Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1955. évi 8. törvényerejű rendelet

a tanácsok tagjainak választásáról szóló 1954. évi IX. törvényben az új választásokra vonatkozó rendelkezések végrehajtásáról, valamint az igazgatási egységek területi változásaival kapcsolatban a tanácstagok jogi helyzetének rendezéséről

A Népköztársaság Elnöki Tanácsa a tanácsok tagjainak választásáról szóló 1954. évi IX. törvényben az új választásokra vonatkozó rendelkezések végrehajtását, valamint az igazgatási egységek területi változásaival kapcsolatban a tanácstagok jogi helyzetét az alábbiakban szabályozza:

I. FEJEZET

AZ ÚJ VÁLASZTÁSOKRA VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

Az új választás esetei

1. § (1) Ha valamely tanácstag helye megüresedik, az illető választókerületben a tanács megbízatásának idejére új tanácstagot kell választani.

(2) A tanács megbízatásának lejárta előtt a tanácstag helye megüresedik:

a) visszahívással,

b) összeférhetetlenség megállapítása folytán,

c) a választójogosultság elvesztésével,

d) lemondással,

e) a tanácstag halálával.

2. § (1) Új választást kell tartani akkor is,

a) ha a Népköztársaság Elnöki Tanácsa a tanácsot feloszlatja, vagy

b) ha az igazgatási egység területének megváltoztatása (a továbbiakban: igazgatási területváltozás) következtében új tanács alakul, illetőleg a tanács megszűnik és a Népköztársaság Elnöki Tanácsa az igazgatási egység területén új választást rendel el.

(2) Az új választás során megválasztott tanács megbízatása a legközelebbi általános tanácsválasztásig tart.

Az új választás általános szabályai

3. § Az új választások előkészítésénél és lebonyolításánál a tanácsok tagjainak választásáról szóló 1954. évi IX. törvényben (a továbbiakban: Tv.), e törvény végrehajtása tárgyában kiadott 60/1954. (IX. 25.) M. T. számú rendeletben, valamint az ezt kiegészítő és módosító 65/1954. (X. 8.) M. T. számú rendeletben a tanácstagok általános választására vonatkozólag megállapított rendelkezéseket a jelen törvényerejű rendelet 5-20. §-aíban foglalt eltérésekkel" kell alkalmazni.

4. § Az új választások előkészítésével és lebonyolításával kapcsolatos határidőket - a jelen törvényerejű rendeletben foglalt rendelkezéseknek megfelelően - a közvetlen felettes tanács végrehajtóbizottsága, illetőleg - ha az új választás kitűzése a Népköztársaság Elnöki Tanácsának hatáskörébe tartozik, - a Népköztársaság Elnöki Tanácsa állapítja meg.

Az új választás kitűzése

5. § (1) A tanácstag helyének megüresedése esetén az új választást a közvetlen felettes tanács, ha pedig a fővárosi, a megyei vagy a megyei jogú városi tanács tagjának helye üresedik meg, a Népköztársaság Elnöki Tanácsa tűzi ki.

(2) Ha a Népköztársaság Elnöki Tanácsa a tanácsot feloszlatja, vagy ha igazgatási területváltozás következtében új tanács alakiig illetőleg a tanács megszűnik és a Népköztársaság Elnöki Tanácsa új választást rendelt el, az új választást a Népköztársaság Elnöki Tanácsa tűzi ki.

6. § (1) Az új választást

fővárosi tanácstag helyének megüresedése esetén négy hónapon belül,

megyei és járási tanácstag helyének megüresedése esetén három hónapon belül,

városi, fővárosi és városi kerületi, valamint községi tanácstag helyének megüresedése esetén pedig két hónapon belül kell megtartani.

(2) Az új választást az (1) bekezdésben meghatározott időn belül kell megtartani akkor is, ha a Népköztársaság Elnöki Tanácsa a tanácsot feloszlatja, vagy ha igazgatási területváltozás következtében új tanács alakul, illetőleg a tanács megszűnik és a Népköztársaság Elnöki Tanácsa új választást rendelt el.

7. § Az új választást legalább harminc nappal a választás napja előtt - lehetőleg munkaszüneti napra - kell kitűzni.

Választók névjegyzéke

8. § (1) Az új választást a tanácsok tagjainak általános válaszfása alkalmával összeállított és az új választásra helyesbített névjegyzék alapján kell lebonyolítani.

(2) A választók névjegyzékének helyesbítésénél a Tv. 8. §-ának (3) és (4) bekezdésében foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy azokat a magyar állampolgárokat, akik a választók névjegyzékének összeállítása után szerezték meg választójogosultságukat, hivatalból kell felvenni a választók névjegyzékébe.

(3) A választók helyesbített névjegyzékének összeállításával kapcsolatos eljárásra nézve egyebekben a Tv. II. fejezetében, illetőleg a választói névjegyzék elkészítéséről szóló 52/1954. (VIII. 10.) M. T. számú rendeletben foglalt rendelkezések megfelelően irányadók azzal az eltéréssel, hogy külön-külön ideiglenes és végleges helyesbített névjegyzéket készíteni nem kell, hanem a helyesbített névjegyzék elkészítésénél mind az ideiglenes, mind a végleges választói névjegyzékre vonatkozó rendelkezéseket figyelembe kell venni.

9. § (1) A választók helyesbített névjegyzékét az új választás napja előtt legalább tizenöt nappal a tanács végrehajtóbizottságának hivatalos helyiségében három napon át közszemlére kell tenni, városok belterületén pedig a névjegyzék vonatkozó részét a házakban is ki kell függeszteni.

(2) A választók névjegyzékének helyesbítésére, valamint a helyesbített névjegyzék közszemlére tételének időpontjára az illető választókerület lakosságának figyelmét a helyben szokásos módon fel kell hívni.

Választókerületek

10. § (1) Az új választás napjának kitűzésétől számított tíz napon belül közzé kell tenni azoknak a választókerületeknek területi beosztását, amelyekben új választást tartanak.

(2) Ha igazgatási területváltozás következtében új tanács alakul, illetőleg a tanács megszűnik és a Népköztársaság Elnöki Tanácsa új választást rendelt el, a választókerületeket az új választás napjának kitűzése előtt kell kialakítani.

Választási elnökség, választókerületi bizottságok

11. § Az új választás lebonyolítására és törvényességének biztosítására a választási elnökséget, illetőleg az új választás levezetésére a választókerületi bizottságot (bizottságokat) a választás napja előtt legalább húsz nappal kell megalakítani.

Szavazókörök, szavazatszedő bizottságok

12. § (1) Az új választás napja előtt legalább tizenöt nappal ki kell jelölni a szavazóhelyiséget, illetőleg ki kell alakítani a szavazókört (szavazóköröket).

(2) A szavazás lebonyolítására az új választás napja előtt legalább tíz nappal szavazókörönként szavazatszedő bizottságot kell alakítani. A szavazatszedő bizottságot (bizottságokat) az új választás lebonyolítására alakult választási elnökség alakítja meg.

Jelölés

13. § (1) Az új választást jelölés előzi meg.

(2) A választókerületek jelöltjét (jelöltjeit) a Hazafias Népfront megfelelő helyi szerve az új választás napja előtt legalább tíz nappal bejelenti az illetékes választókerületi bizottságnak.

Az új választással kapcsolatos tennivalók közhírré tétele

14. § (1) Az új választás napját, a szavazás kezdetének és befejezésének időpontját, a szavazóhelyiségek pontos megjelölését, illetőleg a szavazókörök területi beosztását hirdetmény útján vagy egyéb módon legkésőbb a választás napja előtt öt nappal közölni kell a választókkal. Ugyanakkor fel kell hívni a választók figyelmét arra, hogy a szavazáshoz személyi igazolványt vagy a személyazonosságuk igazolására alkalmas más iratot hozzanak magukkal.

(2) A választással kapcsolatos tennivalók közhírré tételével egyidejűleg a lakosság tudomására kell hozni a választókerület (választókerületek) jelöltjének (jelöltjeinek) nevét, foglalkozását és lakcímét is.

A tanácstagok megválasztásának hitelesítése

15. § A tanácstag (tanácstagok) megválasztását az új választást követő első tanácsülésen kell - a mandátumvizsgáló bizottság javaslata alapján - hitelesíteni.

II. FEJEZET

A TANÁCSTAGOK JOGI HELYZETE IGAZGATÁSI TERÜLETVÁLTOZÁS ESETÉN

A tanácstag jogi helyzete választókerület átcsatolása esetén

16. § (1) Ha valamely tanács működési területéhez tartozó választókerületet teljes területével más tanács működési területéhez csatolnak, a választókerület tanácstagja annak a tanácsnak lesz a tagja, amelyikhez a választókerületét átcsatolták.

(2) Ha valamely választókerületnek csak egy részét csatolják át más tanács "működési területéhez, a területátcsatolást elrendelő szerv dönt arról, hogy a választókerület tanácstagja a régi választókerület területének átcsatolt vagy át nem csatolt részében - mint önálló választókerületben - lesz-e a megfelelő tanács tagja, valamint arról, hogy a választókerület területének tanácstag nélkül maradó részén - mint új önálló választókerületben - új választást kell-e tartani vagy ez a terület más tanácstag választókerületéhez csatolható.

Új tanács alakulása vagy a tanács megszűnése igazgatási területváltozás következtében

17. § (1) Ha igazgatási területváltozás következtében új tanács alakul vagy a tanács megszűnik, a Népköztársaság Elnöki Tanácsa határoz afelől, hogy az igazgatási egység területén új választást kell-e tartani, vagy pedig a tanács a jelen § (2) bekezdése alapján alakul-e meg.

(2) Ha az (1) bekezdés alapján új választást tartani nem kell, a tanácstagok a megalakuló új tanácsnak, illetőleg annak a tanácsnak lesznek a tagjai, amelynek működési területéhez választókerületüket átcsatolták.

(3) A jelen §-ban szabályozott új választás esetén az új választás előkészítése és lebonyolítása felől a közvetlen felettes tanács végrehajtóbízottsága intézkedik.

Az igazgatási területváltozással érintett tanács tagjainak száma

18. § A 16-17. §-okban meghatározott eljárással érintett tanácsok tagjainak száma - a tanácsok tagjainak legközelebbi általános választásáig, illetőleg az érintett tanácsnak egyéb okból történő újraválasztásáig - a Tv. 12. §-ában, illetőleg az 1954. évi X. törvény 10. §-ában meghatározott kerettől eltérő is lehet.

A végrehajtóbizottságra vonatkozó rendelkezések igazgatási területváltozás esetén

19. § (1) Ha új tanács alakulása esetén a 17. § alapján új választást tartani nem kell, az új tanács végrehajtóbizottságát az igazgatási területváltozást követő tizenöt napon belül kell megválasztani.

(2) Az új tanács első ülésének összehívásáról a közvetlen felettes tanács végrehajtóbizottsága gondoskodik.

20. § (1) Ha igazgatási területváltozás következtében valamely tanács végrehajtóbizottságában egy vagy több tag helye megüresedik, illetőleg a tanácstagok számának változása folytán a tanács a végrehajtóbizottsági tagok számának felemelését vagy csökkentését tartja szükségesnek, a végrehajtóbizotlság kiegészítéséről, illetőleg tagjai számának felemeléséről vagy csökkentéséről a legközelebbi tanácsülésen kell határozni.

(2) A végrehajtóbizottság tagjainak számát az (1) bekezdésben említett változtatás esetében sem lehet az 1954. évi X. törvény 40. §-ának (1) bekezdésében meghatározott keretektől eltérően megállapítani.

Hatálybalépés

21. § Ez a törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Darabos Iván s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Tartalomjegyzék