Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

10/1955. (II. 15.) MT rendelet

az árvíz- és belvízvédekezésről, valamint a helyi vízkárelhárításról

I.

ÁRVÍZ- ÉS BELVÍZVÉDEKEZÉS

1. §

Az árvíz- és belvízvédekezés szervei

(1) Az árvíz- és belvízvédekezés előkészítését, valamint a tényleges védekezést a vízügyi igazgatóságok és az Árvízvédelmi Készenléti Szervezet (ÁKSZ) látják el.

(2) A Minisztertanács hozzájárulásával egyes városok tanácsainak végrehajtóbizottságai az (1) bekezdésben megjelölt feladatokat az Országos Vízügyi Főigazgatóság (továbbiakban: OVF.) szakfelügyelete alatt a városi tanács végrehajtóbizottságának szakigazgatási szerveivel végzik.

(3) A helyi vízkárelhárítási feladatokat a községi (városi) tanácsok végrehajtóbizottságai látják el.

(4) Az árvíz- és belvízvédekezés államigazgatási feladatait - a jelen rendelet 4. §-ában foglaltaknak megfelelően - a községi (városi) tanácsok végrehajtóbizottságai végzik.

2. §

Az árvíz- és belvízvédekezés irányító szervei:

a) Az árvízvédekezési készültség, illetőleg a belvízvédekezési készenlét (6. §) beállta előtt a vízügyi főigazgató,

b) az árvízvédekezési készültség, illetőleg a belvízvédekezési készenlét beálltától annak megszűnéséig az árvízvédelmi és belvízvédelmi kormánybiztos (a továbbiakban: kormánybiztos),

c) rendkívüli árvíz- vagy belvízveszély esetén az Árvíz- és Belvízvédekezési Kormánybizottság (a továbbiakban: Kormánybizottság).

3. §

Az árvíz- és belvízvédekezés szerveinek ügyköre

(1) A vízügyi igazgatóságok ügykörébe tartozik - a vízügyi főigazgató állal megállapított működési területeken - a vízfolyások árvízvédekezési célból kiépített és fenntartott védővonalain az árvízvédekezés, valamint a kiépített belvízöblözetekben a belvízvédekezés műszaki feladatainak az ellátása.

(2) Az ÁKSZ ügykörébe tartozik az árvíz- és belvízvédekezés különleges munkáinak ellátása: különleges gépekkel, anyagokkal és eszközökkel felszerelt gyorsanmozgó alakulatoknak a védekezési és mentési munkába való bevetése, a kormánybiztos hatáskörének gyakorlásához szükséges nyilvántartások vezetése, rendelkezéseinek az illetékes szervekhez történő továbbítása, az állandó ügyeleti és jelentőszolgálat teljesítése.

(3) Az 1. § (2) bekezdésének hatálya alá tartozó városok tanácsainak végrehajtóbizottságai az árvíz- és belvízvédekezés műszaki feladatait - szakszempontból az OVF, illetőleg a kormánybiztos felügyelete alatt - a város igazgatási határvonalain belül az általuk kiépített és fenntartott árvízvédelmi vonalon látják el.

(4) Az árvíz- és belvízvédekezési műveknek és ezek tartozékainak tervezése, építése és fenntartása - az OVF felügyelete, illetőleg szakfelügyelete alatt - annak á szervnek a hatáskörébe tartozik, amely a védekezésre köteles.

4. §

Az árvíz- és belvízvédekezés államigazgatási feladatai

(1) A fővárosi és a megyei jogú városi tanács végrehajtóbizottsága illetékes szakigazgatási szervei, valamint a felettes tanácsok végrehajtóbizottságai szakigazgatási szerveinek segítségével az illetékes városi és községi tanácsok végrehajtóbizottságai látják el a következő feladatokat:

a) a gyalogos, a fogatos és a géperejű közerők kiállítása, mozgósítása és ellátásukról való gondoskodás;

b) a kiürítés (visszatelepítés) és a mentés megszervezése a területileg illetékes vízügyi igazgatóság által rendelkezésre bocsátott műszaki tervek alapján;

c) a kiürítés (visszatelepítés) és a mentés végrehajtása a kormánybiztos rendelkezéseinek megfelelően;

d) a mozgósított közerő egészségügyi ellátásáról való gondoskodás, továbbá a kiürítés (visszatelepítés) során a járványok elhárítása céljából szükséges közegészségügyi intézkedések megtétele;

e) a működési területükön lévő minden olyan anyag, eszköz és felszerelés nyilvántartása, mozgósítása, amely árvíz- és belvízvédekezés esetén a védekezési munkához igénybevehető;

f) az árvíz- és belvíz által okozott, valamint a védekezéssel kapcsolatosan keletkezett termény- és épületkárok megállapítása és a kárigények elbírálása.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt végrehajtóbizottságok a közerők kiállításának, ezek mozgósításának, továbbá a kiürítésnek (visszatelepítésnek) és a mentésnek a terveit az alábbiak szerint kötelesek kidolgozni:

a) A közerők kiállításának tervében fel kell tüntetni az igénybevehető gyalogos, fogatos és géperejű közerők számát, továbbá név, állás, lakcím és távbeszélő állomás megjelölésével a végrehajtóbizottság szakigazgatási szerveinek mindazon dolgozóit, illetőleg a községi végrehajtóbizottságnak mindazon tagjait, akik a közerők felett rendelkezni jogosultak.

b) A közerők mozgósítási tervét úgy kell kidolgozni, hogy rendkívüli veszély esetében biztosított legyen a munkaképes lakosságnak a védekezési munkába való szervezett bevonása. Ehhez a tervhez kell csatolni a védekezési munkánál felhasználható és a végrehajtóbizottság működési területén fellelhető anyagoknak, eszközöknek, felszereléseknek a tárolás helyét is feltüntető nyilvántartását, kivéve a vízügyi igazgatóságok árvíz- és belvízvédekezési készletét.

c) A kiürítési és a mentési tervben a területileg illetékes vízügyi igazgatóságok által adott műszaki adatok alapon a kiürítés és a mentés végrehajtását, továbbá a lakosság élelmezését és eiszállásolását kell megtervezni. A tervekben fel kell tüntetni a végrehajtáshoz szükséges karhatalmat, felszerelést és munkaerőt.

(3) A (2) bekezdésben körülírt terveket a végrehajtóbizottságok elsőízben a jelen rendelet hatálybalépésétől számítolt 60 nap alatt kötelesek a területileg illetékes vízügyi igazgatóságoknak megküldeni. Ezt követően a végrehajtóbizottságok csak az évközben bekövetkezett változásokról tartoznak minden év október hó 31. napjáig a területileg illetékes vízügyi igazgatóságoknak kimutatást küldeni.

5. §

Az árvíz- és belvízvédekezés műszaki és államigazgatási feladatainak összehangolása

(1) Az árvíz- és belvízvédekezés műszaki és államigazgatási feladatainak összehangolására a megyékben, a fővárosban és a megyei jogú városokban állandó jellegű árvíz- és belvízvédekezési területi bizottságokat (a továbbiakban: területi bizottság) kell szervezni. A területi bizottság elnöke a végrehajtóbizottság elnöke, tagjai:

- a megyei, fővárosi, megyei jogú városi pártbizottság,

- a vízügyi igazgatóság, vagy az OVF,

- a belügyminiszter és a

- honvédelmi miniszter

képviselője.

(2) A területi bizottság az árvízvédekezési készültség, illetőleg a belvízvédekezési készenlét előtt figyelemmel kíséri

a) a végrehajlóbizottság szakigazgatási szerveinek feladatkörébe tartozó árvíz- és belvízvédekezési államigazgatási feladatok [4. § (1) bekezdés] ellátását,

b) az árvíz- és belvízvédekezési beruházási, valamint fenntartási munkák kivitelezését,

c) a 4. § (2) bekezdés szerint készítendő terveket és gondoskodik arról, hogy azokat a végrehajtóbizottságok a vízügyi igazgatóságok részére határidőre megküldjék.

(3) A területi bizottság az előző bekezdés b) és c) pontjában meghatározott tevékenységével kapcsolatos észrevételeit a területileg illetékes vízügyi igazgatóval, illetőleg a vízügyi főigazgatóval, továbbá a megyei, a fővárosi és a megyei jogú városi tanács végrehajtóbízottságával közli.

(4) Az árvízvédekezési készültség, illetőleg a belvízvédekezési készenlét beállta után a vízügyi igazgató a területi bizottságot az árvízvédekezési, illetőleg a belvízvédekezési helyzetről folyamatosan tájékoztatni köteles.

(5) A területi bizottság - a tényleges védekezés tartama alatt a kormánybiztos rendelkezéseinek megfelelően - az illetékes végrehajtóbizottság által:

a) igénybevéteti a közerőket, továbbá azokat az anyagokat, eszközöket és felszereléseket, amelyek a védekezés céljára szükségesek,

b) biztosítja a közerők, anyagok, eszközök és felszerelések mozgatását,

c) ellenőrzi a kiürítési és a mentési terv végrehajtását,

d) ellenőrzi az árvíz- és belvíz, valamint az ezekkel kapcsolatos védekezés által okozott termény- és épületkárok megállapítását és a kártérítési igények elbírálását.

(6) A területi bizottság működése felett szakszempontból az árvízvédekezési készültség, illetőleg a belvízvédekezési készenlét beállta előtt a vízügyi főigazgató, ezek beállta után pedig a kormánybiztos gyakorol felügyeletet.

(7) A területi bizottság elnöke az intézkedés jogát a végrehajtóbizottság szakigazgatási szerveinek hatáskörébe tartozó ügyekben egyszemélyes felelősséggel gyakorolja.

(8) Az árvíz- és belvízvédekezés műszaki vezetését a vízügyi igazgató, illetőleg a kormánybiztos megbízottja látja el.

6. §

Árvízvédekezési készültség, belvízvédekezési készenlét

(1) Az árvízvédekezési készültség egy-egy vízfolyás veszélyeztetett területén akkor kezdődik, amikor az áradó víz a jelen rendelet mellékletéi képező kimutatásban felsorolt folyók mértékadó vízmércéjén a meghatározott vízállást eléri és akkor szűnik meg, amikor az apadó víz a készültség beálltára előírt vízállás alá száll és a 7. § (1) bekezdés b) pontjában megjelölt munkák befejezést nyertek.

(2) A belvízvédekezési készenlét akkor kezdődik, ha az ország területén a belvíz 50.000 kat. holdat már elöntött, vagy ha az időjárási helyzet alakulása következtében ilyen nagyságú terület elöntésének a közvetlen veszélye fennáll. A belvízvédekezési készenlét akkor szűnik meg, ha az érintett öblözetről a belvizek levezetése megtörtént,

(3) Ha előjelzés szerint olyan rendkívüli árvíz közeledik, amely miatt nagyobbarányú felkészülés és erősítési munka előzetes végrehajtása szükséges, a vízügyi főigazgató a Minisztertanács elnökének előzetes hozzájárulásával az árvízvédekezési készültséget - függetlenül az (1) bekezdésben foglalt rendelkezésektől - elrendelheti.

7. §

Árvíz- és belvízvédelmi kormánybiztos

(1) Az árvízvédekezési készültség, illetőleg a belvízvédekezési készenlét beálltától az árvíz- és belvízvédekezés körébe tartozó összes hatósági jogköröket az ország egész területén a kormánybiztos gyakorolja, akinek feladata különösen:

a) a védekezés egységes és központi irányítása,

b) gondoskodás a mentesített területre betört vizek elszigeteléséről, a víznek a medrébe történő visszavezetéséről és az ezekkel kapcsolatos munkák elvégzéséről, ideértve a megrongált védőművek helyreállítását is.

(2) A kormánybiztos hatáskörének keretei között közvetlenül teszi meg mindazokat az intézkedéseket, amelyek a fennálló jogszabályok szerint valamely miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) hatáskörébe tartoznak.

(3) Azok a városok, amelyek a saját szervezetükkel védekeznek [1. § (2) bekezdés], a kormánybiztosi hatáskör gyakorlásának megkezdésétől annak megszünéséig az árvíz-, illetőleg belvízvédekezést a kormánybiztos rendelkezéseinek megfelelően látják el.

(4) A kormánybiztosi hatáskör az árvízvédekezési készültség, illetőleg a belvizvédekezési készenlét fennállásáig, illetőleg addig tart, amíg az (1) bekezdés b) pontjában körülírt munkák befejezést nem nyernek.

(5) Az árvízvédekezési készültség, illetőleg a belvízvédekezési készenlét beálltát és a megszűnését, ezekkel kapcsolatosan a kormánybiztosi hatáskör gyakorlásának megkezdését és befejezését a kormánybiztos a Minisztertanácsnak jelenti és a szükség szerint - a sajtó és a rádió útján - hivatalos tájékoztatást ad a fennálló, valamint az előrelátható árvízi, illetőleg belvízi helyzetről.

(6) Rendkívüli árvíz- vagy belvízveszély esetében a kormánybiztosi hatáskör gyakorlására a 9. §-ban foglalt rendelkezések az irányadók.

(7) A kormánybiztosi hatáskört a vízügyi főigazgató gyakorolja.

8. §

A kormánybiztosi hatáskör gyakorlása

(1) A kormánybiztos a hatáskörébe tartozó feladatok ellátása érdekében - a honvédség, a belügyi szervek és a pénzügyőrség kivételével - rendelkezik az állami szervek (hatóságok, hivatalok, intézetek, vállalatok, gazdaságok és üzemek stb.) közegeivel, összes felszerelésével, eszközével, anyagkészletével és járművével, ha azok az árvíz, vagy belvízveszély megakadályozására, vagy elhárítására felhasználhatók.

(2) A kormánybiztosnak az (1) bekezdésben körülírt rendelkezési joga az egyéb jogi személyek és a magánszemélyek tulajdonában (használatában) lévő felszerelésekre, eszközökre, anyagokra és járművekre is kiterjed.

(3) A kormánybiztos az árvízzel, vagy belvízzel nem fenyegetett területről fenyegetett területre közeget, felszerelést stb. csak elkerülhetetlen szükség esetén és csak olyan mértékben vehet igénybe, hogy azzal a nem fenyegetett terület lakosságának a biztonságát, valamint elsőrendű életszükségletének kielégítését ne veszélyeztesse.

(4) A kormánybiztos az árvíz- és belvízveszély leküzdéséhez szükséges munkaerőt, különösen az előmunkás és segédőr létszámot elsősorban a vízügyi igazgatóságok erre a célra kiképzett szakmunkásainak kirendelésével (ideiglenes áthelyezésével) és a veszélyeztetett területeken felfogadott fizetett munkaerőkkel biztosítja. Ha a veszély leküzdése a helyi erők legnagyobb méretű mozgósításával - ideértve a közerők térítés nélküli igénybevételét is [(5) bekezdés] - sem biztosítható, a kormánybiztos jogosult a honvédelmi miniszter útján és vele egyetértésben a honvédség, a belügyminiszter útján és vele egyetértésben a belügyi szervek műszaki és karhatalmi egységeinek a segítségét igénybe venni. A műszaki és karhatalmi egységek igénybevételének módját a vízügyi főigazgató a honvédelmi, illetőleg a belügyminiszterrel egyetértésben szabályozza.

(5) A kormánybiztos jogosult gyalogos, fogatos és géperejű közerőt térítés nélkül is igénybe venni,

(6) A miniszterek és az országos hatáskörű szervek [10. § (2) bekezdés] vezetői minden évben összekötőket jelölnek ki, akik árvíz- és belvízvédekezési ügyekben a következő év végéig őket a kormánybiztosnál képviselik. Az összekötők nevét, hivatali állásuk és szolgálati beosztásuk feltüntetésével, minden év október hó 31. napjáig a vízügyi főigazgatóval közölni kötelesek.

9. §

Árvíz- és Belvízvédekezési Kormánybizottság

(1) Rendkívüli árvíz- vagy belvízveszély esetén Árvíz- és Belvízvédekezési Kormánybizottság (a továbbiakban: Kormánybizottság) működik, amelynek elnökét a Minisztertanács nevezi ki. A Kormánybizottság tagjai:

- a Minisztertanács megbízottja,

- a kormánybiztos (vízügyi főigazgató), továbbá

- a honvédelmi miniszter,

- belügyminiszter,

- a közlekedés- és postaügyi miniszter,

- az építésügyi miniszter és

- az egészségügyi miniszter.

(2) A Kormánybizottság - működésének tartama alatt - az árvíz- és belvízvédekezés legfőbb irányító szerve. Gondoskodik arról, hogy mindazokat az anyagokat, eszközöket, felszereléseket és munkaerőket, amelyek a rendkívüli árvíz- és belvízveszély elhárításához szükségesek, a védekező szervek megkapják.

(3) A kormánybiztos a Kormánybizottságot az elnök útján az árvizi, illetőleg a belvizi helyzet alakulásáról folyamatosan és részletesen tájékoztatja.

(4) Az elnök a Kormánybizottságot az árvizi, illetőleg a belvizi helyzet súlyosságához mérten szükség szerint hívja össze.

(5) A Kormánybizottság a hatáskörébe tartozó ügyekben az intézkedés jogát a kormánybiztos útján gyakorolja.

(6) A Kormánybizottság működése nem érinti az árvíz- és belvízvédekezés szakszerű irányítása tekintetében a kormánybiztos felelősségét.

10. §

Az egyes miniszterek feladatai árvíz- és belvízvédekezés idején

(1) Az érdekelt miniszterek és az országos hatáskörű szervek vezetői a Kormánybizottság (a kormánybiztos) anyag, munkaerő, gépek, felszerelések biztosítására és a védekezés rendelkezésére bocsátására vonatkozó intézkedéseinek végrehajtásáról haladéktalanul gondoskodnak..

(2) A kormánybiztos külön megkeresésére a miniszterek az alább felsorolt intézkedéseket teszik meg:

a) a honvédelmi miniszter a megyék székhelyén; és a fővárosban teljhatalmú megbízottat nevez ki, aki a megyékben és fővárosban lévő katonai alakulatok és anyag felett rendelkezik és a területi bizottság [5. § (1) bekezdés] munkájában résztvesz;

b) a belügyminiszter a felügyelete alá tartozó karhatalmi szervek irányítására az a) pont szerint ugyancsak teljhatalmú megbízottat nevez ki, akinek feladata különösen a fontosabb védőművek biztonsági őrzésének, a közerők kiállításának, kiürítés esetén a közbiztonság megóvásának biztosítása;

c) a honvédelmi miniszter és a belügyminiszter a megyei jogú városokban működő területi bizottságokba a szükséghez képest nevez ki az a) és b) pontokban megjelölt hatáskörrel működő teljhatalmú megbízottat;

d) a közlekedés- és postaügyi miniszter a veszélyeztetett helyeken az országos felvonulási és együttműködési tervnek megfelelő mennyiségű vasúti, közúti és vízi járművet helyeztet készenlétbe és a felügyelete alá tartozó szervek erejét a szükséghez mérten a védekezés rendelkezésére bocsátja;

e) az építésügyi miniszter a veszélyeztetett helyeken - az országos felvonulási és együttműködési tervnek megfelelően - a felügyelete alá tartozó szervek erejét, valamint felszerelését a szükséghez mérten a védekezés rendelkezésére bocsátja, az esetleges épületkárok helyreállítását műszakilag irányítja;

f) a város- és községgazdálkodási miniszter gondoskodik az árvíz- és belvíz által fenyegetett területen a közvilágítás és ivóvízellátás biztosításáról, továbbá az árvíz, illetőleg a belvíz levonulása után a kutak, a vízellátó és szennyvízelvezető művek helyreállításáról;

g) a belkereskedelmi miniszter a kormánybiztos által kijelölt városokban és községekben megfelelő mennyiségű élelmiszertarlalékot helyez készenlétbe és gondoskodik a védekezési munkánál foglalkoztatott dolgozók, valamint az esetleg veszélybe került lakosság ellátásáról;

h) az egészségügyi miniszter gondoskodik az árvíz- és belvízvédelmi munkára mozgósított dolgozók, továbbá az árvíz, illetőleg a belvíz által fenyegetett terület lakosságának egészségügyi ellátásáról, visszatelepítésnél az árvíz, illetőleg a belvíz által sujtott terület közegészségügyi helyzetének helyreállításáról;

i) a Minisztertanács Tájékoztatási Hivatalának elnöke megszervezi a Rádió állandó ügyeletét, a védekezésben résztvevő erők mozgósítása, irányítása, valamint, az esetleges kiürítésre vonatkozó kormánybiztosi rendelkezéseknek továbbítása céljából, gondoskodik továbbá a sajtó központi tájékoztatásának megszervezéséről is.

II.

HELYI VÍZKÁRELHÁRÍTÁS

11. §

A helyi vízkárelhárítási feladatok ellátása

(1) Ahol árvíz-, illetőleg belvízvédekezés céljából kiépített védőművek [3. § (1) bekezdés] nincsenek, a fellépő káros vizek elleni védekezés, vagyis a helyi vízkárelhárítás a területileg illetékes községi (városi) tanácsok végrehajtóbizottságának feladatkörébe tartozik.

(2) A helyi vízkárelhárítási feladatokat a községek (városok) végrehajtóbizottságai helyi erőkkel látják el. Ha a védekezéshez a helyi erők nem elegendők, a szükséges munkaerő, anyag és felszerelés rendelkezésre bocsátásáról a felsőbb végrehajtóbizottságok gondoskodnak.

(3) Olyan vízkárelhárítás esetében, amelyhez sem a községi (városi), sem pedig a felsőbb végrehajtóbizottságoknál szakirányító nem áll rendelkezésre, a védekezésre kötelezett végrehajtóbizottság a területileg illetékes vízügyi igazgatóságtól műszaki irányítót kér. A vízügyi igazgatóság a műszaki irányitót haladéktalanul kirendelni köteles. A kirendelt műszaki irányító a végrehajtóbizottság elnökének segítségével összehangolja, műszaki szempontból pedig egyszemélyi felelősséggel irányítja a helyi vízkárelhárítás munkáját.

(4) A helyi vízkárelhárítási tevékenység irányítását a felsőbb végrehajtóbizottságok város- és községgazdálkodási szervei látják el, amelyeknek ezirányú működését szakszempontból a vízügyi szervek támogatni kötelesek. Az idevonatkozó szabályokat a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 60 nap alatt a város- és községgazdálkodási miniszter és a vízügyi főigazgató közös utasítással állapítják meg.

(5) A helyi vízkárelhárítással felmerülő költségeket - ideértve a nyári gátak tervezésével, építésével és fenntartásával kapcsolatos költségeket is - a védekezésre kötelezett községi (városi) tanácsok beruházási tervében és költségvetésében kell előirányozni.

(6) A helyi vizkárelháritási feladatok ellátásának részletes szabályait a megyék és a megyei jogú városok a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 6 hónap alatt az OVF állal rendelkezésre bocsátott szabályzat-minta felhasználásával tanácsi rendelettel állapítják meg.

III.

VEGYES RENDELKEZÉSEK

12. §

Az árvíz- és belvízvédekezési feladatok ellátásának részletes szabályozása

(1) Az árvíz- és belvizvédekezési feladatok ellátásának részletes szabályait a vízügyi főigazgató a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 60 nap alatt Országos Árvíz- és Belvízvédekezési Szabályzatban állapítja meg. E szabályzatnak tartalmaznia kell az

árvíz- és belvízvédekezést végrehajtó szerveknek az árvízvédekezési készültség, illetőleg a belvízvédekezési készenlét beállta előtti, alatti és utáni feladatait.

(2) A vízügyi főigazgató ezévben az érdekelt miniszterekkel és az országos hatáskörű szervek vezetőivel kiadandó együttes utasításban köteles megállapítani az árvíz- és belvízvédekezés felvonulási és együttműködési tervét. Ezt követően minden év december hó 31. napjáig a felvonulási és együttműködési terven csak az évközben bekövetkezett változásokat kell az érdekeltekkel együtt keresztülvezetni.

(3) A városok saját szervezettel történő védekezését [1. § (2) bekezdés] a Minisztertanács az OVF javaslatára engedélyezi. Ezek a városok a hatáskörükbe tartozó árvíz- és belvízvédekezési feladatok ellátásának részletes szabályait az engedélyezéstől számított 6 hónap alatt kötelesek az OVF által rendelkezésre bocsátott szabályzat-minta felhasználásával tanácsi rendeletben megállapítani.

(4) Budapest, Győr, Esztergom és Szeged városok részére a saját szervezettel történő védekezés jogát a Minisztertanács továbbra is engedélyezi. Ezek a városok az előző bekezdésben előírt tanácsi rendeletet a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 6 hónap alatt kötelesek meghozni.

13. §

Az árvíz- és belvízvédekezés, valamint a helyi vízkárelhárítás költségeinek fedezete és elszámolása

(1) Az árvízzel és belvízzel, valamint a helyi vízkárokkal kapcsolatos, továbbá a védekezéssel, úgyszintén a helyreállítással felmerülő rendkívüli költségek fedezésére és a károk megtérítésére, szükséges pénzeszközöket a pénzügyminiszter bocsátja az illetékes szervek rendelkezésére, illetőleg jelöli ki az igénybevehető pénzügyi fedezetet.

(2) Az állami szervektől, valamint a magánszemélyektől igénybevett anyagok, munkaeszközök és felszerelések elszámolásának szabályait a pénzügyminiszter a vízügyi főigazgatóval egyetértésben állapítja meg.

(3) A szállítóeszközök és munkagépek, továbbá a fogatos és géperejű közerők igénybevételéért járó térítés mértékét az illetékes árhatóságokkal és a vízügyi főigazgatóval egyetértésben a pénzügyminiszter, az államvasutak személy- és árufuvarozási díjait pedig önköltségi alapon a közlekedés- és postaügyi miniszter állapítja meg.

(4) A védekezéshez igénybevett dolgozók bérezését - ideértve a munkaviszonyban nem álló közerők bérezését is - a pénzügyminiszter és a vízügyi főigazgató együttes javaslatára a Minisztertanács szabályozza.

(5) A (2) és (3) bekezdésben megjelölt szabályozásokat a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 60 nap alatt kell kiadni.

14. §

Hatálybalépés

A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg az országos árvíz- és belvízvédelmi kormánybiztosról szóló 183/1951. (X. 13.) MT rendelet, valamint az árvizek és a belvizek elleni védekezés egyes kérdéseiről szóló 2.006/2/1953. számú minisztertanácsi határozat hatályát veszti.

Hegedüs András s. k.,

a Minisztertanács első elnökhelyettese

Melléklet a 10/1955. (II. 15.) MT rendelethez

KIMUTATÁS

a rendelet 6. § (1) bekezdéséhez

Tartalomjegyzék