Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

5/1955. (IX. 10.) NpM rendelet

a zeneoktatói munkaközösségek és a magánzencaktatás szabályozásáról szóló 57/1955. (VIII. 31.) MT rendelet végrehajtásáról

Az 57/1955. (VIII. 31.) MT rendeletben foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. § A zeneoktatói működési engedély (a továbbiakban: működési engedély) kiadására irányuló kérelmet a Népművelési Minisztérium művészetoktatási föosztályához kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell a legmagasabb zenei végzettséget igazoló bizonyítványt. Ugyanez vonatkozik az ideiglenes működési engedély (3. §) iránti kérelmek benyújtására is.

2. § (1) Hangszer-, illetőleg énekoktatásra jogosító működési engedélyt az kaphat, aki

a) a Zeneművészeti Főiskolán művészi, tanári, illetőleg művész-tanári oklevelet, vagy a Főiskola valamely hangszeres vagy ennek tanszakán végbizonyítványt szerzett;

b) zeneművészeti szakiskolában szaktanári oklevelet vagy hangszeres, illetőleg ének tanszakon végbizonyítványt szerzett;

c) a volt Nemzeti Zenedében vagy Fővárosi Felsőbb Zeneiskolában hangszeres, illetőleg ének tanszakon végbizonyítványt szerzett.

(2) Zeneelmélet és szolfézs oktatására jogosító működési engedélyt az kaphat, aki

a) a Zeneművészeti Főiskola zeneszerzés tanszakán végbizonyítványt szerzett;

b) a Zeneművészeti Főiskolán elvégezte a volt középiskolai énektanárképzöt, illetőleg a tanítóképző intézeti ének-zene tanárképzőt;

c) elvégezte a Zeneművészeti Főiskola énekszaktanítói tanfolyamát vagy karvezető, illetőleg középiskolai tanárképző és karvezető tanszakát;

d) a Zeneművészeti Főiskolán a volt egyházkarnagyi tanszakon oklevelet szerzett;

e) a zeneművészeti szakiskola zeneszerzés-előkészítő vagy karvezető előkészítö tanszakát elvégezte;

f) a volt Nemzeti Zenede vagy Fővárosi Felsőbb Zeneiskola zeneszerzés tanszakán végbizonyítványt szerzett;

g) a pedagógiai főiskola általános iskolai énektanári szakán oklevelet szerzett.

(3) A hangszer, illetőleg ének és a szolfézs-zeneelmélet oktatására jogosító engedély - a megfelelő képzettség igazolása esetén - együttesen is kiadható.

(4) Működési engedélyt az a zeneoktató is kaphat, aki az (1)-(2) bekezdésekben meghatározott képesítéssel azonos jellegű képesítését külföldön szerezte meg.

3. § (1) Azok a zeneoktatók, akik a 2. §-ban meghatározott képesítéssel nem rendelkeznek, zeneoktatási tevékenységüket 1956. szeptember 1. napjáig ideiglenes működési engedély alapján folytathatják. Eddig az időpontig valamely zeneművészeti szakiskolában hangszer- (ének-), illetőleg szolfézszene-elmélet oktatói vizsgát tehetnek; a vizsga alapján végleges működési engedélyt lehet szerezni. A vizsga anyagát és feltételeit külön utasítás szabályozza.

(2) Azok a zeneoktatók, akik 50. életévüket 1955. szeptember 1. napjáig betöltötték, a 2. §-ban meghatározott képesítés, illetőleg a jelen § (1) bekezdésében meghatározott vizsga letétele nélkül is kaphatnak működési engedélyt, feltéve, hogy tízévi zeneoktatói munkásságot igazolnak.

4. § A munkacsoport-zeneiskolák abban az esetben folytathatják működésüket, ha a munkacsoport tagjai a jelen rendelet rendelkezései szerint zeneoktatói munkaközösségbe tömörülnek.

5. § (1) Azoknak a zeneoktatóknak, akik munkaközösségbe kívánnak tömörülni, a munkaközösség engedélyezésére vonatkozó kérelmüket együttesen, írásban, három példányban kell előterjeszteniük a munkaközösség székhelye szerint illetékes járási, illetőleg városi (városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának népművelési szakigazgatási szervénél. A kérelemben fel kell tüntetni a munkaközösség vezetőjének és tagjainak nevét, lakcímét, működési engedélyének tárgyát és számát. valamint a munkaközösség helyét.

(2) Ha a munkaközösséget valamely szerv (szakszervezet, kultúrotthon stb.) pénzzel vagy egyébként (helyiség-, hangszerjuttatással stb.) támogatja, a vezető megválasztásához ennek a szervnek hozzájárulása is szükséges. Az írásbeli hozzájárulást ilyen esetben csatolni kell a munkaközösség engedélyezése iránti kérelemhez.

(3) A munkaközösség székhelye szerint illetékes járási, illetőleg városi (városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának népművelési szakigazgatási szerve az engedélyezés tárgyában hozott döntését a kérelem mindhárom példányára rávezeti és annak egy-egy példányát kiadja a munkaközösségnek, valamint ugyanazon tanács végrehajtóbizottsága pénzügyi szakigazgatási szervének, a kérelem harmadik példánya pedig a népművelési szakigazgatási szervnél marad.

6. § (1) A munkaközösségek az állami zeneiskolák számára kiadott tantervek és óratervek alapján működnek, az egy-egy növendékre eső tanítási időtartam is azonos az állami zeneiskolák tanítási idejével.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezésektől csak a népművelési miniszter engedélyével lehet eltérni.

(3) A munkaközösségben fizetendő tandíj mértéke az állami zeneiskolák tandíjának legmagasabb ősszegét (az 1955/56. tanévben havi 70 forint) nem haladhatja meg.

7. § (1) Abban az esetben, ha a munkaközösség az oktatást a munkaközösség vezetőjének vagy valamely tagjának lakásában folytatja, a helyiség használati díja és az egyéb dologi kiadások címén csak a ténylegesen felmerült és igazolt költségeket lehet a munkaközösség bevételeiből levonni.

(2) A munkaközösség vezetőjét a vezetéssel összefüggő szervezési és adminisztratív munkáért minden egyes növendék után havonként legfeljebb 3 forint díjazás illeti meg.

(3) A munkaközösség vezetőjének óraszáma nem lehet több, mint a munkaközösség azonos hangszert oktató tagjainak átlagos óraszáma.

(4) Két vagy több munkaközösségnek ugyanaz a zeneoktató csak a népművelési miniszter engedélyével lehet tagja, kivéve ha kizárólag szolfézs, illetőleg zeneelmélet tanításával foglalkozik.

8. § A munkaközösség működését a jelen rendelettel nem érintett kérdésekben a munkaközösség ügyrendje szabályozza. Az ügyrendet minden egyes munkaközösség maga állapítja meg. Az ügyrendnek tartalmaznia kell a munkafeltételeket, a fizetendő tandíjak összegét és feloszlásának, illetőleg felhasználásának módját. Az ügyrendet jóváhagyás végeit fel kell terjeszteni a munkaközösség engedélyezésére illetékes népművelési szakigazgatási szervhez [5. § (1) bek.].

9. § Működési engedéllyel rendelkező zeneoktatók, illetőleg engedélyezett zeneoktatói munkaközösségek kultúrházak, kultúrotthonok, szakszervezetek vagy más tömegszervezetek keretében is működhetnek.

10. § Állami zeneoktatási intézménnyel munkaviszonyban álló tanárok magánzeneoktatást, illetőleg zeneoktatói munkaközösségi működést csak a munkáltató intézmény vezetőjének hozzájárulásával fejthetnek ki. A magánzeneoktatói működést - annak megkezdését követő nyolc napon belül - ilyen esetben is be kell jelenteni a tanár lakóhelye szerint illetékes tanács végrehajtóbizottságának pénzügyi osztályához.

11. § (1) Azok az állami zeneoktatási intézménnyel munkaviszonyban nem álló zeneoktatók, akik oktatói működésüket a jelen rendelet hatálybalépése előtt kezdték meg és a működési engedélyre vonatkozó kérelmüket 1955. szeptember 20. napjáig előterjesztették, zeneoktatói tevékenységüket a működési engedélyük kiadása tárgyában hozott döntésig, de legkésőbb 1955. november 1. napjáig működési engedély nélkül tovább folytathatják.

(2) A jelen rendelet hatálybalépése előtt megalakított munkacsoport-zeneiskolák volt engedélyesei, illetőleg tagjai zeneoktatói munkaközösségük engedélyezésére vonatkozó kérelmüket 1955. november 15. napjáig terjeszthetik elő és az engedélyezés tárgyában hozott döntésig, de legkésőbb 1955. december 31. napjáig a munkacsoport engedély (5. nélkül tovább működhet. Ugyanez a rendelkezés vonatkozik a volt magánzeneiskolák engedélyeseire és pedagógusaira is, amennyiben munkaközösségbe tömörülnek.

12. § (1) Az öntevékeny művészeti csoportok szakmai vezetőinek munkafeltételeiről szóló 32-I-376/ 1954. (Np. K. 22-23.) NpM utasítás hatályát a jelen rendelet nem érinti. Az említett munkakör betöltéséhez továbbra is a Népművészeti Intézet által kiadott működési engedély szükséges.

(2) Az öntevékeny művészeti csoport szakmai vezetője a munkakörében kifejlett akár egyéni, akár csoportos oktatásért a munkaviszonya alapján járó munkabéren felül külön díjazást nem igényelhet.

13. § Jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; az 5.000/1947. (VIII. 1.) VKM rendelet hatályát veszti.

Darvas József s. k.,

népművelési miniszter