Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3/1955. (I. 11.) MT rendelet

a katonai bíróságok szervezetéről

A Minisztertanács a Magyar Népköztársaság bírósági szervezetérő. szóló 1954. évi II. törvény 66. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a katonai bíróságokra vonatkozó rendelkezések végrehajtásáról a következőket rendeli:

Általános rendelkezések

1. § (1) A bírósági szervezeti törvény értelmében (1954. évi II. törvény 34. és 46. §) a Magyar Népköztársaságban a katonai bíráskodást a következő bíróságok gyakorolják:

1. a katonai bíróságok,

2. a Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bírósága.

(2) A Legfelsőbb Bíróság keretén belül a katonai bíráskodás gyakorlására katonai kollégiumot kell szervezni (1954. évi II. törvény 43. és 46. §).

2. § (1) A katonai bíróságok és a Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiuma az igazságszolgáltatás gyakorlása során azokat a feladatokat látják el, amelyeket az 1954. évi II. törvény a Magyar Népköztársaság bíróságai számára megszabott.

(2) A katonai bíróságok és a Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiuma az általános bírósági feladatok ellátása mellett bírói eljárásukkal

a) közreműködnek a Néphadsereg, valamint egyéb fegyveres és rendészeti testületek fegyelmének megszilárdításában,

b) a törvényben megállapított büntetésekkel sújtják a haza védelme és biztonsága ellen támadó árulókat, kémeket, kártevőket és a dolgozó nép egyéb ellenségeit,

e) büntetik azokat, akik kivonják magukat a katonai szolgálat alól, megszegik szolgálati kötelességüket, az elöljáró parancsával szembehelyezkednek, elherdálják a katonai vagyont vagy más módon vétenek a katonai fegyelem, a szolgálati rend vagy a Népköztársaság törvényei ellen,

d) a haza iránti feltétlen odaadásra, áldozatvállalásra, a katonai eskü hűséges megtartására, öntudatos fegyelemre nevelik a fegyveres erők tagjait.

3. § (1) A katonai bíróságok hivatásos bíráinak és a Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiuma hivatásos bíráinak a bírói működésükkel kapcsolatos fegyelmi ügyeiben a Legfelsőbb Bíróság fegyelmi fanácsa jár el.

(2) Az (1) bekezdés esetén kívül a katonai bírósági szerveknek, úgyszintén az Igazságügy-minisztérium katonai főosztályának katonai személyzete felett a katonai fegyelmi jogkört szolgálati elöljáróik gyakorolják a Néphadseregre irányadó szabályok alapján.

4. § (1) A katonai bíróságoknak és a Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiumának bírái és egyéb beosztottjai, valamint az Igazságügy-minisztérium katonai főosztályának beosztottjai - a (3) bekezdésben említettek kivételével - katonai szolgálatot teljesítenek. Szolgálati viszonyukra a Néphadseregre irányadó általános szabályokat kell alkalmazni.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt személyeket tiszti rendfokozatba alezredesig bezárólag az igazságügyminiszter javaslatára a honvédelmi miniszter, ezredesi rendfokozatba az igazságügyminiszter és a honvédelmi miniszter együttesen előterjesztett javaslatára a Minisztertanács, ennél magasabb rendfokozatba pedig a Népköztársaság Elnöki Tanácsa lépteti elő, illetőleg nevezi ki

(3) Az (1) bekezdésben említett szerveknél segédszemélyzetként alkalmazott polgári személyek munkaviszonya tekintetében a Néphadsereg polgári alkalmazottaira irányadó általános szabályokat kell alkalmazni.

(4) A katonai bírósági szervek és az Igazságügy-minisztérium, katonai főosztályának létszámát, valamint az egyes munkaköröket az igazságügyminiszter a honvédelmi miniszterrel egyetértve állapítja meg.

(5) A katonai bírósági szervek és az Igazságügy-minisztérium katonai főosztályának személyi és anyagi ellátmányáról a Honvédelmi Minisztérium gondoskodik.

A katonai bíróságok

5. § (1) A törvény értelmében (1954. évi II. törvény 32. §) katonai bíróságok működnek:

a) egyes magasabb katonai egységek (fegyvernemek, hadtestek és a szükséghez képest hadosztályok) mellett,

b) egyes nagyobb helyőrségekben.

(2) Az egyes magasabb katonai egységek mellett működő bíróságok illetékessége kiterjed a megfelelő magasabb katonai egység állományába tartozó személyek által elkövetett bűncselekményekre.

(3) Az egyes nagyobb helyőrségekben működő bíróságok járnak el a magasabb katonai egységek mellett működő bíróságok illetékessége alá nem tartozó mindazon bűncselekmények esetében, amelyeket az illetékességi területükön követtek el.

6. § A katonai bíróságokat - az 5. §-ban foglaltaknak megfelelően - az igazságügyminiszternek a honvédelmi miniszterrel egyetértésben tett előterjesztése alapján a Minisztertanács állítja fel, illetőleg szünteti meg.

7. § (1) A katonai bíróságok hatáskörébe tartozik az eljárás a Néphadsereg és egyéb fegyveres és rendészeti testületek tagjai által - a szolgálati viszonyuk tartama alatt - elkövetett bármely bűntett miatt.

(2) A katonai bíróság hatásköre a törvényben meghatározott esetekben polgári személyekre is kiterjed.

8. § (1) A katonai bíróságok elnökéi és hivatásos bíráit a Népköztársaság Elnöki Tanácsa választja három évre (1954. évi II. törvény 36. §). A katonai bírósághoz hivatásos bíróvá a Néphadsereg tisztjei és tábornokai választhatók meg.

(2) A katonai bíróság hivatásos bíráiként megválasztásra kerülő jelöltek neveit az igazságügyminiszter a honvédelmi miniszterrel egyetértésben terjeszti fel a Népköztársaság Elnöki Tanácsához.

(3) A katonai bírósághoz megválasztott hivatásos bírákat a megfelelő beosztásba a honvédelmi miniszterrel egyetértésben az igazságügyminiszter nevezi ki; ugyanígy történik a katonai bíróság hivatásos bíráinak az egyik katonai bíróságtól a másik katonai bírósághoz való áthelyezése is.

(4) A Belügyminisztérium határőrség és belső karhatalom katonai bíróságának tekintetében az igazságügyminiszter a (2) és (3) - bekezdésekben foglalt jogait a belügyminiszterrel is egyetértve gyakorolja.

9. § (1) A katonai bíróságok ülnökeit a Népköztársaság Elnöki Tanácsa választja meg háromévi időtartamra (1954. évi II. törvény 10. és 36. §-ai).

(2) A katonai bírósághoz népi ülnökké a Néphadsereg valamint az egyes fegyveres és rendészeti testületek 20. életévüket betöltött büntetlen előéletű tagjait lehet megválasztani (1954. évi II. törvény 10. §).

(3) A katonai bíróság népi ülnökeiként megválasztásra kerülő jelöltek neveit az igazságügyminiszter a honvédelmi miniszterrel - az egyes fegyveres és rendészeti testületek tagjait illetően pedig az illetékes miniszterrel is - egyetértésben terjeszti fel a Népköztársaság Elnöki Tanácsához.

(4) A népi ülnököket évenként összesen legfeljebb egyhónapi időtartamra lehet igénybe venni. A népi ülnökök bírósághoz való behívásának és beosztásának rendjét a katonai bíróság elnöke állapítja meg.

10. § A katonai bíróságokon az egyes ügyekben eljáró tanács bírái a terheltnél alacsonyabb rendfokozati csoportba tartozó személyek nem lehetnek.

11. § A katonai bíróságok és az illetékes parancsnokságok a honvédelmi, illetőleg fegyelmi érdekek megfelelő érvényesítése céljából együttműködni kötelesek. Ennek az együttműködésnek az érdekében

a) a katonai bíróság elnöke tájékoztatja az illetékes parancsnokságot a bíróság gyakorlata során észlelt tapasztalatairól, javaslatokat tesz a fegyelem megerősítése érdekében szükséges intézkedésekre és segítséget nyújt a bűncselekmények megelőzésére irányuló munkában,

b) a parancsnok tájékoztatja a katonai bíróság elnökét az alakulat fegyelmi helyzetéről.

A Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiuma

12. § (1) A Legfelsőbb Bíróság elvi irányítást gyakorol a katonai bíróságok bírói működése és ítélkezése tekintetében (1954. évi II. törvény 41. §).

(2) A katonai kollégium a törvény értelmében (1954. évi II. törvény 46. §) tárgyalja:

a) elsőfokon a legfőbb ügyész által a Legfelsőbb Bírósághoz benyújtott büntető ügyeket,

b) másodfokon a katonai bíróságok határozatai ellen benyújtott fellebbezéseket és fellebbezési óvásokat,

c) a katonai bíróságok jogerős határozatai ellen a legfőbb ügyész és a Legfelsőbb Bíróság elnöke által benyújtott törvényességi óvásokat.

13. § (1) A Legfelsőbb Bíróság elnöke az őt megillető jogokat a katonai bíróságok tekintetében is gyakorolja.

(2) A Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiumának elnöke a Legfelsőbb Bíróság elnökének egyik helyettese.

14. § (1) A Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiumának hivatásos bíráit az Országgyűlés választja öt évre (1954. évi II. törvény 40. §).

(2) A Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiumában hivatásos bíróvá a Néphadsereg főtisztjeit és tábornokait lehet jelölni és megválasztani.

15. § (1) A Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiumának népi ülnökeit az Országgyűlés választja öt évre (1954. évi II. törvény 40. §). A népi ülnököket a Néphadsereg, valamint az egyes fegyveres és rendészeti testületek főtisztjei és tábornokai közül lehet jelölni és megválasztani.

(2) A népi ülnököket a Legfelsőbb Bíróság elnöke esetenként hívja be.

16. § (1) A katonai bíróságok a hatáskörükbe utalt ügyekben egy hívatásos bíróból, mint elnökből és két népi ülnökből álló háromtagú tanácsban ítélkeznek, kivéve azokat az eseteket, amikor a törvény értelmében a katonai bíróság tanácsa három hívatásos bíróból áll.

(2) Az egyes ügyekben eljáró tanács bírái a terheltnél alacsonyabb rendfokozati csoportba tartozó személyek nem lehetnek. A Legfelsőbb Bíróság elnökének engedélyével egyes ügyekben a tanács bírái alacsonyabb rendfokozati csoportba tartozó bírók is lehetnek.

Az Igazságügyminisztérium katonai főosztálya

17. § (1) A katonai bíróságok működése felett a felügyeletet az igazságügyminiszter látja el (1954. évi II. törvény 17. §).

(2) A felügyelet ellátására az Igazságügyminisztériumban külön főosztályt kell szervezni (az Igazságügyminisztérium katonai főosztálya).

18. § (1) Az Igazságügyminisztérium katonai főosztálya az igazságügyminiszternek van alárendelve.

(2) A katonai főosztály vezetője az igazságügy-miniszter egyik helyettese.

(3) A katonai főosztály vezetőjének helyetteseit és egyéb tiszti állományú beosztottjait a honvédelmi miniszterrel egyetértésben az igazságügyminiszter nevezi ki.

19. § (1) A katonai főosztály a katonai bíróságok működése feletti felügyelet gyakorlása során

a) javaslatokat készít a katonai bíróságok szervezetére és létszámára,

b) javaslatokat készít a hivatásos bírák és a népi ülnökök választására,

c) ellenőrzi a katonai bíróságok munkáját, elemzi az ítélkezés gyakorlatát, tájékoztatja a bíróságokat a gyakorlati munka kérdéseiről,

d) szabályozza a katonai bíróságok ügyrendjének és statisztikájának formáját és módszereit,

e) feldolgozza és értékeli a katonai bíróságoktól érkező statisztikai adatokat,

f) megszervezi, irányítja és ellenőrzi a katonai bírák és bírósági beosztottak kiképzését és továbbképzését,

g) intézi a hivatásos bírák és beosztottak személyi ügyeit,

h) biztosítja a Néphadsereg tartalékos bírói állományát, annak kiképzését és továbbképzését.

(2) Az Igazságügyminisztérium katonai főosztályának szervezetére, ügykörére és ügyvitelére vonatkozó részletes rendelkezéseket az igazságügy-miniszter a honvédelmi miniszterrel egyetértésben állapítja meg.

20. § A katonai bíráskodásban a honvédelmi, illetőleg fegyelmi érdekek érvényesítését az igazságügyminiszter és az illetékes miniszterek kölcsönös együttműködése biztosítja. Ennek során

a) az igazságügyminiszter a szükséghez képest tájékoztatja az illetékes minisztert a katonai bíróságok gyakorlatáról és a Néphadsereg, illetőleg a fegyveres és egyéb rendészeti testületek fegyelmi helyzetével kapcsolatban felmerült kérdésekről és javaslatokat tesz a katonai bíróságok hatáskörébe tartozó bűncselekmények általános megelőzésére irányuló munkával kapcsolatban,

b) az illetékes miniszter a szükséghez képest tájékoztatja az igazságügyminisztert a Néphadsereg, illetőleg az egyes fegyveres és rendészeti testületek fegyelmi helyzete alapján mindazokról a kérdésekről, amelyeknek ismerete az eredményes katonai bíráskodás feladatainak megvalósítását elősegíti.

Vegyes és átmeneti rendelkezések

21. § Amennyiben a jelen rendelet eltérően nem rendelkezik, a katonai bírósági szervek tekintetében is a bíróságokra vonatkozó általános rendelkezéseket kell alkalmazni.

22. § (1) A jelen rendelet hatálybalépésével a Katonai Felsőbíróság megszűnik. Egyidejűleg meg kell alakítani a Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróságának katonai kollégiumát.

(2) A jelen rendelet hatálybalépésekor a Katonai Felsőbíróság előtt folyamatban levő ügyekben az eljárást a Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiuma folytatja le és fejezi be.

23. § A jelen rendelet hatálybalépésével a Honvédelmi Minisztérium igazságügyi csoportfőnöksége megszűnik. Ezzel egyidejűleg meg kell szervezni az Igazságügyminisztérium katonai főosztályát.

24. § (1) A hivatásos bírák és népi ülnökök megválasztásáig a katonai bíróságok hivatásos bíráit a honvédelmi miniszterrel egyetértésben az igazságügyminiszter, a katonai bíróságok elnökét a honvédelmi miniszter és az igazságügyminiszter közös előterjesztésére a Minisztertanács, a Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiumának elnökét, elnökhelyettesét és hivatásos bíráit pedig a honvédelmi miniszternek és az igazságügyminiszternek közösen tett javaslatára a Minisztertanács által tett előterjesztés alapján a Népköztársaság Elnöki Tanácsa nevezi ki. A népi ülnököket az előbb említett ideig az illetékes miniszterek jelölik, illetőleg a magasabb parancsnokok vezénylik.

(2) Az igazságügyminiszter az (1) bekezdésben foglalt jogait a Belügyminisztérium határőrség és belső karhatalom katonai bírósága tekintetében a belügyminiszterrel is egyetértve, illetőleg a honvédelmi miniszterrel és a belügyminiszterrel közösen gyakorolja.

(3) Felhatalmazást kap az igazságügyminiszter, hogy a katonai bíróságok elnökeinek, hivatásos bíráinak és népi ülnökeinek választásával kapcsolatos jelölés rendjét, valamint a népi ülnökök részvételével kapcsolatos részletes szabályokat az érdekelt miniszterekkel egyetértésben külön rendeletben állapítsa meg.

25. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról az igazságügyminiszter és a honvédelmi miniszter gondoskodik.

Nagy Imre s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék