termést, illetőleg annak a szerződésben meghatározott részét nem veszi át;

c) ha késedelmesen számol el a termelővel vagy késedelmesen fizeti ki azt az összeget, amely a termelőt az elszámolás alapján megilleti.

A termelő kötbér fizetésére köteles az alábbi esetekben:

a) ha a szerződött területet a szerződés ellenére nem veti, vagy ülteti be vagy annak csak egy részét veti (ülteti) be;

b) ha a vetést engedély nélkül kiszámítja;

c) ha a termést, illetőleg a termésnek a szerződésben meghatározott részét nem adja át vagy nem teljes egészében adja át a termeltetőnek.

4. §

A 2-3. §-okban nem említett eseteken kívül kötbérigényt kikötni meni lehet.

5. §

Ha olyan körülmény merül fel, amelynek következtében a termelési szerződésben vállalt valamely kötelezettség teljesítése előreláthatóan akadályba ütközik, erről a felek kötelesek egymást a termelési felügyelő vagy a körzeti, illetőleg termelési felelős útján értesíteni. Az értesítésnek az akadály észlelését követő tíz napon belül, de legkésőbb a szerződésben kikötött határidő lejárta előtt három nappal kell megtörténnie.

6. §

(1) Kötbér fizetésére csak az a fél köteles, aki kötbérrel biztosított kötelezettségét szándékosan vagy gondatlanságból szegte meg.

(2) A kötbér összegét a bíróság mérsékelheti, ha a fél magatartása csekély mértékben volt gondatlan és a kötbér teljes összegének megfizetése a fél aránytalanul súlyos anyagi megterhelésére vezetne.

(3) Azt a felet aki a másik felet kötelezettsége teljesítésének felmerült akadályáról az előírt módon nem értesíti, a kötbér megfizetése alól azon a címen, hogy kötelezettségének megszegésében szándékosság vagy gondatlanság nem terheli, mentesíteni nem lehet.

7. §

A kötbér mértékét a földművelésügyi miniszter az illetékes miniszterekkel egyetértésben rendelettel állapítja meg.

8. §

A száz forintot el nem érő kötbérigényt érvényesíteni nem lehet,

9. §

(1) Ha a jogosult kötbérigényét érvényesíteni kívánja, ezt legkésőbb a szerződésben kikötött teljesítési batáridőt követő harminc napon belül a másik féllel közölnie kell. A közlés elmulasztása, vagy késedelmes teljesítése a kötbérigény elvesztésével jár.

(2) A közlést írásban kell megtenni és abban a kötbérigényre okot adó körülményeket fel kell sorolni. A termelő a közlést a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságánál jegyzőkönyvbe is mondhatja. A végrehajtóbizottság a közlést tartalmazó jegyzőkönyvet három napon belül a termeltetőhöz továbbítja.

10. §

(1) A kötbér fizetésére kötelezett fél köteles a közlés vételétől számított nyolc napon belül a kötbérigény elismerése felől a 9. § (2) bekezdésében megjelölt módon nyilatkozni.

(2) Ha a kötbér fizetésére kötelezett fél a kötbérigényt nem ismeri el, vagy a közlésre nem nyilatkozik, a jogosított kötbér igényét a nyilatkozattételre engedett határidő elteltétől, illetőleg a megtagadástól számított harminc napon belül az illetékes járásbíróság előtt keresettel érvényesítheti.

11. §

(1) A szerződésben foglalt termelési (agrotechnikai) előírásoknak és a termeltető szakmai utasításainak alkalmazásával kapcsolatban a termelés ideje alatt felmerülő vitákat a járási (közvetlenül a megyei tanács alá rendelt városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága (mezőgazdasági osztály) dönti el; ilyen ügyekben a mezőgazdasági osztály soronkívül köteles eljárni.

(2) Ha a szerződéses termelés alapján átadott gyorsan romló termények minősége válik a termelő és a termeltető között vitássá, - a nevezettek meghallgatása után - a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága elnöke dönt.

(3) A jelen § alapján folyamatba tett államigazgatási eljárás költség- és illetékmentes.

12. §

(1) A termeltető és a termelő között a szerződéses termeléssel összefüggő vitás kérdésekben a termelési (agrotechnikai) előírások a termeltető szakmai utasításainak alkalmazása és a gyorsan romló termények minősége tekintetében felmerült viták kivételével, amely kérdések eldöntése a 11. § értelmében államigazgatási eljárásra tartozik, - a termelés helye vagy a termelő lakóhelye szerint illetékes járásbíróság határoz.

(2) Az (1) bekezdésben említett bíróság jár el az elszámolásból eredő vitákban is, a végrehajtóbizottság a nála benyújtott, illetőleg előterjesztett ilyen tárgyú panaszokat átteszi a bírósághoz.

(3) Ha az eljárás során szakértő meghallgatása válik szükségessé, vetőmagvak tekintetében az Országos Vetőmag Felügyelőséget, illetőleg annak megyei szerveit, burgonya tekintetében a Magyar Kereskedelmi Kamara áruüzleti szakértőbizottságát, egyéb termékek és termények tekintetében pedig az Országos Mezőgazdasági Minőségvizsgáló Intézetet kell meghallgatni.

(4) A keresetet a termelő a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságánál is jegyzőkönyvbe mondhatja; a végrehajtóbizottság a jegyzökönyvet három napon belül köteles a járásbíróságnak megküldeni.

(5) A járásbíróság a pert soronkívül tárgyalja; az eljárás illetékmentes.

13. §

A szerződéses termelés fejlesztéséről szóló 1.048/1953. (IX. 16.) számú minisztertanácsi határozat 2. pontjában említett szállítási szerződések esetében a kötbérre és a vitás kérdések eldöntésére a jelen rendelet rendelkezései az irányadók.

14. §

A 167/1951. (IX. 9.) MT számú rendelet 12-17. §-ai hatályukat vesztik.

Gerő Ernő s. k.,

a Minisztertanács első elnökhelyettese