Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

58/1954. (IX. 2.) MT rendelet

a közlekedési ügyészségek felállításáról

A Minisztertanács az 1953. évi 13. számú törvényerejű rendelet 35. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a közlekedési ügyészség szervezetét, működését, továbbá az erre vonatkozó rendelkezések hatálybalépésének idejét a következőképpen szabályozza.

I. FEJEZET

A közlekedési ügyészségek szervezete

1. §

(1) A vasúti, közúti, légi és vízi közlekedéssel és szállítással, úgyszintén a távközlés rendes működésével vagy biztonságával kapcsolatos ügyészségi teendőket a jelen rendelet szerint szervezett közlekedési ügyészségek látják el.

(2) A Magyar Népköztársaság közlekedési ügyészségének szervei a következők:

a) a közlekedési ügyészségi osztály,

b) a közlekedési ügyészségek.

2. §

(1) A közlekedési ügyészségi osztály a Magyar Népköztársaság legfőbb ügyészségének szervezetén belül működik.

(2) A közlekedési ügyészségi osztály - szükséghez képest - csoportokra tagozódik.

3. §

(1) A közlekedési ügyészségi osztály élén a közlekedési osztályvezető ügyész áll.

(2) A közlekedési osztályvezető ügyészt a legfőbb ügyész nevezi ki, aki a Magyar Népköztársaság legfőbb ügyészének van alárendelve.

(3) A közlekedési osztályvezető ügyész a vasúti, közúti, légi és vízi közlekedés és szállítás, úgyszintén a távközlés rendes működése körében a törvényesség megtartása feletti felügyeletet közvetlenül, vagy a közlekedési ügyészségi osztályhoz, illetve a közlekedési ügyészségekhez beosztott ügyészek útján látja el.

(4) A közlekedési ügyészségi osztályon nyomozók működnek, akik - a közlekedési osztályvezető ügyész utasítása alapján - a különösen fontos ügyekben folytatják le a nyomozást.

4. §

A közlekedési ügyészségek - a közlekedési bíróságokra megállapított illetékesség alapján - Budapest, Miskolc, Debrecen, Szeged, Pécs és Szombathely székhellyel működnek.

5. §

(1) A közlekedési ügyészségek élén a közlekedési ügyészek állnak, akiknek helyetteseik vannak.

(2) A közlekedési ügyészségek mellett ügyészségi nyomozók működnek.

(3) A közlekedési ügyészeket, helyetteseiket, valamint a közlekedési ügyészséghez beosztott nyomozókat a legfőbb ügyész nevezi ki.

6. §

A közlekedési ügyészségi szervek szervezetileg és ügyészi tevékenységükben csakis ügyészi feletteseiknek vannak alárendelve.

II. FEJEZET

A közlekedési ügyészségek feladatai

7. §

A közlekedési ügyészségek feladata általában a vasúti, közúti, légi és vízi közlekedés és szállítás, úgyszintén a távközlés rendje és biztonsága tekintetében azoknak a feladatoknak az ellátása, amelyeket a Magyar Népköztársaság ügyészségéről szóló 1953. évi 13. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) az ügyészségi szervek számára meghatároz.

Ehhez képest a közlekedési ügyészségi szervek a törvényesség biztosítása érdekében:

a) őrködnek a vasúti, közúti, légi és vízi közlekedés és szállítás, úgyszintén a távközlés szervei által kiadott rendeletek, határozatok, utasítások, továbbá egyéb intézkedések törvényessége felett, valamint afelett, hogy ezek a szervek és az állampolgárok megtartsák a vasúti, közúti, légi és vízi közlekedés rendjével és biztonságával kapcsolatos jogszabályokat (általános törvényességi felügyelet);

b) biztosítják a közlekedési bíróság hatáskörébe utalt, a vasúti, közúti, légi és vízi közlekedés és szállítás, továbbá a távközlés rendes működése vagy biztonsága sérelmére elkövetett bűntettek gyors feltárását és kinyomozását, felügyeletet gyakorolnak ezekben az ügyekben eljáró nyomozószervek tevékenysége felett (a nyomozás törvényessége feletti felügyelet);

c) őrködnek afelett, hogy a Magyar Népköztársaság bíróságai a vasúti, közúti, légi és vízi közlekedéssel és szállítással, továbbá a távközléssel kapcsolatos perekben helyesen alkalmazzák a törvényeket (a bíróságok tevékenységének törvényessége feletti felügyelet).

8. §

A közlekedési ügyészségi szervek különleges feladatai

a) a közlekedési, szállítási, úgyszintén a távközlési dolgozók fegyelmének, szolgálati rendjének védelme,

b) a törvények, szabályzatok, utasítások és a szolgálati kötelességek pontos megtartásának ellenőrzése útján a vasúti, közúti, légi és vízi közlekedés és szállítás, úgyszintén a távközlés rendjének és biztonságának megszilárdítása,

c) az élet és testi épség, a társadalmi tulajdon fokozott védelmének, az állampolgárok javai megőrzésének a közlekedés és szállítás körében való biztosítása; általában a szocialista törvényességnek a közlekedés és szállítás, úgyszintén a távközlés körében való megszilárdítása.

III. FEJEZET

A törvényesség feletti általános felügyelet

9. §

(1) A közlekedési ügyészségi szervek a törvényesség feletti általános felügyeletet (7. § a) pont) - a Tvr. II. fejezetében meghatározott módon - a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium, valamint a közlekedés- és postaügyi miniszter főfelügyelete alá rendelt hatóságok, hivatalok, intézmények, vállalatok és szövetkezetek, továbbá bármely más minisztérium, vagy a Minisztertanácsnak közvetlenül alárendelt szerv felügyelete alatt működő közlekedési, szállítási vállalat, intézmény, szövetkezet körében látják el.

(2) A minisztériumoknál és a Minisztertanácsnak közvetlenül alárendelt szerveknél, az ezeknek alárendelt hatóságoknál, hivataloknál, intézményeknél, vállalatoknál, szövetkezeteknél és az államigazgatás egyéb szerveinél, valamint az államhatalom helyi szerveinél a közlekedési ügyészségi szervek gyakorolják a közlekedés, szállítás, úgyszintén a távközlés rendjére és működésére vonatkozó jogszabályok, utasítások és egyéb intézkedések törvényessége, továbbá azok megtartása felett a felügyeletet.

IV. FEJEZET

A bűnügyi nyomozás törvényessége feletti felügyelet

10. §

A büntető eljárásjogi szabályok értelmében a közlekedési bíróság hatáskörébe utalt vasúti, közúti, légi és vízi közlekedés és szállítás, úgyszintén a távközlés rendes működése vagy biztonsága sérelmére elkövetett büntettek nyomozásának törvényessége feletti felügyeletet 17. § b) pont) a közlekedési ügyészségek a Tvr. III. fejezetében meghatározott módon és jogkörben látják el.

11. §

(1) A legfőbb ügyész a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben határozza meg azoknak a közúti közlekedés és szállítás, valamint a távközlés rendes működése vagy biztonsága sérelmére elkövetett bűntetteknek a csoportjait, amelyekben a közlekedés, szállítás, úgyszintén a távközlés működésének vagy biztonságának védelme a közlekedési bíróság előtti vádemelést nem indokolja.

(2) Az (1) bekezdés alapján meghatározott ügyekben az egyébként illetékes megyei, illetve járási (városi, kerületi) ügyészségek járnak el s a nyomozás törvényessége felett azok gyakorolják a felügyeletet.

12. §

(1) A közlekedési bíróság hatáskörébe utalt bűncselekmények miatt indult ügyekben a nyomozást a számukra megállapított hatáskörben

a) a közlekedési ügyészségi nyomozók,

b) a rendőri szervek teljesítik.

(2) A közlekedési ügyészségi nyomozók folytatják le a nyomozást

a) olyan bűntett miatt, amelynek következtében emberélet esett áldozatul. vagy a társadalmi tulajdonban különösen nagy kár állott elő,

b) minden más bűntett miatt, amely a vasúti, közúti, légi és vízi közlekedés és szállítás, úgyszintén a távközlés rendjét és biztonságát különösen súlyosan sértette vagy veszélyeztette.

(3) A (2) bekezdésben fel nem sorolt többi ügyben a rendőri szervek végzik a nyomozást.

(4) A közlekedési ügyész a bűncselekmény felfedése érdekében a (3) bekezdés alá tartozó bármely ügyben a közlekedési ügyészségi nyomozót, bármely a (2) bekezdésben felsorolt ügyben pedig a rendőrségi szerveket bízhatja meg a nyomozás lefolytatásával; indokolt esetben egyes ügyek nyomozásával a megyei, illetve a járási, városi, kerületi ügyészségi nyomozót is megbízhatja.

V. FEJEZET

A bíróságok tevékenységének törvényessége feletti felügyelet

13. §

(1) A közlekedési ügyészségek a közlekedési bíróságok által hozott határozatok törvényessége feletti felügyeletet (7. § c) pont) a Tvr. IV. fejezetében meghatározott jogkörben és módon látják el.

(2) A közlekedéssel és szállítással kapcsolatos polgári perekben és döntőbizottsági eljárásokban a közlekedési ügyészségek gyakorolják a bíróságok és döntőbizottságok határozatainak törvényessége feletti felügyeletet.

(3) A közlekedési bíróságok határozatainak, úgyszintén a közlekedéssel és szállítással kapcsolatos polgári perekben és döntőbizottsági eljárásokban hozott határozatoknak végrehajtása felett az egyébként illetékes megyei, illetve járási (városi, kerületi) ügyészségek gyakorolják a törvényességi felügyeletet.

VI. FEJEZET

Vegyes rendelkezések

14. §

A közlekedési ügyészségi osztály, valamint a budapesti közlekedési ügyészség 1954. évi szeptember hó 15. napján kezdi meg működését.

A többi közlekedési ügyészség működésének megkezdéséről a legfőbb ügyész az igazságügyminiszterrel és a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben rendelkezik.

Gerő Ernő s. k.,

a Minisztertanács első elnökhelyettese

Tartalomjegyzék